Trh aut s externím dobíjením ovládla Škoda | Autanet.cz

Trh aut s externím dobíjením ovládla Škoda

V uplynulém lednu bylo v Centrálním registru vozidel evidováno 19 132 nových osobních vozidel, což představovalo meziročně o 146 registrací méně, tj. -0,8 %. Trh s novými osobními automobily s externím dobíjením (elektromobily a plug-in hybridy) ovšem rapidně rostl, za leden bylo registrováno víc aut, než za sedm měsíců loňského roku.

V lednu 2020 bylo registrováno 620 osobních elektromobilů a plug-in hybridů, před rokem to bylo ve stejném měsíci jen 84 těchto vozidel.


Z uvedeného počtu bylo 384 elektromobilů (BEV) a 236 plug-in hybridů (PHEV). V úvodním měsíci bylo v součtu registrováno více vozidel než v úvodních 7 měsících uplynulého roku. V uplynulém měsíci činil podíl BEV a PHEV vozidel na všech registracích 3,24 % (pozn. dosavadní maximum z listopadu 2019: 0,79 %). Téměř 7 z 10 registrací si připsala Škoda (69 %; 428 vozidel), 12 % Hyundai (77 vozidel) a 4 % BMW (23 vozidel).

Meziročně rostly jen CNG vozidla a bateriová elektrická vozidla s externím dobíjením. V lednu bylo registrováno 254 elektromobilů Škoda CITIGOe iV a 174 plug-in hybridů Škoda SUPERB iV. Tato vozidla se tak na všech registracích podílela 5,17 %. Každé 19. registrované vozidlo Škoda tak umožňovalo externí dobíjení. Se značným odstupem se 77 registracemi elektromobilů následoval Hyundai, se 17 plug-in hybridy pak BMW.

Aktuální výzvy

Výzva č. 11/2019: Alternativní pohony; Ministerstvo životního prostředí prostřednictvím Státního fondu životního prostředí ČR nabízí dotace na vozidla s nízkými nebo nulovými emisemi. Spolu s vozidly na alternativní pohon resort podporuje i dobíjecí stanice. Žádat mohou územní samosprávné celky (obce a kraje) a městské části hl. m. Prahy, svazky obcí, státní příspěvkové organizace, veřejné výzkumné instituce, veřejné vysoké školy, příspěvkové organizace obcí a krajů a společnosti vlastněné z více než 50 % obcemi či kraji. Připraveno je celkem 100 milionů korun. Příjem žádostí bude probíhat od 17. 2. 2020 do 31. 10. 2020. Bližší informace naleznete zde.

Výzva V programu podpory Nízkouhlíkové technologie – Elektromobilita; od 6. ledna 2020 přijímá Ministerstvo průmyslu a obchodu žádosti na pořízení elektromobilů a dobíjecích stanic pro elektromobily. Cílovou skupinou jsou malé, střední i velké podniky. Příjem žádostí končí dne 28. 5. 2020. Alokace uvedené výzvy je 50 mil. Kč.


Nabídka vozidel na prodej

Zobrazit více vozidel

Fotogalerie

redakce, SDA/Centrální registr vozidel, MPO, MŽP, MD

Mohlo by vás zajímat


Nejnovější články


Nejčtenější články měsíce

Top
Test: MGS5 EV Exclusive umí jednu věc dokonale
Platnost evidenční kontroly v ČR se prodlužuje na dva roky Test: Honda Jazz je malý velký prcek s obrovskou výhodou BMW M2 CS je lehčí, výkonnější a schopnější Test: Opel Astra 1.5 Diesel AT8 nabídne hned několik trumfů

Tipy z autobazarů

Ford Kuga 1.5TDCi,navi,360°,ST Line

Ford Kuga 1.5TDCi,navi,360°,ST Line

Rok výroby 2021

499 999 Kč
Mazda MX-30 e-SKYACTIV EV

Mazda MX-30 e-SKYACTIV EV

Rok výroby 2023

445 000 Kč
Škoda Octavia 1.5 TSI 110kW Ambition Plus

Škoda Octavia 1.5 TSI 110kW Ambition Plus

Rok výroby 2022

415 000 Kč
Volvo V60 2,0 T6 4x4 Recharge TAŽNÉ ČR

Volvo V60 2,0 T6 4x4 Recharge TAŽNÉ ČR

Rok výroby 2022

849 900 Kč