Benzín i nafta od pondělí razantně zdraží

01. 04. 2012
Sdílet článek

Ministerstvo Financí dnes oznámilo téměř dvojnásobné zvýšení spotřební daně u pohonných hmot. V praxi to znamená jediné. Od pondělí budeme tankovat benzín či naftu dražší zhruba o 13 Kč na litru.

Klíčovými faktory, které ovlivňují konečnou cenu pohonných hmot je v prvé řadě cena surové ropy a rafinérského produktu a také konkurence mezi čerpacími stanicemi. Cena výsledného produktu je ovlivňována sezónními změnami poptávky po konkrétních produktech (např. v zimním období na severní polokouli narůstá poptávka po naftě a petroleji na výhřev domů a kanceláří, v létě naopak stoupá poptávka po benzínu, protože lidé více cestují).


Cena benzínu a nafty na čerpací stanici v sobě zahrnuje cenu produktu, daně (daň spotřební a daň z přidané hodnoty) a distribuční marži, která v sobě nese náklady na skladování a manipulaci, distribuční náklady a velkoobchodní a maloobchodní marže. Na pohonné hmoty se vztahují hned dvě daně (spotřební daň a daň z přidané hodnoty). Spotřební daň je daní z objemu pohonných hmot vystupujících z palivového depa (u benzínu činí spotřební daň 12,84 Kč za litr). DPH je daní vztahující se na cenu pohonných hmot u čerpacích stanic, do základu daně z přidané hodnoty pro určení výše této daně se zahrnuje cena produktu, spotřební daň a distribuční marže. Na ceně benzínu se tak z 53% podílí daně, přičemž samotná cena produktu je někde kolem 30-35% z koncové ceny. U nafty je daňové zatížení o něco menší (48% z koncové ceny). Zbytek připadá na prodejce a ostatní náklady.

Zatímco výše spotřební daně se odvíjí od objemu paliva, výše daně z přidané hodnoty (DPH) závisí na všech složkách ceny, neboť se z nich vypočítává procentem (20 %). Spotřební daň u nafty činí 10,95 Kč za litr. Velmi zjednodušeně můžeme říci, že kdyby nebyla na naftu uvalena spotřební daň a DPH, tak by stál litr nafty zhruba kolem 17 Kč.

Jak spotřební daně, tak také daň z přidané hodnoty tvoří příjmy státního rozpočtu. Každý rok tstát na daních z pohonných hmot vybere více přes 200 mld korun. A právě tento výnos chce Ministerstvo Financí ještě zvýšit. DPH zůstane pro letošní rok zachováno, razantně se však mění spotřební daň, kterou MFČR zvyšuje více než dvojnásobně. Spotřební daň za litr benzínu bude od 2.4.2012 činit 25,25 Kč a u nafty 23,22 Kč/litr. Pokud tedy nechcete platit skoro 50 Kč za litr benzínu či nafty, vyražte ještě dnes k čerpací stanici.

Nabídka vozidel na prodej

Zobrazit více vozidel

Fotogalerie

Petr Šikl (text+foto)

Mohlo by vás zajímat


Nejnovější články


Nejčtenější články měsíce

Top
Modernizovaná Kia Picanto má český ceník. Základ koupíte za 319.980 Kč
Díky hokejovému šampionátu ušetříte při koupi Škody Scala, Kamiq a Karoq až 120 tisíc korun Renault Symbioz je rodinné kombi s velkým kufrem Test: Peugeot e-208 GT je malý elektromobil s velkým dojezdem a dobrým srdcem Test: MG5 Electric – kombi z Činy, které nahání hrůzu evropským automobilkám

Tipy z autobazarů

Citroën C3

Rok výroby 2016

145 000 Kč

BMW Řada 3

Rok výroby 2006

139 000 Kč

Mercedes-Benz Třídy S

Rok výroby 2017

849 000 Kč

Peugeot 508

Rok výroby 2022

715 000 Kč