Nejbezpečnější silnice má Malta, nejméně bezpečné pak Rumunsko a Bulharsko

vloženo

Evropská komise zveřejnila předběžné statistiky osob usmrcených v důsledku dopravních nehod za rok 2021. Na silnicích států EU27 zemřelo cca 19 800 osob, zatímco v roce 2020 se jednalo o zhruba 18 800 lidí. Počet obětí nehod se tak meziročně zvýšil o 1 000, tedy o 5 procent.

Nejbezpečnější silnice má Malta, nejméně bezpečné pak Rumunsko a Bulharsko Nejbezpečnější silnice má Malta, nejméně bezpečné pak Rumunsko a Bulharsko

Ve 13 členských státech došlo k meziročnímu zvýšení počtu obětí (a to včetně České republiky), ve 12 státech byly naopak počty obětí nižší. V Belgii a Finsku byl počet mrtvých zhruba stejný jako v roce 2020. Devět členských států vloni zaznamenalo nejnižší počty obětí nehod v historii (Dánsko, Německo, Irsko, Kypr, Litva, Malta, Polsko, Portugalsko a Švédsko). V České republice jsme zaregistrovali historicky nejnižší počet mrtvých o rok dříve, tedy v r. 2020 (nejvíce pak v r. 1994, a to 1 637 osob).


Nejvíce se v roce 2021 v EU umíralo mimo obec (52 %), následují silnice v intravilánu (40 %) a dálnice (8 %). Podíl mužů na celkovém počtu obětí byl 77 procent, žen 23 procent. Podíl seniorů (osob ve věku 65+) byl ve výši 28 procent, u mladých ve věku 18-24 let to bylo 12 procent (jejich podíl na celkové populaci je však jen 7 procent).

Nejbezpečnější silnice byly vloni na Maltě (17 mrtvých na 1 milion obyvatel), v těsném závěsu následovalo Švédsko (s 18 mrtvými na milion obyvatel). Naopak nejhorší údaje pocházejí z Rumunska s 93 mrtvými na milion obyvatel, následují Bulharsko (81 mrtvých na milion obyvatel) a Lotyšsko (78 obětí na milion obyvatel). „Mezi jednotlivými státy stále panují propastné rozdíly. Počet mrtvých na milion obyvatel je v posledním Rumunsku 5,5x vyšší než na Maltě. Pokud se jedná o Českou republiku, počet mrtvých na milion obyvatel byl loni 3x vyšší než na Maltě, na druhou stranu o 46 procent nižší než v Rumunsku. Oproti celounijnímu průměru vykazujeme počet obětí vyšší o 14 procent, tedy o jednu sedminu,“ uvádí Roman Budský z Platformy VIZE 0.

V České republice loni zemřelo do 24 hodin po dopravní nehodě 470 osob, do 30 dnů pak dalších 62, tedy celkově 532 lidí (meziročně o 14 více). Na jeden milion obyvatel tak zahynulo 50 osob. To je meziročně o 3 procenta více. „Zatímco v roce 2020 Česká republika zaujala v pomyslném unijním žebříčku 18. pozici, za loňský rok se společně s Portugalskem dělíme o 17. až 18. místo. Počet obětí dopravních nehod u nás loni meziročně stoupl o 3 procenta, v rámci celé Evropské unie to bylo průměrně o 5 procent,“ doplňuje Roman Budský.


redakce

Fotografie k článku

Fotografie k článku Nejbezpečnější silnice má Malta, nejméně bezpečné pak Rumunsko a Bulharsko Fotografie k článku Nejbezpečnější silnice má Malta, nejméně bezpečné pak Rumunsko a Bulharsko

Líbí se Vám článek? Nenechte si ujít další. Sledujte nás na Facebooku.

Sdílet článek

Komentáře k článku:


SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY


Všechny články o značce / modelu
NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Nákup vozidla ze zahraničí - jaký je postup

Nákup vozidla ze zahraničí - jaký je postup

Nákup nového vozu bývá často otázkou nervů a předcházet mu musí jasné stanovení priorit. Zachovat si chladnou hlavu je ještě důležitější při nákupu ojetiny. Někdy jsou ale požadavky na vůz tak specifické, že v tuzemsku..

Test: Seat Ateca FR 2.0 TSI DSG 4WD – nejlepší možná volba

Test: Seat Ateca FR 2.0 TSI DSG 4WD – nejlepší možná volba

Tak tu máme SUV vyráběné už od roku 2016, které ovšem pohání benzínový agregát 2.0 TSI o výkonu 190 koní spojený s..

Do ČR dorazí jen 25 ks speciální edice modelu Hyundai i30 N Drive-N

Do ČR dorazí jen 25 ks speciální edice modelu Hyundai i30 N Drive-N

Automobilka Hyundai představila limitovanou edici i30 N Drive-N postavenou na základě modelů Hyundai i30 N a Hyundai..

I přes růst cen automobilů roste poptávka po luxusnějších mladých ojetinách

I přes růst cen automobilů roste poptávka po luxusnějších mladých ojetinách

Například Mototechna za první čtvrtletí letošního roku prodala dvojnásobné množství luxusních aut ve srovnání s prvním..

Modernizované BMW X7 vstupuje na český trh. Stačí 2,5 milionu korun

Modernizované BMW X7 vstupuje na český trh. Stačí 2,5 milionu korun

Nedlouho po své premiéře je možné nové BMW X7 objednávat. Jeho cena začíná na 2 424 500 Kč ve verzi xDrive40i s..