Nová Škoda Superb už bez manuálu, motory bude mít ale ještě normální

Škoda Auto představí čtvrtou generaci modelu Superb v listopadu 2023, tedy 90 let po uvedení historicky prvního modelu tohoto jména.

Nový Superb bude k dispozici s třemi benzinovými motory, dvěma naftovými motory, dále ve verzi s plug-in hybridním pohonem, který nabídne delší dojezd na elektřinu (výrobce udává přes 100 km). Poprvé se Superb představí také s mild-hybridní technologií. Výkonové spektrum agregátů sahá od 110 kW (150 k) do 195 kW (265 k). Tři zcela nové prvky dále rozšiřují seznam charakteristických Simply Clever prvků a jejich počet se zvyšuje na 28.


Nový Superb, který brzy vstoupí do své čtvrté moderní generace, bude i nadále přesvědčovat emotivním designem, který byl dále vylepšen, a moderními technologiemi. Tento vůz je nyní ještě prostornější a zároveň bezpečnější než kdykoli předtím, a to díky deseti airbagům, mnoha asistenčním systémům a 28 Simply Clever prvkům. Superb navíc kombinuje vynikající spotřebu paliva se skvělým výkonem. Tři moderní a velmi úsporné benzinové motory, dva moderní naftové motory a nová verze s plug-in hybridním pohonem se zvýšeným dojezdem na elektřinu více než 100 km pokrývají výkonové spektrum od 110 kW (150 k) do 195 kW (265 k). Poprvé bude k dispozici i mild-hybridní pohonná jednotka. Všechny modely jsou standardně vybaveny automatickou převodovkou DSG. Jednou z klíčových úprav interiéru je volič převodovky nově umístěný na sloupku řízení pod volantem. Tím se uvolnilo místo na středové konzoli, což řidiči poskytne ještě větší pohodlí a další odkládací prostor.

Až 28 Simply Clever prvků zvyšuje komfort řidiče a spolujezdce v nové generaci modelu Superb. Některé z nich jsou ve vozech Škoda zcela nové: unikátní elektricky ovládaná roleta sloužící jako kryt zavazadlového prostoru ve voze Superb Combi, středová loketní opěrka pro zadní sedadla s integrovaným držákem tabletu a dvojitá odkládací kapsa na zadní straně předních sedadel, kam lze uložit dokumenty, časopisy nebo chytré telefony. Poprvé se v modelu Superb objevuje integrovaná nálevka ve víčku nádržky ostřikovačů čelního skla. Mimochodem, Škoda představila první z velmi široké nabídky Simply Clever prvků již v roce 2001, kdy uvedla na trh první novodobou generaci vozu Superb. Tehdy mezi ně patřily četné držáky nápojů v zadní loketní opěrce, na středové loketní opěrce a uvnitř přihrádky před spolujezdcem a premiérově také 12V zásuvka pro cestující na zadních sedadlech. Ikonický deštník ve dveřích řidiče a chytré háčky na zavazadla v zavazadlovém prostoru se ve vozech Škoda objevují dodnes.

Obliba modelu Škoda Superb s každou generací stoupá. V letech 2001-2008 se prodalo celkem 137 000 vozů první novodobé generace. Druhá generace se vyráběla v letech 2008 až 2015 a jako první nabídla zákazníkům verzi kombi. Celkem bylo dodáno 618 000 vozů. Třetí generace, vyráběná od roku 2015, překonala v celkových prodejích všech generací modelu Superb hranici jednoho milionu vozů. Do konce května 2023 bylo zákazníkům dodáno 805 000 vozů třetí generace. Z údajů o prodejích v roce 2022 vyplývá, že nejvíce vozů Superb směřovalo do Německa, a to 14 300 kusů, což představuje 25 %, dále na domácí český trh, a to 6 900 vozů, což představuje 12 %, a do Polska (5 600 vozů, tj. 10 %). K dnešnímu dni bylo celosvětově prodáno více než 1 560 000 vozů Superb všech generací. Škoda Auto představí čtvrtou generaci modelu Superb v listopadu 2023. Nová generace se bude vyrábět ve slovenském závodě koncernu Volkswagen v Bratislavě, a to i nadále ve verzích liftback i kombi.

Čtvrtá generace modelu Škoda Superb je nejen úspornější a ekologičtější než kdykoli předtím, ale nabízí také velký výběr pohonů. Na výběr jsou tři benzinové motory, dva naftové motory a nový plug-in hybridní pohon s delším dojezdem na elektřinu. Poprvé v modelu Superb je k dispozici i verze s mild-hybridní technologií. Všechny pohonné jednotky jsou dodávány s automatickou převodovkou DSG.

Skoda Superb 2023

Změnu převodových stupňů ve čtvrté generaci modelu Superb nyní zajišťuje výhradně automatická převodovka DSG, která přenáší výkon velmi úsporných spalovacích motorů i hybridních pohonných jednotek. Volič převodovky je nově umístěn na sloupku řízení pod volantem. Škoda Auto i nadále nabízí to nejlepší z obou světů, aby vyhověla potřebám stávajících i nových zákazníků. Nabídka pohonných jednotek nové generace modelu Superb tak zahrnuje tři benzinové, dva naftové motory a také zcela novou verzi s mild-hybridním pohonem a nový plug-in hybrid se zvýšeným dojezdem na elektřinu. Plug-in hybridní verze je vyhrazena pro karoserii kombi a motor 1,5 TSI o výkonu 110 kW (150 k) je u ní doplněn elektromotorem. Maximální kombinovaný výkon pohonného ústrojí 150 kW (204 k) přenáší na přední kola šestistupňová převodovka DSG. Kapacita vysokonapěťové baterie se oproti současné generaci zvýšila o 12,7 kWh na 25,7 kWh, čímž se čistě elektrický dojezd vozidla prodloužil na více než 100 km. Kromě toho Škoda navýšila také maximální nabíjecí výkon ve wallboxech a na nabíjecích místech se střídavým proudem z 3,6 kW na 11 kW, což umožňuje rychlejší nabíjení baterie. Plug-in hybridní verze umožňuje také nabíjení stejnosměrným proudem s maximálním výkonem 50 kW. Stejně jako dříve je možné nabíjení při výkonu 2,3 kW také z domácí 230V zásuvky. Palivová nádrž modelu Superb iV má objem 45 l. Základním motorem celé modelové řady Superb je 1,5 TSI s mild-hybridní technologií a s výkonem 110 kW (150 k). Oba hybridní motory pocházejí z nové generace motorů EA 211 evo2, pracují v úsporném Millerově cyklu a používají turbodmychadlo s proměnnou geometrií lopatek. Motor 1,5 TSI s mild-hybridní technologií je navíc vybaven systémem automatického odpojování válců ACT+. K dispozici jsou také dvě varianty motoru 2,0 TSI o výkonu 150 kW (204 k) a 195 kW (265 k). Vrcholný benzinový motor a nejvýkonnější naftový motor 2,0 TDI s výkonem 142 kW (193 k) jsou standardně dodávány s pohonem všech kol. Základním naftovým motorem je 2,0 TDI o výkonu 110 kW (150 k). Všechny benzinové a naftové motory se pojí se sedmistupňovou automatickou převodovkou DSG. Všech šest variant pohonných jednotek splňuje emisní normu Euro 6e.

Nový chladicí modul zlepšuje chladicí výkon a snižuje aerodynamický odpor. Maximální výkon ventilátorů pro motory s vysokými nároky na chlazení se u nového modelu Superb zvýšil z dřívějších 800 na současných 1200 W.

Čtvrtá generace modelu Superb s modernizovaným designovým jazykem Škoda, novými světly a upravenými proporcemi je větší, emotivnější a dynamičtější než její úspěšný předchůdce. Škoda rovněž přepracovala koncept interiéru s jasným důrazem na potřeby zákazníka a lepší uživatelský zážitek. Kokpit nyní nabízí kompletně novou architekturu s využitím chytré kombinace manuálních a digitálních ovládacích prvků. Nový displej infotainmentu měří až 12,9″. Středová konzole má čistý a jednoduchý design především díky voliči převodovky umístěným nově na sloupku řízení pod volantem.

V novém modelu Superb Škoda dále vylepšila charakteristický design značky. Vůz bude k dispozici jako elegantní liftback s praktickými pátými dveřmi a také ve verzi kombi. Přední světlomety a zadní světla mají u všech nových verzí vozu Superb dynamičtější vzhled. Zadní světla jsou výrazně užší než u dosavadního modelu a nové krystalické prvky umocňují jejich trojrozměrný vzhled. Přední světlomety, které jsou také ostřeji tvarované a mají více krystalických prvků, jsou k dispozici ve dvou verzích. Šestihranné Bi-LED maticové moduly Matrix-LED předních světlometů doplňuje barevný krystalický prvek nazvaný Crystallinium. Jedná se o zcela nový speciální prvek, který evokuje barevné křišťálové sklo a dodává světlometům nový vzhled. Interiér nového modelu Superb byl přepracován s jasným důrazem na potřeby zákazníka. Vše bylo optimalizováno s cílem zlepšit uživatelský zážitek. Interiér se nyní může pochlubit zcela novou chytrou kombinací manuálních ovladačů a digitálního ovládání prostřednictvím dotykové obrazovky. Nový displej infotainmentu má úhlopříčku až 12,9″, což z něj činí největší displej, jaký se kdy v modelu Superb objevil. Volič převodovky je nově umístěn přímo na sloupku řízení pod volantem v dosahu řidiče. Nová středová konzole má i díky tomu jednoduchý a čistý vzhled.

Nová Škoda Superb je delší a vyšší než její předchůdce, a to jak ve verzi liftback, tak v provedení kombi. Rozvor zůstal nezměněn. Výrazně se zvětšil efektivní prostor pro hlavu vpředu i vzadu. Zavazadlový prostor má objem 645 litrů u verze liftback a 690 litrů u verze kombi.

Čtvrtá generace modelu Superb nabízí komplexně vylepšenou funkci Nouzového asistentu. Asistent při odbočování se v modelové řadě Superb objevuje poprvé. Tento systém při odbočování do vedlejších ulic varuje před možnou kolizí s protijedoucími vozidly a pokud hrozí nebezpečí, automaticky zabrzdí. Další novinkou je Asistence při průjezdu křižovatkou. Ta pomocí senzorů v předním nárazníku monitoruje objekty a vozidla projíždějící křižovatkou, kde může být snížená viditelnost, a vydává akustické a vizuální varování na centrálním displeji. Modernizován byl rovněž systém Front Assist, který nyní kromě ochrany chodců dává pozor také na cyklisty. Nový panoramatický kamerový systém, který přichází s vylepšeným rozlišením obrazu, je 360stupňový systém, který využívá čtyři kamery k zobrazení situace kolem vozu.

V oblasti pasivní bezpečnosti nabízí Superb nyní celkem deset airbagů. Součástí standardní výbavy jsou airbagy řidiče a spolujezdce, boční airbagy vpředu, dva hlavové airbagy, kolenní airbag řidiče a středový airbag mezi předními sedadly, který chrání v případě dopravní nehody řidiče a spolujezdce před vzájemným střetem. Dva zadní boční airbagy jsou k dispozici na přání.


Nabídka vozidel na prodej

Zobrazit více vozidel

Fotogalerie

redakce / Škoda Auto

Mohlo by vás zajímat


Nejnovější články


Nejčtenější články měsíce

Top
Test: Kia Niro EV - ideální automobil pro ženy
Škoda ukázala interiéry nových modelů Superb a Kodiaq. Je to revoluční změna k lepšímu. Toyota má auta bez čekání. Nákupem skladovky můžete ušetřit pořádný balík peněz Rodiny radujte se – Citroën Berlingo se spalovacím motorem se vrací na český trh Test: Volkswagen ID. Buzz překvapuje vzhledem, praktičností a také spotřebou

Tipy z autobazarů

Audi RS 3

Rok výroby 2016

769 990 Kč

Škoda Octavia

Rok výroby 2019

439 900 Kč

Volkswagen Arteon

Rok výroby 2017

659 000 Kč

Audi A6 Allroad

Rok výroby 2012

345 000 Kč