Vyzkoušené a levnější: Na co si dát pozor při koupi ojetého auta?

vloženo

Ojetý automobil vám může posloužit ještě dlouhá léta, vyplatí se však důkladně zkontrolovat technické součásti vozu. Na vozidle z druhé ruky ušetříte, zároveň ale můžete získat spolehlivý a ozkoušený vůz. Na co si dát pozor při výběru „ojetiny“?

Vyzkoušené a levnější: Na co si dát pozor při koupi ojetého auta? Vyzkoušené a levnější: Na co si dát pozor při koupi ojetého auta?

I ojeté auto můžete chránit havarijním pojištěním

Stav vozu a jeho zachovalost záleží hlavně na pečlivosti předchozího majitele a stáří automobilu. U novějších modelů může být výhodné sjednání havarijního pojištění, které se tradičně doporučuje hlavně pro zbrusu nová vozidla. Některá auta ale mívají vysokou hodnotu i po prvním majiteli, proto kromě povinného ručení myslete i na možnost ochrany vozidla havarijní pojistkou. Budete tak mít jistotu, že případné poruchy a havárie tolik nezasáhnou vaši peněženku.


Výhody nákupu ojetého automobilu

Zatímco na nový vůz si budete muset i několik měsíců počkat, ojeté auto můžete mít v podstatě ihned. Stačí se porozhlédnout po inzerátech na internetu nebo navštívit autobazar. Auto tam seženete za nižší cenu, než by stálo nové od výrobce. Pokud máte oblíbený starší model nebo chcete jezdit ozkoušeným vozidlem, nezbývá vám než hledat v nabídce ojetin.

Ohlídejte si stav motoru i finanční rezervu

Kromě techniky si pohlídejte i dostatečnou výši své finanční rezervy – ta by měla činit asi 10 % z kupní ceny vozu. Využijete ji na zaplacení servisu i na případné opravy – pokud bude automobil zcela v pořádku, budou se vám prostředky hodit na pořízení pneumatik. Majitele nebo prodávajícího se nezapomeňte zeptat na slabá místa vozu a jeho historii a detailně prostudujte i servisní knížku, ať máte přehled a nekupujete zajíce v pytli. 

Mezi důležité součásti, které stojí za to prohlédnout a vyzkoušet jejich funkčnost, patří hlavně motor, palivový filtr, rozvody s řemeny, brzdy a celý jejich systém a pneumatiky. Dále se vyplatí nechat vyčistit kabinový filtr a interiér vozidla (kvůli rosení čelního skla i nahromadění roztočů a virů). U vozidel s klimatizací nechte zkontrolovat kompresor. 

Nejlépe uděláte, pokud se před podpisem kupní smlouvy dohodnete na testovací jízdě, která vám odhalí všechny nesrovnalosti, a následně by měla vaše první jízda mířit k profesionálům do servisu.

Redakce / foto: Joshua Köller, PexelsLíbí se Vám článek? Nenechte si ujít další. Sledujte nás na Facebooku.

Sdílet článek

Komentáře k článku:


SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY


Všechny články o značce / modelu
NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Kia Niro se nebojí odvážného vzhledu. Nabídne tři druhy pohonu

Kia Niro se nebojí odvážného vzhledu. Nabídne tři druhy pohonu

V pojetí exteriéru Nira je zřejmý silný vliv koncepčního modelu Habaniro z roku 2019, který zaujal stylovým a smělým vzhledem crossoveru a neotřelým dvoubarevným lakem karoserie. Široký zadní sloupek, volně přecházející..

Nový pick-up Ford Ranger dostane šestiválcový turbodiesel a vzhled F-150

Nový pick-up Ford Ranger dostane šestiválcový turbodiesel a vzhled F-150

Modrý ovál představil zbrusu novou generaci pick-upu Ranger. Oblíbený model se na českém trhu utká s Toyotou Hilux nebo..

Rizika při půjčení vozidla. Na co si dát pozor?

Rizika při půjčení vozidla. Na co si dát pozor?

Půjčení vozu nespočívá pouze v tom, že nějaké osobě předáte klíčky a technický průkaz. Z právního hlediska totiž..

Test: Peugeot 508 SW GT Hybrid  je uhrančivé a úsporné kombi

Test: Peugeot 508 SW GT Hybrid je uhrančivé a úsporné kombi

Nová generace Peugeotu 508 se po stránce designu maximálně povedla, a to jak v provedení sedan, tak kombi. Novinka se..

Nejrizikovější období pro chodce je tady. Bez reflexních prvků nejsou ve tmě vidět

Nejrizikovější období pro chodce je tady. Bez reflexních prvků nejsou ve tmě vidět

Podzimní, a ještě více zimní čas zvyšují riziko nehody motorových vozidel s chodci pohybujícími se z jakéhokoliv důvodů..