Vylepšená Škoda Enyaq je silnější a s delším dojezdem

Delší dojezd, vyšší výkon i kratší časy nabíjení. Seznamte se se všemi novinkami, které do rodiny elektromobilů značky Škoda přináší modelový rok 2024

 


Kromě vizuálních změn vozy dostávají také technická vylepšení, a to jak u elektromotorů, tak baterií. Místo provedení Enyaq 80 a Enyaq 80x přicházejí nové verze Enyaq 85 a Enyaq 85x, totéž platí i u provedení Coupé. Ke změně označení výkonnostní varianty dochází kvůli novým elektromotorům zadní nápravy a vylepšenému managementu baterie. Vozy nového modelového roku díky těmto změnám disponují zvýšenou kapacitou dojezdu, zlepšenou celkovou rychlostí nabíjení a lepším zážitkem z jízdy.

Enyaq 85 ve WLTP cyklu ujede na jedno nabití až 565 kilometrů a z 10 na 80 % kapacity se baterie dovede nabít za 28 minut. Polepšilo si také provedení Coupé, které ujede až 576 kilometrů. Zlepšila se i dynamika díky tomu, že elektromotor na zadní nápravě má nově maximální výkon až 210 kW, zatímco doposud to u odpovídající verze bylo 150 kW. Zrychlení z nuly na 100 km/h tak verze 85 zvládne za 6,7 sekundy, což je o dvě sekundy rychleji než dříve.

Verze s pohonem všech kol Enyaq 85x má nově systémový výkon také 210 kW, což je nárůst o 15 kW. Stovku zvládnou nové verze za 6,6 sekundy. Navíc Enyaq 85x ujede na jedno nabití až 538 kilometrů, verze Coupé pak ještě o 10 kilometrů více. Nabíjení této varianty nabízí špičkový výkon až 175 kW, což přináší zkrácení času potřebného na nabití z 10 na 80 % kapacity na 28 minut.

Totéž platí i pro nový Enyaq RS, který se stejně jako verze 85x může pochlubit optimalizovanou chemií článků baterie s vylepšeným termálním managementem a možností vyššího maximálního nabíjecího výkonu. Enyaq RS také těží z nárůstu výkonu, nově budou mít řidiči k dispozici rovných 250 kW. Zrychlení z nuly na 100 km/h tak zvládnou obě karosářské varianty za 5,5 sekundy a dojezd narostl na 541 kilometrů, respektive na 547 kilometrů u varianty Coupé. Maximální rychlost zůstává u verze RS stejná, tedy 180 km/h*, nově však takto rychle mohu jet i varianty 85 a 85x. To umožňují nové elektromotory s vyšším točivým momentem, které dovolují při zachování nebo zlepšení dynamiky jiné nastavení celkového převodového poměru.

Vylepšený Enyaq verze 85 a vyšší dostane i řadu dalších, na první pohled možná méně výrazných změn. Jde o detaily, jako třeba upravené uspořádání ovládacích tlačítek. Zajímavostí je i funkce automatického uzamčení auta, když od něj řidič s klíčkem odejde na určitou vzdálenost. Tato funkce je nově součástí paketu Clever a výše.

Pro provedení Enyaq 85 a vyšší pak platí i změny v infotainmentu vozu. Dostane nový software verze 4.0, který mimo jiné přináší i zcela přepracované uživatelské prostředí. To opět vychází z nové identity a filosofie značky Škoda, bude intuitivnější a usnadňuje ovládání funkcí vozu. Novou grafiku dostává i virtuální přístrojový štít či head-up displej. Vylepšení čeká i hlasovou asistentku Lauru, která nově lépe porozumí příkazům uživatele, který v reálném čase uvidí přepis svého požadavku na hlavním displeji infotainmentu.


Nabídka vozidel na prodej

Zobrazit více vozidel

Fotogalerie

redakce

Mohlo by vás zajímat


Nejnovější články


Nejčtenější články měsíce

Top
Modernizovaná Kia Picanto má český ceník. Základ koupíte za 319.980 Kč
Díky hokejovému šampionátu ušetříte při koupi Škody Scala, Kamiq a Karoq až 120 tisíc korun Renault Symbioz je rodinné kombi s velkým kufrem Test: Peugeot e-208 GT je malý elektromobil s velkým dojezdem a dobrým srdcem Test: MG5 Electric – kombi z Činy, které nahání hrůzu evropským automobilkám

Tipy z autobazarů

BMW Řada 3

Rok výroby 2006

139 000 Kč

Citroën C3

Rok výroby 2016

145 000 Kč

Peugeot 508

Rok výroby 2022

715 000 Kč

Volkswagen Golf

Rok výroby 2017

319 000 Kč