Rizika při půjčení vozidla. Na co si dát pozor?

vloženo

Půjčení vozu nespočívá pouze v tom, že nějaké osobě předáte klíčky a technický průkaz. Z právního hlediska totiž určitou odpovědností za svůj automobil stále zůstává zatížen majitel vozu. A to i ve chvíli, kdy vůz neřídí, nebo jej dokonce řídí někdo jiný. Podívejte se s námi na úskalí půjčování vozidel.

Rizika při půjčení vozidla. Na co si dát pozor? Rizika při půjčení vozidla. Na co si dát pozor?

Půjčujete někomu vůz? Raději pouze osobám, kterým plně důvěřujete

Je zcela běžné, že v jedné rodině je společně sdílen automobil – typicky mezi partnery a často i potomkům, kteří již mají řidičské oprávnění. Samozřejmě je i tak vhodné jednotlivé členy rodiny řádné proškolit v tom, jak vůz funguje a jak se mají na silnici chovat. Z právního hlediska ale nenastává tak zásadní problém, protože své příjmy i výdaje rodina obvykle do značné míry sdílí a jen v opravdu výjimečných případech může vzniknout mezi členy rodiny právní spor z titulu nehody.


Pozor na členy širší rodiny a známé (i neznámé)

Pokud však půjčujete automobil příležitostně členům širší rodiny či známým, situace již tak jednoduchá není. Například pokuty z radarů v obcích totiž nepřijdou řidiči vozu, obdrží je majitel automobilu. Ten pak může poukázat na skutečného řidiče, který by poté měl pokutu uhradit. Máte však jistotu, že se s ním dohodnete? A co když i váš známý půjčí auto někomu dalšímu, jehož totožnost ani neznáte? V těchto případech již může být vhodné sepsat si alespoň základní smlouvu o zapůjčení vozu, kde budou jasně specifikovány termíny, odpovědnost a další okolnosti.

Pokud na autě osoba, která si vůz půjčila, způsobí škodu, kterou vám nepřizná, může být složité ji po ní vymáhat několik dní či týdnů po zapůjčení. V těchto případech pomohou pojistné produkty. U produktu havarijní pojištění cena obvykle odpovídá jednotkám tisíc korun měsíčně, pokrýt přitom může i milionové výdaje. A to i v případě vandalismu s neznámým pachatelem.

Pozor také na situace, které jsou sice výjimečné, avšak stávají se. Pokud by osoba, která automobil měla zapůjčený, způsobila nehodu, při které dojde ke ztrátám na životech, případně k trvalé fyzické či psychické újmě, mohou se poškozené osoby či jejich pozůstalí domáhat náhrady škody také po skutečném majiteli vozu, nejen po osobě, která vůz řídila.

Půjčujete si vůz? Ptejte se a ověřujte

Podobně je to i v případě, kdy si vůz půjčujete od půjčovny. Obvykle podepisujete několikastránkové smlouvy, které řeší mimo jiné právě odpovědnost osoby, která si vůz půjčuje. Zeptejte se však také na to, jak je vůz pojištěn, jaká je případně vaše spoluúčast apod. Vždy platí, že vůz byste si měli půjčovat od renomovaných firem s dobrým jménem a spokojenými zákazníky.

 


Komerční článek (foto: pexels.com)


Líbí se Vám článek? Nenechte si ujít další. Sledujte nás na Facebooku.

Sdílet článek

Komentáře k článku:


SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY


Všechny články o značce / modelu
NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Kia Niro se nebojí odvážného vzhledu. Nabídne tři druhy pohonu

Kia Niro se nebojí odvážného vzhledu. Nabídne tři druhy pohonu

V pojetí exteriéru Nira je zřejmý silný vliv koncepčního modelu Habaniro z roku 2019, který zaujal stylovým a smělým vzhledem crossoveru a neotřelým dvoubarevným lakem karoserie. Široký zadní sloupek, volně přecházející..

Nový pick-up Ford Ranger dostane šestiválcový turbodiesel a vzhled F-150

Nový pick-up Ford Ranger dostane šestiválcový turbodiesel a vzhled F-150

Modrý ovál představil zbrusu novou generaci pick-upu Ranger. Oblíbený model se na českém trhu utká s Toyotou Hilux nebo..

Test: Peugeot 508 SW GT Hybrid  je uhrančivé a úsporné kombi

Test: Peugeot 508 SW GT Hybrid je uhrančivé a úsporné kombi

Nová generace Peugeotu 508 se po stránce designu maximálně povedla, a to jak v provedení sedan, tak kombi. Novinka se..

Nejrizikovější období pro chodce je tady. Bez reflexních prvků nejsou ve tmě vidět

Nejrizikovější období pro chodce je tady. Bez reflexních prvků nejsou ve tmě vidět

Podzimní, a ještě více zimní čas zvyšují riziko nehody motorových vozidel s chodci pohybujícími se z jakéhokoliv důvodů..

Škoda Slavia - kompletní informace o novém modelu

Škoda Slavia - kompletní informace o novém modelu

Model Slavia je sedan určený výhradně pro indický trh. Pohánět ho budou výhradně dva benzínové motory - 1,0 a 1,5 TSI,..