Opel Meriva vyklidí pole nástupci Crossland X

Klasická MPV jsou mrtvá. Dokazují to nejen nové modely z Francie (Peugeot 5008, Renault Scénic), ale i německé automobilky. Opel pohřbil Merivu a přichystal dobrodružně tvářící Crossland X, který směřuje do kategorie crossoverů/SUV. Oproti již prodávanému Opelu Mokka X se nový model spoléhá pouze na pohon předních kol.

Německá automobilka Opel zažívá plodný rok, městský crossover CUV (Crossover Utility Vehicle) je už druhým členem modelové rodiny „X“ značky Opel. Opel Crossland X stojí na platformě PSA, kterou bude sdílet například nová generace Citroënu C3 Picasso.


Opel Crossland X si do svého B-segmentu přináší výbavu orientovanou na potřeby moderní rodiny a připojuje se k bestselleru Mokka X. Větší model Opel Grandland X bude uveden do kompaktní třídy (segment C) ještě v tomto roce. Představením modelu Crossland X Opel startuje avizovanou produktovou ofenzivu „7 v 17“, v jejímž rámci bude v roce 2017 na trh uvedeno celkem 7 nových modelů a verzí značky Opel. Dvě novinky rodiny „X“ spojují to nejlepší ze dvou světů: Výrazný design, SUV charakter a vlastnosti optimalizované pro život ve městech – jsou to modely Opel se specifickými „X-tras“. Opel Crossland X se oficiálně představí v Berlíně už 1. února.

Na rozdíl od modelu Opel Mokka X, který může být vybaven pohonem všech kol pro příležitostné jízdy lehčím terénem, nový Opel Crossland X je svým charakterem a vnějšími rozměry předurčený především pro městský provoz. S délkou 4,21 metru je nový Crossland X o 16 centimetrů kratší než Opel Astra, přičemž je o 10 centimetrů vyšší. Pasažéři sedí výš a mají tak výborný výhled. A zákazníci, kteří by snad toužili po ještě lepším výhledu, si mohou objednat rozměrné panoramatické střešní okno.

Video: Opel Crossland X - nový crossover do města

Nový Opel Crossland X si přiváží nejrůznější inovace, které zvyšují bezpečnost, usnadňují ovládání a zvyšují komfort. Dobrým příkladem mohou být například adaptivní světlomety AFL kompletně osazené LED diodami, head-up displej, panoramatická couvací kamera se zorným úhlem 180 stupňů, vyspělý parkovací automat Advanced Park Assist nebo asistenční systém varování před kolizí Forward Collision Alert s detekcí chodců a funkcí samočinného brzdění Autonomous Emergency Braking (AEB). Systém AEB pracuje samočinně v rozmezí rychlostí jízdy 5 km/h až 85 km/h. V rychlostech od 5 km/h do 30 km/h systém snižuje nárazovou rychlost případné kolize se zpomalením 0,9 g. V rychlostech 30 km/h až 85 km/h systém brzdí na max. 22 km/h a pokud je třeba snížit rychlost ještě výrazněji, musí se o to postarat sám řidič.

Nechybí ani systém Lane Keep Assist varující před nechtěným vyjetím z jízdního pruhu, zařízení pro čtení dopravních značek Speed Sign Recognition nebo systém varování před objekty v tzv. mrtvém úhlu pohledu řidiče Side Blind Spot Alert.

Nový Crossland X bude díky telematickému systému Opel OnStar a vyspělému infotainmentu IntelliLink opět dokonale konektivním modelem. IntelliLink (propojený s barevným dotykovým displejem s úhlopříčkou až 20,3 cm / 8 palců) je kompatibilní s Apple CarPlay i Android Auto.

Řidič a jeho spolujezdec na předním sedadle mohou užívat komfortu ceněných sedadel s ergonomickým certifikátem AGR (Aktion Gesunder Rücken) - Opel je jediným automobilovým výrobcem, který takováto sedadla nabízí v B-segmentu (v modelech Mokka X a Crossland X). V kontextu třídy je také základní objem zavazadlového prostoru modelu Crossland X 410 litrů špičkový. Kromě toho je možné zadní sedadlo posouvat v podélném směru o 150 milimetrů, a tak buď zvětšit prostor pro nohy, nebo objem zavazadelníku – tato možnost umocňuje variabilitu modelu Crossland X.

„Poptávka po malých SUV modelech a crossoverech do městského provozu výrazně roste. Crossland X se svým designem SUV, vynikající konektivitou a vysokou praktičností reprezentuje vedle sportovně laděného SUV Mokka X druhého silného reprezentanta značky Opel v této automobilové třídě,“ říká Dr. Karl-Thomas Neumann, předseda představenstva Opel Group. „Náš agilní model Crossland X poskytuje skvělý požitek z jízdy, přičemž perfektně odpovídá požadavkům městského života. To z něj dělá perfektní automobil pro metropoli i úniky na venkov.“

B-segment CUV/SUV vozů rychle expanduje, od roku 2010 vzrostly prodeje pětinásobně. Jedním z bestselerů a zároveň trendsetterů je Opel Mokka X. Crossland X představuje další impulz pro tento nový a rychle rostoucí segment.

Čistý design a vynikající využití prostoru

Výrazný, stylově čistý, atraktivní – to jsou tři atributy, které potřebuje každý městský crossover. Nový  Crossland X je má všechny a přitom zůstává stále typickým Opelem – tedy automobilem s nejlepším možným prostorovým uspořádáním a výraznou osobitostí. S délkou 4212 milimetrů je Crossland X příjemně kompaktní, přičemž šířka 1765 milimetrů a výška 1590 milimetrů mu propůjčují výrazné proporce. Crossland X přichází s vlastní interpretací designerské filozofie značky Opel „sochařského umění v kombinaci s německou precizností“. Přední část karoserie sebevědomě nese prominentní masku chladiče s lesklým logem Opelu a charakteristická denní světla z LED diod v profilu dvojitého křídla. Chromované lišty na masce chladiče, které se v blízkosti loga Opel stáčejí dolů, opticky plynule navazují na adaptivní světlomety AFL LED, což vizuálně zvětšuje šířku vozu. Pro SUV typické černé plastové obklady a stříbřité panely ve spodní části vozu podporují suverénní vzhled a dodávají novému crossoveru značky Opel funkční a sportovní eleganci.

Svěží boční linie spolu s „levitující“ střechou vizuálně prodlužují model Crossland X, přičemž současně netají vztah k modelu Opel ADAM. Prominentní zadní partie modelu Crossland X se k rodině SUV hlásí dobře viditelným nájezdovým štítem v dolní části zadního nárazníku. Vysoko umístěná koncová světla mají také grafiku „dvojitého křídla“.

Přístrojový panel a středová konzole jsou jasně horizontálně strukturované a natočené k řidiči. Decentně chromované obruby okolo sdruženého přístroje a výdechů ventilace avizují vysokou kvalitu. Dotykový monitor s úhlopříčkou až 20,3 cm (8 palců) nejmodernějších přístrojů Radio R 4.0 IntelliLink a Navi 5.0 IntelliLink, podporujících Apple CarPlay i Android Auto, je dokonale integrovaný do středové konzole. Kompatibilní smartfony lze pohodlně nabíjet i bezkontaktně – pomocí indukční nabíječky. Na přání dodávaný telematický systém Opel OnStar poskytuje užitečné bezpečnostní a informační funkce a funguje jako Wi-Fi hotspot umožňující připojení několika koncových mobilních zařízení současně.

Ani výjimečná konektivita spolu se širokým portfoliem zážehových, vznětových a LPG motorů (propojené s manuálními i automatickými převodovkami), nejsou jedinými prvky zaručujícími pohodlné cestování. Dlouhé jízdy zpříjemňuje i pocit velkorysého prostoru a prvotřídní ergonomická sedadla.

K vysoké flexibilitě modelu Opel Crossland X přispívají posuvná zadní sedadla. Jsou dělená v poměru 60/40 a lze je posunout až o 150 milimetrů dozadu, takže se zvýší komfort pasažérů ve druhé řadě sedadel. Naopak posunutím zadního sedadla dopředu se základní objem zavazadlového prostoru (410 litrů) zvětší až na 520 litrů, což je ve třídě špičková hodnota. Úplným sklopením zadního sedadla lze ve voze vytvořit prostor pro náklad o objemu až 1255 litrů. Samozřejmě, že v kabině nechybí množství odkládacích prostorů a v nabídce je i bezklíčový systém otevírání a spouštění motoru Keyless Open & Start.

Osvětlovací technologie a důležité asistenční systémy

Bezpečnost a pohodlí nového modelu Opel Crossland X zvyšuje množství ultramoderních technologií a asistenčních systémů. Adaptivní světlomety AFL LED zajišťují optimální osvětlení cesty díky řadě specifických režimů, např. odbočovací světla, asistent dálkových světel nebo samočinná regulace dosvitu. Příplatkový head-up displej promítá nejdůležitější údaje (např. rychlost, navigační symboly nebo informace asistenčních systémů) na sklo předního okna do bezprostředního zorného pole řidiče, což snižuje riziko odpoutání pozornosti od provozu.

Kamera Opel Eye je základnou pro různé asistenční systémy, jako je čtení dopravních značek Speed Sign Recognition či asistenční systém pro udržování jízdního pruhu Lane Keep Assist. Pokud tento systém zaregistruje, že vůz má tendenci neúmyslně vybočit z jízdního pruhu, upozorní řidiče akustickým a optickým signálem. Tempomat s omezovačem rychlosti zvyšuje komfort řidiče při jízdě v zónách s omezenou rychlostí. Asistenční systém Forward Collision Alert s detekcí chodců a automatickým nouzovým brzděním pomáhá předcházet nehodám. Systém nejenom akusticky a vizuálně upozorní řidiče na kritickou situaci, ale také vůz automaticky zbrzdí, jestliže se odstup od vpředu jedoucího vozu snižuje příliš rychle a řidič nereaguje. S tímto asistenčním systémem je spojený speciální systém rozpoznávání únavy řidiče (dostupný od modelového roku 2018), který vyhodnocuje jízdní styl řidiče a upozorní jej, pokud je záhodno udělat si přestávku.

K dalším bezpečnostním prvkům výbavy na přání patří panoramatická couvací kamera. Zvětšuje úhel výhledu směrem dozadu za vůz na 180 stupňů, díky čemuž řidič může např. při couvání vidět vozy přibližující se z boku. Nejmodernější parkovací automat Advanced Park Assist výrazně usnadňuje parkování. Systém zaregistruje vhodné parkovací místo a aktivním řízením do něj sám vmanévruje (a později i vymanévruje) vůz – řidič musí jen ovládat pedály. V zimních měsících řidič ocení vyhřívaný volant a vyhřívané přední okno.


Nabídka vozidel na prodej

Zobrazit více vozidel

Fotogalerie

Petr Šikl

Mohlo by vás zajímat


Nejnovější články


Nejčtenější články měsíce

Top
Modernizovaná Kia Picanto má český ceník. Základ koupíte za 319.980 Kč
Díky hokejovému šampionátu ušetříte při koupi Škody Scala, Kamiq a Karoq až 120 tisíc korun Renault Symbioz je rodinné kombi s velkým kufrem Test: Peugeot e-208 GT je malý elektromobil s velkým dojezdem a dobrým srdcem Test: MG5 Electric – kombi z Činy, které nahání hrůzu evropským automobilkám

Tipy z autobazarů

Audi A4

Rok výroby 2011

199 777 Kč

Citroën C3

Rok výroby 2016

145 000 Kč

Peugeot 508

Rok výroby 2022

715 000 Kč

Volkswagen Golf

Rok výroby 2017

319 000 Kč