Kde koupit ojetý automobil?

Koupě ojetého osobního automobilu není vůbec jednoduchou záležitostí. Pozor si musíte dát na desítky věcí a jednou z nich je výběr vhodného způsobu nákupu. Automobil si můžete pořídit z bazaru, ze soukromé inzerce na internetu nebo od autorizovaných dealerů, které nabízejí programy ojetých aut. Každý způsob pořízení má svá pro a proti.

Řada motoristů musí sáhnout po ojetém automobilu. První otázka tedy zní: "Kde koupit slušný ojetý osobní automobil?". Odpověď by mohla být velmi jednoduchá, jenže v praxi je situace daleko složitější. Pokud plánujete koupi desetileté a starší ojetiny, je výhodnější zaměřit se na soukromou inzerci na internetu nebo v tisku, popř. zvážit inviduální dovoz ze zahraničí. Kvalitní autobazary a autorizovaní dealeři totiž nabízejí spíše mladší automobily. 


Hlavní výhodou koupě automobilu přes inzerát je rozhodně zajímavější pořizovací cena a fakt, že poznáte bývalého vlastníka vozu a můžete se tak dozvědět hodně informací. U některých modelů je soukromá inzerce jedinou možností (na méně žádané vozy totiž v bazarech jen těžko narazíte). Autobazary se snaží vykupovat  zejména modely, které rychle otočí. Nevýhodou obchodu přes inzerát je absence nejrůznějších záruk a většinou velice obtížná možnost případné reklamace. Kupce sice chrání zákon, nahánět prodávajícího ale nemusí být snadné, a dostat z něj náhradu je prakticky nemožné. 

Oproti tomu pocitvý a prověřený autobazar nabídne celou řadu záruk (např. na původ vozu, že nebyl vytopen při povodni a že není předmětem leasingu či exekuce). To jsou věci, které si kupující u vozidla nabízeného přes soukromou inzerci jen těžko ověří. Záruka bazaru by mu však měla zaručit vrácení peněz, pokud se ukáže, že na vozidle váznou právní vady nebo bylo poznamenáno velkou vodou. Zákazník zde může získat i další záruky a služby. Patří mezi ně například záruky na mechanické problémy nebo různé finanční služby. Nevýhodou je většinou vyšší cena ve srovnání se stejným vozem nabízeným pomocí soukromé inzerce. 

Důležité je také rozeznávat automobily vykoupené bazarem a vozidla z komisního prodeje. Zde totiž bazar plní pouze úlohu zprostředkovatele a za vozidlo neručí. V případě reklamace se pak bude kupující muset dohodnout s původním majitelem, a tudíž bude ve stejné pozici, jako kdyby pořídil vůz na inzerát. Samozřejmě mohou existovat výjimky, avšak ty musejí být jasně popsány ve smlouvě. Pokud ale autobazar vozidlo vykoupil a nyní jej nabízí k prodeji, bude nový majitel řešit případné reklamace s bazarem, což je v naprosté většině případů snazší. U vozů z výkupu lze také předpokládat větší kontrolu automobilu. Pokud by bazar vykoupil vůz s pochybnou minulostí, byl by sám proti sobě. Samozřejmě i taková situace může nastat, u velkých a zavedených obchodníků je ale méně pravděpodobná. 

Nejdůležitější je zmapování trhu. Při koupi ojetiny se neukvapujte. Zjistěte si, za jaké ceny se vámi vyhlédnutý automobil nabízí, a klidně se jeďte na několik takových vozidel podívat. 

Další možností může být dovozy auta ze zahraničí nebo nákup u specializovaných prodejců. Celá řada automobilek nabízí po boku nových aut také vozy ojeté. A zde je riziko nejmenší. V neposlední řadě je třeba zmínit různé aukce a dražby, kde je možné koupit auto i cenově velmi výhodně.


Nabídka vozidel na prodej

Zobrazit více vozidel


Mohlo by vás zajímat


Nejnovější články


Nejčtenější články měsíce

Top
Modernizovaná Kia Picanto má český ceník. Základ koupíte za 319.980 Kč
Díky hokejovému šampionátu ušetříte při koupi Škody Scala, Kamiq a Karoq až 120 tisíc korun Renault Symbioz je rodinné kombi s velkým kufrem Test: Peugeot e-208 GT je malý elektromobil s velkým dojezdem a dobrým srdcem Test: MG5 Electric – kombi z Činy, které nahání hrůzu evropským automobilkám

Tipy z autobazarů

Mercedes-Benz Třídy S

Rok výroby 2017

849 000 Kč

Volkswagen Golf

Rok výroby 2017

319 000 Kč

Citroën C3

Rok výroby 2016

145 000 Kč

Peugeot 508

Rok výroby 2022

715 000 Kč