Test ojetiny: Hyundai Genesis Coupé – povedená zadokolka

vloženo

Toto velké sportovní kupé s pohonem zadních kol vyráběl Hyundai ve své korejské továrně mezi lety 2009 a 2016. Vůz se prodával i na našem trhu, kde je nyní atraktivní ojetinou.

Test ojetiny: Hyundai Genesis Coupé – povedená zadokolka Test ojetiny: Hyundai Genesis Coupé – povedená zadokolka

Hyundai Genesis Coupé vyjel v roce 2009 a ve svém původním provedení vydržel do roku 2012 – na evropské trhy přitom vstoupil až v roce 2011. Následovala modernizovaná verze vyráběná v letech 2013 až 2016, která ovšem vstoupila jen na vybrané trhy. Automobil byl od počátku stavěn pro americký trh a uvedení jeho původního provedení v Evropě bylo jen dočasnou záležitostí. Tomu nakonec odpovídá i fakt, že zde po tomto voze sáhlo jen málo řidičů, což nyní znamená opravdu omezenou nabídku ojetin.


Automobil je koncipován jako 2+2 místný, tedy s dvojicí plnohodnotných sedadel vpředu a dvojicí nouzových míst vzadu. Tomu dopovídá i prostorové rozvržení interiéru, jenž nabízí dostatek místa na předních sedadlech, ale přístup dozadu je přes odklopená opěradla předních sedaček dost omezený. Vzadu se navíc případní cestující musejí vypořádat s omezenou nabídkou prostoru, což je zapříčiněno kromě jiného i svažující se střechou sportovně střižené karoserie.

Řidiče potěší velice pohledná palubní deska, plně ladící s designem exteriéru. Kladně můžeme hodnotit také kvalitu použitých plastů nebo pohodlná sedadla s výrazným bočním vedením těla. Jejich velká šířka ale stojí za skutečností, že ne každému poskytnou sedačky dobrou oporu. Zavazadelník o objemu 332 litrů je pro kupé dostačující.

Genesis Coupé disponuje dobrými jízdními vlastnostmi s jednou výhradou: při průjezdu utahující se zatáčkou se můžete dostat do momentu, kdy měkčí silentbloky zadní nápravy bočnímu zatížení přestanou odolávat a dojde k citelnějšímu stočení vozu dovnitř zatáčky. U automobilu s pohonem zadních kol by však měl řidič s nástupem přetáčivosti počítat. Výhradu máme také k přecitlivělému ESP. Zkušenější řidiči jej mohou deaktivovat a užít si znatelně lepšího chování auta.

Vůz dostal dvě motorizace, obě se přitom nabízeli jak s manuální, tak s automatickou převodovkou. Automat občas ale neví, jakou rychlost má vlastně zařadit. Manuál je navíc z hlediska spolehlivosti rozhodně lepší volbou. Základ nabídky představuje přeplňovaný čtyřválec 2.0 T s výkonem 154 kW (209 k) a maximálním točivým momentem 299 Nm. Po modernizaci tyto hodnoty narostly na 202 kW (275 k) a 373 Nm. V rámci modernizace dostaly oba motory přímé vstřikování benzinu GDI.

Tedy i výborný šestiválec 3.8 V6, který potěší také příjemným zvukem. Původně disponoval výkonem 223 kW (303 k) a maximálním točivým momentem 361 Nm. Po modernizaci se pochlapil na 255 kW (347 koní) a rovných 400 Nm. To mělo za následek zlepšení zrychlení z 0 na 100 km/h z 6,4 s na 5,9 sekundy. Tím ale nabyl všemu konec. Obě pohonné jednotky totiž ještě jednou posílily a to na 204 kW (277 k), respektive 260 kW (354 k).

U přeplňovaného motoru si dejte pozor na stav turba, které trpí pokud není před zhasnutím pohonné jednotky řádně dochlazeno. Vyloučit nelze problémy se zapalovacími cívkami nebo s dobíjením. „Pozor si dejte na vůle v silentblocích a čepech přední nápravy, vyloučit nelze ani vůle na zadní nápravě,“ říká Jindřich Topol, manažer výkupu AAA AUTO. Silentbloky náprav jsou známým slabším místem korejských vozů, i když v posledních letech se v tomto ohledu již citelně zlepšují.

„Velkou pozornost věnujte brzdovým komponentům. Tede nejen destičkám, ale i brzdovým kotoučům. U sportovních aut jsou nezřídka na konci životnosti,“ vysvětluje zástupce AAA AUTO. Stejně tak nelze zcela vyloučit ani nadměrně opotřebená ložiska kol, která prozradí typické hučení. „Při výběru automobilu se ale snažte především prověřit jeho historii. Řada sportovních vozidel má za sebou větší havárii a to může zanechat následky, které pak mohou přijít nového majitele na vysoké částky,“ varuje Jindřich Topol z AAA AUTO.

Občas se můžete setkat také s mlžením světlometů, což je dáno průnikem vlhkosti. Hyundai Genesis Coupé není na trhu početně zastoupen a zájemce o něj bude muset chvilku hledat. Na druhou stranu, pokud si vybere, bude vlastníkem vozu, který rozhodně na každém rohu neuvidíte.


Milan Jirouš (text+foto)

Vyhledat vozidla v inzerci: Hyundai

Fotografie k článku

Fotografie k článku Test ojetiny: Hyundai Genesis Coupé – povedená zadokolka Fotografie k článku Test ojetiny: Hyundai Genesis Coupé – povedená zadokolka Fotografie k článku Test ojetiny: Hyundai Genesis Coupé – povedená zadokolka Fotografie k článku Test ojetiny: Hyundai Genesis Coupé – povedená zadokolka

Líbí se Vám článek? Nenechte si ujít další. Sledujte nás na Facebooku.

Sdílet článek

Komentáře k článku:


SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY


Všechny články o značce / modelu
NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Test ojetiny: Alfa Romeo 166 – křižník s výjimečným motorem

Test ojetiny: Alfa Romeo 166 – křižník s výjimečným motorem

Dřívější vlajková loď automobilky Alfa Romeo, model 166, dodnes poskytne skutečně excelentní cestovní komfort. Navíc jej lze sehnat i s legendárním šestiválce „Busso“, který tento model mění ve sbírkový..

Levnější verze Škody Octavia G-TEC vstupuje na trh, půl milionu ale stále nestačí

Levnější verze Škody Octavia G-TEC vstupuje na trh, půl milionu ale stále nestačí

Na českém trhu přibyla Octavia s motorem 1,5 G-TEC/96 kW a šestistupňovou manuální převodovkou. Její doporučená..

Test ojetiny: Citroën Xantia – jízda na obláčku

Test ojetiny: Citroën Xantia – jízda na obláčku

Hydropneumatické pérování dostává model Xantia do úplně jiných dimenzí. Komfortní odpružení přitom nevyžaduje..

Hyundai Ioniq 5 je úplně jiný elektromobil, bude fungovat jako dobíječka

Hyundai Ioniq 5 je úplně jiný elektromobil, bude fungovat jako dobíječka

Nejnovější model automobilky Hyundai stojí na nové platformě e-GMP a přináší výhody typické pro čistokrevný..

Test: Kia Xceed 1.6 CRDi SCR MHEV iMT - Je lepší v naftě?

Test: Kia Xceed 1.6 CRDi SCR MHEV iMT - Je lepší v naftě?

Je tišší než ProCeed, praktičtější než klasický Ceed a jezdí prostě skvěle. Premiérově ale dostal zbrusu novou..