Investice do veterána: Jak na to a na co si dát pozor?

vloženo

Disponujete kapitálem, který byste rádi investovali? Pokud jste milovníkem aut a lákají vás veteráni, omrkněte náš přehled, jak se zorientovat ve světě žihadel, která časem nabývají na hodnotě.

Investice do veterána: Jak na to a na co si dát pozor? Investice do veterána: Jak na to a na co si dát pozor?

Ekonomická krize je v plném proudu a vy uvažujete, jak zhodnotíte svůj kapitál? Vaše srdce se možná rozhodlo pro investici do starých aut. Tento druh investice ale určitě není vhodný pro každého - spíš pro srdcaře s hlubokým vztahem k vůni benzínu (i přesto, že razantně podražil).


Kdy se staré auto stává veteránem?

Obecně lze říci, že čím starší vozidlo je, tím lépe - ale jako veterán (oldtimer) bývá označován automobil starší třiceti let.

Rozdělení podle roku výroby:

  • Ancestor - do roku 1904
  • Veteran - 1905 až 1918
  • Vintage - 1919 až 1930
  • Post Vintage - 1931 až 1945
  • Post War - 1946 až 1960

Pokud vozidlo svým stářím 20-29 let ještě nedosáhlo statusu veterána, ale má sběratelský potenciál, je označováno jako youngtimer. Převážně se jedná o kusy z limitovaných edic, auta využitá v kultovních filmech (například DeLorean DMC-12 z filmové série Návrat do budoucnosti) nebo obyčejné vozy, ale s extrémně nízkým počtem najetých kilometrů. Youngtimery tedy mohou být taktéž zajímavou investicí.

Kde hledat veterána?

Různě po světě najdete kluby a asociace, které vedou registry a seznamy veteránů, které mají legislativní status veteránského vozidla. Takové kluby či asociace veterány testují a rozhodují o jejich hodnotě. Jestliže se tedy rozhodnete pro investici do veterána, nastudujte si všechny potřebné informace o konkrétním modelu a obraťte se na klub, který konkrétní vůz vlastní. V případě, že se rozhodnete pořídit si automobil který zatím v registru není a nesplňuje Mezinárodní technický kodex FIVA (Fédération Internationale des Véhicules Anciens), důkladně a nejlépe s odborníkem prostudujte jeho stav a požádejte klub či asociaci veteránů o kontrolu jeho stavu a prověření jeho hodnoty.

Rada na závěr

Možná jste zjistili, že investice do veteránů nebo youngtimerů není tak snadná, jak by se mohlo na první pohled zdát. V tom případě využijte bezpečnější variantu zhodnocení financí - například Banka CREDITAS vám pomůže s investicí třeba do dluhopisů nebo investičního fondu.


Komerční článek


Líbí se Vám článek? Nenechte si ujít další. Sledujte nás na Facebooku.

Sdílet článek

Komentáře k článku:


SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY


Všechny články o značce / modelu
NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Citroën BX má čtyřicátiny. Ve své době byl vyjímečný hned v několika ohledech

Citroën BX má čtyřicátiny. Ve své době byl vyjímečný hned v několika ohledech

Citroën slaví 40. výročí od představení modelu BX, které proběhlo 23. září 1982 pod Eiffelovou věží. Model BX, rodinný vůz z 80. let s obdivuhodným designem od italské karosárny Bertone, kterého bylo vyrobeno více než..

Subaru oslavuje 50. výročí svého pohonu všech kol

Subaru oslavuje 50. výročí svého pohonu všech kol

Subaru Corporation v letošním roce slaví 50. výročí premiéry svého pohonu všech kol AWD (All-Wheel Drive). Od premiéry..

Nové Mitsubishi ASX je tady. Už to není čistokrevný japonec

Nové Mitsubishi ASX je tady. Už to není čistokrevný japonec

V Česku populární model ASX se prodává pěknou řádku let. Japonská automobilka konečně představila nástupce současné..

Snížení spotřební daně na naftu má platit do konce roku 2023

Snížení spotřební daně na naftu má platit do konce roku 2023

Poslanecká sněmovna schválila pokračování snížení spotřební daně na motorovou naftu o 1,50 koruny na litr do konce roku..

Včasná diagnostika zachrání auto od drahých oprav

Včasná diagnostika zachrání auto od drahých oprav

Moderní auta jsou plná elektronických systémů, které zaznamenávají veškeré údaje. Pravidelná diagnostika může včas..