Autem na dovolenou za hranice ČR? Autopojištění nemusí platit všude!

vloženo

Jestliže máte namířeno na dovolenou do zahraničí, na kterou se povezete automobilem vlastním, případně půjčeným, vždycky je nutné zkontrolovat, jak je to s havarijní pojistkou.

Autem na dovolenou za hranice ČR? Autopojištění nemusí platit všude! Autem na dovolenou za hranice ČR? Autopojištění nemusí platit všude!

A neuškodí ani prohloubit pojištění odpovědnosti a též asistenční služby v případě ručení povinného, což se dá nastavit jak doplněním pojištění, které může platit po celý rok, tak v pojištění cestovním, které si zaplatíte jen na tu dobu, co budete „venku“. Jak je to vůbec s územní platností pojištění sjednaného v České republice na české auto?


Kde najdete územní platnost pojištění na auto?

U každého sjednaného povinného ručení naleznete jeho územní platnost na zadní straně vaší zelené karty. A co se týká územní platnosti havarijního pojištění, tam musíte zalovit v pojistných podmínkách vaší smlouvy. Když už v nich budete, rovnou si nastudujte i asistenční služby, které se v zahraničí mohou dost hodit.

Cesty po Evropské unii

Pokud zůstanete i v rámci své zahraniční dovolené v Evropské unii, bude zde vaše povinné ručení platit se stejnými podmínkami jako na území ČR. Ale pozor, celounijní pravidla, kde by byla stanovena platnost havarijního pojištění, zatím neexistují. Havarijní pojistka je totiž jen volitelnou složkou autopojištění.

Speciální pozornost věnujte i již zmíněným asistenčním službám, protože třeba odtah několik kilometrů do nejbližšího servisu nemusí v zahraničí v podstatě nic řešit. Pojišťovny někdy omezují pojištění a asistenční služby třeba na kilometrovou vzdálenost od hranic s ČR, na konkrétní země nebo poskytují „havarijko“ v zahraničí pouze na některá rizika.

Dovolená mimo EU

Spousta oblíbených dovolenkových destinací, kam se pohodlně dostaneme autem, je mimo území Evropské unie. Stačí jet trochu na jihovýchod nebo čistě na východ a jste v Albánii, Srbsku, Bělorusku, na Ukrajině apod. Tyto země sice mohou nabídnout svou krásu a své přírodní i kulturní unikáty, ale už ne podmínky pojištění vozu platné ve stejné míře jako u nás.

Proto si před odjezdem do destinací mimo EU vždycky projděte obchodní podmínky vašeho pojištění a sjednejte takové doplňkové služby a rozšíření platnosti, abyste byli plně krytí právě i v zemích mimo EU. Letos pozor i na takzvaný semafor bezpečnosti destinací - skrze jejich epidemiologické podmínky.

Pojišťovny vám doplňkové služby do oranžově nebo červeně označených zemí pravděpodobně nenabídnou. Situace se bude postupně vyvíjet, takže nevěšte hlavu, jestliže je vaše vyhlédnutá destinace prozatím ještě oranžová. Do termínu vašich prázdnin může mít již barvu zelenou. A sjednání pojištění online či připojištění online je pak otázkou minut, platnost je v podstatě okamžitá. Na výběr budete mít i cestovní pojištění, kde bývá havarijní připojištění auta zahrnuto.

Do zahraničí bez havarijního pojištění?

Povinné ručení chrání ostatní, komu vy způsobíte svým vozem škodu. Ale neochrání vás (až na výjimky doplňkového pojištění k povinnému ručení). Náklady na opravu vašeho vozu, jeho odtah, či likvidaci v zahraničí, na náhradní přepravu domů apod. si pak budete hradit úplně sami – budete-li vy viníky nehody. Takže cestovat do zahraničí bez havarijního nebo bez cestovního pojištění? Rozhodně ne.

Na co se při rozšiřování autopojištění zaměřit především?

Přednostně je nutné zkontrolovat si územní platnost, ale to už víme. Důležitá je i platnost časová, ovšem teď považujme za samozřejmost, že si řidič hlídá datum, kdy zaplatit pojištění na další rok nebo kdy může z původní pojistky dát výpověď a uzavřít si novou, výhodnější. Nabídky pojišťoven jsou díky online srovnávačům pojištění, jaký najdete i na Hyperfinance.cz, významně tlačeny konkurenčním prostředím k neustálému zkvalitňování svých nabídek v poměru cena/výkon.

Dále byste měli dbát na nabídku asistenčních služeb a nastavit si pojištění tak, abyste měli zajištěno náhradní ubytování (když budou problémy s autem cestou nebo když se váš pobyt nedobrovolně prodlouží), případně náhradní dopravu domů (když by vaše auto hodně zlobilo, nebo kdybyste se třeba dost nepříjemně střetli s čímkoliv, včetně zvěře) apod.

Živelné hrozby je také nutno zvážit v případě cest do zahraničí – můžete jet do oblasti, kudy se zrovna přežene velká vichřice, kde zrovna bude hodně pršet a auto vám zaplaví proud vody ze záplavy nebo i zátopy. Rozhodně pouvažujte i o vandalismu, srážce se zvěří nebo o riziku odcizení vozu, protože čert nikdy nespí.

Foto: Shutterstock, FuturinoLíbí se Vám článek? Nenechte si ujít další. Sledujte nás na Facebooku.

Sdílet článek

Komentáře k článku:


SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY


Všechny články o značce / modelu
NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Test: Citroën ë-C4 - odvážný elektromobil za rozumné peníze

Test: Citroën ë-C4 - odvážný elektromobil za rozumné peníze

Dojezd přes 300 km, rychlé nabíjení, prostorná kabina, pohodlná jízda a cenovka začínající aktuálně na 804 900 Kč. To zní až neuvěřitelně. Do redakční garáže se dostal Citroën C4 v elektrickém provedení, který se stal..

Audi RS 3 v prodeji, 1,5 milionu nestačí

Audi RS 3 v prodeji, 1,5 milionu nestačí

Zákazníci v Evropě mohou modely Audi RS 3 Sportback a Audi RS 3 Limuzína již objednávat. Nové modely RS 3 budou uvedeny..

Test: Peugeot 5008 GT Pack - kupujte, v této kombinaci nebudou

Test: Peugeot 5008 GT Pack - kupujte, v této kombinaci nebudou

Zmodernizovanou 5008 poznáte podle omlazené přední části, která na kapotě nese modelové označení. Novinek je víc, ale..

Registrace elektroaut tvoří mizivé procento, na vině není jen cena

Registrace elektroaut tvoří mizivé procento, na vině není jen cena

Za první letošní první půlrok tvoří registrace elektroaut na celkovém počtu prodaných nových vozidel pouhé 1,1%. O něco..

Luxusní sedan DS 9 láká na komfortní svezení a zajímavou cenu

Luxusní sedan DS 9 láká na komfortní svezení a zajímavou cenu

DS 9 byl uveden na český trh a jeho cena začíná na 1 325 000 Kč za verzi Performance Line s motorem PureTech 225 EAT8...