Kia Stinger bude zadokolka a půjde po krku prémiovým konkurentům

Modelům Audi A4, Infiniti Q50, Lexus IS, BMW 4 Gran Coupe přibude nečekaný konkurent. Kia představila pětimístný fastback, který dostane v provedení GT dvojitě přeplňovaný vidlicový šestiválec o objemu 3,3 litru s výkonem 365 koní ve spojení s osmistupňovým automatem a pohonem zadních kol, popř. s pohonem všech kol. Stovku Stinger zvládá za 5,1 sekundy a umí letět až 269 km/h.

Na mezinárodním autosalonu NAIAS automobilka Kia představila ve světové premiéře svůj zbrusu nový model Kia Stinger. Pětimístný sportovní sedan se splývavou zádí typu fastback zamíchá kartami v kategorii, ve které v současnosti dominují evropské automobilky.


„Stinger je ve srovnání s minulými modely Kia skutečným automobilovým snem. A právě dnes zde v Detroitu se tento sen stává skutečností, a to díky několikaletému zasazení a tvrdé práci skupiny nadšených návrhářů, konstruktérů a manažerů z celého světa,“ komentoval Orth Hedrick, viceprezident pro produktové plánování ze společnosti Kia Motors America. „Po vzniku koncepčního modelu GT následovaly roky ladění a cizelování na proslulém okruhu Nürburgring. Jako posedlí jsme věnovali pozornost i těm nejdrobnějším detailům, a výsledek je tak prostě senzační.“

Přetvořit koncepční model v realitu není právě lehké, a tak Schreyer bez váhání oslovil návrhářské studio Kia ve Frankfurtu – rodiště koncepčního vozu GT – aby uvedlo Stinger do života. „Opravdové gran turismo, tedy vůz pro energickou jízdu, nespočívá prvoplánově ve výkonu, dynamice na hraně nebo surovém ztvárnění, pokaždé na úkor luxusu, pohodlí a půvabu,“ poznamenává Gregory Guillaume, hlavní návrhář společnosti Kia Motors Europe. „Cílem Stingeru není dojet do cíle jako první – u tohoto vozu je cílem samotná cesta. Jde o nadšení spojenou s jízdou.“

Stinger dává svým atletickým postojem najevo svoji sebedůvěru, od elegantního zastřižení přední partie přes štíhlé boky až po svalnaté zadní podběhy. Na celkovém vnějším ztvárnění jsou klíčové proporce poukazující na pohon zadních kol; dlouhá kapota a krátký přední převis karoserie, dlouhý rozvor zprostředkující prostornou kabinu a velký zadní převis karoserie s markantními rameny blatníků. Stinger svým postojem a optickým vyvážením vyznává elegantní atmosféru a sportovní charakter, spíše než horkokrevnou agresivitu.

Křivky v zadní části vozu společně se splývavou zádí karoserie fastback opticky zdůrazňují široký rozchod předních i zadních kol v kombinaci se zapuštěnými plochami kolem dveří. K příkladné aerodynamice napomáhají další čistě funkční prvky exteriéru – vzduchové clony na přídi, boční žábry u podběhů kol, hladká spodní část karoserie nebo integrovaný zadní difuzor. Do lisovaného dílu na zádi vozu jsou začleněny čtyři oválné koncovky výfuku. Charakteristická maska Kia ve stylu tygřího nosu hrdě ční mezi komplikovanými LED světlomety.

Vnější rozměry

Stinger

Stinger GT

Délka (cm)

480,1 cm

480,1 cm

Šířka (cm)

186,9 cm

186,9 cm

Výška (cm)

140,0 cm

140,0 cm

Rozvor (cm)

290,6 cm

290,6 cm

 

Přikrčená kabina s ostře skloněným čelním sklem a zadním oknem je posunuta směrem k zádi vozidla, čímž evokuje siluetu rychlého vozu. Vnitřní prostor je vyhrazen radosti z řízení, avšak současně hýčká posádku svým luxusem. Sedadla s výrazným bočním vedením jsou na přání čalouněna mimořádně jemnou kůží Nappa. U opěradla a bočních polštářů sedadla řidiče se volitelně nabízí provedení se vzduchovými komorami pro optimální oporu a pohodlí na cestách. Pracoviště řidiče zahrnuje přístrojovou desku smělých tvarů s důrazem na horizontální rovinu. Středový panel je intuitivně rozdělen na dvě oddělené zóny: ovládání systému palubního infotainmentu je elegantně posazeno bezprostředně pod velký barevný dotykový displej, zatímco ovládací prvky klimatizace a ventilace jsou umístěny o něco níže. Přímo před řidičem je volant se silným věncem obšitým kůží a samostatná kaplička přístrojů obsahující analogové i digitální ukazatele. Velké kruhové přístroje jsou lemovány kovovými kroužky; zajímavým akcentem jsou rozmáchlé červené ručičky. Barevný TFT displej mezi kruhovými ukazateli zprostředkuje údaje důležité pro sportovní jízdu, např. síly příčného zrychlení v zatáčkách, časy na okruh nebo teplotu motorového oleje, společně s doplňkovými informacemi, jako jsou údaje palubního počítače, nastavení řidiče, pokyny navigace nebo diagnostika vozu. Vpředu i vzadu zaujmou kruhové výdechy ventilace s drátěným výpletem, inspirované leteckým průmyslem; celou kabinu zkrášlují i vkusné dekory vyvedené v saténově matném chromu. Výsledná kombinace v kabině evokuje atmosféru ryze privátního prostoru. Dlouhý rozvor náprav umožňuje nabídnout velkorysý prostor pro nohy vpředu i vzadu, zatímco nízká úroveň sedáků poskytuje více než dostatečnou vertikální prostornost v obou řadách sedadel.

Podvozek

Když se Albert Biermann, jenž v prosinci 2014 nastoupil u značky Kia po předchozím působení v BMW, poprvé podíval na koncept Stinger, bylo mu jasné, že tento vůz musí svůj podmanivý design odrážet i svými jízdními vlastnostmi. „Myslím, že pro značku Kia představuje Stinger jakousi zvláštní událost,“ poznamenává Biermann. „Protože nikdo takový vůz neočekává, nejen co se týče samotného vzhledu, ale i jízdních vlastností. Je to zcela odlišná bytost.“

Motor

Stinger

Stinger GT

Typ/uspořádání

Řadový čtyřválec 2,0 litru s přeplňováním, Theta II

Vidlicový šestiválec 3,3 litru Twin Turbo, Lambda II

Max. výkon (předb. údaje)

255 k při 6200 ot/min

365 k při 6000 ot/min

Max. točivý moment
(předb. údaje)

353 Nm při 1400 až 4000 ot/min

510 Nm při 1300 až 4500 ot/min

Blok

Hliníkový

Hliníkový

Hlava

Hliníková

Hliníková

Ventilový rozvod

DOHC D-CVVT 16v

DOHC D-CVVT 24v

Zdvihový objem (cm3)

1998 cm3

3342 cm3

Vrtání x zdvih (mm)

86 x 86 mm

92,0 x 83,8 mm

Kompresní poměr

10,0:1

10,0:1

Systém rozvodu paliva

GDI (přímý vstřik paliva)

GDI (přímý vstřik paliva)

Požadované palivo

Dopor. vysokooktanový benzín

Dopor. vysokooktanový benzín

 

Podvozek Stingeru je z 55 procent vyroben z pokrokové vysokopevnostní oceli, která tvoří mimořádně tuhý základ pro další práci specialistů na jízdní vlastnosti a handling. Zmíněná tuhost rovněž přispívá k nižší hladině hluku, vibrací a chvění, tedy i k tichému prostředí v kabině. Přední náprava typu McPherson a víceprvkové zavěšení vzadu bylo odladěno tak, aby řidiči zajistilo optimální zpětnou vazbu. Poprvé u značky Kia může řidič upravovat účinek tlumičů a vlastnosti handlingu prostřednictvím elektronicky nastavitelného systému odpružení DSDC (Dynamic Stability Damping Control). Stinger vždy předvídatelně reaguje na pokyny řidiče. V závislosti na stavu vozovky a stylu jízdy je navíc možné Stinger přenastavit tak, aby vykazoval agilnější reakce v zatáčkách, kdy systém sníží tuhost předních tlumičů a současně zvýší tuhost zadních. Naopak k vyšší stabilitě jízdy za vysokých cestovních rychlostí napomáhá, když systém zvýší tuhost předních tlumičů a sníží tuhost zadních. Systém se nastavuje prostřednictvím pětice jízdních režimů (další premiéra u značky Kia): Personal (osobní nastavení), Eco (nízká spotřeba), Sport, Comfort (pohodlí) a Smart (inteligentní).  

Standardně dodávaný elektrický posilovač R-MDPS s proměnným převodovým poměrem nabízí neuvěřitelně přesnou zpětnou vazbu díky montáži elektromotoru přímo do převodky řízení, čímž se zlepšují reakce řízení a současně redukují nežádoucí vibrace přenášené přes sloupek volantu. Účinek posilovače lze rovněž upravovat pomocí pěti volitelných jízdních režimů.

Hnací ústrojí

Má-li podvozek symbolizovat pomyslnou kostru gran turisma, pak pohonné jednotky bezpochyby představují jeho srdce. V nabídce jsou dva přeplňované motory, podélně umístěné a posazené o něco více vzadu pod dlouhou kapotou plastických tvarů.

Obě pohonné jednotky jsou doposud ve stádiu vývoje, nicméně základní přeplňovaný čtyřválec 2,0 litru Theta II by měl dosahovat maxima výkonu 255 koní při cca 6200 ot/min. Nejvyšší točivý moment 353 Nm je k dispozici v pásmu 1400 až 4000 ot/min. Ještě vyšší výkonový potenciál nabídne na přání dodávaný vidlicový šestiválec 3,3 litru Lambda II s dvojitým přeplňováním, jenž by měl produkovat 365 koní při cca 6000 ot/min a dosahovat maxima točivého momentu 510 Nm v pásmu od 1300 do 4500 ot/min. S jednotkou V6 twin-turbo chce Kia dosáhnout akcelerace z 0 na 100 km za 5,1 sekundy, resp. maximální rychlosti jízdy 269 km/h.

Stinger používá druhou generaci osmistupňové automatické převodovky v kombinaci s pohonem zadních kol. Převodové ústrojí z vlastního vývoje, (poprvé se objevilo v luxusním sedanu K900), odmění řidiče bleskovým řazením a optimální spotřebou paliva. Převodové ústrojí poprvé v rámci značky Kia používá měnič točivého momentu typu CPA (Centrifugal Pendulum Absorber), tedy konstrukci vídanou spíše v leteckém průmyslu nebo u závodních automobilů. Použitá konstrukce pomáhá účinně redukovat torzní vibrace v rámci celého hnacího ústrojí. Řidič může ponechat řazení výhradně na samotné převodovce, nebo volit převodové stupně sám pomocí páček pod volantem. Podobně jako v případě odpružení a řízení je k dispozici až pět různých schémat řazení prostřednictvím elektronického systému jízdních režimů. Příslušným způsobem je upraveno i mapování motoru.

Zákazník může volit mezi pohonem zadních kol a stálým pohonem všech kol. Systém pohonu AWD s ohledem na optimální kontrolu upřednostňuje na mokru i na suchu kola zadní nápravy a používá nový systém dynamického vektorování točivého momentu (DTVC), jenž monitoruje pokyny od řidiče i stav vozovky a automaticky reguluje výkon a brzdnou sílu na jednotlivých kolech s cílem zajistit požadovaný směr i za nepříznivých podmínek. Vozy v provedení s pohonem zadních kol využívají mechanický samosvorný diferenciál, který pomáhá stejnoměrně rozdělovat výkon mezi kola zadní nápravy.

V nabídce jsou i různá provedení litých kol a pneumatik. Modely s přeplňovaným čtyřválcem 2,0 litru jsou obuty do sportovních pneumatik 225/45 R18, zatímco vozy poháněné jednotkou 3,3 litru V6 obouvají 19" kola s pneumatikami rozdílných rozměrů: 225/40 R19 vpředu, resp. 255/35 R19 vzadu. V kombinaci s dvojitě přeplňovanou jednotkou 3,3 litru se standardně dodávají odvětrávané brzdové kotouče Brembo se čtveřicí pístků vpředu a dvoupístkovými třmeny na zadních kolech.

Moderní technologie, funkčnost a praktičnost

S nepozorností a únavou řidiče pomáhá bojovat nový systém sledování únavy řidiče (DAA), který automobilka nabízí vůbec poprvé. Tento funkční prvek výbavy monitoruje celou řadu vstupů od vozidla i řidiče, a pokud zaznamená, že výrazně poklesla míra pozornosti řidiče, rozezní varovný tón a současně na panelu se sdruženými přístroji zobrazí upozornění, že je čas udělat si přestávku v řízení.

Asistent ochrany před čelní srážkou s integrovanou funkcí nezávislého nouzového brzdění a detekcí chodců dokáže rozpoznat nebezpečí střetu s jiným vozidlem nebo chodcem a pomáhá k zastavení vozu. Pokročilý inteligentní tempomat (ASCC)3 zachovává přednastavený odstup mezi Stingerem a vozidlem jedoucím vpředu; v hustém dopravním provozu dokáže vůz i sám zastavit. Systém pro udržování vozidla v jízdním pruhu aktivně sleduje jízdu v daném pruhu a podle potřeby upozorňuje řidiče akustickým signálem a zásahem do řízení ve snaze udržet správný směr jízdy. Systém monitorování provozu za vozidlem při couvání z parkovacího místa sleduje prostor za automobilem, a pokud zaznamená jiný vůz jedoucí napříč, upozorní řidiče zvukovým signálem.

Stejný význam jako požitek z dynamické jízdy mohou mít služby konektivity, funkce palubní zábavy a zobrazování údajů o vozidle; Stinger proto nabízí i nejmodernější systémy palubního infotainmentu. Prostřednictvím výškově nastavitelného barevného displeje HUD s projekcí na čelní sklo může řidič sledovat klíčové jízdní údaje, jako např. rychlost, pokyny navigace, nastavení audio systému a tempomatu nebo informace systému pro sledování mrtvých úhlů. Součástí středového panelu je bezdrátová dobíjecí základna pro smartphony a standardní funkcí je i hands-free telefonování prostřednictvím Bluetooth. Celá řada dílčích systémů vozidla je dostupná pomocí ovládacích prvků na volantu.

Schopnost pohodlně překonávat dlouhé vzdálenosti je klíčovým znakem každého správného gran turisma, a tak nepřekvapuje, že v nabídce najdeme trojici výkonných audio systémů, díky nimž se z kabiny stává dynamická koncertní hala, za jejímiž okny ubíhá kilometr za kilometrem. Základní audio soustava ve spojení s pohonem 2,0 litru zahrnuje šestici reproduktorů a 7" dotykový displej s hmatovou zpětnou vazbou, stejně tak jako nejmodernější verzi oceňovaného systému telematických služeb Kia UVO. Základní audio soustava u vozů s dvojitě přeplňovaným agregátem 3,3 litru již zahrnuje 9 reproduktorů a externí zesilovač. Na přání se nabízí prémiová audio soustava Harman/Kardon s externím zesilovačem o výkonu 720 W a křišťálově čistou reprodukcí hudby. Systém s 15 reproduktory a subwoofery pod předními sedadly používá patentovanou technologii Clari-Fi™ pro zvýšení kvality zvuku komprimovaného audio signálu, původně horší kvality v důsledku digitální komprese. Tato technologie skýtá požitek z poslechu věrně reprodukované hudby prostřednictvím komprimovaného digitálního signálu. Systém je vybaven i novou generací technologie prostorového ozvučení QuantumLogic™ Surround Sound, která extrahuje signály z původního záznamu a přerozděluje je s cílem vytvořit autentickou prostorovou zvukovou scénu s čistým a kultivovaným zvukem, který nepostrádá ani ty nejmenší detaily.   


Nabídka vozidel na prodej

Zobrazit více vozidel

Fotogalerie

Petr Šikl (text), Kia (foto)

Mohlo by vás zajímat


Nejnovější články


Nejčtenější články měsíce

Top
Modernizovaná Kia Picanto má český ceník. Základ koupíte za 319.980 Kč
Díky hokejovému šampionátu ušetříte při koupi Škody Scala, Kamiq a Karoq až 120 tisíc korun Renault Symbioz je rodinné kombi s velkým kufrem Test: Peugeot e-208 GT je malý elektromobil s velkým dojezdem a dobrým srdcem Test: MG5 Electric – kombi z Činy, které nahání hrůzu evropským automobilkám

Tipy z autobazarů

Citroën C3

Rok výroby 2016

145 000 Kč

Peugeot 508

Rok výroby 2022

715 000 Kč

Audi A4

Rok výroby 2011

199 777 Kč

Volkswagen Golf

Rok výroby 2017

319 000 Kč