Test: Toyota Corolla 1.8 Hybrid - návrat legendy ve skvělé formě

Corolla, Auris a nyní zase Corolla. Toyota se vrátila k osvědčenému jménu a ze svého stěžejního modelu udělala hodně dobrý automobil, který se prodává výhradně s jedním benzínovým motorem nebo ve dvou hybridních verzích.

Do testu dorazila Corolla v slabším hybridním provedení s červeno-černou karoserií. A slušelo ji to náramně.


Kompaktní hatchback nižší střední třídy japonské automobilky se jménem Corolla se letos vrátil na scénu. Auris vydržel v Evropě jen dvě generace a Toyota se vrátila k osvědčenému po desítky let používanému názvu. Corolla zaujme svým dynamickým vzhledem. Příď tvořenou úzkou maskou s logem zdobí podlouhlé světlomety s vykrojením zasahující daleko do blatníků. Spodní část pak tvoří nárazník s otvorem vyplněným černou mřížkou. Corolla tak má přimhouřené oči a otevřenou tlamu. Pochvalu zaslouží posuvná středová loketní opěrka.

Oproti usedlejšímu Aurisu je vzhled Corolly mnohem výraznější. Stejné je to i v kabině. Palubní deska sází na vodorovné dělení, jednoduché tvary a promyšlené uspořádání ovládacích prvků. Na osmipalcovém displeji multimediálního systému uprostřed palubní desky můžete sledovat například tok energií. V kapličce za volantem můžete mít od výbavy Selection sedmipalcový displej, kde můžete přepínat mezi analogovým a digitálním rychloměrem. Barva podsvícení se odvíjí od zvoleného jízdního módu - zelená patří Eco, modrá režimu Normal a červená zdobí režim Sport. Umístění tlačítek vyhřívání sedadel, několikrát jsem si vyhřívání pustil omylem.

Od výbavy Selection můžete mít sportovně tvarovaná křesla s výrazným bočním vedením. Pozice za volantem je sportovnější, vzadu je to o dost horší. Chodidla nohou nelze pořádně zasunout pod přední sedadla a podélného prostoru také není mnoho. Dobré to není ani s přístupem na zadní sedadla, otvor je po otevření dveří nedostatečný. Pokud chcete dostat dovnitř dětskou sedačku, musíte chvilku přemýšlet a docela se zapotíte.

Ideální to není ani v zavazadelníku. Ten s objemem 361 litrů nedokáže konkurovat nejlepším ve třídě. Má ovšem pravidelný tvar a jeho využití není vyloženě špatné.

Corolla je postavena nové podvozkové platformě GA-C, kterou sdílí s modelem C-HR.

Z nabídky zmizely zážehové atmosférické motory, v nabídce je pouze přeplňovaná dvanáctistovka o výkonu 85 kW nebo dvě hybridní provedení s výkonem 90 a 132 kW. Jedná se o osvědčený hybridní systém, kde základ tvoří atmosférická osmnáctistovka pracující v Atkinsonově cyklu a produkuje 72 kW výkon spojená s elektromotorem o výkonu 53 kW.

Celý hybridní systém v Japonsku přivedli k dokonalosti. V praxi nemáte vůbec možnost poznat, který z motorů se právě stará o pohyb vozu. Vůz zrychluje plynule a o nástupu osmnáctistovky nevíte. Je skvěle odhlučněná a začíná se projevovat až po razantním sešlápnutí plynového pedálu.

Dosáhnout udávané kombinované spotřeby 3,3 l/100 km se nám sice nepodařilo, jezdili jsme ovšem za 4,7 l/100 km, což vzhledem k našemu stylu jízdy není vyloženě špatné. Nejlepší spotřeby dosáhnete paradoxně v městských kolonách, tam není problém dosáhnout reálné spotřeby 3,8 l/100 km a nemusíte se nikterak omezovat. Pokud nejezdíte příliš často a rychle po dálnicích, dává hybridní corolla velký smysl.

Jízdně je Corolla Hybrid velmi příjemným společníkem. Ještě aby ne, těžiště leží o 10 mm níže než u běžné verze a lepší je také díky bateriím pod zadními sedadly rozložení hmotnosti. Kromě toho Toyota použila  vysokopevnostní ocel, hliník, lepené spoje a ponechala víceprvkové zavěšení zadních kol. Corolla svým jízdním projevem zadupává do země většinu konkurentů a nechá si líbit neskutečné věci. Zatáčky projíždí jako po kolejích a i při ostré změně směru je k asfaltu vždy přilepená. Karoserie se téměř nenaklání a v mezní situaci je lehce přetáčivá.

Přitom všem není corolla prkenná či přehnaně tvrdá. Podvozek umí být plavný a tlumiče dokáží většinu nerovností odfiltrovat. Za jediný problém považujeme slabší odhlučnění od kol a nepříliš dobře dávkovatelné brzdy. S brzdovým pedálem je nutné zacházet citlivě, jelikož do hry nejprve vstupuje generátor, který se stará o rekuperaci kinetické energie. Až po té přicházejí do hry brzdové segmenty.

Corolla hatchback je akorát velká, má slušnou cenovku, dobrou výbavu a jezdí levně. Výtku nelze mít ani k fungování hybridní soustavy ani k převodovce CVT. Její přednosti nejlépe využijete ve městě a na okresních silnicích. Do konce roku za hybridní corollu zaplatíte 559 900 Kč, od nového pak o deset tisíc korun více. Novinkou bude nový výbavový stupeň nazvaný GR Sport.

Plusy

  • komfortní podvozek
  • jízdní vlastnosti
  • řízení
  • spotřeba paliva
  • kvalitní zpracovaní

Mínusy

  • méně prostoru na zadních sedadlech
  • hluk od kol
  • menší zavazadelník
  • grafika navigace

Nabídka vozidel na prodej

Zobrazit více vozidel

Fotogalerie

redakce

Mohlo by vás zajímat


Nejnovější články


Nejčtenější články měsíce

Top
Peugeot 3008 má české ceny. Hybrid koupíte za cenu základního Karoqu
Chcete novou Škodu Octavii s dobrou výbavou výhodně? Právě teď máte šanci Neplaťte za elektronickou dálniční známku víc, než musíte Test: MG5 Electric – kombi z Činy, které nahání hrůzu evropským automobilkám Test: Mazda 3 e-SKYACTIV X 186 - řidičsky zajímavý hatchback napěchovaný elektronikou

Tipy z autobazarů

Volkswagen Golf

Rok výroby 2017

319 000 Kč

Peugeot 308

Rok výroby 2024

567 999 Kč

Nissan Navara

Rok výroby 2018

499 900 Kč

Citroën C3

Rok výroby 2016

145 000 Kč