Rizika při půjčení vozidla. Na co si dát pozor?

vloženo

Půjčení vozu nespočívá pouze v tom, že nějaké osobě předáte klíčky a technický průkaz. Z právního hlediska totiž určitou odpovědností za svůj automobil stále zůstává zatížen majitel vozu. A to i ve chvíli, kdy vůz neřídí, nebo jej dokonce řídí někdo jiný. Podívejte se s námi na úskalí půjčování vozidel.

Rizika při půjčení vozidla. Na co si dát pozor? Rizika při půjčení vozidla. Na co si dát pozor?

Půjčujete někomu vůz? Raději pouze osobám, kterým plně důvěřujete

Je zcela běžné, že v jedné rodině je společně sdílen automobil – typicky mezi partnery a často i potomkům, kteří již mají řidičské oprávnění. Samozřejmě je i tak vhodné jednotlivé členy rodiny řádné proškolit v tom, jak vůz funguje a jak se mají na silnici chovat. Z právního hlediska ale nenastává tak zásadní problém, protože své příjmy i výdaje rodina obvykle do značné míry sdílí a jen v opravdu výjimečných případech může vzniknout mezi členy rodiny právní spor z titulu nehody.


Pozor na členy širší rodiny a známé (i neznámé)

Pokud však půjčujete automobil příležitostně členům širší rodiny či známým, situace již tak jednoduchá není. Například pokuty z radarů v obcích totiž nepřijdou řidiči vozu, obdrží je majitel automobilu. Ten pak může poukázat na skutečného řidiče, který by poté měl pokutu uhradit. Máte však jistotu, že se s ním dohodnete? A co když i váš známý půjčí auto někomu dalšímu, jehož totožnost ani neznáte? V těchto případech již může být vhodné sepsat si alespoň základní smlouvu o zapůjčení vozu, kde budou jasně specifikovány termíny, odpovědnost a další okolnosti.

Pokud na autě osoba, která si vůz půjčila, způsobí škodu, kterou vám nepřizná, může být složité ji po ní vymáhat několik dní či týdnů po zapůjčení. V těchto případech pomohou pojistné produkty. U produktu havarijní pojištění cena obvykle odpovídá jednotkám tisíc korun měsíčně, pokrýt přitom může i milionové výdaje. A to i v případě vandalismu s neznámým pachatelem.

Pozor také na situace, které jsou sice výjimečné, avšak stávají se. Pokud by osoba, která automobil měla zapůjčený, způsobila nehodu, při které dojde ke ztrátám na životech, případně k trvalé fyzické či psychické újmě, mohou se poškozené osoby či jejich pozůstalí domáhat náhrady škody také po skutečném majiteli vozu, nejen po osobě, která vůz řídila.

Půjčujete si vůz? Ptejte se a ověřujte

Podobně je to i v případě, kdy si vůz půjčujete od půjčovny. Obvykle podepisujete několikastránkové smlouvy, které řeší mimo jiné právě odpovědnost osoby, která si vůz půjčuje. Zeptejte se však také na to, jak je vůz pojištěn, jaká je případně vaše spoluúčast apod. Vždy platí, že vůz byste si měli půjčovat od renomovaných firem s dobrým jménem a spokojenými zákazníky.

 


Komerční článek (foto: pexels.com)


Líbí se Vám článek? Nenechte si ujít další. Sledujte nás na Facebooku.

Sdílet článek

Komentáře k článku:


SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY


Všechny články o značce / modelu
NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Nákup vozidla ze zahraničí - jaký je postup

Nákup vozidla ze zahraničí - jaký je postup

Nákup nového vozu bývá často otázkou nervů a předcházet mu musí jasné stanovení priorit. Zachovat si chladnou hlavu je ještě důležitější při nákupu ojetiny. Někdy jsou ale požadavky na vůz tak specifické, že v tuzemsku..

Test: Seat Ateca FR 2.0 TSI DSG 4WD – nejlepší možná volba

Test: Seat Ateca FR 2.0 TSI DSG 4WD – nejlepší možná volba

Tak tu máme SUV vyráběné už od roku 2016, které ovšem pohání benzínový agregát 2.0 TSI o výkonu 190 koní spojený s..

Do ČR dorazí jen 25 ks speciální edice modelu Hyundai i30 N Drive-N

Do ČR dorazí jen 25 ks speciální edice modelu Hyundai i30 N Drive-N

Automobilka Hyundai představila limitovanou edici i30 N Drive-N postavenou na základě modelů Hyundai i30 N a Hyundai..

I přes růst cen automobilů roste poptávka po luxusnějších mladých ojetinách

I přes růst cen automobilů roste poptávka po luxusnějších mladých ojetinách

Například Mototechna za první čtvrtletí letošního roku prodala dvojnásobné množství luxusních aut ve srovnání s prvním..

Modernizované BMW X7 vstupuje na český trh. Stačí 2,5 milionu korun

Modernizované BMW X7 vstupuje na český trh. Stačí 2,5 milionu korun

Nedlouho po své premiéře je možné nové BMW X7 objednávat. Jeho cena začíná na 2 424 500 Kč ve verzi xDrive40i s..