Změny v roce 2024: Povinné ručení na elektrokoloběžku i segway

Možná už jste o tom slyšeli. Vláda ČR schválila nový zákon o povinném ručení, který toho hodně mění. Od roku 2024 bude například potřeba mít povinné ručení na elektrokoloběžku nebo povinné ručení na segway.

Nová definice vozidla

V novém zákoně o povinném ručení dochází ke změně definice vozidla. Nově bude platit, že motorové vozidlo je jakékoliv vozidlo, u něhož je motor hlavním zdrojem pohybu. Takže bude nutné platit povinné ručení na všechna motorová vozidla rychlejší než 25 km/h (nebo 14 km/h a vážící přes 25 kg). Jinými slovy, od roku 2024 budete muset mít povinné ručení na elektrokoloběžku, segway, zahradní traktůrek, golfový vozík nebo sněžný skútr.


Nevíte, jak si sjednat podle nového zákona povinné ručení? Podívejte se na srovnání povinného ručení na Ušetřeno.cz, kde vám se sjednáním rádi poradí specialisté.

Výjimky ze zákona

Vyděsilo vás, na kolik strojů si nově budete muset sjednat povinné ručení? V zákoně je naštěstí pár výjimek. Zaprvé – nemusíte mít povinné ručení na elektrokolo (pro elektrické kolo totiž není hlavním zdrojem pohybu motor).

Povinné ručení na zahradní traktor zase musíte platit, jen pokud s ním vyjíždíte na silnici (při pohybu na soukromém pozemku se vás povinné ručení netýká). Ale například u segwaye nebo elektrokoloběžky se placení nevyhnete.

Platí, kdo jezdí

Další velkou změnou v povinném ručení je, že ho nebude platit majitel, nýbrž provozovatel – tedy ten, kdo řídí. Což může být trochu matoucí. Zvlášť pokud máte v rodině jedno auto, které používá více lidí, nebo pokud se střídáte o jednu elektrokoloběžku.

Pokud si s touto problematikou nevíte rady, opět se můžete obrátit na specialisty z Ušetřeno.cz. Vše vám vysvětlí a poradí, jak si sjednat to nejvýhodnější povinné ručení.

Komerční článek (foto: Spic/Shutterstock.com)


Nabídka vozidel na prodej

Zobrazit více vozidel


Mohlo by vás zajímat


Nejnovější články


Nejčtenější články měsíce

Top
Test: Alfa Romeo Tonale 1.3 Turbo PHEV - kráska co má 280 koní a jezdí za pět litrů
Test: Toyota Prius plug-in hybrid - zachraňuje planetu a svého majitele jentak neomrzí Mazda CX-80 v prodeji. S šestiválcem stojí jako Škoda Kodiaq Škoda Enyaq cenově dostupnější. Přijíždí ve verzi Tour za 899.000 Kč Modernizovaná Kia Picanto má český ceník. Základ koupíte za 319.980 Kč

Tipy z autobazarů

Volkswagen Golf

Rok výroby 2017

299 000 Kč

Peugeot 508

Rok výroby 2022

709 000 Kč

Audi A4

Rok výroby 2011

199 777 Kč

Citroën C3

Rok výroby 2016

139 000 Kč