GPS navigace do auta, vyplatí se dnes ještě? | Autanet.cz

GPS navigace do auta, vyplatí se dnes ještě?

Byly doby, kdy navigace v autě byly mnohem oblíbenější než dnes. S příchodem chytrých telefonů s velkými displeji, a především díky mapovým aplikacím, se jejich prodej razantně snížil. Jaké jsou rozdíly, a nabídne klasická GPS navigace něco navíc?

„Proč kupovat navigaci, když mi v kapse leží chytrý telefon, do kterého si mohu zdarma stáhnout mapové aplikace?“ Zejména kvůli této otázce potenciálních zákazníků se prodeje GPS navigací razantně snížil a GPSky už nejsou tak oblíbené jako dříve.


S nástupem chytrých telefonů šla klasická navigace stranou, přesto ovšem nabízela stále ještě pár vychytávek navíc. Mapové aplikace a mobilní navigace nefungovaly spolehlivě, často padaly, displej byl malý, zkrátka řidiči při navigování spoléhali na ověřenou GPS navigaci.

Displeje mobilních telefonů se ale postupně zvětšovaly, mobily i jejich software byl spolehlivější a nyní už málokdy vidíte řidiče s klasickou GPSkou. Přitom si tyto přístroje stále ještě nesou řadu výhod. Je pro vás GPS navigace vhodným řešením?

Největší výhoda klasické navigace spočívá ve výdrži baterie. Dnešní telefony stále nevydrží tolik, co tato zařízení. Můžete samozřejmě argumentovat, že mobil lze přeci dobíjet přes USB v autě nebo autonabíječku, problém je ovšem v tom, že mapové aplikace chtějí spoustu energie. Ve finále tedy nikdy nedobijete tolik, kolik energie tyto aplikace spotřebují z telefonu. Po dlouhé cestě, například do Chorvatska, se může stát, že na místo přijedete s úplně vybitým telefonem nebo se mobil odporoučí rovnou při cestě. Tento problém se týká především levnějších telefonů.

Další výhoda GPS navigace do auta spočívá v úpravě displeje, který je připraven na různé světelné podmínky. Displeje mobilních telefonů jsou lesklé a odráží světlo, takže na nich často nic neuvidíte. GPS navigace jsou také testovány na bezpečnost v automobilu.

Telefon také funguje na poměrně drahých datech, a když dojdou, je s navigací konec. V neznámém prostředí uprostřed cesty však navigaci potřebujete. S GPSkou se vám tento problém nestane, nehledě na to, že zařízení určené k orientaci má mnohem přesnější měření polohy.

Ve finále tedy můžeme říci, že pokud jezdíte často autem, pořiďte spíše klasickou GPSku. V případě, že chcete jen občas zajet na výlet či jednou ročně na hory, pak se GPS navigace nevyplatí. Ani ta totiž není zadarmo a ceny těchto zařízení se pohybují v rozmezí od 1 tisíce k 15 tisícům korun.

Komerční článek


Nabídka vozidel na prodej

Zobrazit více vozidel


Mohlo by vás zajímat


Nejnovější články


Nejčtenější články měsíce

Top
Bateriová Škoda Elroq je tady. Víme o ní vše a známe pořizovací cenu i dojezd
Test: MG3 Hybrid+ jezdí jako elektromobil a nestojí ani půl milionu korun. Fabia má problém Test: Peugeot e-Rifter je praktický elektromobil s rychlým dobíjením a několika vychytávkami Hyundai představil speciální edici Tucsonu na oslavu 20. výročí Škoda Octavia je opět za dobrý peníz, základ Essence za 569.900 Kč

Tipy z autobazarů

Mercedes-Benz Třídy E

Rok výroby 2017

670 000 Kč

Audi A4

Rok výroby 2016

499 900 Kč

Volvo S60

Rok výroby 2023

929 000 Kč

Volvo XC60

Rok výroby 2018

579 000 Kč