Již v prosinci z Prahy na Šumavu zase o něco pohodlněji

Dálnice D4 roste před očima, dokončeno je 80 procent

Výstavba dálnice D4, prvního českého infrastrukturního PPP projektu, vstoupila letos do závěrečné sezóny. V prosinci loňského roku úspěšně dosáhla hranice téměř 80 % stavebních prací. V prosinci 2024 bude po 43 měsících prací dálnice D4 mezi Příbramí a Pískem dokončena.


„Zkušenosti s právě probíhající dostavbou dálnice D4, která je prvním velkým PPP projektem u nás, ukázaly, že PPP projekty jako doplňkový nástroj k zajištění výstavby dopravní infrastruktury fungují. V příštích deseti letech budeme potřebovat investovat do rozvoje dopravní infrastruktury, na opravy a údržbu 2,8 bilionu korun v cenách roku 2022. K zajištění těchto prostředků proto počítáme rovněž s větším zapojením soukromého kapitálu, s tzv. PPP projekty,“ říká ministr dopravy Martin Kupka.

„Pozitivní spolupráce s naším zadavatelem, Ministerstvem dopravy ČR, a naším zhotovitelem, společností DIVIA stavební, která je součástí skupiny VINCI Construction CS, byla klíčovým faktorem, který nám umožnil dosáhnout tohoto významného milníku 80 % dokončení. Jsme připraveni v tomto tempu pokračovat i při dokončování zbývajících prací," dodal Christian Biegert, generální ředitel Via Salis a výkonný ředitel VINCI Highways pro střední Evropu.
V první polovině roku budou na trase D4 postupně připraveny všechny vozovky. Kromě podkladních vrstev ze štěrku a kamení budou položeny asfaltové vrstvy. Finální vrstva, po které budou jezdit automobily, budou položeny až v závěrečné fázi, aby nedošlo k jejich zatížení nebo poškození stavební technikou.
Zatímco v loňském roce vyrostla většina ze 40 mostních konstrukcí na trase do fáze hrubé stavby, letos na nich budou pokračovat další práce: například proběhne pokládka izolací, budou se klást jednotlivé vrstvy vozovky nebo dodělávat zábradlí. Podzimní měsíce budou věnovány desítkám dokončovacích prací, testování a ověřování funkčnosti všech prvků dálnice.

„Naše strojní i lidské nasazení na tomto projektu je extrémní. Řidiči, kteří stavbu míjí, vidí, jak jim nový úsek D4 roste přímo před očima. Byť aktuálně klimatické podmínky nedovolují plné nasazení, práce přesto postupují dle plánu tak, aby jej řidiči mohli začít využívat na konci tohoto roku,“ uvedl Martin Borovka, generální ředitel Skupiny VINCI Construction CS.

Operační centrum (SSÚK) u křižovatky Lety je v současné době ve fázi hrubé stavby. Bude v něm umístěno středisko řízení provozu, hlídkové a technické stroje a zařízení pro zimní údržbu, jako je sklad soli a zařízení na výrobu solanky.

Důležitou součást této stavby představuje komplexní informační systém. V roce 2024 budou instalovány kabelové rozvody, které se budou sbíhat do operačního střediska v Letech. Informační systém umožní poskytovat řadu technologických služeb včetně úsekového měření, kamerového dohledu (195 kamer), který pokryje 100 % dálnice i přilehlých oblastí, SOS tísňových telefonů (48), vysokorychlostních vah, meteostanic (10), variabilních dopravních značek a informačních panelů (34) a analyzátorů dopravního proudu. Systém bude komplexně testován, aby byl bezchybně připraven na otevření dálnice. 

Dostavba D4 mezi Příbramí a Pískem je největší liniovou stavbou v České republice, která využívá technologii BIM. Díky BIM má dálnice D4 digitální dvojče, které obsahuje veškeré informace o jednotlivých součástech dálnice a klíčovou dokumentaci, jako jsou kolaudační rozhodnutí a manuály. Technologie BIM se podílí i na plynulém přechodu mezi fází výstavby a provozu a zajistí vysoce kvalitní údržbu dálnice D4 po celou dobu 25 let trvání koncese.

Na jaře budou rovněž zahájeny hlavní práce na stavbě odpočívek u Krsic, které nabídnou kompletní zázemí pro odpočinek řidičů, mimo jiné celkem 246 parkovacích míst. Souběžně se začnou stavět dvě čerpací stanice s restauracemi.

Dálnice D4 se na jaře po obou stranách začne vysévat speciální obohacená travní směs, v níž je vedle tradiční trávy vysoký podíl lučních bylin a květin, které jsou přirozené pro tuto oblast a podpoří rozvoj biodiverzity v této lokalitě. Současně se budou i nahrazovat dřeviny, které byly vykáceny při vytyčení trasy dálnice. 

Zadavatelem projektu je Ministerstvo dopravy ČR, PPP projekt realizuje sdružení Via Salis. Investice zahrnuje projektování, financování a stavbu 32 km dálnice D4 z Příbrami do Písku a modernizaci a údržbu dalších 16 kilometrů již zprovozněných navazujících úseků. Stavba bude podle smlouvy se státem hotova v prosinci 2024 a dalších 25 let bude konsorcium dálnici provozovat. 


Nabídka vozidel na prodej

Zobrazit více vozidel

Fotogalerie


Mohlo by vás zajímat


Nejnovější články


Nejčtenější články měsíce

Top
Peugeot 3008 má české ceny. Hybrid koupíte za cenu základního Karoqu
Chcete novou Škodu Octavii s dobrou výbavou výhodně? Právě teď máte šanci Neplaťte za elektronickou dálniční známku víc, než musíte Test: MG5 Electric – kombi z Činy, které nahání hrůzu evropským automobilkám Test: Mazda 3 e-SKYACTIV X 186 - řidičsky zajímavý hatchback napěchovaný elektronikou

Tipy z autobazarů

Volkswagen Golf

Rok výroby 2017

319 000 Kč

BMW Řada 5

Rok výroby 2020

849 000 Kč

Nissan Navara

Rok výroby 2018

499 900 Kč

Peugeot 508

Rok výroby 2022

729 000 Kč