Test ojetiny: Volkswagen Polo IV – je lepší než stejně stará Fabia?

vloženo

Čtvrtá generace Volkswagenu Polo vsadila na oblé tvary, které uchvátily zejména ženy. Právě jejich ruce svírají volant tohoto vozu nejčastěji. A jelikož se Polo stále líbí, na nezájem si na trhu ojetin rozhodně nemůže naříkat.

Test ojetiny: Volkswagen Polo IV – je lepší než stejně stará Fabia? Test ojetiny: Volkswagen Polo IV – je lepší než stejně stará Fabia?

Malý automobil Volkswagen Polo 4. generace byl představen v roce 2001 a následující rok se dostal do prodeje ve tří a pětidveřovém provedení hatchback. Současně vůz prodělal bariérovou zkoušku Euro NCAP s výsledkem 4 hvězdičky z 5 možných, což byl v dané době skutečně dobrý výsledek. V roce 2004 se objevila verze sedan pod označením Classic a následující rok prošel model faceliftem, při němž přišel o „čtyřokou masku“.


Rok 2006 přinesl verzi CrossPolo, tedy provedení na zvýšeném podvozku s ochrannými plasty po obvodu karoserie, které se tak vzhledově odvolává na populární automobily typu allroad. To však v daném roce nebyla jediná novinka. Na trh totiž výrobce uvedl také Polo GTI s přeplňovaným zážehovým čtyřválcem 1.8T o výkonu 110 kW a koncem roku přišla i vrcholná varianta Polo GTI Cup Edition vybavená motorem 1.8 T s výkonem navýšeným na 132 kW. Výroba automobilu byla ukončena v roce 2009, kdy jej nahradil stejnojmenný model 5. generace.

Na trhu s ojetými vozy patří Volkswagen Polo IV k vyhledávaným modelům. Nejčastěji jej potkáte s tříválcem 1.2 HTP, lepší je však vsadit na kultivovanou čtyřválcovou čtrnáctistovku. Objevují se i vozy s naftovými motory, ale jak je u malých modelů zvykem, převahu mají benzinové agregáty. Zatímco rozšířená „há-té-péčka“ jsou vhodná spíše do města, čtrnáctistovky odvádějí dobrou práci i mimo zástavbu a v tomto případě i s lepší spotřebou. Ta totiž ve vyšších rychlostech u motorů 1.2 HTP neuvěřitelně roste. Ostatně na dálnici není vyloženě úsporný ani tříválec 1.4 TDI. Pohonnou jednotku by tak měl každý zvolit podle toho, kde se chce s automobilem nejčastěji pohybovat.

Ať už vsadíte na jakýkoli motor, můžete se těšit na útulný interiér s pohodlnými sedadly a palubní deskou z kvalitního plastu. Počítejte ale i s tradičním nešvarem volkswagenů, tedy s ohmatávající se černou barvou z tlačítek na palubní desce a dveřích, což dokáže udělat interiér dost nevzhledný. Jejich výměna naštěstí není nic složitého. Jelikož se jedná o malý automobil, po stránce prostoru nemůžete čekat zázraky. Méně místa tak naleznete především na zadních sedadlech. Zavazadelník s objemem 270 litrů sice neohromí, ale v rámci třídy ani neurazí.

Velice dobře naladěný podvozek výborně tlumí nerovnosti a současně zajišťuje dobré jízdní vlastnosti za každé situace. Pokud vsadíte na benzinovou čtrnáctistovku, budete mít k dispozici i dostatek výkonu. Totéž platí pro turbodiesel 1.9 TDI, objevují se ale i vozidla s atmosférickým naftovým motorem 1.9 SDI – obě tyto motorizace platí za velice spolehlivé a opravdu úsporné. Atmosférický motor je ale líný, s tím se prostě musí počítat. Nevýhodou naftových verzí je poměrně velké zatěžování přední nápravy.

Při výběru tříválce 1.2 HTP je třeba zvýšené pozornosti. Tento motor totiž nezřídka trápí vadné zapalovací cívky, známé jsou ale i vážné potíže v podobě podpálených ventilů, praskání hlavy nebo zvýšené spotřeby motorového oleje. „U dieselů se můžete setkat s vadnou váhou vzduchu. Její výměna ale dnes už není nákladná a navíc jde o jednoduchý servisní úkon,“ vysvětluje Jindřich Topol, manažer výkupu AAA AUTO. V případě vozů s vysokým kilometrovým proběhem se ale i zde může objevit zvýšená spotřeba motorového oleje.

Někdy se lze setkat s hučícím ložiskem kola, které tak oznamuje konec své životnosti. „Objevit se mohou vůle na přední nápravě,“ pokračuje zástupce AAA AUTO. Známé jsou také prasklé manžety poloos, což pak vede k poškození homokinetického kloubu – ani v tomto případě se ale nejedná o nákladnou opravu. „Pozor na vadné stahovačky oken, prověrku si ale zaslouží i další výbava. Zejména klimatizace mnohdy nefunguje, pokud jí je vůz vybaven, určitě ji nezapomeňte vyzkoušet,“ nabádá Jindřich Topol z AAA AUTO. Pozor také na korozi výfuku, ale i nejexponovanějších částí karoserie, zejména prahů.

Polo čtvrté generace je líbivým malým vozem, který dokáže dobře sloužit, důležitý je však správný výběr motorizace a dobrá péče. Antikorozní ošetření dutin a podvozku je naprostou podmínkou, protože jinak volkswageny obecně požírá koroze rychlostí blesku.


redakce

Vyhledat vozidla v inzerci: Volkswagen

Fotografie k článku

Fotografie k článku Test ojetiny: Volkswagen Polo IV – je lepší než stejně stará Fabia? Fotografie k článku Test ojetiny: Volkswagen Polo IV – je lepší než stejně stará Fabia? Fotografie k článku Test ojetiny: Volkswagen Polo IV – je lepší než stejně stará Fabia? Fotografie k článku Test ojetiny: Volkswagen Polo IV – je lepší než stejně stará Fabia?

Líbí se Vám článek? Nenechte si ujít další. Sledujte nás na Facebooku.

Sdílet článek

Komentáře k článku:


SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY


Všechny články o značce / modelu
NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Audi RS 3 v prodeji, 1,5 milionu nestačí

Audi RS 3 v prodeji, 1,5 milionu nestačí

Zákazníci v Evropě mohou modely Audi RS 3 Sportback a Audi RS 3 Limuzína již objednávat. Nové modely RS 3 budou uvedeny na trh letos na podzim. Základní cena modelu RS 3 Sportback je 1 552 900 Kč, u modelu RS 3 Limuzína..

Test: Peugeot 5008 GT Pack - kupujte, v této kombinaci nebudou

Test: Peugeot 5008 GT Pack - kupujte, v této kombinaci nebudou

Zmodernizovanou 5008 poznáte podle omlazené přední části, která na kapotě nese modelové označení. Novinek je víc, ale..

Registrace elektroaut tvoří mizivé procento, na vině není jen cena

Registrace elektroaut tvoří mizivé procento, na vině není jen cena

Za první letošní první půlrok tvoří registrace elektroaut na celkovém počtu prodaných nových vozidel pouhé 1,1%. O něco..

Luxusní sedan DS 9 láká na komfortní svezení a zajímavou cenu

Luxusní sedan DS 9 láká na komfortní svezení a zajímavou cenu

DS 9 byl uveden na český trh a jeho cena začíná na 1 325 000 Kč za verzi Performance Line s motorem PureTech 225 EAT8...

Policisté dostanou nadupané Superby a stovky Kodiaqů

Policisté dostanou nadupané Superby a stovky Kodiaqů

Na 500 vozů Kodiaq a 38 ks Superbů Combi získají policisté při obměně vozového parku. Superby bude pohánět dvoulitrový..