Malé SUV Hyundai Kona kompletně odhaleno, máme nové fotografie a informace

Ještě letos dorazí do prodeje nové SUV Hyundai Kona, které má odvážný design. Podvozková platforma je zcela nová a nechybí celá řada komfortních, asistenčních či bezpečnostních systémů. Novinkou je průhledový displej, příkladná konektivita nebo zbrusu nový diesel. Nebude chybět možnost dvouspojkové sedmistupňové převodovky nebo pohon všech kol.

Korejská automobilka prodala od uvedení modelu Santa Fe v roce 2001 na evropských trzích více než 1,4 milionu SUV a stal se etablovanou značkou v segmentu SUV. Tucson je s více než 200 000 prodanými vozy od svého uvedení na trh v roce 2015 nejprodávanějším SUV značky Hyundai v Evropě.


Hyundai nyní rozšiřuje vstupem do segmentu B-SUV svou rodinu modelů SUV na čtyři členy, včetně stávajících modelů Grand Santa Fe, Santa Fe a Tucson. Zcela nový KONA je skutečné SUV s odvážným a progresivním designem, prémiovou výbavou, dostupnou konektivitou a nejmodernější bezpečnostní technikou.

Nejmodernější poháněcí ústrojí a pohon všech kol

Kona bude při uvedení na trh nabízet dva přeplňované zážehové motory, které se vyznačují vysokými hodnotami točivého momentu již od nízkých otáček a vynikající hospodárností. Alternativou jednotky 1.0 T-GDI se šestistupňovou mechanickou převodovkou a výkonem 88 kW (120 k) (předběžná hodnota kombinované spotřeby paliva: 5,3 l/100 km; předběžná hodnota kombinovaných emisí CO2: 119 g/km) je čtyřválec 1.6 T-GDI s výkonem 130 kW (177 k), sedmistupňovou dvouspojkovou převodovkou 7DCT z vlastního vývoje Hyundai a pohonem všech kol (7,3 l/100 km). Na přání dodávaný pohon všech kol modelu KONA podporuje řidiče ve všech jízdních situacích přenosem až 50 % točivého momentu na zadní kola, např. na sněhu, šotolině a samozřejmě i na silnicích s běžným zpevněným povrchem. V létě 2018 uvede Hyundai pro model KONA novou generaci hospodárných vznětových motorů 1,6 litru, a to v kombinaci s šestistupňovou mechanickou převodovkou, nebo s hospodárnou dvouspojkovou převodovkou Hyundai 7DCT s bezprostředními reakcemi. Pohon všech kol bude k dispozici na přání.

hyundai kona new suv

Průhledový displej a široká nabídka v oblasti konektivity

Nový průhledový displej modelu KONA, nabízený poprvé v automobilu značky Hyundai, promítá důležité provozní údaje přímo do zorného pole řidiče. Největší jas ve své třídě a osmipalcová úhlopříčka zobrazení umožňují nejen snadnou čitelnost za dne, ale také rychlejší zpracování informací řidičem, aniž by byla odváděna jeho pozornost od řízení.

Také velmi vysoká úroveň konektivity pro chytrá zařízení zvyšuje atraktivitu zcela nového modelu KONA. Na přání dodávaný informační a zábavní systém s osmipalcovým displejem zahrnuje veškeré funkce v oblastech navigace, multimediální zábavy a konektivity a podporuje systémy Apple CarPlay a Android Auto. Součástí nabídky je sedmileté bezplatné předplatné služeb LIVE Services, které nabízejí aktualizované informace v reálném čase: o počasí, dopravě, místech měření rychlosti jízdy a internetové vyhledávání bodů zájmu. Další novinkou v nabídce značky Hyundai je informační a zábavní systém Display Audio, zahrnutý ve výbavě modelu KONA. Cestující si mohou nechat zobrazovat obsah svého chytrého telefonu na sedmipalcovém displeji systému prostřednictvím funkcí Apple CarPlay nebo Android Auto. S touto funkcí mohou využívat navigační funkce telefonu, telefonovat, diktovat zprávy nebo poslouchat svou oblíbenou hudbu. Systém tak poskytuje zákazníkům dostupnější konektivitu i v dostupné výbavě. Na přání dodávaná podložka pro bezdrátové indukční nabíjení (standard Qi) mobilních telefonů umožňuje cestujícím komfortně nabíjet své chytré telefony za jízdy.

Nejmodernější bezpečnostní výbava a karoserie z vysokopevnostní oceli

Zcela nový Hyundai KONA byl navržen pro uživatele s aktivním, individuálním životním stylem a jeho konstrukce zaručuje maximální ochranu všech cestujících. Seznam bezpečnostních prvků společnosti Hyundai Motor ve výbavě modelu KONA zahrnuje autonomní nouzové brzdění AEB (Autonomous Emergency Braking) s detekcí chodců, sledování mrtvého úhlu BSD (Blind Spot Detection), upozorňování na vozidla přijíždějící ze stran při couvání RCTA (Rear Cross Traffic Alert), asistenta pro jízdu v jízdním pruhu LKA (Lane Keeping Assist), sledování únavy řidiče DAA (Driver Attention Alert), statická světla pro odbočování a chytrého asistenta dálkových světel.

Hyundai Motor je jediným výrobcem automobilů, který si vyrábí vlastní ocel pro veškerá svá vozidla, produkovaná na celém světě. Pro zcela nový model KONA to znamená velkou přednost, mimo jiné v podobě odolné a lehké karoserie, která zvyšuje jízdní dynamiku a optimalizuje bezpečnost cestujících širokým využitím vysokopevnostní oceli, dílů tvářených za tepla včetně tvrzení a 115 metrů lepených spojů.

Hyundai Kona

Vnější design

Design zcela nového modelu KONA je charakterizován osobitým, velmi kontrastním obložením blatníků, smyslnými a svalnatými tvary s robustním a široce rozkročeným postojem. Jedinečný, progresivní vzhled na přídi vytvářejí dvojité světlomety, u nichž jsou světla LED pro denní svícení umístěna nad hlavními světlomety LED, které jsou integrovány v horní části čelní masky. Zcela nový model KONA disponuje rovněž novou rodinnou identitou společnosti Hyundai Motor s kaskádovitou maskou chladiče, opatřenou síťovou mřížkou na přídi, která umocňuje expresivní a dynamický vzhled.

Kompaktní a agilní charakter zdůrazňuje elegantní profil s krátkým převisem vzadu a rozšířenými blatníky, které naznačují dynamický pohyb směrem dopředu. Podélné střešní nosiče vylepšují elegantní linii střechy a rozšiřují možnosti využití pro aktivní životní styl, například k přepravě sportovního vybavení na speciálně přizpůsobených nosičích.

Zcela nový KONA je vybaven matně stříbrnými ozdobnými prvky, které zušlechťují kultivovaný charakter. Jedná se například o rámečky mlhových světlometů a spodních otvorů pro přívod vzduchu, ozdobnou linii na bocích a ochranný spodní panel na zádi. Aerodynamické vlastnosti vylepšují kanály pro vedení vzduchu na obou stranách nárazníku vpředu, které snižují turbulence vzduchu v oblasti podběhů kol.

Vzadu navazuje na stylistické pojetí přídě jedinečná ozdobná lišta, v níž jsou uloženy ukazatele směru, světla pro zpětný chod a osobité grafické prvky, včetně štíhlých zadních svítilen LED. Zadní spoiler zcela nového modelu KONA je doplněn integrovaným brzdový světlem LED. KONA vypadá na silnici odvážně díky své velké šířce (1800 mm) a nízké výšce (1550 mm). Přikrčený a široce rozkročený vzhled umocňuje kompaktní délka 4165 mm v kombinaci s rozvorem 2600 mm.

Celkový dojem umocňují 18“ dvoubarevná kola z lehké slitiny (rozměr pneumatik: 235/45 R 18). Zcela nový KONA je k dispozici také se 17“ koly z lehké slitiny (rozměr pneumatik: 215/55 R 17) nebo 16“ koly z oceli, resp. lehké slitiny (rozměr pneumatik: 205/60 R 16).

Dvoubarevná střecha modelu KONA nabízí pro exteriér mnoho barevných kombinací a individuální výběr, který vyhoví téměř každému osobnímu vkusu. Deset barev karoserie lze kombinovat se dvěma designy střechy, z čehož vyplývá celkem dvacet barevných kombinací. Střecha a vnější zpětná zrcátka jsou nabízeny v odstínech černá Phantom nebo tmavě šedá Dark Knight. Barvy karoserie, dodávané pro model Kona, jsou černá Phantom, bílá Chalk, stříbrná Lake, tmavě šedá Dark Knight, červená Pulse, mandarinková Comet, žlutá Acid, modrá Lagoon, modrá Ceramic a světle šedá Velvet Dune.

Hyundai kona 2017 interior

Design interiéru

Design interiéru modelu KONA navazuje na pojetí exteriéru plynulými, konturovanými povrchy v horní části přístrojové desky, které kontrastují s tmavě lakovanými díly, jež představují technický a robustní charakter. Nabídka barev umožňuje zákazníkům vytvořit si vlastní styl pomocí osobitých barev: oranžové, limetkové a červené. Barevné ozdobné prvky jsou kolem výdechů ventilační soustavy, řadicí páky, tlačítka pro spuštění motoru a barevné je rovněž prošívání na sedadlech a volantu. Všechny varianty barevných kombinací pro interiér se dodávají s černým čalouněním stropu. Barevné doplňky v odstínech limetková a červená jsou navíc k dispozici s barevnými bezpečnostními pásy a leskle černými vnitřními klikami dveří a rameny volantu. Volant, obšitý částečně perforovanou kůží, přispívá k eleganci a vysoké kvalitě interiéru modelu KONA. Majitelé si mohou přizpůsobit interiér modelu KONA svému vkusu, a vyjádřit tak svůj jedinečný temperament, individualitu a nezávislý životní styl.

Na přání dodávaný osmipalcový dotykový displej, vyčnívající z přístrojové desky, slouží všem funkcím v oblastech navigace, multimédií a konektivity. Řidič se může díky jeho ergonomickému umístění za všech okolností věnovat sledování dopravní situace před vozidlem. Ovládací prvky klimatizace a topení jsou prakticky umístěny na středové konzole. Otočné prvky se snadno ovládají, aniž by odváděly pozornost řidiče.

Zcela nový Hyundai KONA nabízí několik prvků výbavy, které cestujícím zaručují nejvyšší úroveň komfortu a praktičnosti. Na přání dodávaný vyhřívaný volant poskytuje teplo a komfort dokonce i v nejmrazivějším počasí, zatímco inteligentní klíč a tlačítko pro spuštění motoru umožňuje řidiči vstoupit do vozu, spustit a vypnout motor jednoduchým stisknutím tlačítka. Sedadla modelu KONA jsou vpředu vybavena elektrickým nastavováním polohy v osmi směrech a bederní opěrkou nastavitelnou ve dvou směrech. Cestující rozdílných velikostí si tak mohou ještě snadněji optimalizovat polohu sezení. Sedadla vpředu mohou být navíc vybavena třístupňovými systémy odvětrávání a vyhřívání pro komfortní cestování v různých povětrnostních podmínkách.

Zcela nový KONA nabízí velkorysý prostor pro cestující i zavazadla. Nejvyšší úroveň praktičnosti v interiéru dokládají odkládací schránky a držáky pro lahve o objemu 1,5 litru. KONA poskytuje vynikající prostor pro nohy 1054 mm cestujícím na předních sedadlech, resp. 880 mm pro cestující vzadu. Objem zavazadlového prostoru 361 litrů (VDA 211) uspokojí každodenní potřeby. Variabilita se sklopnými sedadly vzadu (dělená v poměru 60:40) umožňuje přepravu nadměrně rozměrných zavazadel, která by se normálně do zavazadlového prostoru nevešla. Se sklopenými zadními sedadly nabízí KONA zavazadlový prostor o objemu 1143 litrů (VDA 214) pro víkendové výpravy i delší cestování ve dvou.

Nové zážehové motory 1.0 T-GDI a 1.6 T-GDI

Přeplňovaný zážehový čtyřválec 1.6 T-GDI z vlastního vývoje, poskytující nejvyšší výkon 130 kW (177 k) a maximální točivý moment 265 Nm, snadno zvládne jízdu ve městě a nezalekne se ani výprav za hranice města. Zrychlení z 0 na 100 km/h dosáhne totiž za pouhých 7,9 sekundy. KONA je v kombinaci s tímto motorem vybaven nově vyvinutým, kompaktním pohonem všech kol společnosti Hyundai Motor a hladce řadící převodovkou 7DCT.

Řidiči, kteří hledají hospodárnější mobilitu, mají na výběr přeplňovaný tříválcový motor 1.0 T-GDI o výkonu 88 kW (120 k) a točivém momentu 172 Nm. Turbodmychadlo s elektronicky řízeným obtokovým ventilem zvyšuje hospodárnost snižováním ztrát sání a zároveň zrychluje reakce motoru na povely řidiče a optimalizuje točivý moment v nízkých otáčkách. Jednotka je vybavena šestiotvorovými vstřikovači přímého vstřikování GDI, které pracují s nadprůměrným vstřikovacím tlakem 200 barů. Tím je zaručeno čisté spalování s nízkými hodnotami spotřeby paliva a emisí. Tento motor je nabízen s pohonem předních kol a šestistupňovou mechanickou převodovkou.

Nové vznětové motory U 1.6

Během jednoho roku od uvedení modelu Kona na trh bude řada motorů rozšířena o nově vyvinutý, hospodárný čtyřválcový turbodiesel 1,6 litru, který bude k dispozici ve dvou výkonových variantách. Základní verze disponuje nejvyšším výkonem 85 kW (115 k) (předběžná hodnota) a bude nabízena se šestistupňovou mechanickou převodovkou a pohonem předních kol. Výkonnější verze turbodieselu bude vyladěna na nejvyšší výkon 100 kW (136 k) a maximální točivý moment 320 Nm (předběžná hodnota). Suverénní hnací síla bude na vozovku přenášena prostřednictvím sedmistupňové dvouspojkové převodovky 7DCT a zákazníci budou mít na výběr pohon všech kol nebo pohon předních kol.

Sedmistupňová dvouspojková převodovka

Společnost Hyundai Motor představila v roce 2015 svou první sedmistupňovou dvouspojkovou převodovku, která kombinuje přednosti převodovky s automatickým řazením a mechanické převodovky. Převodovka 7DCT snižuje spotřebu paliva a emise CO2 až o 20 % v porovnání s konvenční šestistupňovou samočinnou převodovkou, zatímco zrychlení zkracuje až o 10 %.

Převodovka 7DCT je vybavena dvěma suchými spojkami, z nichž každá má vlastní ovládací člen. Hnací síla motoru je v závislosti na sepnuté spojce přenášena na soukolí lichého nebo sudého převodového stupně, takže převodovka nebo řidič může kdykoli zařadit vhodný převodový stupeň bez přerušení toku hnací síly. Elektromotorem ovládaný akční člen optimalizuje reakce, zatímco vnější tlumiče snižují za jízdy hladinu hluku a vibrací.

V kombinaci se sedmistupňovou dvouspojkovou převodovkou nabízí zcela nový KONA dva jízdní režimy: normální a sportovní. Ve sportovním režimu má převodovka odlišnou charakteristiku řazení, přičemž vyšší převodové stupně řadí později a nižší naopak dříve.

Jízdní vlastnosti

Kona nabízí zákazníkům zážitky z řízení skutečného SUV díky světlé výšce 170 mm. Vyšší poloha sezení zaručuje lepší výhled z vozu pro řidiče a zvyšuje jízdní komfort. Snížená podlaha interiéru a optimalizovaný středový tunel platformy SUV zároveň vytvářejí předpoklady pro co nejvýhodnější využití prostoru v interiéru, což zvyšuje praktickou využitelnost modelu Kona. Na přání dodávaný pohon všech kol přináší navíc výhodu optimálního využití výkonu přeplňovaného motoru.

Poměrně nízká a současně široká karoserie přitahuje pozornost svým nepřehlédnutelným vzhledem, ale také vylepšuje jízdní vlastnosti a ovladatelnost – tvary jsou zde podřízeny funkci. Velká pozornost byla při vývoji věnována také nové konstrukci náprav. Vzpěry McPherson vpředu s optimalizovanou geometrií důsledně potlačují nežádoucí pohyby karoserie při jízdě po nerovném povrchu, a to díky pohlcování rázů dřív, než dojde k jejich přenosu do interiéru. Výsledkem je vysoká úroveň jízdního komfortu.

Zadní náprava s vlečenými rameny, spojenými torzně poddajnou příčkou, s pohonem předních kol se vyznačuje vynikajícím komfortem odpružení a sportovní charakteristikou díky vysoké tuhosti torzní příčky. Vůz s pohonem všech kol je vybaven víceprvkovou zadní nápravou, která pomáhá optimalizovat jízdní komfort a ovladatelnost a maximalizuje stabilitu při rychlém průjezdu zatáčkou. Víceprvkové zavěšení používá dvě spodní příčná ramena. Vyspělé řízení trakce u pohonu všech kol potlačuje při průjezdu zatáčkou projevy nedotáčivosti a zvyšuje agilitu vozidla i stabilitu řízením trakce, stejně jako tlumení při akceleraci na úsecích se zatáčkami.

hyundai kona new model

Odolná a lehká karoserie

Hyundai Motor je jediným výrobcem automobilů, který si vyrábí vlastní ocel pro veškerá svá vozidla, produkovaná na celém světě. Pro zcela nový model KONA to znamená velkou přednost, mimo jiné v podobě odolné a lehké karoserie, která zvyšuje jízdní dynamiku a optimalizuje pasivní bezpečnost cestujících. Ultravysokopevnostní ocel zajišťuje nejvyšší úroveň tuhosti, zatímco široké využití dílů, tvářených za tepla včetně tvrzení, a 115 metrů lepených spojů zvyšuje tuhost při současném snížení hmotnosti.

Bezpečnostní zóna skeletu karoserie modelu KONA byla navzdory kompaktním vnějším rozměrům maximalizována a vylepšena prstencovou strukturou, která chrání interiér a v případě kolize rozvádí nárazovou energii různými směry, čímž minimalizuje důsledky nárazu pro cestující. Víceúrovňová soustava nosníků v deformační zóně rovněž rozvádí nárazovou energii a přispívá k dosažení cíle v podobě optimální pasivní bezpečnosti.

Konektivita a asistenční systémy

Hyundai Kona nabízí zákazníkům vyspělé funkce v oblasti konektivity, které umožňují dokonalou integraci chytrého telefonu uživatele, čímž zvyšují intuitivnost ovládání a bezpečnost při řízení. Zákazníci mají na výběr tři systémy. Standardní audiosystém s pětipalcovým monochromatickým displejem TFT zahrnuje rádio, rozhraní Bluetooth a vstupy AUX-in a USB. Informační a zábavní systém Display Audio se sedmipalcovým kapacitním barevným dotykovým displejem LCD disponuje zadní kamerou s dynamickými vodicími liniemi a rozhraním Bluetooth, Apple CarPlay a Android Auto. Třetí alternativou je navigační systém s osmipalcovým displejem, jehož součástí je zadní kamera se zobrazováním dynamických vodicích linií, rozhraní Bluetooth, Apple CarPlay, Android Auto, 7leté předplatné služeb LIVE Services, mapové podklady ve formátu 3D a program aktualizací Lifetime MapcareTM. Uprostřed panelu sdružených přístrojů, mezi dvěma kruhovými přístroji, je navíc centrální informační displej, nabízený jako 3,5“ monochromatický displej TFT LCD (standardně) nebo 4,2“ barevný displej TFT (na přání).

Dostupná konektivita prostřednictvím informačního a zábavního systému Display Audio

Informační a zábavní systém Display Audio je novinkou ve vozech značky Hyundai a nabízí zákazníkům dostupnou konektivitu se sedmipalcovým barevným dotykovým displejem LCD s vysokým rozlišením, na němž lze ovládat chytré telefony připojené prostřednictvím systému Apple CarPlay nebo Android Auto. To umožňuje cestujícím využívat navigační funkce jejich chytrých telefonů, aniž by museli mít vestavěný navigační systém ve výbavě svého vozu. Uživatelé mohou také telefonovat, diktovat zprávy nebo poslouchat svou nejoblíbenější hudbu. Součástí informačního a zábavního systému Display Audio je integrovaná zadní kamera se zobrazováním dynamických vodicích linií.

Navigační systém s 8“ displejem nabízí všechno potřebné

Na přání dodávaný informační a zábavní systém ve zcela novém modelu KONA integruje veškeré funkce v oblastech navigace, multimédií a konektivity, aby byl řidič vždy připraven na dopravní situace, které jej čekají. Systém poskytuje rovněž funkce Apple CarPlay a Android Auto, které uživatelům umožňují připojit svá zařízení a ovládat na displeji vozidla přehrávání hudby nebo telefonní a navigační funkce. Součástí je rovněž bezplatné sedmileté předplatné služeb LIVE Services, které nabízejí aktuální informace v reálném čase o počasí, dopravě a místech měření rychlosti jízdy, plus internetové vyhledávání bodů zájmu. Navigační systém je rovněž vybaven mapovými podklady ve formátu 3D a jedinečným programem Lifetime MapcareTM** společnosti Hyundai Motor, včetně bezplatných každoročních aktualizací map a softwaru. Systém zahrnuje zadní kameru se zobrazováním dynamických vodicích linií, která usnadňuje ovládání vozidla.

Bezkabelové indukční nabíjení

Kona poskytuje také podložku pro bezdrátové indukční nabíjení (standard Qi) mobilních telefonů. Díky ní budou mít cestující své telefony vždy nabité. Stav nabití telefonu vizualizuje malý kontrolní ukazatel v horní části. Centrální displej na panelu sdružených přístrojů upozorní řidiče při vypnutí motoru na telefon, aby jej nezapomněl uvnitř vozu. Hyundai KONA je standardně vybaven vstupy USB a AUX, které umožňují připojení dalších zařízení.

Průhledový displej s nejvyšším jasem ve své třídě

Model Kona je prvním vozem značky Hyundai, který je vybaven novým sdruženým průhledovým displejem, který promítá důležité provozní informace přímo do zorného pole řidiče. To umožňuje rychlejší zpracování informací při pozorném sledování provozu před vozidlem. Průhledový displej zaručuje nejlepší čitelnost za různých světelných podmínek díky 8“ úhlopříčce promítaného obrazu ve vzdálenosti dvou metrů a nejvyššímu jasu ve své třídě – více než 10 000 kandel na metr čtvereční. Průhledový displej je nastavitelný z hlediska úhlu i výšky, aby byla zaručena optimální viditelnost pro řidiče různých postav. Po aktivaci tlačítkem vedle volantu se sdružený průhledový displej vertikálně vysune z přístrojové desky a po vypnutí se vrátí zpět do své klidové polohy. Průhledový displej zvyšuje bezpečnost jízdy zobrazováním informací, jako jsou rychlost jízdy, pokyny navigačního systému, stav paliva v nádrži a bezpečnostní upozornění od asistenčních systémů, mezi něž patří autonomní nouzové brzdění AEB (Autonomous Emergency Braking), asistent pro jízdu v jízdním pruhu LKA (Lane Keep Assist) a sledování slepého úhlu BSD (Blind Spot Detector). Na průhledový displej se promítají rovněž informace o režimu audiosystému a nastavení rozhlasového přijímače.

Highendová zvuková aparatura Krell

Kona nabízí highendovou zvukovou aparaturu od výrobce HiFi audiosystémů Krell, která zahrnuje osm reproduktorů včetně dvou výškových reproduktorů s průměrem 20 mm, čtyř hloubkových reproduktorů s průměrem 160 mm, jednoho centrálního reproduktoru s průměrem 100 mm a jednoho subwooferu s průměrem 200 mm. Osmikanálový zesilovač poskytuje výkon 45 W na kanál pro maximální zážitky z poslechu uvnitř vozu.

Nejvyšší úroveň aktivní bezpečnosti

Novinka splňuje nejvyšší evropské bezpečnostní standardy díky nejmodernějším prvkům aktivní bezpečnosti, mezi něž patří: autonomní nouzové brzdění AEB (Autonomous Emergency Braking) s detekcí chodců, asistent pro jízdu v jízdním pruhu LKA (Lane Keeping Assist) ve standardní výbavě, asistent dálkových světel, sledování únavy řidiče (standardní výbava), sledování slepého úhlu BSD (Blind Spot Detection) a upozorňování na vozidla přijíždějící ze stran při couvání RCTA (Rear Cross Traffic Alert).

  • Nechybí autonomní nouzový systém brzdění AEB (Autonomous Emergency Braking) s detekcí chodců, vyspělým prvkem aktivní bezpečnosti, který upozorňuje řidiče na nouzové situace a v případě potřeby autonomně brzdí. AEB používá radarové a kamerové senzory vpředu a pracuje ve třech stupních. Zpočátku upozorní řidiče vizuálně a akusticky. Brzdy aktivuje v souladu s mírou rizika kolize. Maximální brzdnou sílu používá k odvrácení kolize nebo minimalizaci poškození, pokud je kolize neodvratitelná. Systém se aktivuje, jakmile před vozem zaznamená jiné vozidlo nebo chodce, při jízdě rychlostí 8 km/h nebo vyšší.
  • Asistent pro jízdu v jízdním pruhu LKAS (Lane Keeping Assist System) upozorňuje řidiče na nebezpečné manévry při jízdě rychlostí vyšší než 60 km/h na základě sledování polohy vozidla. Začne-li vozidlo přejíždět bílou, šedou nebo modrou podélnou nebo přerušovanou čáru, zazní výstražné upozornění. Poté následuje zvukové a vizuální upozornění, po němž přichází na řadu zásah do řízení, který vrátí vozidlo zpět do bezpečné polohy v jízdním pruhu.
  • Asistent dálkových světel HBA (High Beam Assist) - Je-li asistent dálkových světel zapnutý v automatickém režimu, detekuje za tmy jak protijedoucí vozidla, tak i vozidla jedoucí vpředu ve stejném jízdním pruhu, a podle potřeby přepíná na tlumená světla, čímž minimalizuje riziko oslnění ostatních řidičů. Nejsou-li detekována žádná vozidla, aktivuje systém automaticky opět dálková světla.
  • Sledování pozornosti řidiče DAA (Driver Attention Alert) zvyšuje úroveň bezpečnosti a komfortu na zcela novou úroveň nepřetržitým sledováním a analyzováním chování řidiče za volantem prostřednictvím dat, mezi něž patří úhel otočení volantu, síla, působící na volant, a poloha vozidla v rámci jízdního pruhu. Zaznamená-li DAA charakteristické chování, naznačující únavu/nepozornost, upozorní řidiče zvukovým signálem a zobrazením zprávy na displeji s doporučením, aby si udělal přestávku k odpočinku. Systém pracuje v rozsahu rychlostí jízdy od 60 do 180 km/h.
  • Sledování slepého úhlu BSD (Blind Spot Detection) používá rovněž radarový senzor ke sledování oblasti za vozidlem a vedle něj vzadu. Pokud je detekováno jiné vozidlo, objeví se ve vnějších zpětných zrcátkách vizuální upozornění. Aktivuje-li řidič v této situaci ukazatele směru, zazní zvukový signál. To platí také pro situace při změně jízdního pruhu, v nichž je detekováno vozidlo.
  • Upozorňování na vozidla přijíždějící ze stran při couvání RCTA (Rear Cross Traffic Alert) používá zadní radarové senzory na rozích vozidla a snižuje riziko kolize s přijíždějícími vozidly při couvání z úzkých prostorů se špatným výhledem. RCTA sleduje radarovým senzorem oblast za vozidlem v rozsahu 180 stupňů. RCTA upozorní řidiče na vozidla přijíždějící ze stran vizuálně a akusticky.
  • V interiéru je rozmístěno celkem šest airbagů (dva čelní airbagy, dva boční airbagy a dva okenní airbagy pro první i druhou řadu, chránící řidiče a cestující).

Nabídka vozidel na prodej

Zobrazit více vozidel

Fotogalerie

Petr Šikl, Hyundai

Mohlo by vás zajímat


Nejnovější články


Nejčtenější články měsíce

Top
Modernizovaná Kia Picanto má český ceník. Základ koupíte za 319.980 Kč
Díky hokejovému šampionátu ušetříte při koupi Škody Scala, Kamiq a Karoq až 120 tisíc korun Renault Symbioz je rodinné kombi s velkým kufrem Test: Peugeot e-208 GT je malý elektromobil s velkým dojezdem a dobrým srdcem Test: MG5 Electric – kombi z Činy, které nahání hrůzu evropským automobilkám

Tipy z autobazarů

Citroën C3

Rok výroby 2016

145 000 Kč

Mercedes-Benz Třídy S

Rok výroby 2017

849 000 Kč

Peugeot 508

Rok výroby 2022

715 000 Kč

Audi A4

Rok výroby 2011

199 777 Kč