Test: Peugeot 2008 GT Line 1.5 BlueHDI vás ujistí o svých kvalitách

vloženo

Víte, jaké je nejprodávanější malé SUV v Česku? Nevíte? Napovíme. Prodává se šestým rokem, nedávno dostalo nové vznětové srdce a zdobí ho lev na kapotě. Ano, je to postarší Peugeot 2008. A nás zajímalo, jak jezdí čtyřválec 1.5 BlueHDI ve spojení s automatickou převodovkou v nejvyšší výbavě GT Line.

Test: Peugeot 2008 GT Line 1.5 BlueHDI vás ujistí o svých kvalitách Test: Peugeot 2008 GT Line 1.5 BlueHDI vás ujistí o svých kvalitách

Testovaná kombinace v atraktivní výbavě GT Line přijde na 535 000 Kč, což může připadat hodně, ale při srovnání s konkurencí se jedná o zajímavou nabídku.


Modernizace přinesla neuvěřitelné zlepšení, což umocnilo provedení GT Line. Malý crossover není ošklivý, což dokazují nejen názory řidiček. Po omlazení má zvláštní kouzlo nenuceně zaujmout. Francouzská elegance doplněná řadou prvků výbavy GT Line přináší celkový pozitivní výsledek. Oproti standardnímu provedení se u GT Line můžete těšit mimo jiné z exkluzivních sedmnáctipalcových kol v černém provedení, černé masky chladiče, černých zrcátek a černý střešních ližin. To v kombinaci s červeným lakem karoserie dělá z Peugeotu atraktivní kousek.

Potěšit peugeot umí i po otevření dveří. V nejvyšší specifikaci kabina nepůsobí vůbec zle a na rozdíl od menší 208 je i přes i-cockpit po všech stránkách funkční, přívětivá a zbavena všech nedostatků. Osobně nám vadila absence pořádné středové opěrky, malý průměr volantu (nehodí se pro rychlejší přesuny po dálnici) a sedmipalcový dotykový displej bez tlačítek urychlující přístup do jednotlivých menu. Velkou pochvalu Peugeot od posledního testu zasloužil za vylepšení konektivity. Spojení s telefonem tentokráte bylo navázáno rychle, ale vše kazí občasné záseky při streamování hudby z mobilního telefonu.

Parkovací brzda je řešena netradiční designovou pákou, která zbytečně ubírá prostor mezi sedadly. Držák nápojů kvůli tomu našel své místo před řadící pákou, kam se vměstnají jen plechovky. Sportovní sedadla čalouněná koženkou a speciální tkaninou vynikají příkladným tvarováním a dokáží tělo podržet i v ostře projížděných zatáčkách. Také volant i řadící páka padnou skvěle do rukou. K ergonomii nelze mít závažnější připomínku.

Zavazadelník se svými 360 litry neohromí, v praxi je však příkladně využitelný. Má pravidelný tvar a a celou řadu doplňků v podobě háčků, oček a sítí. Opěradla zadních sedadel lze v případě potřeby sklápět v poměru 60:40 a vytvoří rovnou plochu pro převoz objemnějších předmětů.

Ale pojďme na to nejdůležitější. A tím je nový vznětová patnáctistovka BlueHDi o výkonu 130 Nm a točivém momentu 300 Nm. Spojení s fantastickou automatickou šestistupňovou převodovkou EAT6 od japonského Aisinu nás potěšilo hned po prvních metrech. Automat řadí rychle a plynule. Čtyřválec s 1,2 tuny těžkým vozem umí pořádně zacvičit. Při sešlápnutí plynového pedálu 2008 mírně zaváhá, aby pak převedl to nejlepší. Problémem není svižná jízda ani pohodové cestování po dálnici. Samotný diesel vybavený dvouhmotovým setrvačníkem je kultivovaný. Při 130 km/h jsme z otáčkoměru odečetli příjemnou hodnotu 2350 otáček. Díky tomu panuje v kabině ticho a jemně ruší jen svist větru. Špatné to není ani se spotřebou paliva, kterou lze dlouhodobě držet do 5,5 litrů. Pokud se budete alespoň trochu snažit, spotřebu srazíte hravě pod magickou hranici pěti litrů.

Peugeot 2008 je obyčejná předokolka, dokáže ovšem nabídnout několik jízdních režimů jako pravý off-road - vybírat můžete otočným ovladačem na středovém panelu celkem z pěti režimů (standardní, sníh, ztížený terén, písek a vypnutá stabilizace). Poslední režim ovšem není určený pro sportovní jízdu, ale nanejvýš pro vyhrabání ze závěje, při překročení 50 km/h se totiž stabilizace opět aktivuje. Průchodnost terénem u 2008 limituje zejména světlá výška 165 milimetrů, která je jen o něco málo větší, než je tomu u klasických hatchbacků. Na offroadový režim se v případě pohonu přední kol nemůžete spoléhat a zejména v zimě jezdit s rozvahou. Lesní a polní cesty ovšem tento model zvládá na jedničku.

Za volantem testované specifikace jsme přestali toužit po větším SUV. Není totiž potřeba. Peugeot 2008 jezdí tiše a skvěle se s ním parkuje. To že se tento typ vozu neztratí ve městě, jsme tak nějak očekávali. O to více nás 2008 potěšila na dálnici, kde se harmonické sladění nového dieselu, automatu a rozumně nastaveného podvozku ukázalo v dobrém světle. Peugeot 2008 je vůz, který si na nic nehraje a dává smysl běžným motoristům prahnoucím po pohodlné přepravě z bodu A do bodu B. Pokud oželíte ozdobičky verze GT Line a Grip Control, dostanete se s cenou ve výbavě Allure pod půl milionu korun. A to se vyplatí. My bychom se dokonce smířili s o palec menšími koly a absencí prosklené střechy.

Technické údaje Peugeot 2008 1.5 BlueHDi EAT6
Motor: přeplňovaný vznětový čtyřválec
Objem motoru: 1 499 ccm
Výkon: 88kW(120)/2750 ot./min.
Točivý moment max.: 300Nm/1750 ot./min.
Max. rychlost: 193 km/h
Zrychlení 0 – 100 km/h: 9,5 s
Spotřeba - město: 4,5 l/100 km
Spotřeba - mimo město: 3,8 l/100 km
Spotřeba - kombinovaná: 4,0 l/100 km
Objem pal. nádrže: 50 l
Délka/šířka/výška: 4159/1739/1570 mm
Rozvor: 2537 mm
Zavazadelník: 360/1194 l
Pohotovostní hmotnost: 1140kg
Spotřeba během testu: 4,7 l/100 km

Cena testovaného modelu od
Cena test. vozu celkem s příplatky:

530 000 Kč
592 000 Kč

redakce

Vyhledat vozidla v inzerci: Peugeot

Fotografie k článku

Fotografie k článku Test: Peugeot 2008 GT Line 1.5 BlueHDI vás ujistí o svých kvalitách Fotografie k článku Test: Peugeot 2008 GT Line 1.5 BlueHDI vás ujistí o svých kvalitách Fotografie k článku Test: Peugeot 2008 GT Line 1.5 BlueHDI vás ujistí o svých kvalitách Fotografie k článku Test: Peugeot 2008 GT Line 1.5 BlueHDI vás ujistí o svých kvalitách Fotografie k článku Test: Peugeot 2008 GT Line 1.5 BlueHDI vás ujistí o svých kvalitách Fotografie k článku Test: Peugeot 2008 GT Line 1.5 BlueHDI vás ujistí o svých kvalitách Fotografie k článku Test: Peugeot 2008 GT Line 1.5 BlueHDI vás ujistí o svých kvalitách Fotografie k článku Test: Peugeot 2008 GT Line 1.5 BlueHDI vás ujistí o svých kvalitách Fotografie k článku Test: Peugeot 2008 GT Line 1.5 BlueHDI vás ujistí o svých kvalitách Fotografie k článku Test: Peugeot 2008 GT Line 1.5 BlueHDI vás ujistí o svých kvalitách Fotografie k článku Test: Peugeot 2008 GT Line 1.5 BlueHDI vás ujistí o svých kvalitách Fotografie k článku Test: Peugeot 2008 GT Line 1.5 BlueHDI vás ujistí o svých kvalitách Fotografie k článku Test: Peugeot 2008 GT Line 1.5 BlueHDI vás ujistí o svých kvalitách Fotografie k článku Test: Peugeot 2008 GT Line 1.5 BlueHDI vás ujistí o svých kvalitách Fotografie k článku Test: Peugeot 2008 GT Line 1.5 BlueHDI vás ujistí o svých kvalitách Fotografie k článku Test: Peugeot 2008 GT Line 1.5 BlueHDI vás ujistí o svých kvalitách Fotografie k článku Test: Peugeot 2008 GT Line 1.5 BlueHDI vás ujistí o svých kvalitách Fotografie k článku Test: Peugeot 2008 GT Line 1.5 BlueHDI vás ujistí o svých kvalitách Fotografie k článku Test: Peugeot 2008 GT Line 1.5 BlueHDI vás ujistí o svých kvalitách

Líbí se Vám článek? Nenechte si ujít další. Sledujte nás na Facebooku.

Sdílet článek

Komentáře k článku:


SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY


Všechny články o značce / modelu
NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Nový Lexus NX je první plug-in hybrid značky, víme o něm všechno

Nový Lexus NX je první plug-in hybrid značky, víme o něm všechno

Plug-in hybridní systém provedení NX 450h+ disponuje výkonem až 306 koní a měl by vozu udílet zrychlení z místa na 100 km/h v čase lehce přes 6 sekund. Čistě elektrický dojezd činí až 63 km a možnost cestovat v čistě..

Test: Mazda 6 Wagon 2,5 Skyactiv-G 100 Edition vyzrála k dokonalosti

Test: Mazda 6 Wagon 2,5 Skyactiv-G 100 Edition vyzrála k dokonalosti

Šestkový model je na trhu od roku 2012, což je na asijské poměry velmi dlouhá doba. A nás zajímalo, jak se stáří..

Nový Volkswagen Multivan je tady, nabídne plug-in hybrid

Nový Volkswagen Multivan je tady, nabídne plug-in hybrid

Volkswagen Užitkové vozy představil ve světové premiéře zcela novou generaci modelu Multivan. MPV činí koncepčně..

Test: Karavan X-Line Life Style Camper - když cesta je cíl a můžete jet kdekoliv

Test: Karavan X-Line Life Style Camper - když cesta je cíl a můžete jet kdekoliv

Zájem o karavany a obytné vozy pozvolna rostl každým rokem, ale pandemie koronaviru jej doslova akcelerovala do masivní..

Volkswagen ID.4 GTX v prodeji, základní cena činí 1 384 900 Kč

Volkswagen ID.4 GTX v prodeji, základní cena činí 1 384 900 Kč

Nejnovější model ID.4 GTX přináší do rodiny ID. pohon všech kol se dvěma elektromotory. Novinka udělá stovku za 6,2..