BMW M340i xDrive First Edition - můžete si vybrat sedan nebo kombi, vyrobeno bude vždy jen 340 kusů

Řadový šestiválec s technologií M TwinPower Turbo a výkonem 275 kW/374 k je kombinován s nejmodernější technologií podvozku a inteligentním pohonem všech kol. Do nového BMW řady 3 přináší mimořádnou výkonnost. Model BMW M340i First Edition bude k dispozici v karosářském provedení Sedan i Touring, každé v limitovaném počtu 340 kusů.

Oba tyto modely budou od listopadu 2019 nabízeny také v provedení BMW M340i First Edition doplněném speciálními designovými prvky a výbavou. Pro každou karosářskou verzi bude tato edice limitována počtem 340 kusů.


Nová BMW M340i xDrive Sedan a BMW M340i xDrive Touring jsou koncentrovaným ztělesněním sportovnosti, díky níž jsou modely řady 3 ryzími BMW a již více než 40 let se právě touto vlastností odlišují od konkurence. Původní BMW řady 3, představené v roce 1975, vynikalo mimořádně agilními jízdními vlastnostmi. A provedení Touring, jež se poprvé představilo s příchodem druhé generace řady 3, spojilo průkopnickou všestrannost s dynamickými jízdními vlastnosti BMW. 

Výjimečný výkon:  Řadový šestiválec s technologií M TwinPower Turbo dosahuje výkonu 275 kW/374 k
Zážehový řadový šestiválec vyvinutý výhradně pro nová BMW M340i xDrive Sedan a BMW M340i xDrive Touring vyniká okamžitým nástupem výkonu a chutí po otáčkách v kombinaci s kultivovaným chodem, kterým jsou motory BMW proslulé, a v dané kategorii bezkonkurenční hospodárností. Třílitrová pohonná jednotka je vybavena hliníkovým blokem motoru s uzavřenou koncepcí a hliníkovou hlavou válců. Vnitřní účinnost motoru zvyšují odlehčené písty, ojnice a kovaný ocelový klikový hřídel. Třecí ztráty snižují také honované vnitřní plochy válců s tenkou vrstvou oceli, která je na ně aplikována nástřikem. 

Nový řadový šestiválec generuje výkon 275 kW/374 k, což je ve srovnání s předchozími vrcholnými motorizacemi nárůst o 35 kW/48 k, zatímco maximální točivý moment se zvýšil o 50 Nm na 500 Nm. Součástí použitých technologií M TwinPower Turbo je dvoukomorové turbodmychadlo s nepřímým chlazením stlačeného vzduchu integrovaným do sacího systému, nejnovější generace vysokotlakého přímého vstřikování paliva, plně variabilní zdvih sacích ventilů VALVETRONIC a variabilní časování vačkových hřídelů double-VANOS na straně sání i výfuku. Zabudování systému přeplňování přímo do ocelového sběrného potrubí má za následek pozoruhodně kompaktní konstrukci a současně to znamená, že výfukové plyny musí k turbodmychadlu od spalovacích prostorů urazit jen krátkou vzdálenost, což přináší rychlejší nárůst plnicího tlaku v nízkých otáčkách. Reakce turbodmychadla dále zlepšuje snížení jeho setrvačnosti přibližně o 25 procent. Snižovat emise napomáhá široce otevíratelný a elektronicky řízený obtokový ventil. Maximální tlak systému přímého vstřikování s tlakovými zásobníky byl zvýšen z 200 na 350 barů. Optimalizuje se tak dávkování paliva a minimalizují se emise motoru.

Paket M Technic s optimalizovaným systémem chlazení k dispozici jako volitelná výbava pro BMW M340i xDrive Sedan
Vysoce účinný systém chlazení nového BMW M340i xDrive Sedan a nového BMW M340i xDrive Touring udržuje motor, převodovku a brzdy v ideální provozní teplotě nejen při každodenním provozu, ale také při extrémním sportovním zacházení. Tvoří ho vysokoteplotní a nízkoteplotní chladicí okruh a nepřímé chlazení stlačeného vzduchu. Propojovací ventil chlazení umožňuje dočasně odstavit chlazení bloku motoru, což umožní rychlejší dosažení provozní teploty. Volitelně je navíc pro nové BMW M340i xDrive Sedan k dispozici paket M Technic, přidávající další dva chladiče, které splňují obzvláště vysoké nároky motoru na chlazení při mimořádně sportovní jízdě – zejména při vysokých venkovních teplotách. 

Standardní M sportovní výfukový systém generuje bohatý zvukový doprovod
Mimořádný výkon nového řadového šestiválce zdůrazňuje výrazný zvukový projev standardně dodávaného M sportovního výfukového systému. Klapkami vybavený systém vydává obzvláště bohatý a vzrušující zvuk, pokud je prostřednictvím voliče jízdních režimů zvolen režim SPORT nebo SPORT+. Zvuk doprovázející rostoucí nástup výkonu motoru vytváří pro cestující v novém BMW M340i xDrive Sedan a BMW M340i xDrive Touring akustický zážitek, z něhož vzrušením naskakuje husí kůže. Rozdvojený výfukový systém s dvojicí koncovek obsahuje dva zážehové filtry pevných částic, což této dvojici M modelů od BMW umožňuje plnit požadavky emisní normy Euro 6d-TEMP.

Osmistupňová převodovka Steptronic Sport, inteligentní pohon všech kol a standardně dodávaný M sportovní diferenciál
Nový řadový šestiválec se standardně pojí s nejnovější generací osmistupňové samočinné převodovky Steptronic Sport. Mezi její hlavní přednosti patří optimalizovaný hydraulický systém, minimální prokluz měniče, efektivní tlumení kmitů a extrémně sportovní změny rychlostních převodů. Převodové poměry jsou dokonale sladěny s výkonnostní charakteristikou motoru, a proto se hodí pro dynamickou jízdu a zároveň zvyšují komfort a hospodárnost. K manuálnímu řazení převodových stupňů lze použít volič převodovky nebo standardně dodávané řadicí páčky na volantu. Pro maximálně dynamický rozjezd z nulové rychlosti je k dispozici funkce Launch Control. 

Inteligentní systém pohonu všech kol nového BMW M340i xDrive Sedan a BMW M340i xDrive Touring umožňuje plně variabilní rozdělování hnací síly mezi přední a zadní kola prostřednictvím elektronicky řízené vícelamelové spojky. Pohon BMW xDrive spolupracuje se stabilizačním systémem DSC (Dynamic Stability Control) a na změny v jízdní situaci reaguje s velkou přesností a během zlomku sekundy. Tím maximalizuje trakci, obratnost a ovladatelnost na každém povrchu a za každého počasí.

Nové BMW M340i xDrive Sedan a nové BMW M340i xDrive Touring jsou standardně vybaveny M sportovním diferenciálem. Elektronicky řízená a plně variabilní svornost zadního diferenciálu výrazně zlepšuje trakci a schopnosti vozu zatáčet a současně zvyšuje jeho směrovou stabilitu a agilitu. Svornost zadního diferenciálu, kterou řídí systém DSC, zlepšuje trakci a přenos hnací síly při jízdě po površích s rozdílnou úrovní přilnavosti pod pravým a levým kolem tím, že zabraňuje jejich protáčení. 

M sportovní podvozek a variabilní sportovní řízení
Podvozek vyvinutý pro nové BMW řady 3 má vše potřebné k tomu, aby poskytl extrémně sportovní jízdní vlastnosti. Lehké a maximálně pevné komponenty přední nápravy s oddělenými spodními rameny a svislými pružicími a tlumicími vzpěrami a pětiprvkové zadní nápravy zlepšují, stejně jako široký rozchod kol a jejich optimální odklony, ochotu k zatáčení a preciznost řízení. M sportovní podvozek, který je součástí standardní výbavy nového BMW M340i xDrive Sedan a nového BMW M340i xDrive Touring, snižuje světlou výšku obou verzí o 10 mm, má M specifické elastokinematické vlastnosti a je vybaven tlumiči s proměnnou tuhostí v závislosti na zdvihu. Tento typ tlumiče se u nového BMW řady 3 objevuje vůbec poprvé a výrazně omezuje pohyby karoserie při tlumení vibrací způsobených jak nerovnými vozovkami, tak dynamickou jízdou v zatáčkách. Výsledkem je sportovní a sebejistá ovladatelnost vozu. Vpředu mají použité tlumiče dodatečné hydraulické dorazy pro roztažení, zatímco vzadu jsou navrženy tak, aby omezily přílišné stlačení. Tlumicí charakteristika tlumičů je variabilní, takže tlumič spolu se stlačením pružiny progresivně tuhne. 

Zákazníci mají také možnost vůz vybavit Adaptivním M podvozkem s elektronicky řízenými tlumiči. Tyto tlumiče adaptivně reagují na povrch vozovky a jízdní styl řidiče s cílem eliminovat nežádoucí náklony karoserie. Tlumiče nezávisle na sobě mění charakteristiku pro stlačení i roztažení. Charakteristiku tlumení lze upravovat prostřednictvím voliče jízdních režimů. Režimy SPORT a SPORT+ optimalizují dynamické schopnosti automobilu a jsou výrazným kontrastem ke komfortnějším reakcím tlumičů v režimech COMFORT a ECO PRO.

Dalším prvkem M sportovního a Adaptivního M podvozku je variabilní sportovní řízení. Kombinace posilovače řízení Servotronic s variabilním účinkem posilovače a v závislosti na úhlu natočení volantu proměnného převodu zvyšuje směrovou stabilitu vozu a současně usnadňuje zatáčení v malých rychlostech a při manévrování. Ostré a precizní reakce variabilního sportovního řízení zlepšují agilitu vozu v nájezdu do zatáček. 

M sportovní brzdy a M kola z lehké slitiny s kombinovanými pneumatikami
Vynikající brzdnou sílu poskytují také standardně dodávané M sportovní brzdy, jejichž extrémně sportovní nastavení zvýrazňuje krátký chod pedálu. Tento brzdový systém se vyznačuje obzvláště přímým dávkováním brzdného účinku a speciální hydraulickou konfigurací. Přední brzdy používají čtyřpístkové pevné třmeny a kotouče o průměru 348 mm, vzadu pracují jednopístkové plovoucí třmeny s 345mm kotouči. Modrou barvou lakované třmeny nesou logo M.

Nová BMW M340i xDrive Sedan a BMW M340i xDrive Touring jsou standardně vybavena originálními 18“ M koly z lehké slitiny obutými do kombinovaných pneumatik 225/45 R 18 vpředu a 255/40 R 18 vzadu. Na seznamu volitelné výbavy lze najít rovněž specifická 19“ M kola z lehké slitiny ve třech designových provedeních a také 19“ kola z lehké slitiny BMW Individual, vždy s kombinovanými pneumatikami. Volitelně jsou pro 19“ kola k dispozici i vysokovýkonné pneumatiky.

M specifické designové prvky s optimalizovanými aerodynamickými vlastnostmi, bohatá standardní výbava
Nové BMW M340i xDrive Sedan a nové BMW M340i xDrive Touring dávají svůj mimořádný výkonový potenciál okamžitě najevo řadou unikátních M specifických designových prvků. Přední nárazník, boční nástavce prahů a zadní část jsou tvarovány tak, že optimalizují přívod chladicího vzduchu a aerodynamické vlastnosti vozu. Mezi jedinečné designové prvky patří výplň BMW masky chladiče ve tvaru ledvinek a lichoběžníkové koncovky výfuku. Nové BMW M340i xDrive Sedan je vybaveno M zadním spoilerem v barvě karoserie. Exkluzivní vzhled vozu dodávají leskle černé okenní lišty BMW Individual High-gloss Shadow Line a v šedé metalické barvě Cerium Grey vyvedené kryty vnějších zpětných zrcátek, prvky v předních nasávacích otvorech, výplň BMW masky chladiče ve tvaru ledvinek a její rámeček, koncovky výfuku a označení modelu. 

M specifické designové a výbavové prvky uvnitř obou modelů pomáhají zaměřit pozornost cestujících na dynamické zážitky z jízdy, které na ně čekají. Standardní výbavou jsou sportovní sedadla řidiče a spolujezdce čalouněná M specifickou kombinací materiálu Sensatec a Alcantary s kontrastním modrým prošíváním, multifunkční M kožený volant s řadicími páčkami, antracitové čalounění stropu BMW Individual, M pedály, M specifické podlahové koberečky a hliníkové obložení interiéru Aluminium Tetragon s akcentní linkou Pearl Chrome. Na digitálním přístrojovém panelu se objevuje označení M340i, které zdobí také prahové lišty předních dveří. 

Stejně jako je součástí standardní výbavy nového BMW M340i xDrive Sedan a BMW M340i xDrive Touring unikátní pohonná jednotka a podvozek a pro tyto modely specifické prvky exteriéru a interiéru, je její součástí také třízónová klimatizace, prostorové osvětlení, rozšířený odkládací paket a automaticky se ztmavující vnitřní zpětné zrcátko. Mezi další položky standardní výbavy pro tyto dva vysokovýkonné sourozence patří Park Distance Control se senzory vpředu a vzadu, BMW Live Cockpit Plus s navigačním systémem a 8,8“ kontrolním displejem a paket Connected Plus včetně dopravních informací v reálném čase RTTI a služeb vzdálené obsluhy Remote Services, Concierge Services a příprava pro Apple CarPlay.

První místo na startovním roštu: BMW M340i First Edition
Od uvedení BMW M340i xDrive Touring na trh, které je stanoveno na listopad 2019, bude tento vůz k dispozici také v exkluzivní edici určené pro obě karosářské verze. Edice BMW M340i First Edition bude na vybraných trzích k dispozici v provedení Sedan i Touring. Konkrétně jde o tyto trhy: Itálie, Španělsko, Švýcarsko, Nizozemsko, Skandinávie, Belgie, Austrálie, Nový Zéland, Japonsko, Jižní Koreu, Střední východ, Kanadu, Mexiko a Brazílii. Omezená série 340 kusů pro každé karosářské provedení se bude vyznačovat výběrem mimořádně atraktivních designových a výbavových prvků. 

Že je edice First Edition vrcholem sportovnosti a exkluzivity, to jasně dokazuje tmavě šedá metalíza Frozen Dark Grey z programu BMW Individual, leskle černé okenní lišty BMW Individual High-gloss Shadow Line a 19“ M kola z lehké slitiny. Nenapodobitelnou atmosféru uvnitř vozu vytváří kožené čalounění BMW Individual Merino v exkluzivním dvoubarevném provedení Fjord Blue/Silverstone, kůží potažená palubní deska BMW Individual a M bezpečnostní pásy. Dalším detailem interiéru je leštěné hliníkové obložení BMW Individual a plaketa „M340i First Edition 1/340“.


Nabídka vozidel na prodej

Zobrazit více vozidel

Fotogalerie

redakce

Mohlo by vás zajímat


Nejnovější články


Nejčtenější články měsíce

Top
Modernizovaná Kia Picanto má český ceník. Základ koupíte za 319.980 Kč
Díky hokejovému šampionátu ušetříte při koupi Škody Scala, Kamiq a Karoq až 120 tisíc korun Renault Symbioz je rodinné kombi s velkým kufrem Test: Peugeot e-208 GT je malý elektromobil s velkým dojezdem a dobrým srdcem Test: MG5 Electric – kombi z Činy, které nahání hrůzu evropským automobilkám

Tipy z autobazarů

Mercedes-Benz Třídy S

Rok výroby 2017

849 000 Kč

Citroën C3

Rok výroby 2016

145 000 Kč

Volkswagen Golf

Rok výroby 2017

319 000 Kč

Nissan Navara

Rok výroby 2018

479 900 Kč