Test: BMW 540d xDrive - zapomeňte na SUV

vloženo

Móda vozů kategorie SUV nezná mezí a tak trochu se zapomíná na modely klasické koncepce. A je to podle nás škoda, protože například aktuální BMW řady 5 je naprosto fenomenální počin, který strčí svými dovednostmi do kapsy kdejaké SUV, dokonce i z vlastní stáje. Pojďme se tedy podívat na zlatý střed nabídky.

Test: BMW 540d xDrive - zapomeňte na SUV Test: BMW 540d xDrive - zapomeňte na SUV

Pětkové BMW můžete mít v základní verzi 518d za necelého 1,3 milionu korun, což je model, který ocení zejména fleetový zákazníci. Na druhém konci nabídky s milionem korun navíc pak stojí vrcholné vznětové provedení M550d xDrive s čtyřikrát přeplňovaným třílitrem. Oběma motorizacím bychom se vyhnuli a raději zvolili umírněnější verzi 540d xDrive s dvojitě přeplňovaným třílitrovým šestiválcem.


V interiéru je vše v pořádku. V Německu si tradičně dali záležet na dílenském zpracování a použitých materiálech. Vše je při ruce a řidič je hýčkán celou řadou pomocníků. Za multifunkčním volantem se schovává místo budíků dobře čitelný displej. Stejně tomu je u desetipalcové obrazovky umístněné uprostřed palubní desky. Ovládat ji lze nejen dotykově a pomocí gest, ale také klasicky – ovladačem iDrive umístěným na středovém tunelu.

Vzhledem k celkovým rozměrům karoserie jsme očekávali prostornější kabinu, uvnitř se centimetry jednoduše ztrácejí. Vpředu si nelze na nic stěžovat a vzadu to není vyloženě špatné. Mačkat se rozhodně nebudete, ale bonusový prostor navíc chybí.

Poskytovaná dynamika testovaného provedení je dech beroucí, za milion navíc v případě dieselového vrcholu nezískáte nic navíc. Spíše naopak. Čtveřicí dopovaná varianta jezdí podstatně dráž, než testovaný kousek, který se dokáže po silnicích pohybovat dokonce za šest litrů. Svižnější tempo znamená odběr 7,5 litrů a svižný let po německých dálnicích pak vždy do devíti litrů. Oproti udávaným hodnotám výrobce (5,6 l/100 km) jsou naměřená čísla sice o něco vyšší, nevzdalují se úplně realitě.

Při jízdě šestiválec běží sametově a kultivovaně. Nezná vibrace, nýtování ani jiné dieselové neřesti. Je skvělým parťákem a v praxi o něm nevíte. Jistou zásluhu na tom má příkladné odhlučnění a spojení s osmistupňovým automatem. Převodovku ZF v BMW vyladili parádně. Pracuje hladce a naprosto přesvědčivě.

Tak třílitru je hutný a zároveň lineární. Nabírání rychlosti i opětovné brzdění je nenucené a naprosto přirozené. Změny posádka jen těžko registruje, jediným vodítkem může být zatlačení těla do sedadel. I to probíhá konstantně, žádné rychlé pohyby. Vše v Mnichově podřídili fantastickému cestovnímu komfortu. Přitlačte plynový pedál k zemi a ručička rychloměru poletí za jemného hučení zběsile nahoru, přičemž je jedno, v jakou rychlostí jste zrovna jeli. Šestiválec má síly na rozdávání a dech mu nedochází ani po překročení dvoustovky.

Právě tuto rychlost je možné označit stále za "cestovní". Kombinace skvělého odhlučnění, pohodlného podvozku se stará o zkreslující vnímání rychlosti. I při vysokých rychlostech můžete v kabině hovořit nezvýšeným hlasem. Popsané vlastnosti u žádného SUV nenaleznete, v praxi to není ani možné. Cestovní pohoda a ticho na palubě mohou splnit jen sedany s nízkou stavbou karoserie, protože jízdní odpory jsou naprosto minimální. Sedan prořezává vzduch s lehkostí a podvozek má díky nižší hmotnosti méně práce.

Jen stěží naleznete lepšího polykače kilometrů než šestiválcové sedany. A pětkové BMW je toho důkazem. Z kabiny nemáte o nic horší výhled než u SUVéčka a pohon všech kol se postará, že na horách dojedete stejně daleko. Jedinou překážkou může být nižší světlá výška a o něco méně komfortní nastupování. Výhody jednoznačně převažují – nižší hmotnost, nižší odpory, nižší spotřeba .. a tak bychom mohli pokračovat.

Podvozek je být díky nízké a lehké stavbě nastaven na měkčí notu, z čehož pramení komfortní svezení. Pětka stojící na pouze osmnáctipalcových zimácích létá po nerovnostech naprosto přesvědčivě, neodmlouvá a nedrncá. Při konfiguraci své pětky se držte zkrátka, rozhodně se nenechte zlákat krásnými jedenadvacítkami.

Za částku 1 770 600 Kč získáte pětkové BMW, které díky výkonu 320 Nm a točivému momentu 680 Nm dosáhne stokilometrové rychlosti za 4,7 sekundy (je o pouhé tři desetiny sekundy horší čas, než v případě  top modelu M550d). Maximální rychlost je u obou elektronicky omezená na 250 km/h. Pozor si dejte na příplatky, ty nejsou (jak u prémiových vozů bývá zvykem) zrovna z levného kraje. A zkoušený vůz je toho důkazem, když v této specifikaci přišel na 2 836 614 Kč.

BMW 540d xDrive se narodilo pro zdolávání dlouhých přesunů během kterých dosahuje vysokých rychlostních průměrů, aniž by posádka byla obtěžována.


redakce

Vyhledat vozidla v inzerci: Bmw

Fotografie k článku

Fotografie k článku Test: BMW 540d xDrive - zapomeňte na SUV Fotografie k článku Test: BMW 540d xDrive - zapomeňte na SUV Fotografie k článku Test: BMW 540d xDrive - zapomeňte na SUV Fotografie k článku Test: BMW 540d xDrive - zapomeňte na SUV Fotografie k článku Test: BMW 540d xDrive - zapomeňte na SUV Fotografie k článku Test: BMW 540d xDrive - zapomeňte na SUV Fotografie k článku Test: BMW 540d xDrive - zapomeňte na SUV Fotografie k článku Test: BMW 540d xDrive - zapomeňte na SUV Fotografie k článku Test: BMW 540d xDrive - zapomeňte na SUV Fotografie k článku Test: BMW 540d xDrive - zapomeňte na SUV Fotografie k článku Test: BMW 540d xDrive - zapomeňte na SUV Fotografie k článku Test: BMW 540d xDrive - zapomeňte na SUV Fotografie k článku Test: BMW 540d xDrive - zapomeňte na SUV Fotografie k článku Test: BMW 540d xDrive - zapomeňte na SUV Fotografie k článku Test: BMW 540d xDrive - zapomeňte na SUV Fotografie k článku Test: BMW 540d xDrive - zapomeňte na SUV Fotografie k článku Test: BMW 540d xDrive - zapomeňte na SUV Fotografie k článku Test: BMW 540d xDrive - zapomeňte na SUV Fotografie k článku Test: BMW 540d xDrive - zapomeňte na SUV Fotografie k článku Test: BMW 540d xDrive - zapomeňte na SUV Fotografie k článku Test: BMW 540d xDrive - zapomeňte na SUV Fotografie k článku Test: BMW 540d xDrive - zapomeňte na SUV Fotografie k článku Test: BMW 540d xDrive - zapomeňte na SUV Fotografie k článku Test: BMW 540d xDrive - zapomeňte na SUV Fotografie k článku Test: BMW 540d xDrive - zapomeňte na SUV Fotografie k článku Test: BMW 540d xDrive - zapomeňte na SUV

Líbí se Vám článek? Nenechte si ujít další. Sledujte nás na Facebooku.

Sdílet článek

Komentáře k článku:


SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY


Všechny články o značce / modelu
NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Test ojetiny: Alfa Romeo 166 – křižník s výjimečným motorem

Test ojetiny: Alfa Romeo 166 – křižník s výjimečným motorem

Dřívější vlajková loď automobilky Alfa Romeo, model 166, dodnes poskytne skutečně excelentní cestovní komfort. Navíc jej lze sehnat i s legendárním šestiválce „Busso“, který tento model mění ve sbírkový..

Levnější verze Škody Octavia G-TEC vstupuje na trh, půl milionu ale stále nestačí

Levnější verze Škody Octavia G-TEC vstupuje na trh, půl milionu ale stále nestačí

Na českém trhu přibyla Octavia s motorem 1,5 G-TEC/96 kW a šestistupňovou manuální převodovkou. Její doporučená..

Test ojetiny: Citroën Xantia – jízda na obláčku

Test ojetiny: Citroën Xantia – jízda na obláčku

Hydropneumatické pérování dostává model Xantia do úplně jiných dimenzí. Komfortní odpružení přitom nevyžaduje..

Hyundai Ioniq 5 je úplně jiný elektromobil, bude fungovat jako dobíječka

Hyundai Ioniq 5 je úplně jiný elektromobil, bude fungovat jako dobíječka

Nejnovější model automobilky Hyundai stojí na nové platformě e-GMP a přináší výhody typické pro čistokrevný..

Test: Kia Xceed 1.6 CRDi SCR MHEV iMT - Je lepší v naftě?

Test: Kia Xceed 1.6 CRDi SCR MHEV iMT - Je lepší v naftě?

Je tišší než ProCeed, praktičtější než klasický Ceed a jezdí prostě skvěle. Premiérově ale dostal zbrusu novou..