Test: Škoda Scala 1.0 TSI - jak si poradila s horskými přejezdy a 3 tisíci kilometry?

vloženo

Když testujeme, tak pořádně. Abychom ověřili kvality litrového motoru TSI pod kapotou Škody Scala, vyrazili jsme na cestu dlouhou tři tisíce kilometrů za plného obsazení.

Test: Škoda Scala 1.0 TSI - jak si poradila s horskými přejezdy a 3 tisíci kilometry? Test: Škoda Scala 1.0 TSI - jak si poradila s horskými přejezdy a 3 tisíci kilometry?

Naší snahou bylo ověřit, jak si nástupce Rapidu povede na dálnicích cestou do Alp, jak zdolá horské přejezdy a kolik bude žádat paliva.


K desetidenní cestě jsme zvolili Scalu poháněnou silnějším litrovým tříválcem TSI o výkonu 85 kW spojený s manuální šestirychlostní převodovkou. Vůz jsme naložili přesně tak, jak to Čeští motoristé umějí při výletu na hory, tzn. až po střechu. První přesun vedl z Prahy kousek za rakouský Villach, odkud bylo v plánu cestovat na zajímavá místa. V Korutanech totiž nejsou jen jezera, ale celá řada zimních středisek, kde není nouze o několikakilometrové horské silničky.

Tříválec pod kapotou překvapil hned zkraje svou živostí a skvělým odhlučnění. Už od startu běží litrový agregát s minimálními vibracemi. Po překročení 1500 ot./min. se začíná probouzet a příjemně plynule táhne až nad hranici čtyř tisíc otáček. Samotná pružnost motoru není vůbec špatná. Po osmi hodinách cesty překvapily sedadla, ze kterých nebolí záda a poskytují tělu skvělou oporu. To samé platí o ergonomii, ta je zde příkladná a prakticky si nelze na nic stěžovat.

Scala zůstala věrná klasickým ovladačům u klimatizace, za což má naši pochvalu. Multimediální systém se ovládá dotykově, což ale vůbec nevadí. Domovská stránka displeje může totiž vypadat jako u chytrého mobilního telefonu. Na dlaždice je možné navolit údaje z mnoha možností nabídky, díky čemuž nemusíte dlouze lovit v menu. Sledovat můžete navigaci, stav auta, multimédia, ale i automatické čtení značek a další věci, aniž byste na displej museli sáhnout. Stejně tak potěší digitální přístrojovka za drobný příplatek, u které lze nastavit styl zobrazení a přizpůsobit si ji k obrazu svému.

Problém může nastat, pokud chcete připojit starší mobilní telefon k infotainmentu. Ve Scale už nenaleznete klasické "staré" USB, ale jen konektor USB-C, kterým disponují nejnovější telefony. Pokud máte starší mobil, nemusíte zoufat, existují redukce.

Ale zpět do Rakouska. Tam si Scala po stránce spotřeby vedla znamenitě. Při dodržování rychlostních limitů se litrový motor za plného obsazení odvděčil průměrnou spotřebou rovných pět litrů, což znamenalo milé překvapení. Horské přejezdy mezi Villachem a Nasfeldem vyhnaly spotřebu k šesti litrům, ale zpáteční cesta do Prahy opět srazila konečný účet na 5,6 l/100 km. Ještě se sluší připomenout, že této spotřeby se podařilo dosáhnout na trase dlouhé tři tisíce kilometrů za plného obsazení.

Litrový tříválec jasně ukázal, že na vůz velikosti Scaly v pohodě stačí, když se nezadýchával na dálnici ani při zdolávání horských silniček. Je pravdou, že v několika největších stoupáních a vracečkách bylo nutné řadit jedničku, to ale nic nemění na faktu, že silnější tříválec je plnohodnotnou motorizací.

Škoda Scala se povedla a naprosté dokonalosti jí chybí jen maličkosti (ve výplních dveří bychom uvítali gumové koberečky a možnost nastavovat intenzitu ventilace fyzickými tlačítky a ne jen dotykově).

Technické údaje Škoda Scala 1.0 TSI 85 kW 6MAN:
Typ vozu:  
Motor: přeplňovaný řadový tříválec TSI, 999 ccm
Palivo: benzin
Pohon: předních kol
Výkon: 85 kW (115 koní) při 5000 ot./min
Točivý moment: 200 Nm v rozmezí 2000 – 3500 ot./min
Zrychlení 0-100 km/h: 9.8 s
Maximální rychlost: 201 km/h
Převodovka: šestistupňová manuální
Spotřeba paliva (l/100 km): 6,4 / 4,2 / 5,0
Naměřená kombi spotřeba (l/100 km): 5,6
Objem nádrže: 50 litrů
Délka: 4362 mm
Šířka: 1793 mm
Výška: 1471 mm
Rozvor: 2636 mm
Pohotovostní hmotnost: 1240 kg
Objem zavazadlového prostoru: 467 / 1410 litrů

redakce

Vyhledat vozidla v inzerci: Škoda

Fotografie k článku

Fotografie k článku Test: Škoda Scala 1.0 TSI - jak si poradila s horskými přejezdy a 3 tisíci kilometry? Fotografie k článku Test: Škoda Scala 1.0 TSI - jak si poradila s horskými přejezdy a 3 tisíci kilometry? Fotografie k článku Test: Škoda Scala 1.0 TSI - jak si poradila s horskými přejezdy a 3 tisíci kilometry? Fotografie k článku Test: Škoda Scala 1.0 TSI - jak si poradila s horskými přejezdy a 3 tisíci kilometry? Fotografie k článku Test: Škoda Scala 1.0 TSI - jak si poradila s horskými přejezdy a 3 tisíci kilometry? Fotografie k článku Test: Škoda Scala 1.0 TSI - jak si poradila s horskými přejezdy a 3 tisíci kilometry? Fotografie k článku Test: Škoda Scala 1.0 TSI - jak si poradila s horskými přejezdy a 3 tisíci kilometry? Fotografie k článku Test: Škoda Scala 1.0 TSI - jak si poradila s horskými přejezdy a 3 tisíci kilometry? Fotografie k článku Test: Škoda Scala 1.0 TSI - jak si poradila s horskými přejezdy a 3 tisíci kilometry? Fotografie k článku Test: Škoda Scala 1.0 TSI - jak si poradila s horskými přejezdy a 3 tisíci kilometry? Fotografie k článku Test: Škoda Scala 1.0 TSI - jak si poradila s horskými přejezdy a 3 tisíci kilometry? Fotografie k článku Test: Škoda Scala 1.0 TSI - jak si poradila s horskými přejezdy a 3 tisíci kilometry? Fotografie k článku Test: Škoda Scala 1.0 TSI - jak si poradila s horskými přejezdy a 3 tisíci kilometry? Fotografie k článku Test: Škoda Scala 1.0 TSI - jak si poradila s horskými přejezdy a 3 tisíci kilometry? Fotografie k článku Test: Škoda Scala 1.0 TSI - jak si poradila s horskými přejezdy a 3 tisíci kilometry? Fotografie k článku Test: Škoda Scala 1.0 TSI - jak si poradila s horskými přejezdy a 3 tisíci kilometry? Fotografie k článku Test: Škoda Scala 1.0 TSI - jak si poradila s horskými přejezdy a 3 tisíci kilometry? Fotografie k článku Test: Škoda Scala 1.0 TSI - jak si poradila s horskými přejezdy a 3 tisíci kilometry? Fotografie k článku Test: Škoda Scala 1.0 TSI - jak si poradila s horskými přejezdy a 3 tisíci kilometry? Fotografie k článku Test: Škoda Scala 1.0 TSI - jak si poradila s horskými přejezdy a 3 tisíci kilometry? Fotografie k článku Test: Škoda Scala 1.0 TSI - jak si poradila s horskými přejezdy a 3 tisíci kilometry? Fotografie k článku Test: Škoda Scala 1.0 TSI - jak si poradila s horskými přejezdy a 3 tisíci kilometry? Fotografie k článku Test: Škoda Scala 1.0 TSI - jak si poradila s horskými přejezdy a 3 tisíci kilometry? Fotografie k článku Test: Škoda Scala 1.0 TSI - jak si poradila s horskými přejezdy a 3 tisíci kilometry? Fotografie k článku Test: Škoda Scala 1.0 TSI - jak si poradila s horskými přejezdy a 3 tisíci kilometry? Fotografie k článku Test: Škoda Scala 1.0 TSI - jak si poradila s horskými přejezdy a 3 tisíci kilometry?

Líbí se Vám článek? Nenechte si ujít další. Sledujte nás na Facebooku.

Sdílet článek

Komentáře k článku:


SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY


Všechny články o značce / modelu
NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Test ojetiny: Alfa Romeo 166 – křižník s výjimečným motorem

Test ojetiny: Alfa Romeo 166 – křižník s výjimečným motorem

Dřívější vlajková loď automobilky Alfa Romeo, model 166, dodnes poskytne skutečně excelentní cestovní komfort. Navíc jej lze sehnat i s legendárním šestiválce „Busso“, který tento model mění ve sbírkový..

Levnější verze Škody Octavia G-TEC vstupuje na trh, půl milionu ale stále nestačí

Levnější verze Škody Octavia G-TEC vstupuje na trh, půl milionu ale stále nestačí

Na českém trhu přibyla Octavia s motorem 1,5 G-TEC/96 kW a šestistupňovou manuální převodovkou. Její doporučená..

Test ojetiny: Citroën Xantia – jízda na obláčku

Test ojetiny: Citroën Xantia – jízda na obláčku

Hydropneumatické pérování dostává model Xantia do úplně jiných dimenzí. Komfortní odpružení přitom nevyžaduje..

Hyundai Ioniq 5 je úplně jiný elektromobil, bude fungovat jako dobíječka

Hyundai Ioniq 5 je úplně jiný elektromobil, bude fungovat jako dobíječka

Nejnovější model automobilky Hyundai stojí na nové platformě e-GMP a přináší výhody typické pro čistokrevný..

Test: Kia Xceed 1.6 CRDi SCR MHEV iMT - Je lepší v naftě?

Test: Kia Xceed 1.6 CRDi SCR MHEV iMT - Je lepší v naftě?

Je tišší než ProCeed, praktičtější než klasický Ceed a jezdí prostě skvěle. Premiérově ale dostal zbrusu novou..