Vyzkoušené a levnější: Na co si dát pozor při koupi ojetého auta?

vloženo

Ojetý automobil vám může posloužit ještě dlouhá léta, vyplatí se však důkladně zkontrolovat technické součásti vozu. Na vozidle z druhé ruky ušetříte, zároveň ale můžete získat spolehlivý a ozkoušený vůz. Na co si dát pozor při výběru „ojetiny“?

Vyzkoušené a levnější: Na co si dát pozor při koupi ojetého auta? Vyzkoušené a levnější: Na co si dát pozor při koupi ojetého auta?

I ojeté auto můžete chránit havarijním pojištěním

Stav vozu a jeho zachovalost záleží hlavně na pečlivosti předchozího majitele a stáří automobilu. U novějších modelů může být výhodné sjednání havarijního pojištění, které se tradičně doporučuje hlavně pro zbrusu nová vozidla. Některá auta ale mívají vysokou hodnotu i po prvním majiteli, proto kromě povinného ručení myslete i na možnost ochrany vozidla havarijní pojistkou. Budete tak mít jistotu, že případné poruchy a havárie tolik nezasáhnou vaši peněženku.


Výhody nákupu ojetého automobilu

Zatímco na nový vůz si budete muset i několik měsíců počkat, ojeté auto můžete mít v podstatě ihned. Stačí se porozhlédnout po inzerátech na internetu nebo navštívit autobazar. Auto tam seženete za nižší cenu, než by stálo nové od výrobce. Pokud máte oblíbený starší model nebo chcete jezdit ozkoušeným vozidlem, nezbývá vám než hledat v nabídce ojetin.

Ohlídejte si stav motoru i finanční rezervu

Kromě techniky si pohlídejte i dostatečnou výši své finanční rezervy – ta by měla činit asi 10 % z kupní ceny vozu. Využijete ji na zaplacení servisu i na případné opravy – pokud bude automobil zcela v pořádku, budou se vám prostředky hodit na pořízení pneumatik. Majitele nebo prodávajícího se nezapomeňte zeptat na slabá místa vozu a jeho historii a detailně prostudujte i servisní knížku, ať máte přehled a nekupujete zajíce v pytli. 

Mezi důležité součásti, které stojí za to prohlédnout a vyzkoušet jejich funkčnost, patří hlavně motor, palivový filtr, rozvody s řemeny, brzdy a celý jejich systém a pneumatiky. Dále se vyplatí nechat vyčistit kabinový filtr a interiér vozidla (kvůli rosení čelního skla i nahromadění roztočů a virů). U vozidel s klimatizací nechte zkontrolovat kompresor. 

Nejlépe uděláte, pokud se před podpisem kupní smlouvy dohodnete na testovací jízdě, která vám odhalí všechny nesrovnalosti, a následně by měla vaše první jízda mířit k profesionálům do servisu.

Redakce / foto: Joshua Köller, PexelsLíbí se Vám článek? Nenechte si ujít další. Sledujte nás na Facebooku.

Sdílet článek

Komentáře k článku:


SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY


Všechny články o značce / modelu
NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Povinné ručení v březnu zlevnilo

Povinné ručení v březnu zlevnilo

Vlastníte osobní automobil a řešíte zrovna nutnost povinného ručení? Máme pro vás dobrou zprávu. Tento produkt totiž v březnu zlevnil na celkově nejnižší částku od začátku roku.

Nová Škoda Fabia přehledně - vše co potřebujete vědět v infografikách

Nová Škoda Fabia přehledně - vše co potřebujete vědět v infografikách

Oficiálnímu odhalení nové Fabie jsme se již věnovali. Nyní se podívejme na přehledné infografiky, které nejlépe dlouho..

Test ojetiny: Fiat Stilo Abarth – pomalu se stává nedostatkovým zbožím

Test ojetiny: Fiat Stilo Abarth – pomalu se stává nedostatkovým zbožím

Sportovně střižená verze Fiatu Stilo vlastně není jízdně a technicky až tak výjimečná. Náročná údržba a obliba tohoto..

Showroomy dnes konečně otevřely

Showroomy dnes konečně otevřely

Po několikaměsíčním uzavření vynuceném vládními nařízeními mohou v pondělí 10. května obnovit svou činnost autosalony...

Antiradar – snadný způsob, jak se vyhnout pokutám za rychlost

Antiradar – snadný způsob, jak se vyhnout pokutám za rychlost

Placení pokut je věc, které by se každý nejraději vyhnul. Jedním z nejčastějších prohřešků na silnici je překročení..