Pneumatiky bez vzduchu? Michelin už je testuje v ostrém provozu!

Když se poprvé objevila myšlenka pneumatiky bez vzduchu, zdálo se to jako revoluce v oblasti pneumatik. Nicméně stále zůstává problém týkající se jízdních vlastností a komfortu. Vzduch ve standardních pneumatikách totiž slouží k tlumení nárazů a také pomáhá udržovat tvar při bočních silách. Nyní to však vypadá, že Michelin přišel na způsob, jak zajistit dobré tlumení i u pneumatik bez vzduchu.

Dlouhý vývoj a testování se blíží ke konci

Společnost Michelin se už více než dvacet let zabývá vývojem bezvzduchové pneumatiky Michelin Uptis a nyní se zdá, že by se konečně mohla dostat během roku 2024 do sériové výroby.


Pneumatiky obstály v první vlně testování 

Bezvzduchové pneumatiky Michelin Uptis byly úspěšně testovány při rychlosti 200 km/h. Přesné vozy, na kterých byly testy prováděny, nejsou uvedeny, ale v minulosti byly provedeny zkoušky s vozidlem Chevrolet Bolt a společnost DHL v Singapuru provedla reálné provozní testy s 30 vozy Toyota HiAce.

Pneu Michelin Uptis získaly pochvalu i od policistů z nejmenované evropské země, kteří uvedli: "Když pronásledujeme zločince, často nám poškodí pneumatiky prostřelením." S pneumatikami Uptis by se nám to už nestalo.

Řešení pro autonomní vozy

Pneumatiky bez vzduchu jsou ideální i pro plně autonomní vozidla, protože ta si v případě defektu (zatím) nevymění samy. Navíc jejich odlehčený styl jízdy zbytečně nezatěžuje pneumatiky, což znamená, že vydrží déle.

Ekologický aspekt

Pneumatiky Uptis nabízejí výrazně vyšší odolnost a trvanlivost vůči poškození. Společnost Michelin tvrdí, že díky tomu by se mohlo snížit množství vyráběných pneumatik o 20 %. Navíc je pro výrobu těchto pneumatik potřeba méně surovin, což přispívá k ekologičnosti celého procesu.

Konec starostí s kontrolou tlaku v pneu? 

Další výhodou je jejich stabilní tvrdost, čímž odpadá potřeba sledovat tlak vzduchu. Michelin sice příliš nezmiňuje nevýhody, ale v zákulisí se hovoří o možných problémech s pronikáním předmětů a materiálů do perforovaných boků pneumatik. Skutečná použitelnost se však projeví až v praxi.

Kde koupit pneumatiky značky Michelin?

Na bezvzduchové pneumatiky si zatím budete muset počkat, ale klasické pneumatiky od Michelinu pro osobní vozidla všech kategorií, včetně dodávek, SUV a 4x4 vozů, jsou k dispozici u renomovaných pneuservisů, některých autoservisů a také u dalších prodejců pneumatik. Alternativně je můžete pohodlně koupit z domova na důvěryhodném e-shopu s pneumatikami Pneuboss.cz.

Komerční článek, foto: Pneuboss.cz


Nabídka vozidel na prodej

Zobrazit více vozidel


Mohlo by vás zajímat


Nejnovější články


Nejčtenější články měsíce

Top
Nový Ford Mustang v prodeji. Základ za 1,6 milionu korun má osmiválec
Test: MG5 Electric – kombi z Činy, které nahání hrůzu evropským automobilkám Test: Honda ZR-V je miliónové SUV s výborným hybridem a neuvěřitelnou spotřebnou Test: Mazda 3 e-SKYACTIV X 186 - řidičsky zajímavý hatchback napěchovaný elektronikou Test: Kia Stonic 1.2 DPI - moc nejede, ale nic lepšího neseženete

Tipy z autobazarů

Mercedes-Benz Třídy E

Rok výroby 2017

547 000 Kč

Ford Mondeo

Rok výroby 2019

455 000 Kč

Kia Ceed

Rok výroby 2019

219 900 Kč

Toyota Avensis

Rok výroby 2005

108 900 Kč