Jak na prodej ojetého auta

Chystáte se prodat ojeté auto? V tom případě je tento článek určen přímo vám. Dozvíte se, co je potřeba před prodejem zařídit a jak připravit své auto, abyste jej prodali co nejrychleji a za nejvýhodnější cenu.

Návštěva autoservisu

Základem úspěšného a férového prodeje ojetého auta je absolvování předprodejní kontroly vozidla v autoservisu. Zainvestujte do předprodejního servisu a do všech nezbytných oprav. Za nezbytné považujte opravy těch závad, které ovlivňují jízdní vlastnosti vozidla. Byť může jít někdy o nemalé investice, porouchané auto holt nikdy neprodáte.


O závadách, které ještě nejsou tolik urgentní a neovlivňují jízdní vlastnosti vozu, alespoň informujte kupující již v inzerátu. V rámci předprodejního servisu dostanete protokol, který je komplexním a důvěryhodným dokumentem o aktuálním stavu vozidla, a který vám k tomuto účelu dobře poslouží. Jestli budete vady či nedostatky zamlčovat, může se vám to vymstít.

Také zkontrolujte, jestli se neblíží termín příští STK. V takovém případě je vhodné STK zařídit ještě před prodejem, informace o technickém stavu auta tak budou pro kupující ještě důvěryhodnější.

Velkým bonusem pro prodejce je i výběr takového servisu, kde přemýšlí ekologicky. Na svou ekologickou stopu dnes totiž myslí stále více motoristů. A jak takový servis poznat? Nabídnou vám ekologickou likvidaci starých dílů a nepoužívají jednorázové pomůcky, jakými jsou například průmyslové utěrky do autodílen, autoservisů a čerpacích stanic. Dnes je již zcela běžné využívat služby pronájmu ekologických průmyslových utěrek.

Výběr ekologického servisu se vám vyplatí. Zdroj: Lindstromgroup.com

Kupující bude zcela určitě před koupí vyžadovat zkušební jízdu. Jestli nebude technický stav 100procentně odpovídat inzerátu, ztratí důvěru a auto nekoupí.

Umytí, vyklizení a vyčištění auta  

Nezapomínejte, že první dojem je mnohdy nejdůležitější. Jestli budete mít auto špinavé či plné odpadků, vzbudí špatné odezvy. Jak správně umýt auto? Nesnažte se to ošidit a dejte se na generální úklid. Kromě exteriéru pořádně ukliďte i vnitřek auta, zbavte se všech odpadků a osobních věcí. Vyklepejte koberečky a vyluxujte i ty nejmenší skuliny a přihrádky.

Nezapomeňte auto vyčistit i pod kapotou. Jednotlivé součástky už můžou mít na sobě slušnou vrstvu špíny a mastnoty, která zcela znemožní zevrubnou prohlídku auta. Myslete na to, že se o stavu motoru a dalších součástek bude chtít zájemce přesvědčit na vlastní oči.

Jestli prodáváte dražší či novější model, jistě se vám vyplatí zainvestovat navíc pár set korun do zalakování škrábanců na laku a podobně.

Správná a atraktivní prezentace

Auto už je připravené, teď zbývá jej nabídnout k prodeji. Zde platí, že nejdůležitější je být ve správný čas na správném místě. Nejčastější způsob prodeje auta je přes inzerát na internetu, mnoho lidí ale volí i pohodlnější prodej v autobazaru.   

V inzerátu detailně popište technický stav auta. Nespoléhejte na fotky z mobilu. Pořiďte si profesionální fotografie ve vysokém rozlišení, na kterých bude zřetelně vidět případné poškození laku atp. Kromě celkových záběrů pořiďte i co nejvíce fotek detailů. Rozmazaná fotka kupujícímu neřekne nic, možná pouze to, že se snažíte mlžit.

Nacenění je také důležitou součástí úspěšného prodeje. Podívejte se na podobné inzeráty ve vašem regionu a řiďte se průměrnou cenovou nabídkou. Počítejte s tím, že z prezentované ceny budete muset slevit kolem 5 až 10 procent, jde o standardní postup sjednávání.

Zájemce bude vyžadovat zkušební jízdu. Žádné závady proto nezamlčujte.

Příprava všech dokumentů

Nezapomeňte také, že musíte mít v pořádku všechny papíry. Na trhu ojetých aut se totiž pohybuje množství podvodníků, a proto si kupující budou chtít všechny informace o autě ověřit.

Součástí předložené dokumentace k autu by měly být kromě technického průkazu také všechny protokoly STK, servisní knížky, historie oprav či záruční listy k nově zakoupeným dílům a doplňkům. Jestli máte doklad o koupi auta, dodejte kupujícímu jeho kopii.

Prodej v autobazaru a svépomocí – výhody a nevýhody

Jistě se ptáte, jak nejlépe prodat auto a zda je výhodnější prodej svépomocí anebo prostřednictvím autobazaru. Podívejte se na náš přehled hlavních výhod i nevýhod obou způsobů:

Prodej ojetého auta svépomocí:

+ Zpravidla získáte vyšší cenu.

+ Máte přehled o jednání s kupujícími, o cenových nabídkách atd.

- Musíte mít kvalitní prezentaci a fotky.

- Musíte sami připravit kupní smlouvu.

- Musíte inzerát aktualizovat, jednat se zájemci a celkově prodejem trávit hodně času.

- Doba čekání na úspěšný prodej je zpravidla delší.

Prodej v autobazaru:

+ V autobazaru připraví profesionální prezentaci vašeho auta.

+ Prodejci mají dobré vyjednávací schopnosti a rozumí autům.

+ V autobazaru připraví kupní smlouvy.

+ Prodej je většinou rychlejší a pro vás bezproblémový a bez starostí.  

+ Některé bazary vám nabídnou i přímý výkup auta. V takovém případě získáte peníze ihned, ale mnohem nižší částku než v případě komisního prodeje.

- Při prodeji v autobazaru téměř vždy proděláte.

- Mnoho autobazarů má špatnou pověst, můžou vás ošidit.

Jestli tedy autům rozumíte, máte dostatek času a chcete mít prodej ve vlastních rukách, zkuste auto prodat na internetu. Jestli ale naopak autům moc nerozumíte a nechcete prodeji věnovat mnoho času, vyberte si kvalitní autobazar ve vašem blízkém okolí

redakce


Nabídka vozidel na prodej

Zobrazit více vozidel


Mohlo by vás zajímat


Nejnovější články


Nejčtenější články měsíce

Top
Nový Ford Mustang v prodeji. Základ za 1,6 milionu korun má osmiválec
Test: MG5 Electric – kombi z Činy, které nahání hrůzu evropským automobilkám Test: Honda ZR-V je miliónové SUV s výborným hybridem a neuvěřitelnou spotřebnou Test: Mazda 3 e-SKYACTIV X 186 - řidičsky zajímavý hatchback napěchovaný elektronikou Test: Kia Stonic 1.2 DPI - moc nejede, ale nic lepšího neseženete

Tipy z autobazarů

Hyundai I30

Rok výroby 2019

269 000 Kč

Ford Mondeo

Rok výroby 2019

455 000 Kč

Mercedes-Benz Třídy E

Rok výroby 2017

547 000 Kč

Kia Ceed

Rok výroby 2019

219 900 Kč