Citroën C5 má svého nástupce. C5 X je kříženec SUV a kombi

Nový model C5 X ve verzi s benzinovým nebo plug-in hybridním motorem se na trhu objeví v druhé polovině roku 2021. Má nabídnout útulnou kabinu, pohodlná sedadla, komfortní svezení a nejmodernější technologie.

C5 X je vybaven moderními technologiemi pro zjednodušení života na palubě, jako je rozšířený head-up displej, asistenční systémy řízení, které zavádějí poloautonomní řízení, a zbrusu nové komunikační rozhraní na 12" HD dotykovém displeji s rozpoznáváním přirozeného hlasu.


Citroën odhaluje C5 X, svou novou vlajkovou loď, která obnovuje segment velkých cestovních vozů a přichází s originální řadou spojující hatchback a kombi, inovativní nabídku v nejčistší tradici velkých Citroënů. Ze siluety nového typu, která je k dispozici s benzínovými nebo plug-in hybridními motory, vyzařuje modernost, reprezentativnost a inovace, což jsou vlastnosti, které očekávají zákazníci jak tohoto segmentu, tak segmentu SUV.

C5 X inovuje a ve světové premiéře představuje aktivní tlumiče Citroën Advanced Comfort, které dále posilují pocit jízdy na létajícím koberci, což je zážitek úzce spojený s historií Citroënu. Vůz představuje skutečnou pozvánku k cestování, v kabině se cestující cítí jako v obývacím pokoji, mají k dispozici již dobře známé pohodlí sedadel Advanced Comfort a vynikající prostornost, zejména ve 2. řadě. Zavazadlový prostor s objemem 545 l a dokonalým zpracováním ideálně splňuje očekávání zákazníků, kteří si oblíbili vozy kombi. Plug-in hybridní verze, jejíž ë-Confort přináší každodenní řízení v elektrickém režimu, umocňuje klid na palubě.

Pocit pohody na palubě výrazně posilují i pokročilé technologie, které zjednodušují používání automobilů, jako je rozšířený head-up displej, a také řada asistenčních systémů řízení, které snižují duševní zátěž řidiče, např. Highway Driver Assist, nebo nové komunikační a zábavní rozhraní s 12" centrálním dotykovým displejem, rozpoznáváním přirozeného hlasu a displejem přizpůsobitelným pomocí widgetů, jako na tabletu.

C5 X vzbuzuje v poměrně tradičním segmentu D na první pohled úžas a vzrušení. Díky své výrazné koncepci, která je na trhu ojedinělá, se vůz C5 X přirozeně staví do pozice nového vrcholu řady Citroën. Už svým názvem se inspiroval od koncepčního vozu CXperience Concept, který byl představen na pařížském autosalonu 2016.

Tvar vozu C5 X upoutá okamžitě: je výrazný, pevně usazený na kolech, robustní a reprezentativní. Silueta s výklopnou zádí mění principy segmentu D, spojuje v sobě tvar hatcbacku a kombi a současně přidává prvky, kterými je zajímavé SUV. Jde o nový tvar kladoucí zvláštní důraz na aerodynamiku. Díky dlouhé kapotě, ladným aerodynamickým liniím, vysoké linii bočních oken a převisu nad zadními koly působí výrazně a dynamicky; jde rovněž o připomínku vozů, které poznamenaly historii značky Citroën. Jeho výklopná záď, což je další charakteristický znak velkých Citroënů, nabízí veškerou praktičnost vozů kombi: zavazadlový prostor má široký a funkční vstup a nízký nakládací práh pro snadné a praktické každodenní používání.

Zvýšená pozice pro lepší kontrolu nad vozovkou

Díky větší světlé výšce oproti tradičnímu hatchbacku a kolům o průměru 720 mm s 19" pneumatikami Tall & Narrow u většiny verzí je pozice řidiče vyšší, čímž se zlepšuje bezpečnost a výhled, což velmi oceňují zákazníci SUV.

C5 X má rozvor 278,5 cm, který je zárukou vynikající prostornosti zadní části vozu. Jeho velkorysé vnější rozměry (délka 480,5 cm, šířka 186,5 cm a výška 148,5 cm) ho řadí mezi klasické vozy segmentu D.

Vůz C5 X nabízí vepředu i vzadu nový světelný podpis Citroën ve tvaru písmene V, který se poprvé objevil u nové C4. Tento technologický světelný podpis, který je snadno rozpoznatelný a lze ho okamžitě přiřadit ke značce Citroën, je tvořen u všech verzí LED světlomety. Je viditelný ve dne i v noci a nádherně zvýrazňuje neobvyklou siluetu vozu C5 X.

Z kabiny vozu C5 X vyzařuje skutečný pocit tepla, klidu a prostoru, svými velkorysými rozměry vyzývá k cestování, čiší z něj jedinečná pozornost věnovaná detailům a nebývalá praktičnost. Charakteristickými znaky tohoto příjemného interiéru v nejčistší tradici značky Citroën jsou elegance a komfort v kombinaci s inovativní, ale diskrétní technologií.

Prostor jako v obývacím pokoji, pohoda a klid

C5 X je věrný filozofii personalizace modelové řady Citroën a nabízí originální styly interiéru, umožňující upravit si vnitřní prostor podle vlastního vkusu. Tyto styly využívají příjemné materiály vytvářející elegantní soulad, s opravdovým smyslem pro detail.

Sedadla Advanced Comfort ve voze C5 X nastavují měřítko z hlediska pohodlí při sezení, abyste se na palubě cítili jako doma v obývacím pokoji. Nabízejí jedinečný vizuální komfort i pohodlné dosednutí, a to díky specifickému čalounění včetně měkké vrchní vrstvy. Dynamický komfort a komfort z hlediska držení těla zajišťuje tkanina o vysoké hustotě a strukturovaná zesílená pěna, díky nimž se budete cítit uvolněně i po dlouhých cestách.

Vůz C5 X je vybaven odpružením Citroën Advanced Comfort, které na trhu nabízí exkluzivně Citroën a které vrací na scénu koncept jízdy jako na létajícím koberci ikonických vozů Citroën. Vůz tak dokáže překonat veškeré překážky, výmoly, žlábky, retardéry a další nástrahy na vozovce. U plug-in hybridní verze se tento komfort dostává ještě o krok dále díky aktivnímu odpružení Citroën Advanced Comfort. Jeho ovládání nabízí tři režimy, což posiluje účinnost tlumičů s progresivními hydraulickými dorazy®, které jsou ve fázi jízdy uvolněnější, vůz dokáže doslova letět nad vozovkou a jejich účinnost, zejména v zatáčkách, je znásobena.

Při koncipování modelu C5 X byla ve středu pozornosti prostornost. Přední pohodlná sedadla a elegantní přehledná palubní deska vytvářejí velký a ničím nerušený životní prostor. Prostor vzadu vybízí k odpočinku a relaxaci, nabízí výjimečné místo pro nohy, pohodlnou šířku a velkorysý prostor nad hlavou.

Prostornost je umocněna světlem, které do vozu proniká díky 360° zaskleným plochám kolem vozu, včetně oken u zadních sloupků, a také díky velkému střešnímu oknu, které vpouští do interiéru světlo podle potřeb posádky.

Velká péče byla věnována akustice, aby byly cesty co nejpříjemnější. Přední a zadní akustická vrstvená okna zajišťují výjimečnou izolaci od vnějších rušivých vlivů.

Veškeré výhody vozu kombi: všestranný a praktický vůz

Praktické aspekty byly při navrhování C5 X promyšleny do nejmenších detailů. S ohledem na evropské zákazníky, pro které je důležitá všestrannost, byl zavazadlový prostor vozu C5 X navržen v duchu kombi, a to jak svými rozměry, tak svým exkluzivním zpracováním: velkorysý objem 545 l, rovná podlaha po sklopení zadního sedadla, kdy vznikne užitečný objem až 1640 l, široký a funkční vstup, nízký práh a rovné stěny. Kryt zavazadlového prostoru, připevněný k výklopné části, usnadňuje nakládku, zadní víko má nejen vlastní pohon, ale je vybavené také bezdotykovým otevíráním, aby vás jeho otevírání nebo zavírání s plnýma rukama nezaskočilo. Kabina vozu nabízí důmyslné úložné prostory, jimž byla věnována maximální péče. Slouží pro umístění, uložení nebo ukrytí veškerých předmětů každodenní potřeby.

ë-Confort plug-in hybridu: každý den elektrický, v případě potřeby spalovací

Vůz C5 X přichází rovněž s nabídkou vhodnou pro jakékoliv využití, pro každodenní provoz i nečekané cesty, bez omezení a v naprosté volnosti – plug-in hybrid. Tato verze s výkonem 225 k  poskytuje radost z tichého startování i jízdy bez emisí sebemenšího množství CO2, s možností ujet více než 50 km v režimu ZEV, s dojezdem v elektrickém režimu vhodným pro většinu každodenních jízd, až do rychlosti 135 km/hod. Je tak možné celý týden absolvovat běžné cesty bez použití spalovacího motoru, dobíjet vůz podle potřeby doma nebo na veřejné dobíjecí stanici, a přitom mít možnost cestovat dál, odjet na víkend nebo dovolenou bez starostí o dobíjení, kdy pohon převezme úsporný a výkonný spalovací motor.

Plug-in hybrid C5 X znamená moderní technologickou elektrickou mobilitu zajišťující komfort a všestrannost použití: mobilitu ve třídě ë-Confort, v dokonalé izolaci od silnice a vnějšího světa, v naprostém klidu, jako v bavlnce, s odfiltrováním veškerých vnějších rušivých elementů. Tichý provoz, plynulé rozjíždění, klidné řízení, příjemné odpružení, měkká sedadla Advanced Comfort, absence vibrací na palubě, ergonomie a snadné používání rozhraní a služeb, to vše přispívá k pohodlí všech cestujících na palubě. C5 X představuje novou pozvánku k cestě, která je klidná, pohodová a bez stresu.

TECHNOLOGIE VE PROSPĚCH POHODY A KLIDU NA PALUBĚ

C5 X je vybaven nejnovějšími technologiemi, aby byly cesty klidnější, bezpečnější a zábavnější. Rozšířený head-up displej: všechny užitečné informace v zorném poli řidiče pro snížení jeho psychické zátěže

Vůz C5 X nabízí pozoruhodnou užitečnou inovaci, rozšířený head-up displej, systém, který promítá informace před čelní sklo, v barvě a ve velkých rozměrech. Jde o první krok k rozšířené realitě. Tato technologie, která byla poprvé představena v koncepčním voze 19_19, zajišťuje klidnější a uvolněnější jízdu: řidič již nemusí spouštět oči ze silnice, aby získal potřebné informace.

Celý soubor asistenčních systémů řízení pro bezpečnější a klidnější řízení

Špičkové technologie, kterými je vůz C5 X vybaven, se odrážejí i v asistenčních systémech řízení, které využívají různé komponenty instalované kolem vozidla: radary, kamery a senzory.

C5 X nabízí to nejlepší, co dnes využívá poloautonomní řízení 2. stupně v souladu s platnou legislativou: systém Highway Driver Assist, který kombinuje adaptivní tempomat s funkcí Stop & Go a systém udržování vozu v jízdním pruhu: řidič již nemusí ovládat rychlost ani trajektorii, všechny tyto funkce přebírá vůz.

Každodenní život usnadňuje řada dalších prvků, jako je systém sledování mrtvého úhlu s dlouhým dosahem, Rear Cross Traffic Alert, systém, který detekuje nebezpečí za vozidlem při couvání, Top 360 Vision, systém umožňující zobrazit okolí vozu na dotykovém displeji a usnadnit tak manévry s vozem, nebo hands-free přístup a startování s funkcí Proximity, který automaticky odemkne a zamkne dveře, když se řidič přiblíží nebo vzdálí od vozu.


Nabídka vozidel na prodej

Zobrazit více vozidel

Fotogalerie

redakce

Mohlo by vás zajímat


Nejnovější články


Nejčtenější články měsíce

Top
Test: Alfa Romeo Tonale 1.3 Turbo PHEV - kráska co má 280 koní a jezdí za pět litrů
Test: Toyota Prius plug-in hybrid - zachraňuje planetu a svého majitele jentak neomrzí Mazda CX-80 v prodeji. S šestiválcem stojí jako Škoda Kodiaq Škoda Enyaq cenově dostupnější. Přijíždí ve verzi Tour za 899.000 Kč Modernizovaná Kia Picanto má český ceník. Základ koupíte za 319.980 Kč

Tipy z autobazarů

Audi A4

Rok výroby 2011

199 777 Kč

Citroën C3

Rok výroby 2016

139 000 Kč

Peugeot 508

Rok výroby 2022

709 000 Kč

Volkswagen Golf

Rok výroby 2017

299 000 Kč