Subaru Forester 2013 - první jízda (+video)
Nový Forester neprošel jen omlazením vzhledu a interiéru. Karoserie povyrostla, objevil se nový benzínový přeplňovaný dvoulitr, systém X-Mode usnadňující jízdu v terénu nebo elektricky otevíratelné páté dveře. Nových věcí je hodně, proto nás zajímalo, jak novinka funguje v terénu, na silnici a okruhu, ze kterého jsme pořídili krátké video.
Forester je pro Subaru stěžejním modelem, jelikož se ho jenom v Evropě od roku 2005 prodalo téměř 1/4 milionů exemplářů. Aby se nový Forester ve své kategorii neztratil (v nabídce je aktuálně 29 SUVéček), musel povyrůst. Na délku novinka získala 35 mm (4.595 mm), na výšku 20 mm (1.695 mm) a na šířku 15 mm (1.795 mm), přičemž rozvor byl prodloužen o 25 mm (2.640 mm). Díky růstu karoserie získaly cestující v kabině o 95 mm více místa v podélném směru a 20 mm na šířku oproti předchůdci. Přední sedadla lze nyní posouvat v rozsahu 260 mm, což je o 32 mm lepší hodnota než u minulého Foresteru. Světlá výška je o 5mm vyšší (220 mm), což je jedna z nejlepších hodnot mezi SUV. Nájezdový úhel vpředu dosahuje hodnoty 25° a 26° vzadu, přejezdový úhel pak činí 23°.
Největší novinkou je systém X-Mode, který zvyšuje schopnosti Forestera v terénu. Vybaveni jsou s ním benzínové motory spojené s převodovkou Lineartronic (mimo základní verze Active). U benzínových motorů je k dispozici také systém SI-Drive s řadícími páčkami, který nabízí nastavení dvou nebo třech jízdních módů (Intelligent, Sport a Sport Sharp). SI-Drive je stejně jako X-Mode dostupný jen u benzínových motorů spojených s Lineartronicem.Největší zbraní oproti konkurenčním SUV je Foresterův podvozek, který funguje opravdu znamenitě. Je tuhý, ale zároveň dokonale jistý (i v nelegálních rychlostech na rozbité okresce dokáže Forester držet směr jízdy, neodskakuje ani posádku nevytřepe). Většinu nerovností podvozek vláčně absorbuje, což je dáno kvalitními tlumiči. Forester se neztratí ani na okruhu, kde nám předvedl neuvěřitelné držení zvolené stopy a nadprůměrnou obratnost (jízdu po okruhu jsme zaznamenali na níže přiloženém videu). Jedinou nevýhodou jsou znatelnější náklony karoserie, na které si však zvyknete. Nový Forester se v extrému zakousne, pneumatiky piští jako zběsilé, hrnou se do strany, ale stále se drží zvolené stopy. Sportovní geny podvozku se prostě nezapřou.
Základem pro nový Forester je atmosférický dvoulitrový boxer o výkonu 110 kW, který může být spojen s manuální šestirychlostní převodovkou nebo s převodovkou CVT obchodně značenou Lineartronic. Zkušenosti však říkají, že nejžádanějším motorem se v Česku stane turbodiesel stejného objemu i architektury. Ten je spojen výbahradně s manuálním šestikvaltem. Diesel o výkonu 108 kW vyniká solidní reakcí na pokyny plynového pedálu a rád se nechává vytáčet (test tohoto motoru jsme přinesli pod kapotou menšího modelu Subaru XV). Novinkou je nový dvoulitrový turbomotor o výkonu 177 kW, který je spojen výhradně s převodovkou CVT Lineartronic a Foresteru propůjčuje velmi dynamické schopnosti. Stovku s ním totiž Forester zvládá za 7,5 s a umí jet až 221 km/h.
Základní cena činí u benzínového dvoulitru s manuálem ve výbavě Active 679.000 Kč, přičemž převodovku CVT Lineartronic získáte za příplatek rovných 40.000 Kč. Nejlevnější diesel přijde na 789.000 Kč a nejlevnější varianta s přeplňovaným zážehovým dvoulitrem pak na 989.000 Kč.