Investice do veterána: Jak na to a na co si dát pozor?

Disponujete kapitálem, který byste rádi investovali? Pokud jste milovníkem aut a lákají vás veteráni, omrkněte náš přehled, jak se zorientovat ve světě žihadel, která časem nabývají na hodnotě.

Ekonomická krize je v plném proudu a vy uvažujete, jak zhodnotíte svůj kapitál? Vaše srdce se možná rozhodlo pro investici do starých aut. Tento druh investice ale určitě není vhodný pro každého - spíš pro srdcaře s hlubokým vztahem k vůni benzínu (i přesto, že razantně podražil).


Kdy se staré auto stává veteránem?

Obecně lze říci, že čím starší vozidlo je, tím lépe - ale jako veterán (oldtimer) bývá označován automobil starší třiceti let.

Rozdělení podle roku výroby:

  • Ancestor - do roku 1904
  • Veteran - 1905 až 1918
  • Vintage - 1919 až 1930
  • Post Vintage - 1931 až 1945
  • Post War - 1946 až 1960

Pokud vozidlo svým stářím 20-29 let ještě nedosáhlo statusu veterána, ale má sběratelský potenciál, je označováno jako youngtimer. Převážně se jedná o kusy z limitovaných edic, auta využitá v kultovních filmech (například DeLorean DMC-12 z filmové série Návrat do budoucnosti) nebo obyčejné vozy, ale s extrémně nízkým počtem najetých kilometrů. Youngtimery tedy mohou být taktéž zajímavou investicí.

Kde hledat veterána?

Různě po světě najdete kluby a asociace, které vedou registry a seznamy veteránů, které mají legislativní status veteránského vozidla. Takové kluby či asociace veterány testují a rozhodují o jejich hodnotě. Jestliže se tedy rozhodnete pro investici do veterána, nastudujte si všechny potřebné informace o konkrétním modelu a obraťte se na klub, který konkrétní vůz vlastní. V případě, že se rozhodnete pořídit si automobil který zatím v registru není a nesplňuje Mezinárodní technický kodex FIVA (Fédération Internationale des Véhicules Anciens), důkladně a nejlépe s odborníkem prostudujte jeho stav a požádejte klub či asociaci veteránů o kontrolu jeho stavu a prověření jeho hodnoty.

Rada na závěr

Možná jste zjistili, že investice do veteránů nebo youngtimerů není tak snadná, jak by se mohlo na první pohled zdát. V tom případě využijte bezpečnější variantu zhodnocení financí - například Banka CREDITAS vám pomůže s investicí třeba do dluhopisů nebo investičního fondu.


Nabídka vozidel na prodej

Zobrazit více vozidel


Mohlo by vás zajímat


Nejnovější články


Nejčtenější články měsíce

Top
Peugeot 3008 má české ceny. Hybrid koupíte za cenu základního Karoqu
Chcete novou Škodu Octavii s dobrou výbavou výhodně? Právě teď máte šanci Neplaťte za elektronickou dálniční známku víc, než musíte Test: MG5 Electric – kombi z Činy, které nahání hrůzu evropským automobilkám Test: Mazda 3 e-SKYACTIV X 186 - řidičsky zajímavý hatchback napěchovaný elektronikou

Tipy z autobazarů

Volkswagen Golf

Rok výroby 2017

319 000 Kč

Peugeot 508

Rok výroby 2022

715 000 Kč

Nissan Navara

Rok výroby 2018

479 900 Kč

Citroën C3

Rok výroby 2016

145 000 Kč