Beyond100 aneb Bentley míří vstříc udržitelnosti

Automobilová značka Bentley vznikla ve Velké Británii v roce 1919. Dnes spadá pod automobilku Volkswagen a svou budoucnost vidí jednoznačně ekologicky. Do roku 2025 chce totiž Bentley uvést na trh první elektromobil. Co dalšího Bentley podniká v rámci udržitelnosti a jak vypadá vize nejmodernějšího vozidla Bentley EXP 100 GT?

Začátky Bentley Motors

Za zrodem Bentley stojí Walter Owen Bentley a původně se tato značka věnovala především rotačním leteckým motorům. První ikonický vůz se začal pomalu klubat v roce 1919. Tehdy vznikl podvozek automobilu Bentley 3 Litre a samotný vůz spatřil světlo světa o dva roky později.


Bentley 3 Litre si vysloužilo velkou pozornost, a to především výhrou 24hodinového závodu v Le Mans v roce 1924. Vozidlo do cílové rovinky dovezli John Duff a Frank Clement neboli takzvaní Bentley Boys. Tak byla přezdívána skupina bohatých britských motoristů, kteří ve 20. letech 20. století řídili sportovní vozy značky Bentley. Patřil mezi ně také například Woolf „Babe“ Barnato, Dudley „Benjy“ Benjafield nebo sir Henry „Tim“ Birkin.

Udržitelnost a strategie Beyond100

Myšlenka udržitelnosti značky Bentley začala prosakovat na automobilový trh již v roce 2018. Tehdy byl představen hybridní model Bentayga Hybrid, na který v roce 2021 navázal ikonický Flying Spur Hybrid. V luxusním sedanu spojilo Bentley vysoký výkon, unikátní design i mistrovsky zpracovaný interiér.

V roce 2020 pak na toto počínání navázalo Bentley strategií udržitelnější výroby automobilů a představilo světu svou strategii s názvem Beyond100. Bentley Motors se totiž plánuje stát globálním lídrem v oblasti udržitelné luxusní mobility. Tohoto cíle chce Bentley dosáhnout transformací napříč celým provozem výroby vozů značky Bentley. Do roku 2026 tak chce nabízet výhradně plug-in hybridní elektrická vozidla a od roku 2030 touží produkovat pouze elektromobily.

Bentley EXP 100 GT aneb Vůz budoucnosti

Do roku 2025 má Bentley spoustu času na vytvoření všech potřebných elektrických systémů spojených s výrobou elektromobilů a hybridních vozidel. Přechod z výroby spalovacích motorů na ty elektrické totiž nebude jednoduchý a Bentley tak čeká vskutku nelehký úkol. Nicméně všechny dosavadní kroky Bentley jednoznačně hovoří ku prospěchu udržitelnosti.

V roce 2019 proběhla oslava 100letého výročí značky Bentley a u této příležitosti byl představen koncept vozidla Bentley EXP 100 GT. Jedná se o vzorový příklad automobilu, který by měla značka v budoucnosti vyrábět. Konkrétně by měl na trh dorazit v roce 2035.


Nabídka vozidel na prodej

Zobrazit více vozidel


Mohlo by vás zajímat


Nejnovější články


Nejčtenější články měsíce

Top
Modernizovaná Kia Sorento je krásná a dostala neobvyklé funkce
Test: Seat Ateca FR 1.5 TSI Black Edition - SUV ze staré školy umí překvapit Nové BMW X2 a BMW iX2 mají české ceny, elektrická verze je cenově zajímavá Test: Kia EV6 Earth - vesmírná loď okouzlí vzhledem a použitelností

Tipy z autobazarů

Mitsubishi ASX

Rok výroby 2015

249 999 Kč

Audi A6 Allroad

Rok výroby 2020

1 069 000 Kč

Ford Mondeo

Rok výroby 2016

393 000 Kč

Ford S-MAX

Rok výroby 2014

249 000 Kč