Změny v roce 2024: Povinné ručení na elektrokoloběžku i segway

Možná už jste o tom slyšeli. Vláda ČR schválila nový zákon o povinném ručení, který toho hodně mění. Od roku 2024 bude například potřeba mít povinné ručení na elektrokoloběžku nebo povinné ručení na segway.

Nová definice vozidla

V novém zákoně o povinném ručení dochází ke změně definice vozidla. Nově bude platit, že motorové vozidlo je jakékoliv vozidlo, u něhož je motor hlavním zdrojem pohybu. Takže bude nutné platit povinné ručení na všechna motorová vozidla rychlejší než 25 km/h (nebo 14 km/h a vážící přes 25 kg). Jinými slovy, od roku 2024 budete muset mít povinné ručení na elektrokoloběžku, segway, zahradní traktůrek, golfový vozík nebo sněžný skútr.


Nevíte, jak si sjednat podle nového zákona povinné ručení? Podívejte se na srovnání povinného ručení na Ušetřeno.cz, kde vám se sjednáním rádi poradí specialisté.

Výjimky ze zákona

Vyděsilo vás, na kolik strojů si nově budete muset sjednat povinné ručení? V zákoně je naštěstí pár výjimek. Zaprvé – nemusíte mít povinné ručení na elektrokolo (pro elektrické kolo totiž není hlavním zdrojem pohybu motor).

Povinné ručení na zahradní traktor zase musíte platit, jen pokud s ním vyjíždíte na silnici (při pohybu na soukromém pozemku se vás povinné ručení netýká). Ale například u segwaye nebo elektrokoloběžky se placení nevyhnete.

Platí, kdo jezdí

Další velkou změnou v povinném ručení je, že ho nebude platit majitel, nýbrž provozovatel – tedy ten, kdo řídí. Což může být trochu matoucí. Zvlášť pokud máte v rodině jedno auto, které používá více lidí, nebo pokud se střídáte o jednu elektrokoloběžku.

Pokud si s touto problematikou nevíte rady, opět se můžete obrátit na specialisty z Ušetřeno.cz. Vše vám vysvětlí a poradí, jak si sjednat to nejvýhodnější povinné ručení.

Komerční článek (foto: Spic/Shutterstock.com)


Nabídka vozidel na prodej

Zobrazit více vozidel


Mohlo by vás zajímat


Nejnovější články


Nejčtenější články měsíce

Top
Test: Peugeot e-2008 GT je hezčí, dojede dál a milion stačí
Test: Seat Ateca FR 1.5 TSI Black Edition - SUV ze staré školy umí překvapit Nové BMW X2 a BMW iX2 mají české ceny, elektrická verze je cenově zajímavá Test: Kia EV6 Earth - vesmírná loď okouzlí vzhledem a použitelností

Tipy z autobazarů

Volkswagen T-Roc

Rok výroby 2019

469 000 Kč

Mitsubishi ASX

Rok výroby 2015

255 000 Kč

Ford S-MAX

Rok výroby 2014

249 000 Kč

Ford Mondeo

Rok výroby 2016

393 000 Kč