Výběr pojištění auta krok za krokem

Už to nebude dlouho trvat a konečně se také budete moci označit za majitele vozidla? A víte, že než s ním poprvé vyrazíte na silnici, musíte mu sjednat pojištění? Že ne? Pak to honem napravte. Na následujících řádcích zjistíte, jak na to krok za krokem, naše tipy se vám ale mohou hodit i v případě, že vozidlo vlastníte, ale blíží se konec vaší pojistné smlouvy.

Autopojištění dělíme na povinné a dobrovolné

Když začnete řešit pojištění vozidla, je důležité vědět, že existují dvě různá autopojištění, která si můžete sjednat, jedno z nich je nutností, druhé naopak mít nemusíte. Ale vyplatí se. O jaká pojištění jde a jak je sjednat? 


Krok první: Povinné ručení musí mít každé vozidlo, havarijní ne

První věcí, kterou si musíte rozhodnout, je fakt, zda si sjednáte jen povinné ručení, jehož sjednání vám jako majiteli vozidla ukládá zákon, nebo zda si sjednáte i dobrovolné havarijní pojištění. Pokud byste si sjednávali obě pojištění, můžete na tom vydělat, pojišťovny to často zvýhodňují. A čím se pojištění liší? Proč je jedno povinné a druhé ne?

Povinné ručení kryje škody, které provozem svého vozidla způsobíte někomu jinému. Je jedno, zda jde o škody na zdraví, majetku nebo životě, pokud jste je nezpůsobily úmyslně a v rámci některé z výluk pojištění (např. řízení pod vlivem alkoholu, jízda s vozidlem, které neodpovídá normám STK, škoda vznikla mezi vozidly jednoho majitele atd.), pak škodu až do výše pojistných limitů uhradí pojišťovna.

Oproti tomu havarijní pojištění si sjednat můžete a nemusíte, je to jen na vás. Nekryje totiž škody třetí strany, ale škody, které vzniknou vám, na vašem voze.

foto: Pixabay.com

Krok druhý: U havarijního pojištění si vyberte pojistná rizika

Rozhodli jste se nejen pro povinné ručení, ale i pro havarijní pojištění? Pak si rozmyslete, proti čemu se pojistíte. Vůbec není nutné pojistit se proti všem rizikům, vyberte si jen ta, která u vás hrozí. O která půjde?
•    Havárie
•    Vandalismus
•    Odcizení
•    Živelné pohromy
•    GAP pojištění u nových vozidel

Krok třetí: Výše spoluúčasti a pojistné limity

Asi ty nejdůležitější parametry autopojištění, na kterých se nevyplatí šetřit. V případě povinného ručení je zásadní si správně nastavit výši pojistných limitů, tedy maximální částku, kterou pojišťovna v případě škodní události třetí straně vyplatí. U havarijního pojištění je důležitá výše spoluúčasti, od které se odvíjí váš podíl na škodě. Sjednat si můžete nulovou spoluúčast, kdy pojišťovna hradí všechny náklady, nebo spoluúčast 5 % či 5 000 Kč, případně 10 % nebo 10 000 Kč. V tomto případě platí vyšší z nich, pokud dojde například ke škodě 120 000 Kč a vy máte spoluúčast 10 % nebo 10 000 Kč, jde za vámi 10 % škody.

Krok čtvrtý: Vyberte si to nejvýhodnější pojištění

Každý chce v dnešní době ušetřit nějakou tu korunu, na pojištění se ale šetřit nevyplácí. Když si například nastavíte vyšší spoluúčast jen proto, abyste platili nižší pojistné, když dojde na škodu, může se vám toto rozhodnutí vrátit jako nepříjemný bumerang. I přesto se nemusíte výhodného pojištění vzdávat, jen se nebojte porovnat nabídky jednotlivých pojišťoven. Porovnat je můžete online, například díky srovnávači pojištění, který najdete tady.

Komerční článek (foto: Pixabay.com)


Nabídka vozidel na prodej

Zobrazit více vozidel


Mohlo by vás zajímat


Nejnovější články


Nejčtenější články měsíce

Top
Peugeot 3008 má české ceny. Hybrid koupíte za cenu základního Karoqu
Chcete novou Škodu Octavii s dobrou výbavou výhodně? Právě teď máte šanci Neplaťte za elektronickou dálniční známku víc, než musíte Test: MG5 Electric – kombi z Činy, které nahání hrůzu evropským automobilkám Test: Mazda 3 e-SKYACTIV X 186 - řidičsky zajímavý hatchback napěchovaný elektronikou

Tipy z autobazarů

Audi A4

Rok výroby 2011

265 777 Kč

BMW Řada 3

Rok výroby 2006

145 000 Kč

Citroën C3

Rok výroby 2016

145 000 Kč

Peugeot 508

Rok výroby 2022

719 000 Kč