Vyzkoušené a levnější: Na co si dát pozor při koupi ojetého auta?

Ojetý automobil vám může posloužit ještě dlouhá léta, vyplatí se však důkladně zkontrolovat technické součásti vozu. Na vozidle z druhé ruky ušetříte, zároveň ale můžete získat spolehlivý a ozkoušený vůz. Na co si dát pozor při výběru „ojetiny“?

I ojeté auto můžete chránit havarijním pojištěním

Stav vozu a jeho zachovalost záleží hlavně na pečlivosti předchozího majitele a stáří automobilu. U novějších modelů může být výhodné sjednání havarijního pojištění, které se tradičně doporučuje hlavně pro zbrusu nová vozidla. Některá auta ale mívají vysokou hodnotu i po prvním majiteli, proto kromě povinného ručení myslete i na možnost ochrany vozidla havarijní pojistkou. Budete tak mít jistotu, že případné poruchy a havárie tolik nezasáhnou vaši peněženku.


Výhody nákupu ojetého automobilu

Zatímco na nový vůz si budete muset i několik měsíců počkat, ojeté auto můžete mít v podstatě ihned. Stačí se porozhlédnout po inzerátech na internetu nebo navštívit autobazar. Auto tam seženete za nižší cenu, než by stálo nové od výrobce. Pokud máte oblíbený starší model nebo chcete jezdit ozkoušeným vozidlem, nezbývá vám než hledat v nabídce ojetin.

Ohlídejte si stav motoru i finanční rezervu

Kromě techniky si pohlídejte i dostatečnou výši své finanční rezervy – ta by měla činit asi 10 % z kupní ceny vozu. Využijete ji na zaplacení servisu i na případné opravy – pokud bude automobil zcela v pořádku, budou se vám prostředky hodit na pořízení pneumatik. Majitele nebo prodávajícího se nezapomeňte zeptat na slabá místa vozu a jeho historii a detailně prostudujte i servisní knížku, ať máte přehled a nekupujete zajíce v pytli. 

Mezi důležité součásti, které stojí za to prohlédnout a vyzkoušet jejich funkčnost, patří hlavně motor, palivový filtr, rozvody s řemeny, brzdy a celý jejich systém a pneumatiky. Dále se vyplatí nechat vyčistit kabinový filtr a interiér vozidla (kvůli rosení čelního skla i nahromadění roztočů a virů). U vozidel s klimatizací nechte zkontrolovat kompresor. 

Nejlépe uděláte, pokud se před podpisem kupní smlouvy dohodnete na testovací jízdě, která vám odhalí všechny nesrovnalosti, a následně by měla vaše první jízda mířit k profesionálům do servisu.

Redakce / foto: Joshua Köller, Pexels


Nabídka vozidel na prodej

Zobrazit více vozidel


Mohlo by vás zajímat


Nejnovější články


Nejčtenější články měsíce

Top
Nový Ford Mustang v prodeji. Základ za 1,6 milionu korun má osmiválec
Test: MG5 Electric – kombi z Činy, které nahání hrůzu evropským automobilkám Test: Honda ZR-V je miliónové SUV s výborným hybridem a neuvěřitelnou spotřebnou Test: Mazda 3 e-SKYACTIV X 186 - řidičsky zajímavý hatchback napěchovaný elektronikou Test: Kia Stonic 1.2 DPI - moc nejede, ale nic lepšího neseženete

Tipy z autobazarů

Škoda Enyaq iV

Rok výroby 2022

1 599 000 Kč

Fiat Ostatní

Rok výroby 1963

129 000 Kč

Kia Ceed

Rok výroby 2019

219 900 Kč

Toyota Avensis

Rok výroby 2005

108 900 Kč