Test: Subaru XV 2.0D Active (+video)

27. 02. 2013
Sdílet článek

Uplynulý zasněžený týden byl naprosto ideální pro test čtyřkolky od Subaru. Až teprve při pořádné sněhové nadílce totiž řidič ocení výhody tohoto pohonu, který ho osvobodí od nutnosti nandavat řetězy a posádku zbaví nebezpečného roztlačování či vyprošťování automobilu ze závějí.

Před více než rokem a půl kolega Manfred Strnad otestoval poprvé model XV od japonské automobilky Subaru. V praxi se jednalo o oplastovanou Imprezu, která se mohla pochlubit výše posazeným podvozkem. Tenkrát si jen japonská automobilka testovala, jaký by byl o zvýšený model zájem. Nakonec to dopadlo tak, že Subaru postavilo na základech Imprezy zbrusu novým model, který jsme vyzkoušeli poprvé při uvedení na trh v březnu 2012. V létě následoval podrobný test vrcholné verze poháněné dvoulitrovým boxerem spojeným s bezestupňovou převodovkou CVT (recenzi si můžete přečíst zde). Poté nás zajímala základní motorizace v podobě benzínové šestnáctistovky, která příjemně překvapila vzhledem k nižšímu objemu a opětovnému spojení s převodovkou CVT svou čiperností.    


Na dieselové XVéčko jsme museli více než 1,5 roku počkat, jelikož se na český trh dostalo až o něco později. A lepší čas, než uplynulý týden - bohatý na přívaly sněhu - si nebylo možné vybrat. Nejprve jsme dieselové XV s manuální převodovkou otestovali při cestě z Prahy do Horních Míseček v Krkonoších, kde napadlo přes noc 35 centimetrů čestvého sněhu. A právě při této cestě se ukázaly nesporné výhody pohonu všech kol. Řidiči předokolek museli před stoupáním nasazovat sněhové řetězy, ale nás nic takového nečekalo. Subaru XV si na neprotažené komunikaci připomínající oraniště protkané hlubokými kolejemi vedlo suveréně. Neocenitelným pomocníkem byly skvělé Nokiany a dostatečná světlá výška. Subaru XV nás dovezlo až na horní parkoviště s náskokem zhruba 1/2 hodiny, které bychom jinak strávili nasazováným řetězů, roztlačováním apod. Dalším zážitkem byla neděle, kdy i ve středočeském kraji napadla zhruba dvaceti centimetrová vrstva sněhu. Té nebylo možné oddolat a Subaru XV okusilo prázdné, neprotažené silnice severně od hlavního města. A opět si vedlo na jedničku a dokázalo, že v zimním období dokáže znatelně řidiči život ulehčit život.

Dieselové XV na nás ze všech testovaných verzí působilo vůbec nejlépe. Samotný motor má dostatek síly pro jízdu mimo silnice a navíc se s manuální převodovkou pojí poctivý mechanický diferenciál, který kolům umožňuje odvalovat se různou rychlostí (ostatní verze s převodovkou CVT si musí vystačit s tzv. systémem aktivního rozdělení točivého momentu MPT, což je v praxi lamelová spojka umístěná mezi nápravami). Viskózní spojka u mezinápravového diferenciálu plní pouze funkci uzávěrky. Mechanický diferenciál je robustnější a daleko vhodnější pro jízdu terénem (nemá tendenci se při velké zátěží přehřívat jako neustále se prokluzující spojka). K slušným terénním schopnostem přispívá nadpůrměrná minimální světlá výška 220 mm. Jediným negativem může být pro někoho nemožnost úplného vypnutí stabilizačního systému. Pokud stabilizaci vypnete, přejde do benevolentnějšího módu, avšak stále zasahuje a řidiči nedovolí žádné blbnutí. Toto řešení sice bude vyhovovat většině běžných řidičů, masochistům využívajícím plně pohon všech kol však bude na škodu.



Nižší těžiště dané nízkou zástavbou podélně orientovaného boxeru a skutečně symetrickým uspořádáním hnacího řetězce (podélná osa motoru, převodovky i mezinápravového diferenciálu se totiž nacházejí v podélné ose vozidla) přispívá k nadprůměrných jídzním vlastnostem na silnici. Japonské automobilce se podařilo zvolit výtečný mix nastavení podvozku (je komfortní a přitom pevný). Podvozek sice působí tužším dojmem, ale většinu nerovností zdolává velmi obstojně. Podvozek je zároveň příjemně poddajný, v zatáčkách se výrazněji nenaklání a zvolenou stopu drží nadpozemsky dobře. XV se chová velmi obratně a velmi rádo mění směr jízdy. Řízení zaslouží pochvalu, což nelze říci o manuální šestirychlostní převodovce. Řadící páka ve středové poloze zadrhává a občas se nám stala, že místo trojky jsme narazili na mrtvý bod nebo zařadili pětku. Celkově to působí dost kostrbatě a vyžaduje chvilku zvyku.

Lehké Subaru XV poháněné vznětovým dvoulitrem se projevuje velmi příjemnou dynamikou a suverénním průběhem – točivý moment dosahuje svého maxima už v 1.600 otáčkách. Potěší hbité reakce motoru na sešlápnutí plynu a velmi specifický chrastivý zvuk, který posádku příliš neobtěžuje. Spotřeba po 700 ujetých kilometrech se ustálila na hodnotě 6,6 l/100 km, přičemž v testovací týden panovala kalamitní situace a my  vůz zkoušeli nejen v Krkonoších, ale i na polních cestách zapadaných sněhem.

Subaru XV - pořizovací ceny (Kč)
Motor, výkon, převodovka Active Comfort Executive
1.6i X/84 kW, 5MT D/R  573.742 -
 -
1.6i XS/84 kW, CVT  -  694.742  -
2.0i X/110 kW, 6MT  603.992 -
-
2.0i XS/110 kW, 6MT/CVT  - 664.492/714.908 735.075/775.408
2.0D X/108 kW, 6MT  714.908 -
-
2.0D XS/108 kW, 6MT
 -  765.325 835.908

Přestože Subaru XV již není tak ortodoxně vyhrazené jako starší modely, může tento model v případě dieselového motoru a manuální převodovky oslovit i skalní příznivce Subaru. Schopnosti testovaného XV umocňuje dostatečný výkon a mezinápravový diferenciál. Subaru XV je univerzálním dopravním prostředkem, který vyhoví většině řidičů. Kromě atraktivní karoserie nabízí skvělé jízdní vlastnosti na vozovce i mimo ni, neztratí se ve městě ani na silnicích mimo obce a dokáže zdolávat i delší vzdálenosti po dálnicích. Za Subaru XV s dieselem pod kapotou zaplatíte minimálně 714.908 Kč, přičemž Vám dovozce poskytne sadu kol, audiosystém s navigací a ovládáním na volantu + couvací kamerou v souhrné hodnotě 70.000 Kč zdarma.

(plusy)
jízdní vlastnosti na silnici
terénní schopnosti
světlá výška
ochrana karoserie
velká zpětná zrcátka
provedení úchytů ISOFIX
ergonomie
kolenní airbag
audiosystém
řízení

(mínusy)
průměrné řazení
svérázné ovládání audiosystému Pioneer
minimální možnosti individualizace
vyšší hluk na dálnici

Technické údaje Subaru XV 2.0 D, Active
Motor: vznětový přeplňovaný čtyřválec typu Boxer
Objem motoru: 1998 ccm
Výkon:  108kW(147k)/3600 ot./min.
Točivý moment max.: 350Nm/1600-2400 ot./min.
Max. rychlost:   198 km/h
Zrychlení 0 – 100 km/h: 9,3 s
Spotřeba - kombin.: 5,6 l/100 km
Spotřeba - město: 6,8 l/100 km
Spotřeba - mimo město: 5,0 l/100 km
Objem pal. nádrže: 60 l
Délka/šířka/výška: 4450/1780/1570 mm
Rozvor: 2635 mm
Zavazadelník: 380 l
Provozní/celková hmotnost: 1490-1560/1960 kg
Cena modelu od: 573.742 Kč (1.6i X, Active, 5MT D/R)
Cena testovaného modelu: 714.908 Kč (2.0D XS, Active, 6MT)

Nabídka vozidel na prodej

Zobrazit více vozidel

Fotogalerie

Petr Šikl (text+foto+video)

Mohlo by vás zajímat


Nejnovější články


Nejčtenější články měsíce

Top
Test: Toyota C-HR hybrid je fantastický vesmírný stroj, který jezdí za hubičku
Hyundai představil speciální edici Tucsonu na oslavu 20. výročí Test: Kia Sportage v hybridu zdolala rakouské Alpy překvapivě levně Škoda Octavia je opět za dobrý peníz, základ Essence za 569.900 Kč Test: Kia Ceed SW - benzínové kombi se spotřebou dieselu

Tipy z autobazarů

Škoda Superb

Rok výroby 2015

239 000 Kč

Peugeot 508

Rok výroby 2017

245 000 Kč

Škoda Kodiaq

Rok výroby 2022

839 900 Kč

Audi A7

Rok výroby 2018

899 800 Kč