Nový Ford Galaxy má sedm míst a spoustu elektroniky

03. 04. 2015
Sdílet článek

Po ostatních modelech od Fordu se i nové Galaxy dočkalo lichoběžníkové masky chladiče inspirované vozy Aston Martin. Velké MPV od Fordu nabídne sedm plnohodnotých míst, přičemž sedadla v třetí řadě mají nabídnout konkurenční výhodu v podobě nadprůměrné prostornosti. Z množství elektronických pomocníků zaujme inteligentní omezovač rychlosti, který umí číst dopravní značky.

Vzhled vozu se řídí aktuálním designovým stylem značky Ford, pro nějž je typické sofistikované pojetí masky chladiče v kombinaci s protaženými světlomety. Galaxy nabízí sedm plnohodnotných sedadel a jako první vůz své třídy umožňuje sklápění i vyklápění sedadel ve třetí řadě stiskem tlačítka.


K vyššímu cestovnímu komfortu přispívají přední multifunkční sedadla s masážní funkcí, ale také zadní náprava „Integral Link“ přinášející tišší a plynulejší jízdu.

Nový Ford Galaxy usnadňuje řízení v městském provozu i na dálnici prostřednictvím několika pokročilých technologií:
• Inteligentní omezovač rychlosti sleduje dopravní značení a reguluje rychlost jízdy tak, aby řidič nevědomky nepřekročil limit platný v právě projížděném úseku
• Předkolizní asistent s funkcí ochrany chodců zaznamenává chodce ve vozovce nebo v její blízkosti a začne automaticky brzdit, pokud vyhodnotí riziko střetu jako bezprostřední a řidič nezareaguje na varování
• Automatická dálková světla s ochranou proti oslnění ostatních řidičů upravují světlo tak, aby neomezovalo protijedoucí řidiče, přitom ale zachovávají maximální osvětlení ve zbytku prostoru před vozem
• Adaptivní řízení upravuje převod řízení v závislosti na rychlosti jízdy


S Fordem Galaxy vyrůstaly v Evropě tisíce rodin. Zákazníci na něm oceňují možnost cestovat v sedmi lidech s prvotřídním komfortem a bezpečím, stejně jako nevídanou všestrannost,“ řekl Roelant de Waard, viceprezident Ford of Europe pro marketing, prodej a služby. „Nový Ford Galaxy rozvíjí tyto přednosti a přidává ještě dokonalejší dynamiku, hospodárnost i kultivovanost, stejně jako užitečné inovace.

Ford odhalil novou generaci modelu Galaxy doslova na jedoucím nákladním voze. Stalo se tak v rámci neuvěřitelné podívané, na jejíž realizaci se podílel iluzionista Darcy Oake. Oake spolu se šesti pomocníky stojí na přívěsu taženém nákladním vozem po přistávací dráze. Šestice asistentů zmizí za závěsem a o několik sekund později se zničehonic objeví uvnitř Fordu Galaxy.

Flexibilita pro rodinný život
Nový Ford Galaxy umožňuje přizpůsobit konfiguraci vnitřního prostoru aktuálním potřebám ještě snadněji než dosud. Všech pět sedadel ve druhé a třetí řadě lze totiž sklopit do podlahy stiskem tlačítka na ovládacím panelu, který se nachází přímo v zavazadlovém prostoru. Jako první model své třídy umožňuje Galaxy sedadla tlačítkem také vyklopit zpět do vztyčené polohy.

Plochá podlaha usnadňuje manipulaci s těžkým nebo objemným nákladem. Při přepravě většího počtu osob zákazníci ocení možnost nezávislého posouvání a naklápění sedadel ve druhé i třetí řadě. Pod podlahou zavazadlového prostoru se nachází skrytá přihrádka s objemem 20 litrů. Odkládací kapsy ve dveřích pojmou láhev o objemu 1,5 l, zatímco do schránek pod sedadly lze uložit přenosný počítač, knihy nebo občerstvení na cestu. Další odkládací schránky se nacházejí na horní ploše palubní desky a v konzole mezi předními sedadly. Širokoúhlé vnitřní zpětné zrcátko umožňuje rodičům mít i během jízdy přehled o tom, co se děje na zadních sedadlech.

K využitelnosti vnitřního prostoru přispívá mimo jiné prostorově úsporná konstrukce sedadel. Cestující na druhé a třetí řadě mají k dispozici o 10 mm více prostoru než v předchozím Fordu Galaxy a zejména na třetí řadě je více místa než ve srovnatelných modelech konkurenčních výrobců. Díky konvenční konstrukci bočních dveří těží cestující také z větší vnitřní šířky interiéru ve výšce loktů i ramen. I cestující ve třetí řadě mají po ruce odkládací přihrádky a držáky nápojů. Nastupování dozadu usnadňují sedadla ve druhé řadě s funkcí easy-entry, která umožňuje jejich sklopení a odsunutí jediným plynulým pohybem.

Přední multifunkční sedadla s funkcí aktivní masáže snižují svalovou únavu zejména během dlouhých cest. Na jejich vývoji se podíleli i lékaři. Stehna, hýždě a spodní záda cestujících jemně masíruje soustava 11 masážních polštářků. Tato sedadla jsou seřiditelná v osmi směrech a mají vyhřívání i odvětrávání. Při otevření dveří se bočnice sedáku vyfouknou, aby usnadnily vystupování.

Přední opěrky hlavy lze nastavovat jak výškově, tak podélně. Ve dvou osách je seřiditelný rovněž volant, a to i elektricky. Poprvé Ford nabízí Galaxy také s vyhříváním volantu.

Optimální teplotu vzduchu zajišťuje zdokonalená ventilační a klimatizační soustava, kterou Ford poprvé uplatnil v novém Mondeu. Umožňuje rychlejší výměnu vzduchu v kabině, dokáže udržet nižší teplotu a je tišší. Cestující vzadu si nyní mohou upravit nastavení klimatizace nezávisle na nastavení dvou zón vpředu. K zachování příjemné teploty za slunečného počasí přispívá rovněž speciální tónování skel blokující ultrafialové paprsky.Tišší a plynulejší jízda
Nová zadní náprava „Integral Link“ s odlehčenými hliníkovými komponenty přináší výrazné zvýšení kultivovanosti a jízdního komfortu. Při kontaktu s nerovnostmi vozovky, například při najetí na hranu výmolu, totiž ponechává zadním kolům více volnosti pohybu v podélném směru než tradiční zavěšení. Stejné řešení Ford použil již na novém Mondeu a novém S-MAXu. Zadní náprava může být opatřena také systémem samočinného vyrovnávání světlé výšky bez ohledu na aktuální zatížení.

Použití protihlukové izolace v zakrytování spodních partií vozu, podbězích kol a dveřích v kombinaci s vyšším podílem uzavřených profilů v konstrukci karoserie vedlo ke snížení hladiny hluku v prostoru pro cestující. Tzv. „akustické sklo“ v čelním okně i bočních oknech snižuje úroveň aerodynamického hluku.

Nový Ford Galaxy disponuje rovněž systémy usnadňujícími parkování:
• Aktivní parkovací asistent s funkcí kolmého parkování dokáže vyhledat vhodné parkovací místo a samočinně do něj vůz navést; poradí si jak s podélným stáním, tak se stáním kolmo k vozovce
• Asistent vyparkování pomůže řidiči vyjet z podélného parkovacího místa; převezme kontrolu nad řízením, zatímco řidič obsluhuje pedály
• Boční parkovací asistent informuje o vzdálenosti od překážek po stranách vozu
• Upozornění na vozidla přijíždějící ze strany sleduje při couvání kolmo do vozovky provoz a varuje řidiče, pokud se z kterékoliv strany blíží jiné vozidlo
• Přední kamera s děleným obrazem, umístěná v přední masce, zobrazuje na displeji v palubní desce prostor před vozem v úhlu 180 stupňů. Usnadňuje tak vjíždění do nepřehledných křižovatek

Další asistenční systémy, jimž může být nový Ford Galaxy vybaven, jsou Hlídání mrtvých úhlů, Rozpoznávání dopravních značek, Upozornění na vyjetí z pruhu, Systém udržování v jízdním pruhu, Adaptivní tempomat a Sledování bdělosti řidiče.

Ford SYNC 2 s hlasovým ovládáním umožňuje ovládat telefon, audio, klimatizaci a navigaci intuitivními konverzačními pokyny. Například když řeknete, že máte hlad, zareaguje vypsáním seznamu restaurací v okolí. Součástí systému SYNC 2 je také funkce automatického tísňového volání, která v případě nehody spojí posádku vozu s dispečinkem záchranného systému a sdělí operátorovi nejdůležitější informace v jazyce země, v níž se vůz právě nachází.

Ford Galaxy bude poprvé nabízen také s bezdotykovým ovládáním pátých dveří, k jejichž otevření či zavření stačí mávnout nohou pod zadním nárazníkem. Uživatelský komfort zvyšují rovněž sériově dodávaná elektricky ovládaná a vyhřívaná vnější zpětná zrcátka nebo elektrická parkovací brzda s asistentem pro rozjezdy ve svahu.

Dynamika a jízdní vlastnosti
Již současná generace Fordu Galaxy proslula přesvědčivým chováním na silnici blížícím se dobře naladěnému osobnímu vozu. Konstruktéři Fordu dosáhli dalšího zdokonalení jízdních vlastností spojením vyspělé globální platformy pro vozy segmentu CD s pokročilými technologiemi. Zadní náprava „Integral Link“ má hliníková spodní ramena, která snižují hmotnost o dva kilogramy. Z hliníku jsou vyrobeny i těhlice přední nápravy.

Pružiny a tlumiče pérování byly naladěny speciálně pro Galaxy. I nadále si zákazníci budou moci objednat systém adaptivních tlumičů s přepínatelnými režimy „Comfort“, „Normal“ a „Sport“. Zvolenému režimu se nově přizpůsobí také řízení, jež dostalo elektrický posilovač.

Jako jeden z prvních modelů značky Ford nabídne Galaxy zákazníkům systém adaptivního řízení s proměnným převodem. (Regulaci posilového účinku zajišťuje elektrický posilovač, který zároveň kompenzuje přenos točivého momentu i dalších nežádoucích sil do řízení.)

Řidičskou přitažlivost Fordu Galaxy zesilují výkonné a hospodárné motory v čele s novým vznětovým agregátem 2.0 TDCi Bi-Turbo. Díky přeplňování dvěma turbodmychadly dosahuje tato jednotka výkonu 154 kW (210 koní) a točivého momentu 450 Nm.

„Nový výkonný diesel TDCi následuje trend downsizingu, který jsme uplatnili již u našich zážehových motorů EcoBoost. Menší motory mají nižší spotřebu a emise, přičemž výkon z nich dostaneme cestou pokročilých technických řešení,“ řekl Andrew Brumley, šéfkonstruktér pohonných jednotek ve Fordu. „Dvojité sekvenční přeplňování přináší hladký průběh točivého momentu, který zákazníci v každodenním provozu vyžadují. Takzvaný ‚turboefekt‘ se stává vzdálenou vzpomínkou.“

K dispozici je i zdokonalený vznětový motor 2.0 TDCi přeplňovaný jedním turbodmychadlem s proměnnou geometrií lopatek. Má upravený blok, novou hlavu válců a nové vstřikování. Dostupný je ve variantách 88 kW (120 k), 110 kW (150 k) a 132 kW (180 k). K čistotě spalin přispívá systém zachytávání NOX ve výfukovém potrubí.Pro zájemce o zážehové motory je připraven nový úsporný agregát 1.5 EcoBoost o výkonu 118 kW nebo motorizace 2.0 EcoBoost 176 kW (240 k). Kompletní paleta motorů pro nový Ford Galaxy splňuje požadavky emisní normy Euro VI a ke snížení emisí CO2 využívá mimo jiné následující technická řešení:
• Inteligentní rekuperační dobíjení, které připojuje alternátor podle potřeby a přednostně dobíjí akumulátor při jízdě setrvačností nebo při brzdění
• Systém Stop-Start, jenž automaticky zhasne motor po zastavení vozu a opět ho spustí, jakmile chce řidič pokračovat v jízdě
• Aktivní maska chladiče optimalizující přívod chladicího vzduchu do motorového prostoru s ohledem na celkovou aerodynamiku vozu

Zdokonalená pasivní i aktivní bezpečnost

Vedle čelních airbagů vpředu, kolenního airbagu řidiče a okenních airbagů chránících cestující na všech třech řadách sedadel nový Ford Galaxy poprvé nabídne také boční airbagy pro sedadla ve druhé řadě. Ta jsou opatřena bezpečnostními pásy s předpínači a omezovači tahu. Na všech sedadlech ve všech třech řadách je nainstalován systém upozornění na nezapnuté pásy.

Technologie MyKey umožní majitelům naprogramovat do klíče od vozu nejrůznější omezení. Může se jednat o znemožnění příchozích telefonických hovorů, omezení nejvyšší dosažitelné rychlosti, znemožnění deaktivace bezpečnostních systémů, omezení hlasitosti audiosystému nebo jeho úplnou deaktivaci v případě, že cestující nemají zapnuté bezpečnostní pásy. Jízdní stabilitu vozu zlepšují rozšířené funkce elektronického stabilizačního systému, jako je regulace průjezdu zatáčkou nebo ochrana před převrácením. K dokonalejší ochraně chodců přispívá „ukrytí“ stěračů, které tak netvoří překážku, do níž by mohla udeřit hlava sraženého chodce.

Vytříbený design
Nový Ford Galaxy se vyznačuje moderním a vytříbeným designem. Vpředu se nachází vyvýšená lichoběžníková mřížka posazená nad výraznou spodní mřížku táhnoucí se přes celou šířku karoserie. Protažené světlomety přecházejí do stoupající linie pontonu vyjadřující silný, vyspělý a elegantní charakter vozu.

Optické spojení zadního skla se sdruženými svítilnami vytváří dojem větší zasklené plochy a uděluje zadní části vozu moderní, vysoce technické vzezření. Subtilní boční sloupky karoserie zlepšují výhled z vozu a zároveň zdůrazňují velkou plochu bočního zasklení. I tímto způsobem dává Galaxy jasně najevo, že se jedná o sedmimístný automobil. Interiér se vyznačuje uhlazeným a kultivovaným designem. Palubní deska plynule navazuje na dveřní výplně i na středovou konzolu. Prostornost a vzdušnost interiéru lze ještě více zvýraznit celoplošnou panoramatickou skleněnou střechou.

Namísto tradičního přístrojového štítu lze nový Ford Galaxy na přání vybavit 10palcovým digitálním panelem s animovaným rychloměrem a otáčkoměrem tradičního analogového vzhledu. Nastavení displeje a 3D grafické efekty je možné upravit podle osobních preferencí. Jas displeje se automaticky přizpůsobuje okolnímu světlu.

Nabídka vozidel na prodej

Zobrazit více vozidel

Fotogalerie

FORD MOTOR COMPANY, s.r.o.

Mohlo by vás zajímat


Nejnovější články


Nejčtenější články měsíce

Top
Modernizovaná Kia Sorento je krásná a dostala neobvyklé funkce
Test: Seat Ateca FR 1.5 TSI Black Edition - SUV ze staré školy umí překvapit Nové BMW X2 a BMW iX2 mají české ceny, elektrická verze je cenově zajímavá Test: Kia EV6 Earth - vesmírná loď okouzlí vzhledem a použitelností

Tipy z autobazarů

Mitsubishi ASX

Rok výroby 2015

255 000 Kč

Jaguar XF

Rok výroby 2012

288 990 Kč

Audi A6 Allroad

Rok výroby 2020

1 069 000 Kč

Volkswagen T-Roc

Rok výroby 2019

469 000 Kč