Test ojetiny: Citroën C2 VTR a VTS – pro ty, co se nebojí

vloženo

Sportovně střižené varianty Citroënu C2 mohou nabídnout rychlé svezení, po stránce jízdních vlastností a spolehlivosti to ale vázne. Kdo zatouží po tomto citroënu, měl by jeho pořízení dobře zvážit.

Test ojetiny: Citroën C2 VTR a VTS – pro ty, co se nebojí Test ojetiny: Citroën C2 VTR a VTS – pro ty, co se nebojí

Francouzská „dé-dvojka“ přišla na trh v roce 2003 a ihned na sebe strhla pozornost svým velice vydařeným designem.


Maličký hatchback si okamžitě zamilovala především ta něžnější část řidičské populace. Ženám zkrátka vůz sedl jak rozměrově, tak nabízenou paletou barevných odstínů. Na silnici se začaly objevovat malé citroëny ve veselých barvách, s motory poskytujícími dostatek výkonu pro většinu motoristů. Nezapomnělo se ale ani na ty, jejichž srdce nerozhání do žil vysokooktanové palivo. Již při uvedení modelu na trh se totiž objevila i sportovněji střižená verze VTR.

„Vé-té-erko“ mělo zpočátku pod kapotou zážehovou šestnáctiventilovou šestnáctistovku. Motor 1.6 16V dává výkon 80 kW (109 koní), což se může někomu zdát zoufale málo, ale v maličkém citroënu s nevelkou hmotností a uskákaným podvozkem to zaručuje pořádnou dávku adrenalinu, pokud jen trochu podržíte pedál plynu. Tento agregát umí „cé-dvojku“ pořádně rozpálit. Jenže požitek z jízdy do značné míry krotí přítomnost robotizované převodovky SensoDrive (s jinou se tato motorizace nenabízela), která řadí pomalu, občas doslova váhá, zda má vůbec něco udělat. Navíc její nespolehlivost se stala pověstnou.

Po facelift, který proběhl v roce 2005, se v roce 2006 objevil Citroën C2 VTR i s manuální převodovkou, avšak jen s motorem 1.4 16V jehož výkon dosahuje hodnoty 65 kW. Ano, i 88 koní je pro malé nemnoho vážící automobil dost, ale s téměř sto deseti se to prostě nedá srovnávat. Přesto si „vé-té-erko“ se čtrnáctistovkou vede dobře a oblibu si našlo zejména díky klasickému manuálnímu řazení.

Ještě než přišla na trh slabší verze VTR, dostala se do prodeje nejostřejší varianta pod označením VTS. Tu však na trhu s ojetými automobily potkáte jen vzácně a je to ta verze, jejíž cena zcela určitě v budoucnu poroste. Citroën C2 VTS, nabízený od roku 2005, používá taktéž atmosférický agregát a opět je to šestnáctistovka. Jenže zde motor 1.6 16V pracuje s výkonem 90 nebo 92 kW. Až 125 koní výkonu pak slibuje hodně svižné svezení. Navíc zde najdete manuální převodovku! Důležitým rozdíl oproti VTR představuje také jiná elektronika a vačky – právě tyto úpravy mají na svědomí nárůst výkonu. Řidičské zážitky za volantem tohoto vozu jsou zaručeny, jen dobře zvažte své schopnosti.

Malý rozvor náprav modelu C2 s sebou totiž nese jedno velké negativum a to je ztráta stability při ostrém brzdění třeba před zatáčkou, kdy se vůz snadno utrhne a stáčí do strany. pak je třeba brzdit přerušovaně, aby automobil opět chytil směr. Problémy působí i uskákaná zadní náprava, takže pokud nejedete po ukázkové asfaltce, je třeba hrbolaté silnici výrazně přizpůsobit jízdní styl. Na kvalitní klikaté okresce si ale zařádíte doslova fantasticky. Jízdní vlastnosti prostě mají značné rezervy a s tím je třeba počítat.

Čtyřmístný interiér vozu nabídne vzhledem k vnějším rozměrům auta prostor pro posádku řekněme dostatečný. Prostornost ale není to, co by zájemce o sportovně střižený automobil zrovna hledal. Potěší výborně tvarované sedačky vpředu, zajišťující dobré vedení těla v zatáčkách i designově zdařilá palubní deska. Zavazadelník o objemu 165 litrů je spíš na menší nákup, díky posunu zadních sedadel ale lze zvětšit na mnohem příznivějších 225 litrů – na zadních sedačkách se tím ale prostor dramaticky minimalizuje. Každému nemusí zcela vyhovovat přístup do zavazadelníku, který je řešen rozděleným víkem. Jeho horní část s oknem se vyklápí samostatně nahoru, spodní dvířka pak po otevření horní části lze vyklopit dolu, nebo nechat zavřené – i tak lze do zavazadelníku nakládat.

„Při výběru vozu s robotizovanou převodovkou SensoDrive dobře prověřte její funkčnost. Patří totiž mezi slabší články tohoto automobilu,“ varuje Jindřich Topol, manažer výkupu AAA AUTO. SensoDrive také vytrestal řadu neznačkových servisů, kde nevěděli, že před demontáží této převodovky je nutné pomocí diagnostici její uvedení do parkovacího módu. Pokud se tak neučiní, vzniká škoda přibližně 12 000 korun. Častěji se vyskytují poruchy alternátoru, známé jsou i závady palivového čerpadla.

„Model C2 se obecně častěji potýká s poruchami elektroniky a sportovnější verze VRT a VTS v tomto směru nepředstavují žádnou výjimku,“ vysvětluje zástupce AAA AUTO. Za svítící kontrolku airbagů mnohdy může vadný konektor, vyskytuje se častější praskání žárovek v potkávacích světlometech, ale pozornost je třeba věnovat i elektrické palubní výbavě.

„Pozor si dejte na praskající silentbloky zavěšení motoru, známé jsou vůle na přední nápravě, která má kratší životnost,“ ze zkušenosti hodnotí Jindřich Topol z AAA AUTO. Časté je pískání brzd a nezřídka se můžete setkat s vozem, jehož trápí zvlněné brzdové kotouče. Zvýšenou pozornost věnujte pohonné jednotce, zda dobře drží volnoběh za studena i po zahřátí, zda se nepřehřívá a podobně. Je třeba vycházet z toho, že sportovně laděný model předchozí majitel jistě proháněl a pokud se k němu neuměl správně chovat, mohl zadělat na řadu nepříjemných problémů.


Milan Jirouš (text a foto)

Vyhledat vozidla v inzerci: Citroen

Fotografie k článku

Fotografie k článku Test ojetiny: Citroën C2 VTR a VTS – pro ty, co se nebojí Fotografie k článku Test ojetiny: Citroën C2 VTR a VTS – pro ty, co se nebojí Fotografie k článku Test ojetiny: Citroën C2 VTR a VTS – pro ty, co se nebojí Fotografie k článku Test ojetiny: Citroën C2 VTR a VTS – pro ty, co se nebojí Fotografie k článku Test ojetiny: Citroën C2 VTR a VTS – pro ty, co se nebojí Fotografie k článku Test ojetiny: Citroën C2 VTR a VTS – pro ty, co se nebojí Fotografie k článku Test ojetiny: Citroën C2 VTR a VTS – pro ty, co se nebojí Fotografie k článku Test ojetiny: Citroën C2 VTR a VTS – pro ty, co se nebojí Fotografie k článku Test ojetiny: Citroën C2 VTR a VTS – pro ty, co se nebojí

Líbí se Vám článek? Nenechte si ujít další. Sledujte nás na Facebooku.

Sdílet článek

Komentáře k článku:


SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY


Všechny články o značce / modelu
NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Suzuki prodlužuje záruku u svých modelů na 5 roků

Suzuki prodlužuje záruku u svých modelů na 5 roků

Vysokou kvalitu a vyhlášenou spolehlivost osobních vozů Suzuki nově podtrhuje prodloužená záruka Suzuki Premium, která pokrývá záruční případy nad rámec tovární záruky až do nájezdu 150 000 km nebo 5 let stáří vozidla...

Kia Stinger GT v Česku končí, její místo přebírá model EV6 GT, který umí stovku za 3,5 sekundy

Kia Stinger GT v Česku končí, její místo přebírá model EV6 GT, který umí stovku za 3,5 sekundy

Kia Czech plánuje uzavřít zákaznické objednávky na model Stinger GT ke konci roku 2022. Sportovní sedan, jenž vydláždil..

České ceny Hondy Civic Type R začínají na 1 299 900 Kč

České ceny Hondy Civic Type R začínají na 1 299 900 Kč

Objednat zcela nový model Honda Civic Type R lze od 1.12.2022 přičemž první dodávky v Evropě se očekávají v průběhu..

Ford Ranger přijíždí s šestiválcem v nové luxusní variantě Platinum

Ford Ranger přijíždí s šestiválcem v nové luxusní variantě Platinum

Luxusní Ranger Platinum pohání šestiválcový třílitrový diesel o výkonu 240 koní a točivém momentu 6600 Nm. Šestiválec..

Novou DS 7 můžete mít za milion, ale také za dvojnásobek

Novou DS 7 můžete mít za milion, ale také za dvojnásobek

Včera automobilka DS předtavila v pražském paláci Lucerna model DS 7, který má zároveň české cenovky. S dieselem jej..