Rizika při půjčení vozidla. Na co si dát pozor?

Půjčení vozu nespočívá pouze v tom, že nějaké osobě předáte klíčky a technický průkaz. Z právního hlediska totiž určitou odpovědností za svůj automobil stále zůstává zatížen majitel vozu. A to i ve chvíli, kdy vůz neřídí, nebo jej dokonce řídí někdo jiný. Podívejte se s námi na úskalí půjčování vozidel.

Půjčujete někomu vůz? Raději pouze osobám, kterým plně důvěřujete

Je zcela běžné, že v jedné rodině je společně sdílen automobil – typicky mezi partnery a často i potomkům, kteří již mají řidičské oprávnění. Samozřejmě je i tak vhodné jednotlivé členy rodiny řádné proškolit v tom, jak vůz funguje a jak se mají na silnici chovat. Z právního hlediska ale nenastává tak zásadní problém, protože své příjmy i výdaje rodina obvykle do značné míry sdílí a jen v opravdu výjimečných případech může vzniknout mezi členy rodiny právní spor z titulu nehody.


Pozor na členy širší rodiny a známé (i neznámé)

Pokud však půjčujete automobil příležitostně členům širší rodiny či známým, situace již tak jednoduchá není. Například pokuty z radarů v obcích totiž nepřijdou řidiči vozu, obdrží je majitel automobilu. Ten pak může poukázat na skutečného řidiče, který by poté měl pokutu uhradit. Máte však jistotu, že se s ním dohodnete? A co když i váš známý půjčí auto někomu dalšímu, jehož totožnost ani neznáte? V těchto případech již může být vhodné sepsat si alespoň základní smlouvu o zapůjčení vozu, kde budou jasně specifikovány termíny, odpovědnost a další okolnosti.

Pokud na autě osoba, která si vůz půjčila, způsobí škodu, kterou vám nepřizná, může být složité ji po ní vymáhat několik dní či týdnů po zapůjčení. V těchto případech pomohou pojistné produkty. U produktu havarijní pojištění cena obvykle odpovídá jednotkám tisíc korun měsíčně, pokrýt přitom může i milionové výdaje. A to i v případě vandalismu s neznámým pachatelem.

Pozor také na situace, které jsou sice výjimečné, avšak stávají se. Pokud by osoba, která automobil měla zapůjčený, způsobila nehodu, při které dojde ke ztrátám na životech, případně k trvalé fyzické či psychické újmě, mohou se poškozené osoby či jejich pozůstalí domáhat náhrady škody také po skutečném majiteli vozu, nejen po osobě, která vůz řídila.

Půjčujete si vůz? Ptejte se a ověřujte

Podobně je to i v případě, kdy si vůz půjčujete od půjčovny. Obvykle podepisujete několikastránkové smlouvy, které řeší mimo jiné právě odpovědnost osoby, která si vůz půjčuje. Zeptejte se však také na to, jak je vůz pojištěn, jaká je případně vaše spoluúčast apod. Vždy platí, že vůz byste si měli půjčovat od renomovaných firem s dobrým jménem a spokojenými zákazníky.


Nabídka vozidel na prodej

Zobrazit více vozidel


Mohlo by vás zajímat


Nejnovější články


Nejčtenější články měsíce

Top
Peugeot 3008 má české ceny. Hybrid koupíte za cenu základního Karoqu
Chcete novou Škodu Octavii s dobrou výbavou výhodně? Právě teď máte šanci Neplaťte za elektronickou dálniční známku víc, než musíte Test: MG5 Electric – kombi z Činy, které nahání hrůzu evropským automobilkám Test: Mazda 3 e-SKYACTIV X 186 - řidičsky zajímavý hatchback napěchovaný elektronikou

Tipy z autobazarů

Nissan Navara

Rok výroby 2018

499 900 Kč

Peugeot 308

Rok výroby 2024

567 999 Kč

BMW Řada 3

Rok výroby 2006

145 000 Kč

Peugeot 508

Rok výroby 2022

729 000 Kč