Povinné ručení v březnu zlevnilo

Vlastníte osobní automobil a řešíte zrovna nutnost povinného ručení? Máme pro vás dobrou zprávu. Tento produkt totiž v březnu zlevnil na celkově nejnižší částku od začátku roku.

Jak vyplývá z POVIndexu poradenské společnosti Broker Consulting, průměrná cena povinného ručení činila v březnu 6522 korun. Oproti únoru tak povinné ručení zlevnilo o celých 160 Kč. Vyměřená částka je specifikovaná k vozu Škoda Octavia 1,6 TDI, 85 Kw. Toto vozidlo je totiž podle analytiků „typickým vozem“ českých a moravských domácností.


Před rokem, tedy v březnu 2020 činila hodnota indexu povinného ručení 6819 Kč, což znamená že byla o celých 300 Kč vyšší. K tomu, že se povinné ručení zlevnilo, pomohla především úprava ceníků některých pojišťoven. Nejvýrazněji pak sazby padaly v hlavním městě, kde se dokonce průměrné pojistné dostalo nejníže v historii celého POVIndexu, který se měří od roku 2019.

V Praze se tak průměrné pojistné dostalo na částku 7206 Kč. Ve městech mimo Prahu byl průměr 5838 Kč. V regionech se však cena pojistného může lišit. V hlavním městě je cena povinného ručení o 9,5 procent vyšší, než je celorepublikový průměr. V menších městech jako je třeba středočeský Benešov řidiči zaplatí naopak v průměru o 11,7 procent menší částku.

Cenu ovlivňují další faktory

To, jak velkou částku za povinné ručení zaplatíte, však ovlivňuje více faktorů. Mezi ně patří například věk a místo bydliště a také řidičské zkušenosti, konkrétně tzv. bonusy za bezpečnou jízdu. V této souvislosti platí, že nejrizikovějšími skupinami jsou mladí řidiči do 21 let věku a naopak senioři nad 75 let. Dalšími z parametrů, které výslednou sazbu za povinné ručení ovlivňují, je stav vozidla, frekvence placení pojistného, nájezd kilometrů nebo počet spáchaných přestupků. Rozhodnutí pojišťoven o dražším povinném ručení pro mladší řidiče není nahodilé, ale vychází z dlouhodobých dat. Silniční statistiky totiž ukazují, že mladí řidiči jezdí riskantněji, mají méně řidičských zkušenosti a způsobují tak více nehod než starší motoristé. „My našim zákazníkům nabízíme srovnání povinného ručení, vše snažíme ulehčit, aby pro ně srovnání bylo jednoduché a příjemné. Do naší kalkulačky stačí vyplnit registrační značku vozu a všechny důležité údaje se vyplní automaticky. Díky tomu získají komplexní nabídku povinného ručení, ze které si stačí vybrat. Nejde ale o jednorázové srovnání. O zákazníky se totiž staráme dlouhodobě, upozorníme, že se blíží výročí jejich smlouvy a včas jim nabídneme kontrolu stávající smlouvy, zda-li je pro ně stále ta nejvýhodnější,“ upozorňuje Jesika Liptáková ze společnosti Kalkulátor.cz, která srovnává ceny povinného ručení. 

Ondřej Hudec / foto: Kalkulator.cz


Nabídka vozidel na prodej

Zobrazit více vozidel


Mohlo by vás zajímat


Nejnovější články


Nejčtenější články měsíce

Top
Peugeot 3008 má české ceny. Hybrid koupíte za cenu základního Karoqu
Chcete novou Škodu Octavii s dobrou výbavou výhodně? Právě teď máte šanci Neplaťte za elektronickou dálniční známku víc, než musíte Test: MG5 Electric – kombi z Činy, které nahání hrůzu evropským automobilkám Test: Mazda 3 e-SKYACTIV X 186 - řidičsky zajímavý hatchback napěchovaný elektronikou

Tipy z autobazarů

Peugeot 308

Rok výroby 2024

567 999 Kč

Citroën C3

Rok výroby 2016

145 000 Kč

Mercedes-Benz Třídy S

Rok výroby 2017

999 000 Kč

Audi A4

Rok výroby 2011

199 777 Kč