Přepis vozidla na nového majitele: Jak na něj?

Pokud kupujete automobil, jednou z povinností je tzv. přepis vozidla na nového majitele. Tuto proceduru byste neměli odkládat. Není na ní ale nic složitého. Vše podstatné najdete v našem článku.

Odpovědnost je na straně prodávajícího

Hned na úvod je vhodné vyjasnit, kdo je vlastně za přepis vozidla odpovědný a kdo jej realizuje. Přepis vozidla probíhá současně z původního majitele na nového. Není to tedy například tak, že v jeden den se na registr vozidel dostaví původní majitel a několik dní poté proces dokončí majitel nový. To může překvapit zejména ty, kteří pamatují tzv. polopřevod z doby před několika lety.


Jestliže se nechcete nebo nemůžete dostavit na registr vozidel společně (což je zcela běžná situace), řešením je udělení plné moci. Díky tomu může prodávající při přepisu zastupovat také kupujícího, nebo naopak může kupující vše vyřídit za prodávajícího. Ojetá auta lze díky tomuto řešení přepsat poměrně jednoduše bez nutnosti složitého domlouvání vhodného termínu přepisu s protistranou.

Pozor si ale dejte na to, že odpovědnost leží především na straně prodejce. Ten by měl do 10 dní od podpisu kupní smlouvy a přijetí částky za prodej vozu přepis zajistit. V opačném případě mohou právě prodávajícímu hrozit pokuty. Z toho důvodu se obecně doporučuje neudělovat plnou moc kupujícímu, ale naopak s plnou mocí vystavenou kupujícím dojít na registr vozidel a jako prodávající osoba přepis zařídit.

Kde lze přepis vozu provést?

Přepis vozidel lze provést na libovolném registru vozidel. Ty se nacházejí v obcích s rozšířenou působností, tedy hned v několika městech v každém okresu. Každý by tak měl mít registr vozidel v pohodlném dosahu. Ti, kteří automobil přepisovali naposledy před několika lety, když si koupili na konci devadesátých letech v bazaru svůj první vůz značky Ford, budou v tomto směru příjemně překvapeni. Dříve totiž bylo nutné dostavit se na nejbližší registr dle trvalého bydliště, resp. sídla podnikání.

Co budete potřebovat s sebou?

S sebou budete potřebovat poměrně velké množství podkladů, aby byl převod auta úspěšný. Chybět vám nesmí:

  • plná moc protistrany (nejste-li na úřadu společně),
  • velký i malý technický průkaz vozidla,
  • zelená karta (tj. doklad ke sjednanému povinnému ručení nového majitele),
  • doklad potvrzující prodej/koupi vozu (zpravidla kupní smlouva),
  • formulář pro převod vozu (tiskopis najdete na internetu nebo přímo na úřadě),
  • protokol o evidenční kontrole (tzv. STK) ne starší než 30 dní,
  • doklady totožnosti (občanský průkaz, resp. osvědčení vztahující se k podnikatelské činnosti v případě podnikatelů).

Nabídka vozidel na prodej

Zobrazit více vozidel


Mohlo by vás zajímat


Nejnovější články


Nejčtenější články měsíce

Top
Test: Kia Niro EV - ideální automobil pro ženy
Škoda ukázala interiéry nových modelů Superb a Kodiaq. Je to revoluční změna k lepšímu. Toyota má auta bez čekání. Nákupem skladovky můžete ušetřit pořádný balík peněz Rodiny radujte se – Citroën Berlingo se spalovacím motorem se vrací na český trh Test: Volkswagen ID. Buzz překvapuje vzhledem, praktičností a také spotřebou

Tipy z autobazarů

Hyundai Tucson

Rok výroby 2018

509 900 Kč

Volvo XC60

Rok výroby 2017

600 000 Kč

Škoda Octavia

Rok výroby 2019

439 900 Kč

Audi RS 3

Rok výroby 2016

769 990 Kč