Toyota GR Yaris má tajemství, tušíte jaké?

vloženo

Model GR Yaris se vymyká automobilovým stereotypům. Zvenku připomíná městský hatchback. Zevnitř je to vyspělá čtyřkolka se silným motorem, lehkou konstrukcí z uhlíkového vlákna a hliníku, od základu modifikovanými tlumiči a obrovskými brzdami. Tyto vlastnosti jí umožňují soupeřit s mnoha většími zástupci kategorie hot hatch. Jaká tajemství se skrývají v silničním voze, který je základem pro další závodní WRC Toyotu?

Toyota GR Yaris má tajemství, tušíte jaké? Toyota GR Yaris má tajemství, tušíte jaké?

GR-Four – tak Toyota nazvala pohon 4x4, který použila v GR Yaris. Zní to povědomě? Na tom není nic divného. Označení odkazuje na slavné závodní Celiky GT-Four s pohonem všech čtyř kol, které přinesly Toyotě dva mistrovské tituly v klasifikaci producentů a čtyři získala v kategorii individuálních jezdců na Mistrovství světa v Rallye.


Nový hot hatch je první sportovní auto Toyoty s oběma hnanými nápravami, které se objevilo na silnicích od ukončení výroby Celiky 4x4 z roku 1999.

V GR Yarisu se o rozdělení točivého momentu mezi nápravy stará spojka. Je umístěna hned před zadním diferenciálem a přerozděluje točivý moment podle aktuálního podélného a příčného zrychlení vozidla, brždění a úhlu natočení kol.

Tato soustava nahrazuje klasický centrální diferenciál známý z mnoha čtyřkolek. Umožňuje precizní dávkování hnací síly a současně je jednoduchý a lehký. Pohon 4x4 použitý v Toyotě GR Yaris je dokonce o 11 kilogramů lehčí než montované systémy v konkurenčních hot hatchích. A tím rozdíly nekončí.

Adrenalin ve třech režimech

Běžné systémy pohonu 4x4 jsou založené na náhonu na předek a v určitých podmínkách mohou předat až 50 % točivého momentu na zadní kola. Řešení použité v novém hot hatchi Toyoty plynule rozděluje hnací sílu mezi obě nápravy. Liší se však také od systémů stálého náhonu na čtyři kola, které distribuují výkon mezi nápravy staticky. V závislosti na situaci může GR Yaris bleskově předat hnací sílu v poměru 100:0, tj. pohánět pouze přední nápravu, anebo 0:100 – tedy pouze zadní kola.

Tři jízdní režimy

Doplňkovou kontrolu nad pohonem 4x4 Toyoty GR Yaris poskytují tři jízdní režimy. Základem je Normal, kde 60 % točivého momentu dostávají přední kola a zbylých 40 % se přenese na zadní nápravu. Program byl vytvořen pro potřeby každodenní jízdy.

toyota yaris GR

V konfiguraci Sport se pohání pouze zadní náprava – nastavené proporce činí 30:70. Auto je hbitější a skvěle si umí poradit s malými okruhy plnými zatáček. Třetí režim představuje Track, ve kterém se točivý moment rozděluje v ideálním poměru 50:50. Toto nastavení je rovněž zamýšleno pro závodění na dráze nebo v rallye.

Nutno ovšem podotknout, že systém použitý ve sportovní Toyotě může rychle změnit rozložení točivého momentu mezi nápravami, aby zlepšil ovládání vozu v dané situaci. Zvolíme-li doplňkový balíček Sport, může Toyota GR Yaris disponovat i diferenciály typu Torsen na obou nápravách. Tyto diferenciály navíc zlepší rozdělování točivého momentu mezi kola dané nápravy.

Výjimečný motor

Kola Toyoty GR Yaris uvádí do pohybu tříválcová přeplňovaná jednotka, která se vytáčí na více než 7 tisíc otáček. Její zdvihový objem činí 1,6 l a díky turbodmychadlu lze z motoru vymáčknout 261 koní a 360 Nm. GR Yaris je tak nejsilnější silniční automobil na světě s tříválcovou, tradiční spalovací jednotkou.

Motor nového hot hatche od Toyoty byl vytvořen speciálně pro sportovní jízdu. Kompaktní a lehká jednotka (jedná se o jeden z nejlehčích a nejmenších 1,6 motorů na světě) má rozšířené výfukové ventily a turbodmýchadlo s kuličkovými ložisky. Motor GR Yarisu je spojen s tradiční manuální šestistupňovou převodovkou.

Obrovské brzdy a technologicky vyspělé odpružení

Stejně nekompromisně Toyota pojala i odpružení nového hot hatche. Vpředu použila populární MacPhersony. Vzadu automobil disponuje víceprvkovým zavěšením, díky němuž je i řízení preciznější.

Pro Yaris je toto řešení netypické, neboť standardní verze městského hatchbacku využívá torzní tyč, s níž se v automobilech tohoto typu setkáváme nejčastěji. Pro potřeby nezávislého zavěšení se inženýři zodpovědní za vytvoření GR Yarisu rozhodli konstrukci vozu zásadně modifikovat. V zadní části automobil vychází z platformy větší Toyoty Corolly, která ve standardu disponuje víceprvkovým zavěšením. Rozchod zadních kol Toyoty GR Yaris je navíc o 30 mm širší než v základním Yarisu, což ještě zvyšuje stabilitu sportovního auta.

Nový model postavený týmem Toyota Gazoo Racing má také impozantní brzdy. Vpředu auto brzdí kotouče o průměru celých 355 mm a čtyřpístkové třmeny. Pokud jde o rozměry brzd, GR Yaris předstihne řadu sportovních konkurentů ze segmentu C, dokonce i novou Toyotu GR Supru.

V zadní části má automobil 297 milimetrové kotouče s dvoupístkovými třmeny. Ba co víc, pro větší tepelnou odolnost jsou kotouče vyrobeny ze dvou různých materiálů, čímž se zvyšuje efektivita brzdového systému během sportovní jízdy. Doplněk představují lehké disky o průměru 18 palců z kovaného hliníku.

Redukce hmotnosti a sportovní rodokmen

Zásadní byla i redukce hmotnosti vozu. Pomohl k tomu nejen lehký motor a pohon 4x4, ale i speciální konstrukce karosérie. Střecha vozidla je z uhlíkového vlákna, na výrobu přední a zadní kapoty a dveří byl použit hliník. Sama karosérie GR Yarisu je téměř o 40 kg lehčí než ta, která byla použita ve standardní Toyotě Yaris.

I přesto, že má auto pohon všech čtyř kol, váží pouhých 1 280 kg, což mu ve spojení s motorem o výkonu 261 koní dává podle údajů před homologací zrychlení z 0 na 100 km/h za 5,2 s. Díky těmto parametrům může automobil soupeřit s většími hot hatchi ze segmentu C. Poměr mezi hmotností a točivým momentem je u něj stejný jako u Fordu Focus RS 3. generace.

Připravit auto na rallye

Japonští inženýři věnovali pozornost i vhodnému rozložení hmotnosti a aerodynamice. Motor posunuli do zadní části karosérie, akumulátor zase do kufru. Linie lehké střechy navíc běží o více než 9 cm níž, takže se těžiště posunulo blíže k zemi a karosérie je aerodynamičtější. Úpravy konstrukce měly zásadní cíl: připravit automobil tak, aby byl optimálním základem pro vůz na rallye WRC.

S touto myšlenkou dostalo auto také třídveřovou karosérii, kterou už v novém Yarisu nenajdeme. Jedná se o další příklad z mnoha, jak rallye tým Toyoty ovlivnil konstrukci tohoto vozu. Během celého projektového procesu testovali GR Yaris profesionální jezdci rallye, na pracích se podílel tým Tommi Mäkinen Racing, zodpovědný za rozvoj aktuálních WRC vozů Toyoty.


redakce

Vyhledat vozidla v inzerci: Toyota

Fotografie k článku

Fotografie k článku Toyota GR Yaris má tajemství, tušíte jaké? Fotografie k článku Toyota GR Yaris má tajemství, tušíte jaké? Fotografie k článku Toyota GR Yaris má tajemství, tušíte jaké? Fotografie k článku Toyota GR Yaris má tajemství, tušíte jaké? Fotografie k článku Toyota GR Yaris má tajemství, tušíte jaké? Fotografie k článku Toyota GR Yaris má tajemství, tušíte jaké? Fotografie k článku Toyota GR Yaris má tajemství, tušíte jaké? Fotografie k článku Toyota GR Yaris má tajemství, tušíte jaké? Fotografie k článku Toyota GR Yaris má tajemství, tušíte jaké? Fotografie k článku Toyota GR Yaris má tajemství, tušíte jaké? Fotografie k článku Toyota GR Yaris má tajemství, tušíte jaké? Fotografie k článku Toyota GR Yaris má tajemství, tušíte jaké? Fotografie k článku Toyota GR Yaris má tajemství, tušíte jaké? Fotografie k článku Toyota GR Yaris má tajemství, tušíte jaké? Fotografie k článku Toyota GR Yaris má tajemství, tušíte jaké? Fotografie k článku Toyota GR Yaris má tajemství, tušíte jaké? Fotografie k článku Toyota GR Yaris má tajemství, tušíte jaké?

Líbí se Vám článek? Nenechte si ujít další. Sledujte nás na Facebooku.

Sdílet článek

Komentáře k článku:


SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY


Všechny články o značce / modelu
NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Dacie mají novou vizuální identitu a pojedou maximálně 180 km/h

Dacie mají novou vizuální identitu a pojedou maximálně 180 km/h

Uvedení nové identity značky je pro společnost Dacia také příležitostí uvést do praxe závazek, který skupina Renault přijala na výroční valné hromadě 23. dubna 2021. Dacia se tak stane první značkou skupiny, která..

Splašené kombi, to je nové BMW M3 v provedení Touring

Splašené kombi, to je nové BMW M3 v provedení Touring

BMW M3 Touring bude nabízené ve verzi Competition s pohonem všech kol M xDrive ve spojení s osmistupňovým automatem a..

Všichni z cesty! Přijíždí nový vůz Škoda Fabia RS Rally2

Všichni z cesty! Přijíždí nový vůz Škoda Fabia RS Rally2

Mladoboleslavská automobilka představila závodní verzi Fabie vycházející z aktuální čtvrté generace. A po čertech ji to..

Nový Volkswagen Amarok šokuje jednou věcí v kabině

Nový Volkswagen Amarok šokuje jednou věcí v kabině

Displeje vládnou novým automobilům. Kromě elektromobilů Tesla nebo modelů od Renaultu téměř všechny automobilky..

Nová Kia Niro má český ceník, na hybrid stačí třičtvrtě milionu korun

Nová Kia Niro má český ceník, na hybrid stačí třičtvrtě milionu korun

Druhou generaci nejprodávanějšího elektromobilu od automobilky KIA je možné objednat již nyní. Samotné uvedení na trh..