Investice do veterána: Jak na to a na co si dát pozor?

Disponujete kapitálem, který byste rádi investovali? Pokud jste milovníkem aut a lákají vás veteráni, omrkněte náš přehled, jak se zorientovat ve světě žihadel, která časem nabývají na hodnotě.

Ekonomická krize je v plném proudu a vy uvažujete, jak zhodnotíte svůj kapitál? Vaše srdce se možná rozhodlo pro investici do starých aut. Tento druh investice ale určitě není vhodný pro každého - spíš pro srdcaře s hlubokým vztahem k vůni benzínu (i přesto, že razantně podražil).


Kdy se staré auto stává veteránem?

Obecně lze říci, že čím starší vozidlo je, tím lépe - ale jako veterán (oldtimer) bývá označován automobil starší třiceti let.

Rozdělení podle roku výroby:

  • Ancestor - do roku 1904
  • Veteran - 1905 až 1918
  • Vintage - 1919 až 1930
  • Post Vintage - 1931 až 1945
  • Post War - 1946 až 1960

Pokud vozidlo svým stářím 20-29 let ještě nedosáhlo statusu veterána, ale má sběratelský potenciál, je označováno jako youngtimer. Převážně se jedná o kusy z limitovaných edic, auta využitá v kultovních filmech (například DeLorean DMC-12 z filmové série Návrat do budoucnosti) nebo obyčejné vozy, ale s extrémně nízkým počtem najetých kilometrů. Youngtimery tedy mohou být taktéž zajímavou investicí.

Kde hledat veterána?

Různě po světě najdete kluby a asociace, které vedou registry a seznamy veteránů, které mají legislativní status veteránského vozidla. Takové kluby či asociace veterány testují a rozhodují o jejich hodnotě. Jestliže se tedy rozhodnete pro investici do veterána, nastudujte si všechny potřebné informace o konkrétním modelu a obraťte se na klub, který konkrétní vůz vlastní. V případě, že se rozhodnete pořídit si automobil který zatím v registru není a nesplňuje Mezinárodní technický kodex FIVA (Fédération Internationale des Véhicules Anciens), důkladně a nejlépe s odborníkem prostudujte jeho stav a požádejte klub či asociaci veteránů o kontrolu jeho stavu a prověření jeho hodnoty.

Rada na závěr

Možná jste zjistili, že investice do veteránů nebo youngtimerů není tak snadná, jak by se mohlo na první pohled zdát. V tom případě využijte bezpečnější variantu zhodnocení financí - například Banka CREDITAS vám pomůže s investicí třeba do dluhopisů nebo investičního fondu.


Nabídka vozidel na prodej

Zobrazit více vozidel


Mohlo by vás zajímat


Nejnovější články


Nejčtenější články měsíce

Top
Test: Peugeot e-2008 GT je hezčí, dojede dál a milion stačí
Test: Seat Ateca FR 1.5 TSI Black Edition - SUV ze staré školy umí překvapit Nové BMW X2 a BMW iX2 mají české ceny, elektrická verze je cenově zajímavá Test: Kia EV6 Earth - vesmírná loď okouzlí vzhledem a použitelností

Tipy z autobazarů

Jaguar XF

Rok výroby 2012

288 990 Kč

Mitsubishi ASX

Rok výroby 2015

255 000 Kč

Audi A6 Allroad

Rok výroby 2020

1 069 000 Kč

Ford Mondeo

Rok výroby 2016

393 000 Kč