Gran Coupé - další BMW řady 4 je tady!

03. 02. 2014
Sdílet článek

Novinkou řady 4 je čtyřdveřové Gran Coupé spadající mezi prémiové vozy střední třídy, které představuje další rozšíření dané modelové řady. Po uvedení BMW řady 4 Coupé a Cabrio je novinka Gran Coupé třetím přírůstkem do rodiny nového BMW řady 4. Díky vyváženým proporcím je delší, širší a dynamičtější než všechny ostatní modely řadící se do kategorie střední třídy.

Nové BMW řady 4 Gran Coupé kombinuje elegantní vzhled dvoudveřového Coupé s funkčností čtyřdveřového vozu a nadstandardní variabilitou, včetně komfortního přístupu do širokého zavazadlového prostoru.


BMW řady 4 Gran Coupé disponuje stejnými rozměry jako dvoudveřové Coupé: na délku měří 4.638 mm, šířka je 1.825 mm a rozvor náprav činí 2.810 mm. Při pohledu zpředu jsou modely Coupé a Gran Coupé identické a chlubí se typickými stylistickými prvky BMW v podobě ledvinek tvořících masku chladiče, dvojitých kruhových světlometů a velkých nasávacích otvorů pro přívod vzduchu v předním nárazníku. Nicméně střecha BMW řady 4 Gran Coupé je o dvanáct milimetrů vyšší, je také o 112 mm delší a plynule přechází do víka zavazadlového prostoru. Pro BMW typické krátké převisy, dlouhá přední kapota a kabina posunutá směrem vzad společně dokonale dotvářejí design BMW řady 4 Gran Coupé, z nějž v kombinaci se sebevědomým výrazem vyzařuje dokonalá vyváženost proporcí.

Prodloužená linie střechy podtrhuje eleganci a propracovanost BMW řady 4 Gran Coupé a mezi automobily střední třídy stanovuje nové standardy v oblasti estetiky. Kromě toho ale jeho další silná stránka spočívá v nabízené praktičnosti. Uvnitř je například více místa nad hlavou a větší prostorový komfort je připraven také v dalších sledovaných vnitřních rozměrech. Objem zavazadlového prostoru 480 l je o 35 l větší, než kolik nabízí dvoudveřová verze. Díky tomu poskytuje více možností při plnění každodenních úkolů.

BMW řady 4 Gran Coupé si bere inspiraci z velkých Coupé značky BMW a spojuje dynamiku s elegancí, stejně tak jako lepší praktičnost se zvětšeným prostorem pro cestující na zadních sedadlech,“ vysvětluje Won Kyu Kang, designér zodpovědný za exteriér BMW řady 4.

Při srovnání s dvoudveřovým Coupé nabízí BMW řady 4 Gran Coupé svým cestujícím zásluhou čtveřice dveří snadnější nastupování i vystupování. Dveře mají bezrámová okna a spolu s dalšími typickými designovými prvky středně velkých Coupé značky BMW dodávají tomuto modelu mimořádnou dávku elegance. Pro nové BMW řady 4 Gran Coupé je charakteristický elegantní interiér s uspořádáním sedadel 4+1, dvojice dominantních kruhových přístrojů používajících technologii Black Panel a samostatně stojící kontrolní displej systému iDrive.

Dobře přístupný a objemný zavazadlový prostor umožňuje mnohem jednodušší nakládání a vykládání přepravovaných předmětů. Opěradlo zadních sedadel je rozdělené v poměru 40:20:40 a zaručuje ještě větší flexibilitu. Maximální objem zavazadlového prostoru činí 1300 litrů, v současnosti na trhu není jiné čtyřdveřové Coupé nabízející větší objem. Víko zavazadlového prostoru je pro maximální pohodlí standardně vybaveno elektrickým otevírání a zavíráním. Na přání je možné objednat funkci Smart Opener, která umožňuje ovládání víka pouhým pohybem nohy pod okrajem zadního nárazníku.

Díky typickým poznávacím prvkům, mezi které patří kultovní ledvinky masky chladiče či zdvojené kruhové světlomety, lze nové BMW řady 4 Gran Coupé identifikovat jako klasické BMW. V rámci výbavy na přání jsou připravené LED světlomety, které dynamickou auru tohoto vozu ještě více podtrhují. Tento efekt dále zesiluje trojice nasávacích otvorů v předním nárazníku. Na stranách krajních otvorů jsou umístěné svislé průduchy vzduchových clon, které posílají vzduch těsně kolem předních kol, a tím omezují vznikající turbulence a přispívají ke zlepšení aerodynamické účinnosti BMW řady 4 Gran Coupé.

Design BMW řady 4 Grand Coupé je navržen tak, že působí jakoby v pohybu, i když stojí na místě. Plynulé linie a výrazně tvarované plochy vytvářejí dynamickou souhru světla a stínu. Extrémně plynule se svažující střecha opticky ještě více prodlužuje boční partie vozu a posiluje dynamický vzhled BMW řady 4 Gran Coupé. Boční okna, společně s lesklým černým B-sloupkem, jenž je skoro neviditelný, se vyznačují homogenním tvarem a automobilu dodávají dojem značné kvality. Tvar zadních bočních oken je moderní interpretací typického Hofmeisterova zalomení, které je jedním z typických rysů designu vozů BMW. Toto třetí boční okno zajišťuje průnik většího množství světla, a tím přispívá k prosvětlení zejména zadní části interiéru.

Zadní část nového BMW řady 4 Gran Coupé se vyznačuje jednoznačně vedenými horizontálními linkami, jež podtrhují jeho sportovní eleganci. Zadní světla zasahují až do boků, a tím propojují boční plochy se zadním čelem. Horizontálně vedené linie zaměřují pozornost na široký rozchod zadních kol a masivně navržené blatníky. Při pohledu zezadu je střecha BMW řady 4 Gran Coupé širší než v případě dvoudveřového provedení, a vytváří tak noblesnější celek.

Interiér čtyřdveřového Coupé spojuje zdánlivě rozporný charakter dynamického dvoudveřové Coupé s elegancí a praktičností sedanu, stejně tak jako automobilů typu Gran Turismo,“ říká Tim Shih, designér interiéru nového BMW řady 4 Gran Coupé.

Interiér BMW řady 4 Gran Coupé reprezentuje eleganci a propracovanost, kombinované s vynikající ergonomií. Všechny ovládací prvky jsou uspořádány tak, aby k nim měl řidič optimální přístup. Postup známý jako vrstvení – inteligentní využití prostoru prostřednictvím strukturování linií a povrchů do jednotlivých vrstev – vyjadřuje věhlasnou orientaci značky BMW na řidiče. Křivky interiéru vedou plynule přes přední dveře, B-sloupky až do prostoru zadních sedadel. Vytvářejí tak dojem jednoty vnitřního prostoru a zvýrazňují hladký přechod mezi vnitřními výplněmi dveří. Zadní sedadla svým tvarem připomínají dvě samostatná křesla, ovšem na čalouněný prostor mezi nimi se může usadit i třetí cestující (uspořádání 4+1). Mimořádná kombinace materiálů a bezkonkurenční kvalita zpracování definují prémiovou atmosféru na palubě nového BMW řady 4 Gran Coupé.

Prémiový charakter BMW řady 4 Gran Coupé je výsledkem kombinace exkluzivních barev, vysoce kvalitních a hodnotných materiálů, stejně tak jako speciálních výbavových paketů. To vše dovoluje individuální přizpůsobení automobilu představám každého zákazníka. Ke standardní výbavě BMW řady 4 Gran Coupé lze zvolit jednu ze tří unikátních výbavových linií, M sportovní paket nebo doplňky z programu BMW Individual.

Výbavové linie propůjčí každému BMW řady 4 Gran Coupé jedinečný charakter a identitu, a to jak v exteriéru, tak v interiéru. Připraveny jsou tři výbavové linie: Modern Line, Sport Line a Luxury Line. Každá z nich se vyznačuje specifickým provedením ledvinek masky chladiče, nasávacích otvorů v přídi, vzduchových průduchů za předními koly, krytů vnějších zpětných zrcátek, lišt kolem bočních oken, předního a zadního nárazníku, nástavců prahů, označení na bocích a v neposlední řadě také leskle černým obložením středového panelu.

Již při uvedení na trh bude k dispozici také M sportovní paket, který novému BMW řady 4 Gran Coupé dodá nejvíce dynamiky. Samozřejmostí jsou specifické prvky karoserie, barvy, litá kola, stejně tak jako čalounění vnitřního prostoru a v neposlední řadě i podvozek.

BMW řady 4 Gran Coupé nabízí výběr z pěti výkonných, kultivovaných a hospodárných motorů. Vrchol nabídky tvoří BMW 435i Gran Coupé se zážehovým řadovým 3litrovým šestiválcem o výkonu 225 kW/306 k. Tento model, vykazující kombinovanou spotřebou v rozpětí 7,5 až 7,6 l/100 km, je schopný zrychlit z klidu na 100 km/h během pouhých 5,5 s a dosáhnout elektronicky omezené nejvyšší rychlosti 250 km/h. BMW 428i Gran Coupé a BMW 420i Gran Coupé jsou vybavené lehkými a výkonnými čtyřválcovými motory, které poskytují výkon 180 kW/245 k, resp. 135 kW/184 k.

Stejně jako všechny vznětové motory BMW, také dva čtyřválce nabízené pro BMW řady 4 Gran Coupé vynikají kultivovaností, značným točivým momentem a vynikající hospodárností. BMW 420d Gran Coupé nabízí výkon 135 kW/184 k a kombinovanou spotřebu paliva (v závislosti na rozměru pneumatik) pouhých 4,7 až 4,9 litru na 100 kilometrů (se sportovní samočinnou převodovkou 4,6 až 4,7 litru na 100 km) a zrychluje z 0 na 100 km/h za pouhých 7,7 s (se sportovní samočinnou převodovkou 7,5 s). Motor pohánějící BMW 418d Gran Coupé má výkon 105 kW/143 k a spotřebu v rozpětí 4,5 až 4,7 l/100 km.

Všechny zážehové motory využívají technologie BMW TwinPower Turbo, mezi které patří především vysokotlaké přímé vstřikování paliva High Precision Injection, dvoukomorová turbodmychadla Twin-Scroll, proměnné časování vačkových hřídelů double VANOS a variabilní zdvih sacích ventilů VALVETRONIC. Motory s hliníkovými bloky se vyznačují minimalizovaným vnitřním třením. Spojení těchto technologií je ve světovém měřítku unikátní a zajišťuje nejen vysoký výkon, ale rovněž výjimečnou hospodárnost.

Také všechny vznětové motory jsou vybavené technologiemi BMW TwinPower Turbo. V tomto případě se jedná o přímé vstřikování Common Rail, turbodmychadla s variabilní geometrií rozváděcích lopatek, přesné solenoidové vstřikovače paliva či hliníkový blok motoru. To vše je předpokladem pro kulturu chodu, působivý zátah a příkladnou hospodárnost. Svými vlastnostmi a technologickou úrovní vytvářejí zážehové i vznětové motory BMW nové standardy.

V nabídce je pohon všech kol xDrive a dvě samočinné převodovky.
V době uvedení modelu na trh mohou být modely BMW 428i Gran Coupé a 420d Gran Coupé na přání vybaveny inteligentním pohonem všech kol BMW xDrive (428i xDrive: spotřeba paliva ve městě/mimo město/kombinovaná: 9,0/5,5/6,8 l/100 km; emise CO2 159 g/km, 420d xDrive: spotřeba paliva ve městě/mimo město/kombinovaná: 6,1/4,2/4,9 l/100 km; emise CO2: 129 g/km).

Standardní varianta je vybavena šestistupňovou manuální převodovkou, ovšem všechny motory lze kombinovat s na přání dodávanou osmistupňovou samočinnou převodovkou Steptronic nebo osmistupňovou sportovní samočinnou převodovkou Steptronic, které umožňují také manuální řazení pomocí páček na volantu.

Nové modely v létě 2014: BMW 435d xDrive Gran Coupé, BMW 430d Gran Coupé a další možnosti inteligentního pohonu všech kol BMW xDrive.

BMW v létě rozšíří nabídku motorů pro nové BMW řady 4 Gran Coupé o dvě výkonné vznětové jednotky. Vrcholnou vznětovou verzí se stane šestiválec BMW 435d xDrive GC, nabízející výkon 230 kW/313 k a maximální točivý moment 630 Nm. Osmistupňová samočinná převodovka Steptronic a inteligentní pohon všech kol BMW xDrive jsou součástí standardní výbavy a představují ideální kombinaci pro transformaci mimořádné síly a obrovského výkonu tohoto motoru v hladký a komfortní pohyb vpřed.

Šestiválcový motor v BMW 430d GC bude mít výkon 190 kW/258 k a vyvine největší točivý moment 560 Nm. I zde se o změny převodových stupňů stará osmistupňová samočinná převodovka Steptronic. Pro tento model je na přání připraven pohon všech kol BMW xDrive. V létě roku 2014 se stejné možnosti dočkají také modely BMW 435i Gran Coupé a 420i Gran Coupé.

Šestistupňová manuální převodovka je standardní výbavou.
Šestistupňová manuální převodovka zvládá sportovní jízdní styl, stejně jako klidnou jízdu. Hladké a přesné řazení, spolu s optimálními převodovými poměry, je pro automobily BMW typické a přispívá k pověstné radosti z jízdy. A co víc, díky nízkému vnitřnímu tření pomáhá tato převodovka snižovat spotřebu paliva.

Osmistupňová samočinná převodovka Steptronic nebo osmistupňová sportovní samočinná převodovka Steptronic jako součást volitelné výbavy. Rychlé změny převodových stupňů a vynikající komfort řazení jsou hlavními přednostmi osmistupňové samočinné převodovky Steptronic. Četné technologické inovace a pozoruhodně vysoký stupeň vnitřní účinnosti zaručuje, že se nezvyšuje spotřeba paliva ani emise, dokonce ani ve srovnání s manuálními převodovkami. V kombinaci se zážehovými motory převodovky Steptronic emise CO2 dokonce ještě snižují.

Pro ještě více dynamiky figuruje v nabídce pro nové BMW řady 4 Gran Coupé rovněž osmistupňová sportovní samočinná převodovka Steptronic. Tato na přání dodávaná převodová skříň je zaměřena na řidiče, kteří preferují vyloženě sportovní zážitky s rukama pevně na volantu – mohou se spolehnout na automatické řazení nebo manuální volbu převodových poměrů pomocí páček umístěných na volantu. Voličem jízdních režimů lze podle potřeby zvolit standardní nebo sportovní charakteristiku řazení.

BMW EfficientDynamics – sportovní výkon, nízká spotřeba
Elegantní a dynamický charakter BMW řady 4 Gran Coupé je doprovázen vynikající hospodárností a efektivitou. Zdrojem nízké spotřeby paliva je přístup BMW EfficientDynamics, jehož součástí jsou inteligentní technologie. Patří mezi ně technologie motorů zvyšující jejich účinnost, lehká konstrukce a propracovaná aerodynamika. Mezi další prvky z programu EfficientDynamics, snižující spotřebu paliva a tvorbu emisí CO2, patří rekuperace kinetické energie, funkce Auto Start Stop, ukazatel řazení a aktivní řízení příslušenství motoru. Spotřebu snižuje také samočinná převodovka (Steptronic) s funkcí jízdy setrvačností. Po aktivaci režimu ECO PRO lze dále snížit spotřebu paliva.

BMW ConnectedDrive – 100procentní propojení.
Do BMW řady 4 Gran Coupé lze objednat kompletní nabídku služeb a asistenčních systémů z programu BMW ConnectedDrive. Mezi tyto prvky patří navigační systém Professional, plně barevný Head-Up Displej, Driving Assistant, neoslňující asistent dálkových světel, systém aktivní ochrany, stejně tak jako nejnovější generace adaptivního tempomatu s funkcí Stop & Go. Nechybějí ani inovativní technologie pro snadnou integraci chytrých telefonů do systémů vozu. Kromě jiného umožňují využívání dynamicky se zvyšujícího množství aplikací třetích stran, mezi něž patří například Audible nebo Deezer.

Nabídka vozidel na prodej

Zobrazit více vozidel

Fotogalerie

BMW Group

Mohlo by vás zajímat


Nejnovější články


Nejčtenější články měsíce

Top
Peugeot 3008 má české ceny. Hybrid koupíte za cenu základního Karoqu
Chcete novou Škodu Octavii s dobrou výbavou výhodně? Právě teď máte šanci Neplaťte za elektronickou dálniční známku víc, než musíte Test: MG5 Electric – kombi z Činy, které nahání hrůzu evropským automobilkám Test: Mazda 3 e-SKYACTIV X 186 - řidičsky zajímavý hatchback napěchovaný elektronikou

Tipy z autobazarů

Peugeot 508

Rok výroby 2022

729 000 Kč

Citroën C3

Rok výroby 2016

145 000 Kč

BMW Řada 5

Rok výroby 2020

849 000 Kč

Volkswagen Golf

Rok výroby 2017

319 000 Kč