Máme radost, BMW M550i s osmiválcem pod kapotou je realitou

Tohle můžeme považovat za skvělý vánoční dárek z Mnichova. Nové BMW M550i xDrive disponuje díky dvojitě dopovanému osmiválci o objemu 4,4 litru výkonem 462 koní a maximem točivého momentu vrcholící hodnotou 650 Nm. Díky tomu novinka z 0 na 100 km/h akceleruje za pouhé 4,0 s a maximálka je elektronicky omezená na 250 km/h.

Mnichov. Současně s premiérou nového BMW řady 5 přináší BMW M GmbH pod taktovkou BMW M Performance sportovní variantu nejúspěšnějšího business sedanu světa. BMW M550i xDrive prozatím zaujme pozici nejvýkonnější verze z celé modelové nabídky BMW řady 5.


Díky výkonnému motoru M Performance TwinPower Turbo, inteligentnímu pohonu všech kol BMW xDrive, preferujícímu zadní nápravu, a na míru naladěnému podvozku M Performance je možné BMW M550i xDrive s klidem charakterizovat jako čtyřdveřový sportovní vůz a současně i jako nejdynamičtější business sedan ve své kategorii. Osmiválcový motor, který se proslavil výraznou rezervou točivého momentu a vysokootáčkovou charakteristikou, nabízí s ničím neporovnatelný výkon, precizní jízdní dynamiku i nekompromisní každodenní použitelnost. Tyto vlastnosti napomáhají k tomu, aby nové BMW M550i xDrive nastavilo ve svém segmentu měřítka a proměnilo každou jízdu ve vzrušující zážitek.

Špičkový vysokovýkonný motor spojuje sílu s hospodárností.
Nové BMW M550i xDrive je prvním modelem BMW řady 5 od M Performance, který je poháněn zážehovým motorem, konkrétně specificky upravenou 8válcovou jednotkou M Performance TwinPower Turbo o objemu 4,4 litru. Motor V8 je vybaven dvěma dvoukomorovými twin-scroll turbodmychadly, systémem přímého vstřikování paliva High Precision Injection, plně variabilním časováním ventilů Valvetronic s proměnným časováním všech vačkových hřídelů Double-VANOS. To vše dohromady zajišťuje výkon 340 kW/462 k při 5500 1/min (kombinovaná spotřeba paliva: 8,9 l/100 km; kombinované emise CO₂: 204 g/km) a točivý moment vrcholící hodnotou 650 Nm, která je k dispozici již od 1800 1/min. Hodnoty spotřeby paliva podle testovacího cyklu EU jsou předběžné a mohou se měnit dle použitého rozměru pneumatik.)

Tento špičkový motor nabízí schopnosti, které jsou od automobilů BMW M Performance očekávány. BMW M550i xDrive zrychlí z 0 na 100 km/h za pouhé 4,0 s a jeho maximální rychlost je elektronicky omezena na 250 km/h. Nový motor V8 zároveň předvádí výjimečnou hospodárnost zásluhou technologií M Performance TwinPower Turbo. Nové BMW M550i xDrive už nyní splňuje přísné emisní standardy EU6c.

Převodovka Steptronic Sport a inteligentní pohon všech kol BMW xDrive.
Přenos síly nejvýkonnější verze BMW řady 5 Sedan v současné době zajišťuje standardně dodávaná 8stupňová převodovka Steptronic Sport, která v oblasti dynamiky BMW M550i xDrive hraje zásadní roli. M Performance specifické naladění režimů řazení bylo přizpůsobeno charakteristice motoru V8 tak, aby přinášelo zřetelně sportovní změny jednotlivých převodů a ještě spontánnější podřazování v celém spektru otáček. Tyto charakteristiky ještě posilují vzrušující zážitky z jízdy. 8stupňovou převodovku Steptronic Sport lze pro ještě ostřejší pocit z řazení ovládat pomocí páček na volantu. Převodovka navíc svou kompaktní konstrukcí, nízkou hmotností a optimalizovanou účinností pomáhá snižovat spotřebu paliva a emisí.

Systém pohonu všech kol BMW xDrive v novém BMW M550i xDrive podle situace rozděluje točivý moment mezi všechna čtyři kola – a to inteligentně a s preferencí zadní nápravy. Pohon BMW xDrive je tudíž klíčový k dosažení dvou zásadních elementů charakteristického jízdního zážitku automobilů M Performance: vynikajících jízdních vlastností a extrémně precizní ovladatelnosti za všech podmínek.

Pokud je do rovnice přidán adaptivní podvozek M Sport (snížený o 10 milimetrů) a standardně montovaná 19palcová kola M z lehkých slitin v matné metalické barvě Cerium Grey nebo volitelná 20palcová kola z lehkých slitin (v exkluzivním provedení, taktéž lakovaná matnou metalickou barvou Cerium Grey), je výsledkem výtečná jízdní stabilita a optimální trakce.

Ke zdůraznění přesnosti a precizní ovladatelnosti nejsportovnější verze nové generace BMW řady 5 navíc pomáhá řízení, jež v režimech SPORT a SPORT+ nabízí specifické reakce známé z modelů divize M. Příkazy od volantu jsou následovány s milimetrovou přesností a řidič je neustále zásoben ucelenou zpětnou vazbou, která při překonávání zatáčkovitých pasáží silnice přináší enormní radost z jízdy. Ostrý charakter BMW M550i xDrive dotvářejí brzdy M Sport, které jsou rozeznatelné podle brzdičů s logem M a modré metalické barvy. Kombinují v sobě výjimečné brzdné schopnosti s výborným průběhem brzdného účinku.

Sportovní vzhled s exkluzivními výbavovými doplňky M Performance.
Exteriér nového BMW M550i xDrive citlivě vyjadřuje jeho dynamické schopnosti a zároveň podtrhuje jeho status vlajkové lodi celé řady 5. Sportovní a dynamické linie nového BMW řady 5 vyzdvihuje M sportovní paket, obsahující i M zadní nárazník s odtrhovou hranou na víku zavazadlového prostoru, která zároveň optimalizuje proudění vzduchu kolem automobilu. Kryty vnějších zpětných zrcátek, rámeček kolem masky chladiče, speciální lamely M Performance v nasávacích otvorech a vzduchové průduchy za předními koly jsou zvýrazněny metalickým lakem Cerium Grey, zatímco lesklé lišty Shadow Line kolem oken dodávají již tak dynamickému profilu business sedanu ještě sportovnější výraz. Za nezaměnitelným vzrušujícím zvukovým projevem BMW je třeba hledat sportovní výfukový systém M, zakončený dvěma koncovkami v exkluzivním černě chromovaném provedení.

Při vstupu do interiéru jsou pasažéři přivítáni světelnými lištami na prazích s jasným sdělením „M550i xDrive“. Auru sportovní exkluzivity, tolik typickou pro všechny modely BMW M Performance, zde vyjadřují M sportovní sedadla čalouněná černou kůží Dakota s kontrastním modrým prošíváním, nejnovější M sportovní volant, koberečky v designu M, speciální hliníkové výplně interiéru a pedály.

Na rutinních úkolech tvrdě pracují asistenční systémy.
Stejně jako ostatní modely poslední nejnovější BMW řady 5, tak i vrcholné provedení BMW M550i xDrive nabízí řidiči na přání mimořádně široký výběr asistenčních systémů pomáhajících řidiči. Patří mezi ně vyhýbací funkce, varovný systém při odbočování vlevo a aktivní varování při změně jízdního pruhu, které k zabránění srážky provádí zásahy do řízení. Volitelný adaptivní systém pro udržování rychlosti (ACC) a asistent jízdy v pruzích mají rozšířenou funkčnost. Další krok k autonomnímu řízení reprezentuje u BMW M550i xDrive asistent Intelligent Speed Limit Assist, umožňující automatickou implementaci rychlostních limitů přímo do tempomatu.

Budování těsnějšího kontaktu mezi člověkem, strojem a vnějším světem.
Nové BMW řady 5 umožňuje díky službám BMW Connected velmi intenzivní propojení mezi řidičem, vozidlem a vnějším světem. Tento nový systém přes servery BMW propojuje zařízení, jako jsou chytré telefony, chytré hodinky, počítače a tablety, s navigačním systémem automobilu. Jedná se o velmi vyspělou inteligentní technologii, která je schopna rozpoznat pohybové vzorce a osobní preference a následně se dokáže transformovat do role osobního manažera mobility. Ten uživateli pomáhá bez stresu zvládat stále náročnější výzvy každodenní mobility.

Dříve, než jízda vůbec začne, BMW Connected při plánování trasy automaticky zohledňuje službu Real Time Traffic Information (RTTI) a v případě hrozících dopravních komplikací doporučí dřívější odjezd. I když BMW Connected bere při výpočtu trasy v úvahu aktuální lokaci vozidla, počítá i s řidičovými návyky. Nový systém je navíc propojen s funkcemi a službami dobře známých aplikací BMW Remote a BMW Connected. Uživatelé mají navíc přístup ke službám, jako je například ParkNow, jež umožňuje digitální rezervaci a platbu parkovacích míst, nebo k inteligentní službě On-Street Parking Information, která identifikuje městské části a ulice, kde řidič nejpravděpodobněji najde volné parkovací místo. Pokud je automobil vybaven volitelným systémem Remote Parking, BMW řady 5 Sedan lze zaparkovat i do těch nejužších prostorů dálkově, a to jednoduše s pomocí klíče. A konečně, jakmile je vozidlo zaparkováno, služby BMW Connected pomohou navést uživatele pěšky přímo do cílového místa.


Nabídka vozidel na prodej

Zobrazit více vozidel

Fotogalerie


Mohlo by vás zajímat


Nejnovější články


Nejčtenější články měsíce

Top
Nový Ford Mustang v prodeji. Základ za 1,6 milionu korun má osmiválec
Test: MG5 Electric – kombi z Činy, které nahání hrůzu evropským automobilkám Test: Honda ZR-V je miliónové SUV s výborným hybridem a neuvěřitelnou spotřebnou Test: Mazda 3 e-SKYACTIV X 186 - řidičsky zajímavý hatchback napěchovaný elektronikou Test: Kia Stonic 1.2 DPI - moc nejede, ale nic lepšího neseženete

Tipy z autobazarů

Škoda Octavia

Rok výroby 2016

319 900 Kč

Toyota Avensis

Rok výroby 2005

108 900 Kč

Ford Mondeo

Rok výroby 2019

455 000 Kč

Škoda Enyaq iV

Rok výroby 2022

1 599 000 Kč