Jaký automobil si pořídit?

Výběr vhodného automobilu s ohledem na vlastní potřeby a finance (možnosti financování) je jedním z nejdůležitějších bodů v celém procesu pořizování nového automobilu.

Koupi automobilu nikdy neuspěchávejte. Chce to čas. Jedině dobrou rozvahou a zvážením svých potřeb a pečlivým výběrem se vyhnete případným problémům či zklamání. Prvním krokem by proto mělo být zamyšlení, k čemu vůz budu používat a jaké mám finanční možnosti.


Nejprve je dobré si ujasnit, k čemu budu automobil vůbec používat. Obchodní zástupce jezdící napříč republikou bude potřebovat pohodlný vůz, který dokáže komfortně zdolat dlouhé štreky, kdežto jeho ženě jezdící do zaměstnání pár kilometrů postačí malý automobil s benzínovým motorem. Stejně tak vášnivý chalupář jen těžko sáhne po vozu bez velkého kufru. Rodina čítající tři potomky jen těžko bude uvažovat o vozu, do kterého se nevlezou tři dětské sedačky a spousta věcí. Toto jsou faktory, které by měly ovlivnit a zúžit výběr. 

Je důležité si říci, zda mi stačí prcek nebo potřebuji velké MPV či SUV s pohonem všech kol, které bez větších problémů zvládne zasněženou polňačku k chalupě. Od toho se také odvíjí výběr vhodné motorizace. Ne každému se totiž vyplatí pořízení dieselu. Kdo nenajezdí desítky tisíc kilometrů ročně, jen těžko si bude připlácet desetitisíce korun za vznětový motor, který má většinou vyšší servisní nároky. 

Dalším kritériem by měla být spolehlivost samotného motoru. Ne vždy se vše povede.

Před koupí si ujasněte níže uvedené věci:

1. Nový či ojetý vůz (finance) k jakému účelu.

2. Výběr vhodné karoserie.

3. Benzín, diesel (roční kilometrový nájezd) nebo jiné palivo.

4. Spolehlivost vozu, servisní náklady, ceny náhradních dílů, pojištění.

5. Výběr značky a modelu - bez emocí.


Nabídka vozidel na prodej

Zobrazit více vozidel


Mohlo by vás zajímat


Nejnovější články


Nejčtenější články měsíce

Top
Modernizovaná Kia Sorento je krásná a dostala neobvyklé funkce
Test: Seat Ateca FR 1.5 TSI Black Edition - SUV ze staré školy umí překvapit Nové BMW X2 a BMW iX2 mají české ceny, elektrická verze je cenově zajímavá Test: Kia EV6 Earth - vesmírná loď okouzlí vzhledem a použitelností

Tipy z autobazarů

Mitsubishi ASX

Rok výroby 2015

249 999 Kč

Jaguar XF

Rok výroby 2012

288 990 Kč

Volkswagen T-Roc

Rok výroby 2019

469 000 Kč

Audi A6 Allroad

Rok výroby 2020

1 069 000 Kč