Nový Volkswagen ID.7 bude mít chytrou klimatizaci. Co to znamená?

vloženo

První model značky Volkswagen s inteligentním řízením výdechů ventilační soustavy na přístrojové desce nabízí volitelná nastavení pro plošné rozdělování vzduchu nebo cílený přívod vzduchu k určitým částem těla. Jednoduché ovládání funkcí v nejvyšší ovládací úrovni nebo hlasovými povely. Světová premiéra zcela elektrického modelu ID.7 se uskuteční ve druhém čtvrtletí 2023.

Nový Volkswagen ID.7 bude mít chytrou klimatizaci. Co to znamená? Nový Volkswagen ID.7 bude mít chytrou klimatizaci. Co to znamená?

Klimatizace jsou nedílnou součástí moderních automobilů a cestujícím zajišťují příjemné teploty v každém ročním období. Volkswagen jde v novém modelu ID.7 o krok dál a poprvé používá klimatizaci, která rychle vychladí, resp. vyhřeje interiér již před odjezdem. Za touto funkcí stojí mimo jiné elektronicky řízené výdechy ventilační soustavy, které zajišťují plošné rozdělování vzduchu přiváděného do interiéru, jakmile se řidič s klíčem přiblíží k vozu. Nová inteligentní automatická klimatizace navíc reaguje na hlasové povely a zohledňuje polohu slunce i individuální preference uživatelů. Výsledkem je zvýšení komfortu na úroveň, s níž nová elektrická limuzína stanoví měřítka ve své třídě.


Volkswagen poprvé naznačil podobu nového modelu ID.7 představením zamaskované studie na letošním veletrhu spotřební elektroniky CES v Las Vegas, který je největší výstavou svého druhu na světě. Kai Grünitz, člen představenstva značky Volkswagen odpovědný za technický vývoj, k tomu říká: „S modelem ID.7 zdůrazňujeme naše ambice nabízet v segmentu vyšší střední třídy s velkým objemem prodeje inteligentní technologie a inovace orientované na zákazníka.“

„Inteligentní výdechy ventilační soustavy“ reagují rychle a fungují jako vějíře

ID.7 aktivuje klimatizaci již před nastoupením řidiče do vozu, jakmile v blízkém okolí rozpozná klíč. Za horkého počasí spustí chlazení interiéru, v zimě naopak topení. Po otevření dveří za vysokých venkovních teplot rozdělují inteligentní výdechy ventilační soustavy na přístrojové desce svými horizontálními pohyby, jimiž napodobují vějíř, vzduch rychle po celém vnitřním prostoru. Sedí-li cestující již ve voze, mohou si nechat vzduch přivádět cíleně přímo k tělu, nebo nastavit nepřímou ventilaci interiéru. ID.7 je prvním modelem značky Volkswagen s takto inteligentním řízením klimatizace.

Důrazné zaměření na uživatelsky přívětivé ovládání

Ovládání klimatizace se nachází v nejvyšší ovládací úrovni, na novém displeji informačního a zábavního systému modelu ID.7 s úhlopříčkou 38 centimetrů (15 palců). Díky tomu má řidič ovládací prvky vždy na očích a může je aktivovat dotykem prstu. Pomocí přehledného kontextového menu pro klimatizaci lze digitálně ovládat všechny inteligentní výdechy ventilační soustavy. Nastavení intenzity a směru proudění přiváděného vzduchu probíhá intuitivně a může být individuálně uloženo do paměti. Teplotu lze regulovat prostřednictvím zespodu osvětlených dotykových posuvníků.

Digitálně řízená klimatizace reaguje na hlasové povely

Digitálně řízenou klimatizaci je možné aktivovat hlasovým povelem. Speciální požadavky lze uložit jako chytré klimatizační funkce, „Smart Climates“. Například po vyřčení věty „Ahoj Volkswagen, mám studené ruce“ vybere program, který aktivuje vyhřívání volantu. Současně je po dobu cca pěti minut cíleně přiváděn teplý vzduch k rukám na volantu.

Klimatizace podle osobních preferencí

Vlastní preference uživatele se v modelu ID.7 ukládají jako „Individuální nastavení“. Mezi ně patří i specifická nastavení automatické klimatizace. To je mimořádně praktické v případě, že ID.7 řídí různé osoby.

První model značky Volkswagen s rozpoznáváním postavení slunce na obloze

Při aktivované automatické klimatizaci reaguje inteligentní systém na okolní klimatické podmínky. Senzor v oblasti čelního okna například rozpoznává při vysokých venkovních teplotách a vysoké intenzitě slunečního záření úhel dopadajících slunečních paprsků. Svítí-li slunce intenzivně na jednu stranu vozu, přizpůsobí ID.7 činnost klimatizace tak, aby ještě efektivněji ochlazovala více zahřívané části interiéru. Nejprve se přitom zaměřuje na příslušnou oblast vnitřního prostoru, ve druhém kroku pak cíleně na cestující.

Model ID.7 bude uveden na trh již v roce 2023

ID.7 je po modelech ID.3, ID.4, ID.5, ID.62 (pouze v Číně) a ID. Buzz3 celkem šestým členem zcela elektrické rodiny ID. Po modelu ID.4 je ID.7 druhým globálním vozem značky Volkswagen na základě modulární platformy pro elektromobily MEB. Světová premiéra modelu ID.7 se podle plánu uskuteční ve druhém čtvrtletí 2023. V Číně a Evropě bude elektrická limuzína uvedena na trh již v letošním roce. Severní Amerika bude následovat v roce 2024.


redakce

Vyhledat vozidla v inzerci: Volkswagen

Fotografie k článku

Fotografie k článku Nový Volkswagen ID.7 bude mít chytrou klimatizaci. Co to znamená? Fotografie k článku Nový Volkswagen ID.7 bude mít chytrou klimatizaci. Co to znamená?

Líbí se Vám článek? Nenechte si ujít další. Sledujte nás na Facebooku.

Sdílet článek

Komentáře k článku:


SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY


Všechny články o značce / modelu
NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Peugeot 408 uveden na český trh s cenou od 830.000 Kč

Peugeot 408 uveden na český trh s cenou od 830.000 Kč

Na diesel v případě nového fastbacku 408 od francouzské automobilky musíte zapomenout. Peugeot 408 sází pouze na benzínový tříválec Puretech a plug-in hybridní verzi kombinující čtyřválcovou šestnáctistovku s..

Honda Civic rozdrtila v anketě Auto roku 2023 v ČR ostatní modely

Honda Civic rozdrtila v anketě Auto roku 2023 v ČR ostatní modely

Civic e:HEV, se dnes stal absolutním vítězem v anketě Auto Roku 2023. Odborná dvacetičlenná novinářská porota vybírala..

Subaru BRZ 2023 se dostane do Evropy i Česka, ale jen pár kusů

Subaru BRZ 2023 se dostane do Evropy i Česka, ale jen pár kusů

Nevypadalo to, ale nakonec se model BRZ modelového roku 2023 bude prodávat v České republice v konfiguraci 2.4l s..

Nissan Qashqai můžete mít v limitované edici Powerline za 774.990 Kč

Nissan Qashqai můžete mít v limitované edici Powerline za 774.990 Kč

Nissan představuje limitovanou edici Nissan Qashqai POWERLINE s bohatou výbavou pro zákazníky hledající SUV. Mezi..

Budou elektromobily vozidly budoucnosti? Zelená stopa a dostupnost dobíjejících stanic mluví v jejích prospěch

Budou elektromobily vozidly budoucnosti? Zelená stopa a dostupnost dobíjejících stanic mluví v jejích prospěch

Milujete zvuk spalovacího motoru nebo se vám naopak líbí zcela tichý chod elektromobilů? Právě tyto tiché vozy jsou..