MINI oslavilo čtvrté vítězství v Rally Dakar 2015

19. 01. 2015
Sdílet článek

Značka MINI opět slavila úspěch na Dakarské rally. Po 9000 kilometrech na území Argentiny, Chile a Bolívie triumfovalo MINI v této nejtěžší soutěži světa již po čtvrté v řadě. Posádka Nasser Al-Attiyah/Mathieu Baumel (QT/FR) protnula se svým MINI ALL4 Racing jako první pomyslnou cílovou pásku v argentinském hlavním městě Buenos Aires potom, co vyhrála pět z celkem 13 rychlostních zkoušek.

Loni, když jsem stál na stupních vítězů této rally, jsem si slíbil, že až zde budu zpátky, tak zvítězím,“ řekl Al-Attiyah. „Bylo velmi náročné vést soutěž od začátku až do cíle, protože byla nesmírně náročná. Za výsledek jsem velmi vděčný i celému týmu mechaniků, jemuž bych chtěl nyní poděkovat. MINI ALL4 Racing je doslova neskutečný vůz a opět bylo velmi příjemné ho řídit.

Dakarská rally je pro posádky nesmírně náročná. Musejí se vypořádat s klasickými šotolinovými cestami, zatáčkovitými horskými cestami v Andách, které vedou až do nadmořské výšky 4500 m, či rozpálenou pouští Atacama s dunami vytvořenými jemným pískem. „Dakar“ je náročným testem nejen posádek, ale také jejich techniky. Piloti a jejich spolujezdci se musejí neustále soustředit na cestu.

Vozy MINI ALL4 Racing prokázaly v letošním ročníku Rally Dakar opět svoji rychlost a univerzálnost. „MINI v této soutěži vybojovalo mezi roky 2012 a 2015 čtyři celková vítězství. Tím jasně dokázalo svoji spolehlivost, sílu a agilitu v rozmanitých podmínkách,“ říká na adresu svých vozů Jochen Goller, Senior Vice President MINI. „Naším cílem pro letošní roky bylo opět dosáhnout skvělých výsledků. A to se podařilo. Pět vozů MINI ALL4 Racing skončilo v první desítce. Nakonec cíl soutěže vidělo devět vozů MINI ALL4 Racing, z nichž se čtyři piloti podělili o jedenáct etapových vítězství. Nasser vybojoval celkové vítězství. Tím jsme naplnili naše představy. Letošní MINI ALL4 Racing prokázalo, že je nejlepším MINI, které jsme pro soutěže postavili. Už teď se těšíme na soutěže v rámci šampionátu vytrvalostních závodů 2015 a samozřejmě na Dakarskou rally v roce 2016.

Posádku Al-Attiyah/Baumel doplnila na stupních vítězů posádka Krzysztof Holowczyc/Xavier Panseri (PL/FR), která dojela na třetím místě. Erik van Loon/Wouter Rosegaar (NL/NL) při svém prvním účinkování na Dakarské rally obsadili čtvrté místo. Vladimir Vasilyev/Konstantin Zhiltsov (RU/RU), kteří v roce 2014 vyhráli světový FIA šampionát Cross-Country-Rally, dojeli s MINI ALL4 Racing na pátém místě. Do nejlepší desítky se probojovali také Aidyn Rakhimbayev/Anton Nikolaev (KZ/RU), kteří skončili na devátém místě. Devět z deseti vozů MINI ALL4 Racing, jež startovaly v letošním ročníku Dakarské rally, dojelo do cíle.