Test: BMW 540d xDrive - zapomeňte na SUV

vloženo

Móda vozů kategorie SUV nezná mezí a tak trochu se zapomíná na modely klasické koncepce. A je to podle nás škoda, protože například aktuální BMW řady 5 je naprosto fenomenální počin, který strčí svými dovednostmi do kapsy kdejaké SUV, dokonce i z vlastní stáje. Pojďme se tedy podívat na zlatý střed nabídky.

Test: BMW 540d xDrive - zapomeňte na SUV Test: BMW 540d xDrive - zapomeňte na SUV

Pětkové BMW můžete mít v základní verzi 518d za necelého 1,3 milionu korun, což je model, který ocení zejména fleetový zákazníci. Na druhém konci nabídky s milionem korun navíc pak stojí vrcholné vznětové provedení M550d xDrive s čtyřikrát přeplňovaným třílitrem. Oběma motorizacím bychom se vyhnuli a raději zvolili umírněnější verzi 540d xDrive s dvojitě přeplňovaným třílitrovým šestiválcem.


V interiéru je vše v pořádku. V Německu si tradičně dali záležet na dílenském zpracování a použitých materiálech. Vše je při ruce a řidič je hýčkán celou řadou pomocníků. Za multifunkčním volantem se schovává místo budíků dobře čitelný displej. Stejně tomu je u desetipalcové obrazovky umístněné uprostřed palubní desky. Ovládat ji lze nejen dotykově a pomocí gest, ale také klasicky – ovladačem iDrive umístěným na středovém tunelu.

Vzhledem k celkovým rozměrům karoserie jsme očekávali prostornější kabinu, uvnitř se centimetry jednoduše ztrácejí. Vpředu si nelze na nic stěžovat a vzadu to není vyloženě špatné. Mačkat se rozhodně nebudete, ale bonusový prostor navíc chybí.

Poskytovaná dynamika testovaného provedení je dech beroucí, za milion navíc v případě dieselového vrcholu nezískáte nic navíc. Spíše naopak. Čtveřicí dopovaná varianta jezdí podstatně dráž, než testovaný kousek, který se dokáže po silnicích pohybovat dokonce za šest litrů. Svižnější tempo znamená odběr 7,5 litrů a svižný let po německých dálnicích pak vždy do devíti litrů. Oproti udávaným hodnotám výrobce (5,6 l/100 km) jsou naměřená čísla sice o něco vyšší, nevzdalují se úplně realitě.

Při jízdě šestiválec běží sametově a kultivovaně. Nezná vibrace, nýtování ani jiné dieselové neřesti. Je skvělým parťákem a v praxi o něm nevíte. Jistou zásluhu na tom má příkladné odhlučnění a spojení s osmistupňovým automatem. Převodovku ZF v BMW vyladili parádně. Pracuje hladce a naprosto přesvědčivě.

Tak třílitru je hutný a zároveň lineární. Nabírání rychlosti i opětovné brzdění je nenucené a naprosto přirozené. Změny posádka jen těžko registruje, jediným vodítkem může být zatlačení těla do sedadel. I to probíhá konstantně, žádné rychlé pohyby. Vše v Mnichově podřídili fantastickému cestovnímu komfortu. Přitlačte plynový pedál k zemi a ručička rychloměru poletí za jemného hučení zběsile nahoru, přičemž je jedno, v jakou rychlostí jste zrovna jeli. Šestiválec má síly na rozdávání a dech mu nedochází ani po překročení dvoustovky.

Právě tuto rychlost je možné označit stále za "cestovní". Kombinace skvělého odhlučnění, pohodlného podvozku se stará o zkreslující vnímání rychlosti. I při vysokých rychlostech můžete v kabině hovořit nezvýšeným hlasem. Popsané vlastnosti u žádného SUV nenaleznete, v praxi to není ani možné. Cestovní pohoda a ticho na palubě mohou splnit jen sedany s nízkou stavbou karoserie, protože jízdní odpory jsou naprosto minimální. Sedan prořezává vzduch s lehkostí a podvozek má díky nižší hmotnosti méně práce.

Jen stěží naleznete lepšího polykače kilometrů než šestiválcové sedany. A pětkové BMW je toho důkazem. Z kabiny nemáte o nic horší výhled než u SUVéčka a pohon všech kol se postará, že na horách dojedete stejně daleko. Jedinou překážkou může být nižší světlá výška a o něco méně komfortní nastupování. Výhody jednoznačně převažují – nižší hmotnost, nižší odpory, nižší spotřeba .. a tak bychom mohli pokračovat.

Podvozek je být díky nízké a lehké stavbě nastaven na měkčí notu, z čehož pramení komfortní svezení. Pětka stojící na pouze osmnáctipalcových zimácích létá po nerovnostech naprosto přesvědčivě, neodmlouvá a nedrncá. Při konfiguraci své pětky se držte zkrátka, rozhodně se nenechte zlákat krásnými jedenadvacítkami.

Za částku 1 770 600 Kč získáte pětkové BMW, které díky výkonu 320 Nm a točivému momentu 680 Nm dosáhne stokilometrové rychlosti za 4,7 sekundy (je o pouhé tři desetiny sekundy horší čas, než v případě  top modelu M550d). Maximální rychlost je u obou elektronicky omezená na 250 km/h. Pozor si dejte na příplatky, ty nejsou (jak u prémiových vozů bývá zvykem) zrovna z levného kraje. A zkoušený vůz je toho důkazem, když v této specifikaci přišel na 2 836 614 Kč.

BMW 540d xDrive se narodilo pro zdolávání dlouhých přesunů během kterých dosahuje vysokých rychlostních průměrů, aniž by posádka byla obtěžována.


redakce

Vyhledat vozidla v inzerci: Bmw

Fotografie k článku

Fotografie k článku Test: BMW 540d xDrive - zapomeňte na SUV Fotografie k článku Test: BMW 540d xDrive - zapomeňte na SUV Fotografie k článku Test: BMW 540d xDrive - zapomeňte na SUV Fotografie k článku Test: BMW 540d xDrive - zapomeňte na SUV Fotografie k článku Test: BMW 540d xDrive - zapomeňte na SUV Fotografie k článku Test: BMW 540d xDrive - zapomeňte na SUV Fotografie k článku Test: BMW 540d xDrive - zapomeňte na SUV Fotografie k článku Test: BMW 540d xDrive - zapomeňte na SUV Fotografie k článku Test: BMW 540d xDrive - zapomeňte na SUV Fotografie k článku Test: BMW 540d xDrive - zapomeňte na SUV Fotografie k článku Test: BMW 540d xDrive - zapomeňte na SUV Fotografie k článku Test: BMW 540d xDrive - zapomeňte na SUV Fotografie k článku Test: BMW 540d xDrive - zapomeňte na SUV Fotografie k článku Test: BMW 540d xDrive - zapomeňte na SUV Fotografie k článku Test: BMW 540d xDrive - zapomeňte na SUV Fotografie k článku Test: BMW 540d xDrive - zapomeňte na SUV Fotografie k článku Test: BMW 540d xDrive - zapomeňte na SUV Fotografie k článku Test: BMW 540d xDrive - zapomeňte na SUV Fotografie k článku Test: BMW 540d xDrive - zapomeňte na SUV Fotografie k článku Test: BMW 540d xDrive - zapomeňte na SUV Fotografie k článku Test: BMW 540d xDrive - zapomeňte na SUV Fotografie k článku Test: BMW 540d xDrive - zapomeňte na SUV Fotografie k článku Test: BMW 540d xDrive - zapomeňte na SUV Fotografie k článku Test: BMW 540d xDrive - zapomeňte na SUV Fotografie k článku Test: BMW 540d xDrive - zapomeňte na SUV Fotografie k článku Test: BMW 540d xDrive - zapomeňte na SUV

Líbí se Vám článek? Nenechte si ujít další. Sledujte nás na Facebooku.

Sdílet článek

Komentáře k článku:


SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY


Všechny články o značce / modelu
NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Limitovaná Cupra Ateca umí stovku za 4,9 sekundy, 1.5 milionu nestačí

Limitovaná Cupra Ateca umí stovku za 4,9 sekundy, 1.5 milionu nestačí

Cupra uvádí na český trh exkluzivní limitovanou edici Ateca Limited Edition VZ. Všestranné, vysokovýkonné SUV nabízí náročným klientům jedinečný sportovní design s mnoha působivými a dokonale řemeslně zpracovanými..

Stavby nových dálnic se konečně rozjely, aktuálně se jich buduje přes 150 km

Stavby nových dálnic se konečně rozjely, aktuálně se jich buduje přes 150 km

Aktuálně probíhající výstavba nových dálnic na zelené louce překročila 150 kilometrů. Je mezi nimi jihočeská D3,..

Nissan zahájil výrobu nové generace modelu Qashqai

Nissan zahájil výrobu nové generace modelu Qashqai

Zahájení výroby nového Qashqaie si vyžádalo tučnou investici ve výši téměř 12 miliard korun. Nová generace se dostane k..

Nový Lexus NX je první plug-in hybrid značky, víme o něm všechno

Nový Lexus NX je první plug-in hybrid značky, víme o něm všechno

Plug-in hybridní systém provedení NX 450h+ disponuje výkonem až 306 koní a měl by vozu udílet zrychlení z místa na 100..

Test: Mazda 6 Wagon 2,5 Skyactiv-G 100 Edition vyzrála k dokonalosti

Test: Mazda 6 Wagon 2,5 Skyactiv-G 100 Edition vyzrála k dokonalosti

Šestkový model je na trhu od roku 2012, což je na asijské poměry velmi dlouhá doba. A nás zajímalo, jak se stáří..