Test ojetiny: Hyundai Santa Fe 2.2 CRDi - poctivý Korejec

vloženo

V době, kdy si většina z nás Hyundai nespojovala jen s agresivním marketingem, vyráběl docela jiná auta. Ne právě nejlepší, ale rozhodně taková, že měla duši. A jedno z nich si představíme dnes.

Test ojetiny: Hyundai Santa Fe 2.2 CRDi - poctivý Korejec Test ojetiny: Hyundai Santa Fe 2.2 CRDi - poctivý Korejec

Druhá generace SUV s názvem Santa Fe spatřila světlo světa v roce 2006 a oproti stejnojmennému předchůdci značně narostla. Posunula se tak ze středně velkých SUV rovnou mezi velikány a prodejní úspěchy na sebe díky příznivé ceně nenechaly dlouho čekat. S příchodem nového modelu byly navíc vyřešeny i letité problémy pohonu 4x4 od společnosti Borg-Warner, což bylo hlavním nešvarem starých Santa Fe, a jeho funkce tak bývá u naprosté většiny ojetin v pořádku dodnes. Při našem týdenním pátrání ale zjišťujeme, že ani dalších much se za dobu mnoha let provozu příliš nenašlo. Vypadá to tedy, že zde za cenu 280 000 Kč chybu neuděláte. Pojďme si ale nyní představit 8 let staré „santaféčko“ z AAA Auto podrobněji, úplně dokonalé samozřejmě není.


Exteriér – velké a hezké auto
Testovaný Hyundai Santa Fe překvapí svou velikostí ihned při prvním setkání. Ano, ze silnic jej známe všichni, ale teprve při detailní obhlídce vozu vám dojde, že mezigenerační nárůst mezi prvním a druhým pokolením znamenal skutečně kvantový skok. Osobně jsem testované Santa Fe nikdy pořádně neobcházel a jeho velikost mne proto doslova ohromila. A navíc není ošklivé. Zakulacený design má i po letech co říct a působí také velice kompaktně. Jeho přítomnost vám tak není ani po delší době nepříjemná. Nečekal bych, že to napíšu, ale vážně se mi líbí.

Dodnes spatřuji zalíbení také ve zdvojených zadních svítilnách ve tvaru květů, ve dvou pravých koncovkách výfuků, nebo v přední části s nenápadným vysvalováním. Santa Fe je prostě fešák.

Interiér - rozpačitá kvalita a královský prostor
Po usednutí (lépe řečeno po vyšplhání) za volant vás do očí bouchne levně vypadající kaplička přístrojů, extrémně ošklivá imitace dřeva táhnoucí se napříč celým interiérem a oleštěná (paradoxně velmi příjemná) kůže na sedadlech, které se díky perforaci daří dýchat i při těch největších vedrech.

Interiér ale zároveň potěší spoustou maličkostí a po prvotním rozčarování si jej proto nejspíše oblíbíte. K obrovské loketní opěrce si s přehledem dáte dvě 1,5 litrové láhve, mírně autobusovou pozici za značně položeným volantem si díky velmi pomalému řízení osvojíte rovněž a v neposlední řadě je třeba ocenit také znamenitý výhled panující všemi směry (Jen pozor na vozy s neprůhlednými fóliemi kvůli někdejší přestavbě na N1. I my je tam měli a výhled při couvání nebyl právě ukázkový.).

Nicméně, kvalita kůže a množství odkládacích prostor nejsou jedinými aspekty, v nichž Santa Fe potěší. Veškeré plasty totiž (navzdory své nevábnosti a tvrdým povrchům) vykazují obdivuhodně dobré a stále vlastnosti. Nic nevrže, nechrastí, a přestože palubní desku jistě nebudete považovat za nejkrásnější, štvát vás prostě nebude.

„Prostor? No máme prostor. A kolik byste ho chtěli?“ Tak nějak ve stylu werichovské legrace a pohádkových alchymistů, kteří dokázali přes zkrášlovací a ozdravný nápoj vyrobit i samotný elixír mladí, musel někdo postavit také tento vůz. Nejen, že uvnitř nabízí více místa než dnešní srovnatelná konkurence, ale v každém jednom směru vám vyjde (co se praktičnosti týče) maximálně vstříc, jako kdyby snad uměl kouzlit. A ani samotný zavazadelník není koneckonců špatný. Objem sice neoslní (528 – 1582 litrů), ale způsobem, jakým lze využít prakticky rovnou a nepřerušovanou plochu, si vás získá. Pokud by to ale přesto bylo málo, najdete pod podlážkou ještě dalších 246 litrů prostoru, takže výsledný objem činí mohutných 774 litrů. Rezerva je totiž umístěna zespod vozu.

Motor a převodovka – klasický traktor
Vznětový čtyřválec o objemu 2,2 litru se v roce 2007 dočkal nepatrného posílení ze 110 na výsledných 114 kilowatt a právě ten silnější máme pod kapotou i my. Upřímně bychom však při konkrétním výběru doporučovali koukat spíše po vzácnějších provedeních se 110 kilowatty, která ve výrobě příliš nesetrvala. Proč? No… Ono mírné posílení mělo samozřejmě svoje důvody a jedním z nich je i filtr pevných částic u motorů s automatickou převodovkou. Filtr v Santa Fe nebývá výrazně problémový a běžně vydrží okolo 160 000 kilometrů, ale i zde však platí, čím méně částí na údržbu, tím lépe.

Jízdní dynamika nicméně neoslní ani u jedné z variant. Pomalejší pětistupňový automat vyznává spíše klidné tempo a rovněž motor neholduje vysokým otáčkám (vytáčet jej přes 3 500 otáček pozbývá jakéhokoliv smyslu). Zapomenout nesmíme také na hmotnost, která u lépe vybaveného Santa Fe překračuje 1 900 kilogramů. Výsledek je tedy nadmíru jasný, a pokud vyznáváte třeba jen trochu svižnější přesuny, motor 2.2 CRDi v Santa Fe rozhodně nechtějte.

Jezdit se s ním ale dá a v případě, že to zkusíte rozumně, odvděčí se vám spotřebou do 8 litrů na 100 kilometrů. Dlouhodobě je ale nutné počítat spíše s 10 litry nafty na 100 kilometrů a při výraznějším jízdním stylu a častých podřazeních se bez problému podíváte k 14 litrům. Ale jak jsem předesílal… I s nohou na podlaze pojedete stále pomalu. Jezdit proto jinak než klidně nemá smysl, o čemž ví své o i podvozek. Plynule se tak dostáváme k další kapitole.

Jízda – silný průměr
Santa Fe má totiž povážlivě velká kola s rozměry 235/60 R18 a je jasné, že taková kola něco váží (jedno má téměř 40 kilo!). Velmi často se proto stává, že vůz při nájezdu na ostřejší nerovnost odskočí, nebo se jinak zakroutí, což k chuti po dynamickém svezení nepřispěje. A samotný podvozek? Není špatný, jen je dělaný podle starého receptu. Aby se vůz příliš nenakláněl, musí být nastavení tuhosti tvrdší a výsledný komfort tedy nijak neoslní. Ale ano, podobné chování měla v těchto letech většina dostupných SUV, takže žádná bída.

Horší je to až s řízením, které je narovinu jedním z nejhorších, jaké jsem za poslední roky zkusil. Zatočíte… nic. Zatočíte hodně… škub, a auto sjíždí do příkopu. Pro pána Jána… Garantuji vám, že při řízení se rozhodně nudit nebudete (zvláště na rozbité silnici ne). S opětovnou připomínkou, že s takovým autem by se nemělo jezdit rychle, bych se pak jen opakoval.

Při běžné jízdě je ale chování Santa Fe takříkajíc průměrné a rozhodně mi proto nevadilo. Na nezpevněných cestách se rovněž cítí jako doma a díky tlačítku před řadicí pákou, které zamkne distribuci výkonu mezi oběma nápravami v poměru 50:50, se s ním při troše rozumu nemusíte bát ani těžšího terénu. Většinu nástrah zvládne s noblesou a limitním faktorem se na ostrých přejezdech stane až dlouhý rozvor. Přesto nás však vyvezlo všude, kam jsme si usmysleli.

Závěr – rozumná koupě
Je zajímavé, jak se ten automobilový svět mění. Stačí se podívat pár let zpátky a všechno bylo jinak. Druhá generace Hyundai Santa Fe nás ale příjemně překvapila. Jde totiž o vůz, který byl na rozdíl od drtivé většiny jihokorejské produkce vyroben s láskou, a přestože není právě dokonalý, jeho tvůrci se při výrobě snažili natolik důkladně, že je schopen i po letech jezdit jako nový. Není tedy jediný důvod vám jeho koupi rozmlouvat.

Podívejte se na aktuální nabídku druhé generace Hyundai Santa Fe v autobazarech.

 

Vůz zapůjčil autobazar AAA Auto.

 

Plusy
+ design
+ vnitřní prostor
+ funkčnost vozu
+ množství odkládacích schránek
+ rozumná cena

Mínusy
- pouze pětistupňový automat
- katastrofické řízení
- kvalita některých plastů

Hyundai Santa Fe 2.2 CRDi (rok 2008)

Objem motoru

2188 ccm

Typ motoru

řadový čtyřválec (R4)

Druh motoru

vznětový přeplňovaný

Typ přeplňování

turbodmychadlo

Maximální výkon

114 kW / 155 koní / 4 000 ot./min.

Maximální točivý moment

434 Nm / 1 800 – 2 500 ot./min.

Převodovka

pětistupňová automatická

Poháněná kola

všechna kola (preference přední nápravy)

Maximální rychlost

179 km/h

Zrychlení z 0 na 100 km/h

11,6 s

Udávaná spotřeba město

9,6  l/100 km

Spotřeba mimo město

6,0 l/100 km

Kombinovaná spotřeba

7,3 l/100 km

Spotřeba během testu

8,2 l/100 km

Objem nádrže

75 l

Pohotovostní hmotnost

1 912 kg

Délka / šířka / výška

4 675/1 890/1 725 mm

Rozvor

2 700 mm

Zavazadelník/ Po sklopení

528+246/1 582 litrů

Cena v době testu

280 000 Kč


Text: Martin Müller Foto: Filip Kešner

Vyhledat vozidla v inzerci: Hyundai

Fotografie k článku

Fotografie k článku Test ojetiny: Hyundai Santa Fe 2.2 CRDi - poctivý Korejec Fotografie k článku Test ojetiny: Hyundai Santa Fe 2.2 CRDi - poctivý Korejec Fotografie k článku Test ojetiny: Hyundai Santa Fe 2.2 CRDi - poctivý Korejec Fotografie k článku Test ojetiny: Hyundai Santa Fe 2.2 CRDi - poctivý Korejec Fotografie k článku Test ojetiny: Hyundai Santa Fe 2.2 CRDi - poctivý Korejec Fotografie k článku Test ojetiny: Hyundai Santa Fe 2.2 CRDi - poctivý Korejec Fotografie k článku Test ojetiny: Hyundai Santa Fe 2.2 CRDi - poctivý Korejec Fotografie k článku Test ojetiny: Hyundai Santa Fe 2.2 CRDi - poctivý Korejec Fotografie k článku Test ojetiny: Hyundai Santa Fe 2.2 CRDi - poctivý Korejec Fotografie k článku Test ojetiny: Hyundai Santa Fe 2.2 CRDi - poctivý Korejec Fotografie k článku Test ojetiny: Hyundai Santa Fe 2.2 CRDi - poctivý Korejec Fotografie k článku Test ojetiny: Hyundai Santa Fe 2.2 CRDi - poctivý Korejec Fotografie k článku Test ojetiny: Hyundai Santa Fe 2.2 CRDi - poctivý Korejec Fotografie k článku Test ojetiny: Hyundai Santa Fe 2.2 CRDi - poctivý Korejec Fotografie k článku Test ojetiny: Hyundai Santa Fe 2.2 CRDi - poctivý Korejec Fotografie k článku Test ojetiny: Hyundai Santa Fe 2.2 CRDi - poctivý Korejec Fotografie k článku Test ojetiny: Hyundai Santa Fe 2.2 CRDi - poctivý Korejec Fotografie k článku Test ojetiny: Hyundai Santa Fe 2.2 CRDi - poctivý Korejec Fotografie k článku Test ojetiny: Hyundai Santa Fe 2.2 CRDi - poctivý Korejec Fotografie k článku Test ojetiny: Hyundai Santa Fe 2.2 CRDi - poctivý Korejec Fotografie k článku Test ojetiny: Hyundai Santa Fe 2.2 CRDi - poctivý Korejec Fotografie k článku Test ojetiny: Hyundai Santa Fe 2.2 CRDi - poctivý Korejec Fotografie k článku Test ojetiny: Hyundai Santa Fe 2.2 CRDi - poctivý Korejec

Líbí se Vám článek? Nenechte si ujít další. Sledujte nás na Facebooku.

Sdílet článek

Komentáře k článku:


SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY


Všechny články o značce / modelu
NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Prémiová paliva pro ojetý vůz: ano či ne? (1/2)

Prémiová paliva pro ojetý vůz: ano či ne? (1/2)

Vyplatí se u čerpacích stanic tankovat prémiová paliva, nebo je to u běžných ojetých vozů zbytečné? Jaké vlastně mají dražší paliva výhody? Nejen na tyto časté otázky motoristů se pokusíme odpovědět v našem dvoudílném..

Citroën uvádí nový model C5 Aircross Hybrid. Co vše nabídne?

Citroën uvádí nový model C5 Aircross Hybrid. Co vše nabídne?

V příštím roce mají všechny nové modely značky Citroën dostat svou hybridní nebo elektrickou verzi a SUV C5 Aircross je..

Test ojetiny: Audi A6 Avant 3.0 TDi Quattro (video)

Test ojetiny: Audi A6 Avant 3.0 TDi Quattro (video)

Populární Audi A6 generace C7 se vyrábělo v letech 2010 až 2018. K dispozici je s karoserií sedan a v praktičtějším..

Na ostrý Volkswagen T-Roc R milion nestačí, pod kapotou má ale 300 koní

Na ostrý Volkswagen T-Roc R milion nestačí, pod kapotou má ale 300 koní

Nový T-Roc R, všestranný crossover s výkony opravdového sportovního vozu, přijíždí k českým prodejcům značky..

Nový Ford Explorer Plug-in Hybrid uspěl v nárazových testech Euro NCAP. Dostal plný počet hvězd.

Nový Ford Explorer Plug-in Hybrid uspěl v nárazových testech Euro NCAP. Dostal plný počet hvězd.

Nejnovější generace amerického sedmimístného SUV byla podrobena nárazovým testům a jejich výsledek příjemně překvapil...