V pondělí 20. dubna otevřou autobazary, budou platit přísná pravidla

Vláda zveřejnila harmonogram uvolnění podnikatelských a dalších aktivit. V první vlně uvolnění, která bude platná od 20. dubna, mohou, kromě jiných provozoven, otevřít i autobazary. Musí však splnit přísná hygienická pravidla, aby nebyli ohroženi ani zákazníci ani samotní zaměstnanci.

„Jsme velice rádi, že se nám, společně s Tomášem Prouzou, prezidentem Svazu obchodu a cestovního ruchu, podařilo předložit vládě takové argumenty, které vedly uvolnění našeho oboru a k možnosti otevřít provozovny obchodníků s ojetými vozy,“ říká Petr Přikryl, předseda asociace autobazarů APPAA.


Asociace na několika setkáních se členy krizového štábu a následně formou dopisů odpovědným ministrům argumentovala především schopností všech provozovatelů prodejen s ojetými vozy dodržovat velmi přísná hygienická pravidla, která mimo jiné zahrnují:

 • Vstup do prostor autobazaru pouze předem určenému počtu zákazníků
 • Model prodeje „1:1“
 • Dezinfekce vozů před i po zkušební jízdě
 • Dezinfekce k dispozici všem zákazníkům
 • Měření teploty zaměstnanců
 • Nošení roušek a hygienických rukavic

Asociace autobazarů APPAA během následujícího dne připraví metodický pokyn pro všechny své členy, aby se informace o nutnosti dodržování hygienických pravidel dostaly i k těm nejmenším obchodníkům v celé České republice. Tento pokyn bude rozeslán jak na emailové adresy jednotlivých autobazarů. V případě, že budou mít jednotliví obchodníci jakýkoliv dotaz nebo připomínku mohou se obrátit na emailovou adresu info@appaa.cz, kde jim budou případné dotazy zodpovězeny. „Věříme, že otevřením provozoven autobazarů pomůžeme nejen našim členům restartovat svůj byznys bez dalších zbytečných ztrát, ale také občanům, kteří potřebují řešit svoji mobilitu. Jsme si zároveň jisti, že přísná hygienická pravidla bez problémů splníme,“ uzavírá Petr Přikryl.

AAA Auto

„Rozhodnutí vlády samozřejmě vítáme. Přichází ve chvíli jinak vrcholící sezóny obchodování s ojetými vozy. Příští týden ukáže, zda lidé uskuteční své odložené nákupy aut, která jsou v současné době nejbezpečnějším způsobem dopravy. Budeme věřit, že ekonomické dopady na domácnosti nebudou zásadní, a že ztráty, které jsme utrpěli za poslední měsíc, a které nás ještě necelý týden čekají, v maximální možné míře doženeme. Na otevření jsme připraveni. Vozy jsou vydesinfikované, personál je vybaven ochrannými prostředky. Stejně tak jsou vydesinfikovaná naše autocentra, kterých jsou po celé republice přes dvě desítky. V showroomech AAA AUTO budou mít zákazníci k dispozici desinfekci, ochranné rukavice a dostatek osobního prostoru, aby nebyli nablízku ostatním,“ uvedla Karolína Topolová, generální ředitelka a předsedkyně představenstva AURES Holdings, provozovatele sítě autocenter AAA AUTO.

AutoESA

„Jsme rádi, že se situace ohledně šíření koronaviru vyvíjí relativně dobře a že i prodejci ojetých automobilů mohou opět začít nabízet své služby široké veřejnosti,“ říká Pavel Foltýn z Auto ESA. Podle Foltýna byla totiž poptávka po službách autobazaru v době jejich uzavření poměrně značná: „Lidé chtěli koupit vůz, aby se mohli přepravovat jinak než veřejnou dopravou, druhá skupina klientů naopak chtěla svůj vůz prodat, nebo například vyměnit za menší a levnější, aby mohli získanou hotovostí řešit nenadálé situace, do kterých se díky současné situaci dostali,“ vysvětluje Foltýn.

Podmínky pro provoz prodejen s ojetými vozy jsou však poměrně přísné a kladou vysoké požadavky nejen na samotné prodejce, ale také na zákazníky. Klíčovým pravidlem tak zůstává především omezený počet klientů na prodejních plochách i na klientském centru. V každé provozovně Auto ESA jsou proto aplikována tato hygienicko-bezpečnostní opatření:

 • Do všech prostor společnosti Auto ESA je povoleno vstupovat pouze s ochrannou rouškou
 • U vchodu je zákazníkům zdarma poskytnut dezinfekční prostředek
 • Na prodejní ploše může být současně maximálně 10 zákazníků, kteří se však vzájemně „nepotkají“
 • Každému zákazníkovi se věnujeme individuálně podle modelu „1:1“
 • V prostorách zákaznického centra může být současně maximálně 5 klientů
 • Vozy jsou před a po zkušební jízdě dezinfikovány
 • Všichni pracovníci Auto ESA nosí hygienické roušky a rukavice
 • Ve všech prodejních prostorách jsou zavedena plošná dezinfekční opatření – pravidelná dezinfekce toalet, stolů, vstupních dveří, madel atp.

Firma bude již od prvního dne poskytovat kompletní portfolio svých služeb a to včetně finančních produktů a zprostředkování pojištění a asistenčních služeb. „Pro naše klienty máme připravené velmi atraktivní cenové nabídky, které v některých případech mohou zlevnit vůz až o desítky tisíc, zároveň máme pro zákazníky připraveny finanční produkty s možností odkladu splátek“ říká Pavel Foltýn, podle nějž se dá očekávat, že se firma vrátí na svá obvyklá čísla již v průběhu léta.


Nabídka vozidel na prodej

Zobrazit více vozidel


Mohlo by vás zajímat


Nejnovější články


Nejčtenější články měsíce

Top
Modernizovaná Kia Picanto má český ceník. Základ koupíte za 319.980 Kč
Díky hokejovému šampionátu ušetříte při koupi Škody Scala, Kamiq a Karoq až 120 tisíc korun Renault Symbioz je rodinné kombi s velkým kufrem Test: Peugeot e-208 GT je malý elektromobil s velkým dojezdem a dobrým srdcem Test: MG5 Electric – kombi z Činy, které nahání hrůzu evropským automobilkám

Tipy z autobazarů

Audi A4

Rok výroby 2011

237 777 Kč

BMW Řada 3

Rok výroby 2006

139 000 Kč

Volkswagen Golf

Rok výroby 2017

319 000 Kč

Peugeot 508

Rok výroby 2022

715 000 Kč