4 zásadní věci, na které lidé při nákupu auta často zapomínají

vloženo

Nákup auta není něco, co byste řešili každý den. Investice do nového vozu by pro vás měla znamenat přilepšení z hlediska pohodlí i starostí. Nikdo nechce být s autem každých pár měsíců u opraváře. Jak tomu předejít? Poradíme vám!

4 zásadní věci, na které lidé při nákupu auta často zapomínají 4 zásadní věci, na které lidé při nákupu auta často zapomínají

Nablýskaný lak, vypucované sedačky, sympatická čísla na tachometru a příznivá cenovka – to vše jsou lákadla, kterým zájemci o auta jen těžko odolávají.


Ze zdánlivě výhodného nákupu se však často vyklube pořádná bouda.

Stačí pár týdnů auto využívat a brzy se začnou projevovat problémy, které nový majitel při nákupu přehlédnul. Nicméně to už je pozdě něco dělat a můžeme si jen klepat na čelo.

Nakonec škodu odnesou nejen naše nervy, ale i peněženka. Jak takové situaci předcházet?

1. Kontrola poškození a opotřebení

Rez, nepasující lemy jednotlivých dílů, vyskákané plošky pneumatik, zpuchřelé hadice pro vedení kapalin – to je jen několik ukázek toho, jak se může opotřebení a špatná údržba na autě projevit.

Pokud sami nevíte, jak zjistit reálnou kondici kupovaného auta, na prohlídku s sebou vezměte známého, který se vyzná, nebo rovnou automechanika

Tomu sice budete muset zaplatit jeho čas, určitě se vám to ale vyplatí víc, než kdybyste následně museli řešit servis a výměnu různých dílů.

2. Ověření VIN vozidla

Podobně jako má každý z nás rodné číslo, auta mají takzvaný VIN kód (Vehicle Identification Number), podle kterého je možné ho dohledat. 

Zjistíte tak například to, jestli nebylo kradené, nemá stočený tachometr nebo nebylo bourané.

Ověření VIN kódu můžete provést prostřednictvím údajů stanic technické kontroly (STK) nebo specializovaných společností, kde za něj ovšem zaplatíte.

3. Obstarání příslušenství

Když koupíte auto, obvykle k němu potřebujete i nějaké vybavení. Když nakupujete v bazarech nebo na inzerát, ne vždy jsou v nabídce zahrnuty autokoberce, některé položky povinné výbavy nebo letní či zimní gumy – záleží, jaké jsou nazuté.

Čekat na poslední chvíli nebývá příliš rozumné, zejména u pneumatik, jejichž cena bývá výhodnější mimo sezónu, pro kterou jsou určené. 

Pokud vám po nákupu nezbyly peníze navíc, může být na místě situaci vyřešit rychlou půjčkou. V tomto sektoru najdete i nabídky, kde při první půjčce neplatíte úroky, a tak za zboží zbytečně nepřeplatíte.

4. Zvážení možností financování

Pokud pro auto nejdete s připravenou hotovostí, je třeba zvážit i financování. V bazaru vám nejspíš nabídnou finanční leasing, vždy se však vyplatí předem omrknout více nabídek, abyste zbytečně nezaplatili vyšší úroky, než je nezbytně nutné.

Auto můžete zaplatit i běžným úvěrem, který má oproti leasingu výhodu v tom, že je vozidlo ihned vaše a můžete si s ním dělat, co budete chtít.

Redakce / foto: Rangga Aditya Armien, PexelsLíbí se Vám článek? Nenechte si ujít další. Sledujte nás na Facebooku.

Sdílet článek

Komentáře k článku:


SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY


Všechny články o značce / modelu
NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

20 let, čtyři generace – Audi RS 6: vlk v rouše beránčím

20 let, čtyři generace – Audi RS 6: vlk v rouše beránčím

Audi RS 6 je vozem, který již 20 let vyvolává nadšení v globální komunitě fanoušků supersportovních automobilů společnosti Audi Sport, a to způsobem, jenž nemá obdoby. Audi RS 6 definuje již po čtyři generace segment..

Test: Subaru Outback 2.5i ES Field - nic lepšího neseženete

Test: Subaru Outback 2.5i ES Field - nic lepšího neseženete

Najít auto ve kterém se můžete pohybovat po jakémkoli povrchu naprosto komfortně není jednoduché. V podstatě neexistuje..

Recenze ojetiny: Ford Kuga ST-Line 2016-2019

Recenze ojetiny: Ford Kuga ST-Line 2016-2019

Modernizované kompaktní SUV Ford Kuga druhé generace uvedl Ford na trh v roce 2016. Vedle inovovaného vzhledu se Kuga..

Jak vyměnit AdBlue a k čemu v autě vlastně slouží?

Jak vyměnit AdBlue a k čemu v autě vlastně slouží?

Aby naftové vozy vytvářely menší emise, potřebují AdBlue, tedy takzvanou močovinu. Tu je potřeba jednou za čas doplnit,..

Test ojetiny: Volkswagen Golf VII – moderní kabát i motory

Test ojetiny: Volkswagen Golf VII – moderní kabát i motory

Sedmá generace populárního modelu Golf i dnes zaujme moderními tvary karoserie, navíc nabízí moderní a úsporné motory...