Jak na prodej ojetého auta

vloženo

Chystáte se prodat ojeté auto? V tom případě je tento článek určen přímo vám. Dozvíte se, co je potřeba před prodejem zařídit a jak připravit své auto, abyste jej prodali co nejrychleji a za nejvýhodnější cenu.

Jak na prodej ojetého auta Jak na prodej ojetého auta

Návštěva autoservisu

Základem úspěšného a férového prodeje ojetého auta je absolvování předprodejní kontroly vozidla v autoservisu. Zainvestujte do předprodejního servisu a do všech nezbytných oprav. Za nezbytné považujte opravy těch závad, které ovlivňují jízdní vlastnosti vozidla. Byť může jít někdy o nemalé investice, porouchané auto holt nikdy neprodáte.


O závadách, které ještě nejsou tolik urgentní a neovlivňují jízdní vlastnosti vozu, alespoň informujte kupující již v inzerátu. V rámci předprodejního servisu dostanete protokol, který je komplexním a důvěryhodným dokumentem o aktuálním stavu vozidla, a který vám k tomuto účelu dobře poslouží. Jestli budete vady či nedostatky zamlčovat, může se vám to vymstít.

Také zkontrolujte, jestli se neblíží termín příští STK. V takovém případě je vhodné STK zařídit ještě před prodejem, informace o technickém stavu auta tak budou pro kupující ještě důvěryhodnější.

Velkým bonusem pro prodejce je i výběr takového servisu, kde přemýšlí ekologicky. Na svou ekologickou stopu dnes totiž myslí stále více motoristů. A jak takový servis poznat? Nabídnou vám ekologickou likvidaci starých dílů a nepoužívají jednorázové pomůcky, jakými jsou například průmyslové utěrky do autodílen, autoservisů a čerpacích stanic. Dnes je již zcela běžné využívat služby pronájmu ekologických průmyslových utěrek.

Výběr ekologického servisu se vám vyplatí. Zdroj: Lindstromgroup.com

Kupující bude zcela určitě před koupí vyžadovat zkušební jízdu. Jestli nebude technický stav 100procentně odpovídat inzerátu, ztratí důvěru a auto nekoupí.

Umytí, vyklizení a vyčištění auta  

Nezapomínejte, že první dojem je mnohdy nejdůležitější. Jestli budete mít auto špinavé či plné odpadků, vzbudí špatné odezvy. Jak správně umýt auto? Nesnažte se to ošidit a dejte se na generální úklid. Kromě exteriéru pořádně ukliďte i vnitřek auta, zbavte se všech odpadků a osobních věcí. Vyklepejte koberečky a vyluxujte i ty nejmenší skuliny a přihrádky.

Nezapomeňte auto vyčistit i pod kapotou. Jednotlivé součástky už můžou mít na sobě slušnou vrstvu špíny a mastnoty, která zcela znemožní zevrubnou prohlídku auta. Myslete na to, že se o stavu motoru a dalších součástek bude chtít zájemce přesvědčit na vlastní oči.

Jestli prodáváte dražší či novější model, jistě se vám vyplatí zainvestovat navíc pár set korun do zalakování škrábanců na laku a podobně.

Správná a atraktivní prezentace

Auto už je připravené, teď zbývá jej nabídnout k prodeji. Zde platí, že nejdůležitější je být ve správný čas na správném místě. Nejčastější způsob prodeje auta je přes inzerát na internetu, mnoho lidí ale volí i pohodlnější prodej v autobazaru.   

V inzerátu detailně popište technický stav auta. Nespoléhejte na fotky z mobilu. Pořiďte si profesionální fotografie ve vysokém rozlišení, na kterých bude zřetelně vidět případné poškození laku atp. Kromě celkových záběrů pořiďte i co nejvíce fotek detailů. Rozmazaná fotka kupujícímu neřekne nic, možná pouze to, že se snažíte mlžit.

Nacenění je také důležitou součástí úspěšného prodeje. Podívejte se na podobné inzeráty ve vašem regionu a řiďte se průměrnou cenovou nabídkou. Počítejte s tím, že z prezentované ceny budete muset slevit kolem 5 až 10 procent, jde o standardní postup sjednávání.

Zájemce bude vyžadovat zkušební jízdu. Žádné závady proto nezamlčujte.

Příprava všech dokumentů

Nezapomeňte také, že musíte mít v pořádku všechny papíry. Na trhu ojetých aut se totiž pohybuje množství podvodníků, a proto si kupující budou chtít všechny informace o autě ověřit.

Součástí předložené dokumentace k autu by měly být kromě technického průkazu také všechny protokoly STK, servisní knížky, historie oprav či záruční listy k nově zakoupeným dílům a doplňkům. Jestli máte doklad o koupi auta, dodejte kupujícímu jeho kopii.

Prodej v autobazaru a svépomocí – výhody a nevýhody

Jistě se ptáte, jak nejlépe prodat auto a zda je výhodnější prodej svépomocí anebo prostřednictvím autobazaru. Podívejte se na náš přehled hlavních výhod i nevýhod obou způsobů:

Prodej ojetého auta svépomocí:

+ Zpravidla získáte vyšší cenu.

+ Máte přehled o jednání s kupujícími, o cenových nabídkách atd.

- Musíte mít kvalitní prezentaci a fotky.

- Musíte sami připravit kupní smlouvu.

- Musíte inzerát aktualizovat, jednat se zájemci a celkově prodejem trávit hodně času.

- Doba čekání na úspěšný prodej je zpravidla delší.

Prodej v autobazaru:

+ V autobazaru připraví profesionální prezentaci vašeho auta.

+ Prodejci mají dobré vyjednávací schopnosti a rozumí autům.

+ V autobazaru připraví kupní smlouvy.

+ Prodej je většinou rychlejší a pro vás bezproblémový a bez starostí.  

+ Některé bazary vám nabídnou i přímý výkup auta. V takovém případě získáte peníze ihned, ale mnohem nižší částku než v případě komisního prodeje.

- Při prodeji v autobazaru téměř vždy proděláte.

- Mnoho autobazarů má špatnou pověst, můžou vás ošidit.

Jestli tedy autům rozumíte, máte dostatek času a chcete mít prodej ve vlastních rukách, zkuste auto prodat na internetu. Jestli ale naopak autům moc nerozumíte a nechcete prodeji věnovat mnoho času, vyberte si kvalitní autobazar ve vašem blízkém okolí

redakceLíbí se Vám článek? Nenechte si ujít další. Sledujte nás na Facebooku.

Sdílet článek

Komentáře k článku:


SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY


Všechny články o značce / modelu
NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Vodíková Mirai boří předsudky o bezpečnosti: Ustála i výstřel

Vodíková Mirai boří předsudky o bezpečnosti: Ustála i výstřel

Toyota Mirai získala pět hvězdiček v bezpečnostních testech Euro NCAP. Jedná se o nejvyšší hodnocení, které potvrzuje maximální úroveň bezpečnosti její platformy TNGA i elektrického vodíkového pohonu. Testy Euro NCAP..

Modernizovaná Fiesta přijíždí s mild-hybridy, LED-Matrix světlomety a ve verzi ST

Modernizovaná Fiesta přijíždí s mild-hybridy, LED-Matrix světlomety a ve verzi ST

Ford dnes poprvé ukázal podobu nové Fiesty, která přichází se sebevědomým modernizovaným vzhledem, rozšířenou nabídkou..

Test: Kia Sportage 1.6 CRDi MHEV 7DCT Black Edition - poslední šance ušetřit

Test: Kia Sportage 1.6 CRDi MHEV 7DCT Black Edition - poslední šance ušetřit

Kiu Sportage čeká brzy střídání generací a nás zajímalo, co dokáže nabídnout současná generace v provedení Black..

Nová Škoda Fabia dnes oficiálně vstupuje na český trh, v předprodeji si ji objednalo přes 4700 zákazníků

Nová Škoda Fabia dnes oficiálně vstupuje na český trh, v předprodeji si ji objednalo přes 4700 zákazníků

Škoda Fabia úspěšně působí na trhu již 22 let, právě nyní startuje prodej její čtvrté generace. Automobilka Škoda zve..

Autem do Itálie: Trasa, tankování i poplatky

Autem do Itálie: Trasa, tankování i poplatky

Přemýšlíte, kam na dovolenou, když chcete jet autem?