Kia Sportage 2016 - kompletní informace o novince

vloženo

Zcela nová Kia Sportage se 15. září 2015 představí v celosvětové premiéře na letošním mezinárodním autosalonu ve Frankfurtu. Nabídne atraktivní a zcela nový design interiéru i exteriéru, širokou škálu vyspělých nových technologií a v neposlední řadě i vyšší kvalitu zpracování.

Kia Sportage 2016 - kompletní informace o novince Kia Sportage 2016 - kompletní informace o novince

Nové kompaktní SUV Kia Sportage, vstupující tímto již do čtvrté generace výroby, staví především na úspěších odcházejícího modelu. Z pohledu zákazníka přináší nové SUV bezpochyby inovativní a promyšlenou nabídku v tomto stále více konkurenčním tržním prostředí. Atmosféra nového interiéru se pyšní vysokou kvalitou materiálů a uceleným designem, stejně tak jako vysokou praktičností a širokou škálou technologií zaměřených na pohodlí, funkčnost, bezpečnost a možnosti konektivity. Nabídka nových nebo modernizovaných motorů a převodovek se odrazí v nižší spotřebě paliva a lepších výkonových parametrech. Zlepšení doznala i ovladatelnost a celková kultivovanost jízdy.


Zájemci o Sportage si vůbec poprvé budou moci objednávat vůz také v nové sportovní edici ‘GT Line’. Kia Sportage ve verzi GT Line nabídne stejnou praktičnost jako standardní Sportage, zde doplněnou o prvky zvyšující optickou atraktivitu a dynamický charakter, čímž by měla oslovit především ty zájemce, které láká požitek ze sportovnější jízdy.

Kia Sportage v modelovém provedení 2016 s novým a výraznějším designem

Zcela nová Kia Sportage si uchovala svůj jasně rozeznatelný boční profil, nyní s rozvorem delším o 30 mm (2 670 mm). Vůz se navíc celkově prodloužil o 40 mm (na 4 480 mm) a má delší a aerodynamičtější zadní spoiler, díky němuž profil výrazněji klesá směrem k zádi. Od nejvyššího bodu střechy (1 635 mm – stejně jako u předchozího modelu) se silueta Sportage nepatrně zužuje směrem k zádi, zatímco výraznější okraje blatníků a ostré linie v kombinaci s hladkými plochami vetkly modelu dynamičtější vzhled. Ke zkosenějšímu bočnímu profilu přispěl i delší přední a kratší zadní převis (+20 mm, resp. -10 mm).

Vozy v provedení GT Line se pochlubí ještě atraktivnějším zevnějškem, např. novými LED mlhovými světly, tvarovanými jako kostky ledu (připomínají řešení z vysoce výkonného modelu cee’d GT), anebo ochranným krytem nárazníku s hliníkovým vzhledem.

Díky novému atraktivnějšímu zevnějšku je Kia Sportage zároveň nejaerodynamičtější ve své dosavadní historii, neboť aerodynamický odpor poklesl z 0,35 na 0,33 Cd – k čemuž napomohl i jinak tvarovaný spodní kryt a nově profilovaný nárazník.

Moderní uspořádání a vyšší kultivovanost v nové vysoce kvalitní kabině
Kia Sportage se chlubí zcela novým interiérem, který je jedním z nejdůležitějších zlepšení oproti modelu třetí generace. Zcela nová kabina vozu nabídne vysoký standard kvality materiálů, s podstatně vyšším zastoupením měkkých materiálů - textil, kůže a stehování, které evokuje luxusnější vnitřní atmosféru. Výsledkem úprav je interiér, jenž vyniká kultivovaností a moderním vkusem. K výraznému utlumení hluku pronikajícího zvenčí navíc napomohla četná opatření v oblasti akustiky.

Zatímco v kabině Sportage předchozí generace dominovala jasně ohraničená středová konzola s vertikálním uspořádáním, nový model staví spíše na horizontálních křivkách k účinnějšímu zdůraznění šířky interiéru, prostornosti a sportovního charakteru. Celá řada funkcí se nyní ovládá přes volitelný systém palubního infotainmentu a navigace s dotykovou obrazovkou. Nová a podstatně přehlednější přístrojová deska tak nabídne velmi ergonomické uspořádání, s funkcemi ovládání jasně rozmístěnými tak, aby je řidič za jízdy snadno našel.Více místa a větší pohodlí pro cestující

Nejvýznamnější změnou je nárůst rozvoru o 30 mm na 2 670 mm, což znamená velkorysejší prostor v kabině. Vůz jako takový je o 40 mm delší (nyní 4 480 mm), přední převis narostl na 910 mm (+20 mm), zatímco zadní se nepatrně zkrátil na 900 mm (-10 mm). Výška nejnovějšího modelu zůstala v generačním srovnání zachována (1 635 mm), což platí i pro šířku karoserie (1 855 mm).

Zvětšil se prostor pro cestující: vertikální prostornost vpředu vzrostla na 997 mm (+5 mm), resp. vzadu na 993 mm (+16 mm), zatímco maximální délka prostoru pro nohy narostla na 1 129 mm (+19 mm), resp. 970 mm (+7 mm).

U všech provedení se zlepšil výhled z vozu, a to směrem vpřed i vzad. K lepšímu výhledu vpřed napomohlo posunutí základny předního A-sloupku, přičemž i sloupek samotný je o něco tenčí. Vnější zpětná zrcátka jsou umístěna o něco níže na dveřích, aniž by se zhoršil výhled řidiče směrem vzad – k tomu napomáhají i nové tenčí C-sloupky vzadu (o 62 mm tenčí než v případě Sportage třetí generace) a vyšší sklo pátých dveří (+30 mm). Uvedené změny nejenže zlepšily výhled z vozu, ale rovněž přispěly k celkovému pocitu vzdušnosti a prostornosti při pobytu v kabině – nemluvě o volitelném panoramatickém střešním oknu, které se prodloužilo o 104 mm (nyní 490 mm).

Výsledkem větší karoserie nového SUV čtvrté generace je nárůst objemu zavazadelníku ze 465 na 503 litrů (dle metodiky VDA); zavazadlový prostor je navíc praktičtější díky dvojité podlaze, která umožňuje v kufru převážet vyšší náklad, který však stále může zůstat schován pod krytem zavazadelníku. Sportage kromě toho pod podlahou nabídne speciální schránku pro uložení krytu zavazadelníku – jako jediný model v dané třídě. Přestože nová Kia Sportage není širší než v předchozí generaci, konstrukční úpravou zadní části karoserie se podařilo zavazadelník o 35 mm rozšířit při současném snížení nákladové hrany zavazadlového prostoru v zájmu snazšího nakládání těžkých předmětů (nyní 732 mm, snížení o 47 mm).

Zcela nová Kia Sportage disponuje větší palivovou nádrží než předchůdce (nárůst z 58 na 62 litrů), což znamená méně časté zastavování na čerpacích stanicích (zejména pak s ohledem na komplexní opatření ke snížení spotřeby paliva).

Navigace s online službami „Kia Connected Services“ a bezdrátovým dobíjením telefonu
Zcela nová Kia Sportage představuje řadu nových vyspělých palubních systémů, které přispějí k ještě vyšší spokojenosti zákazníků. Díky novým prvkům výbavy se Sportage stává nejmodernějším a nejpokrokovějším high-tech modelem ve své třídě.

Novinkou je navigační soustava s online službami Kia Connected Services, nabízející širokou škálu aktuálních informací důležitých pro řízení. Součástí této nové služby konektivity od technologické firmy TomTom® jsou nepřetržité aktualizace dopravní situace, informace o umístění rychlostních kamer a příslušná varování*, lokální vyhledávání a předpovědi počasí. V Evropě bude tento systém k dispozici pro všechny majitele Sportage po dobu sedmi let od zakoupení vozidla. Kia Sportage bude jedním z vůbec prvních modelů v evropském segmentu kompaktních SUV, které tuto pokrokovou technologii nabídnou.

Nová Sportage bude jako první kompaktní SUV nabízet novou bezdrátovou dobíječku pro mobilní zařízení, čímž reaguje na rostoucí poptávku zákazníků po nových technologiích zaměřených na uživatelské pohodlí. Bezdrátová nabíječka nacházející se ve spodní části středové konzoly umožňuje snadné dobití telefonu nebo tabletu, bez nutnosti používat kabel hyzdící interiér vozu.

K dispozici nový motor 1,6 litru T-GDI, modernizovaný turbodiesel 2,0 litru a nová vyspělá dvouspojková převodovka DCT se sedmi stupni

Sportage podobně jako předchůdce nabídne zájemcům z řad soukromníků i firem široký výběr zážehových a vznětových motorů. Model čtvrté generace bude i nadále využívat jednotky dostupné pro předchozí generaci, navíc podstatně vylepšené v zájmu co nejnižší spotřeby paliva, utlumení hluku, vibrací a chvění a co nejlepšího přenosu výkonu. Exkluzivně zájemcům o Sportage GT Line se bude poprvé nabízet nový agregát 1,6 litru T-GDI (zkr. Turbo Gasoline Direct Injection – přeplňovaný zážehový motor s přímým vstřikováním), jenž zákazníkům toužícím po sportovnějším svezení nabídne živou odezvu v kombinaci s nízkou spotřebou paliva.

V evropských prodejích modelu Sportage se výrazně uplatňují verze s naftovými motory, a tak se i nový model bude nabízet s agregátem 1,7 litru CRDi o výkonu 115 koní – převzatý z modelu třetí generace – a dále s podstatně modernizovanou jednotkou 2,0 litru ‘R’, která je posunem kupředu v otázkách spotřeby paliva, výkonových parametrů i utlumení hluku, vibrací a chvění, ať již v porovnání s odcházející generací vozu nebo jinými konkurenty ve třídě kompaktních SUV.

Přeplňovaná vznětová jednotka 2,0 litru se bude nabízet ve dvou výkonových verzích – 136 koní, nejvyšší točivý moment 373 Nm, resp. 184 koní, točivý moment 400 Nm. V obou případech je výhodou blok motoru odlehčený o 5 kg, modernizovaný systém řízení baterie, olejové čerpadlo se spojitě proměnným zdvihovým objemem – schopné detekovat a upravovat tlak oleje v reálném čase – a nový modul olejového filtru.

U vznětové jednotky 2,0 litru se podařilo výrazně utlumit hluk, vibrace i chvění. Svůj podíl na tom má nový žáruvzdorný kryt bloku motoru, nový kryt rozvodového řetězu s integrovaným akustickým štítem, neprůzvučný kryt filtru pevných částic (DPF) nebo nové akustické těsnění potrubí mezichladiče plnicího vzduchu. Konstruktéři aplikovali nový potah pístů směsí o tvrdosti diamantu, čímž se podařilo snížit mechanické tření, a tak i lépe utlumit hluk motoru a zvýšit hospodárnost chodu. Silnější i slabší verze vznětového agregátu 2,0 litru ‘R’ se budou nabízet ve standardním provedení i pro sportovní edici GT Line.

Nová Kia Sportage se pyšní zbrusu novou sedmistupňovou převodovkou Kia DCT se dvěma spojkami, která se nedávno představila v modernizovaném modelu Kia cee’d a nabízí se výhradně ve verzích vybavených novým agregátem 1,6 litru T-GDI o výkonu 177 k. Nová převodovka DCT je schopna snášet vyšší točivý moment přeplňovaného agregátu, a nabízí požitek ze sportovní jízdy.

Nová převodovka DCT rovněž pochází z vlastního vývoje Kia; byla navržena s ohledem na nízkou spotřeba paliva a sportovní odezvu v režimu manuálního řazení, stejně tak jako pohodlí a hladký přenos výkonu v automatickém režimu.

Na evropských trzích se nové SUV značky Kia začne prodávat v prvním čtvrtletí roku 2016 a opět standardně nabídne jedinečnou sedmiletou záruku Kia (s omezením na 150 tis. km). Další technické podrobnosti budou oznámeny s tím, jak se bude blížit plánované datum zahájení prodeje.


TECHNICKÉ SPECIFIKACE (EVROPSKÁ VERZE)
Karoserie a podvozek
Pětidveřový pětimístný kompaktní crossover, samonosná celokovová (ocelová) karoserie. V závislosti na provedení jsou na výběr čtyřválcové motory, zážehové a vznětové, pohánějící přední nebo všechna kola prostřednictvím šestistupňové manuální, šestistupňové automatické nebo sedmistupňové dvouspojkové převodovky.

Motory
Benzín
1,6 litru / 177 k T-GDI ‘Gamma’
Typ Řadový čtyřválec, přeplňovaný
Zdvihový objem 1,6 litru, 1591 cm3
Vrtání x zdvih 77,0 x 85,4 mm
Kompresní poměr 10,0:1
Max. výkon 177 k (130 kW) při 5500 ot/min
Max. točivý moment 265 Nm při 1500 až 4500 ot/min
Počet ventilů 16 (4 na válec)
Systém rozvodu paliva Přímé vstřikování
Emisní norma Euro 6b

1,6 litru / 132 k GDI ‘Gamma’
Typ Řadový čtyřválec, atmosférické plnění
Zdvihový objem 1,6 litru, 1591 cm3
Vrtání x zdvih 77,0 x 85,4 mm
Kompresní poměr 11,0:1
Max. výkon 132 k (97 kW) při 6300 ot/min
Max. točivý moment 161 Nm při 4850 ot/min
Počet ventilů 16 (4 na válec)
Systém rozvodu paliva Přímé vstřikování
Emisní norma Euro 6b

Diesel
1,7 litru / 115 k CRDi ‘U2’
Typ Řadový čtyřválec DOHC, přeplňovaný
Zdvihový objem 1,7 litru, 1685 cm3
Vrtání x zdvih 77,2 x 90,0 mm
Kompresní poměr 15,7:1
Max. výkon 115 k (85 kW) při 4000 ot/min
Max. točivý moment 280 Nm při 1250 až 2750 ot/min
Počet ventilů 16 (4 na válec)
Systém rozvodu paliva Přímé vstřikování paliva, rozvod typu Common Rail
Emisní norma Euro 6b

2,0 litru / 136 k CRDi ‘R’ (slabší verze)
Typ Řadový čtyřválec, přeplňovaný
Zdvihový objem 2,0 litru, 1995 cm3
Vrtání x zdvih 84,0 x 90,0 mm
Kompresní poměr 16,0:1
Max. výkon 136 k (100 kW) při 4000 ot/min
Max. točivý moment 373 Nm při 1500 až 2500 ot/min
Počet ventilů 16 (4 na válec)
Systém rozvodu paliva Přímé vstřikování paliva, rozvod typu Common Rail
Emisní norma Euro 6b

2,0 litru / 185 k CRDi ‘R’ (silnější verze)
Typ Řadový čtyřválec, přeplňovaný
Zdvihový objem 2,0 litru, 1995 cm3
Vrtání x zdvih 84,0 x 90,0 mm
Kompresní poměr 16,0:1
Max. výkon 185 k (136 kW) při 4000 ot/min
Max. točivý moment 400 Nm při 1750 až 2750 ot/min
Počet ventilů 16 (4 na válec)
Systém rozvodu paliva Přímé vstřikování paliva, rozvod typu Common Rail
Emisní norma Euro 6b

Podvozek a odpružení
Vpředu Plně nezávislé zavěšení kol, vzpěry McPherson uložené v pomocném rámu, vinuté pružiny a plynové tlumiče, stabilizátory
Vzadu Plně nezávislé zavěšení kol, víceprvkové zavěšení typu multilink v pomocném rámu, vinuté pružiny a plynové tlumiče, stabilizátory

Řízení
Typ Hřebenové řízení, elektrický posilovač
Standardně Elektromotor na sloupku volantu (C-MDPS)
Na přání Elektromotor uložený v převodce řízení (R-MDPS)

Kola a pneumatiky
Standardně 16" litá kola, pneumatiky 215/70 R16
Na přání 17" litá kola, pneumatiky 225/60 R17
19" litá kola, pneumatiky 245/45 R19 (GT Line)
Rezerva Sada na opravu pneumatiky, na přání nouzové dojezdové kolo


Rozměry (mm)
Vnější
Celková délka 4 480
Celková šířka 1855
Celková výška 1 635
Rozvor náprav 2670
Převis vpředu 910
Převis vzadu 900

Vnitřní
Vpředu Vzadu
Vertikální prostornost 997 993
Prostor pro nohy 1129 970

Objemy
Palivová nádrž 62 l
Zavazadlový prostor (VDA) 503 litrů (se sadou na opravu pneumatiky)
491 litrů (s nouzovým dojezdovým kolem)

KIA MOTORS CZECH s.r.o.

Vyhledat vozidla v inzerci: Kia

Fotografie k článku

Fotografie k článku Kia Sportage 2016 - kompletní informace o novince

Líbí se Vám článek? Nenechte si ujít další. Sledujte nás na Facebooku.

Sdílet článek

Komentáře k článku:


SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY


Všechny články o značce / modelu
NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Test: Citroën ë-C4 - odvážný elektromobil za rozumné peníze

Test: Citroën ë-C4 - odvážný elektromobil za rozumné peníze

Dojezd přes 300 km, rychlé nabíjení, prostorná kabina, pohodlná jízda a cenovka začínající aktuálně na 804 900 Kč. To zní až neuvěřitelně. Do redakční garáže se dostal Citroën C4 v elektrickém provedení, který se stal..

Audi RS 3 v prodeji, 1,5 milionu nestačí

Audi RS 3 v prodeji, 1,5 milionu nestačí

Zákazníci v Evropě mohou modely Audi RS 3 Sportback a Audi RS 3 Limuzína již objednávat. Nové modely RS 3 budou uvedeny..

Test: Peugeot 5008 GT Pack - kupujte, v této kombinaci nebudou

Test: Peugeot 5008 GT Pack - kupujte, v této kombinaci nebudou

Zmodernizovanou 5008 poznáte podle omlazené přední části, která na kapotě nese modelové označení. Novinek je víc, ale..

Registrace elektroaut tvoří mizivé procento, na vině není jen cena

Registrace elektroaut tvoří mizivé procento, na vině není jen cena

Za první letošní první půlrok tvoří registrace elektroaut na celkovém počtu prodaných nových vozidel pouhé 1,1%. O něco..

Luxusní sedan DS 9 láká na komfortní svezení a zajímavou cenu

Luxusní sedan DS 9 láká na komfortní svezení a zajímavou cenu

DS 9 byl uveden na český trh a jeho cena začíná na 1 325 000 Kč za verzi Performance Line s motorem PureTech 225 EAT8...