Test: BMW X1 - berte všemi deseti, nebudou

30. 09. 2015
Sdílet článek

Již v říjnu by se měla začít prodávat nová generace mnichovského modelu X1, která dala sbohem pohonu zadních kol a sází na pohon přední nápravy jako většina pseudoterénně tvářících se konkurentů. Jistá vyjímečnost tak vymizí a my byli zvědaví, jak si dosluhující generace vede po šesti letech na trhu v kombinaci dieselu, automatu a pohonu všech kol?

Dosluhující BMW X1 (E84) je na trhu od roku 2009. Po třech letech výroby prošlo omlazením a na jaře roku 2014 přibyla moderní technika (např. ConnectedDrive Services). Modernizace přinesla atraktivnější vzhled a řadu vylepšení. V kabině se například objevil nový volič automatické převodovky, stejný jako se montuje do daleko dražších modelů.


Prostorný, ale jen pro čtyři
Středový panel testovaného exempláře se výrazně lišil od základní poměrně chudě vybavené varianty. Hlavní prim tak hrál displej příplatkové navigace, která funguje bezvadně a může se pochlubit výtečným grafickým zpracováním. Navigace, audiosystém a všechny ostatní parametry se nastavují pomocí otočného joysticku na středovém panelu. Pro rychlou navigaci slouží tlačítka umístěná kolem samotného ovladače.

Tip: vozy BMW X1 na prodej

Prostoru pro cestující je u BMW malinko více než u Škody Yeti. Podélně i na šířku je BMW o pár centimetrů větší, ale na zadních sedadlech je na výšku prostoru méně. Prostřední sedadlo je pak doslova výsměchem dospělého cestující, trpět na něm bude i dítě. Zadní sedadla jsou dělitelná v poměru 40:20:40 a u každého opěradla lze jednotlivě upravovat jeho sklon (v deseti různých polohách!). Podélného prostoru je dostatek, jelikož X1 vychází podvozkově z řady 3, nikoliv z jedničkového modelu). Také potěší prostor pod podlahou kufru a nízká nákladová hrana. Využitelná šířka je však nejmenší ze všech konkurentů.


Ještě pořádný diesel
Testovaný dvoulitrový diesel poskytuje dostatek síly. Její přísun však není plynulý. Po překročení dvou tisíc otáček v dieselu bouchnou saze a X1 vystřelí kupředu. V tento okamžik je poskytovaná dynamika silně nadprůměrná, čemuž sekunduje i pohon všech kol poskytující příkladnou trakci. Při rychlých přesunech popsaná charakteristika dieselu narušuje celkovou plynulost. Dvoulitrový diesel je ze staré školy a rád předvádí mohutný zátah. Ten paradoxně není vykoupen vysokou spotřebou paliva. Týdenní ježdějí a časté využívání síly dvoulitru vedlo k závěrečné spotřebě 6,8 l/100 km. Nouze nebyla o rychlé dálniční přesuny, ani o poskakování v kolonách ve městě, proto tento výsledek považujeme za dobrý.

Podvozek umí potěšit srdce i zadnice
I přes obuté osmnáctipalcové runflaty byl cestovní komfort dostatečný a plně srovnatelný s ostatními podobně tuhými konkurenty. Mnichovský model však konkurenci válcuje hravostí a ochotou měnit směr jízdy. I přes vyšší těžiště se X1 vrhá do oblouku po hlavě a při vypnuté stabilizaci dovoluje  zatáčky projíždět velmi efektivně. Neztratíte se, ani když opustíte zpevněné komunikace a vyrazíte na polní či lesní cestu, kde si lze užít dostatek zábavy.

X1 se chová na silnici jako běžný hatchback. Na suchém asfaltu vyžaduje uvedení stabilizace do činnosti velmi hrubé zacházení. X1 opisuje oblouky jistě a čitelně. Řazení je přesné, řízení adekvátní poskytované zábavě a brzdy vyžadují trochu více síly. Vyšší rychlostní tempo poznáte jen v zatáčkách, kde se projevuje vyšší hmotnost. Na dálnici je X1 maximálně stabilní, jen hluku od střechy by mohlo být při vysokých rychlostech méně.

Pokrok nezastavíš
Testovaný model byl prvním mnichovským SUV označovaným písmenem X, u kterého šlo volit pouze pohon jedné nápravy - naštěstí té zadní. Časy se však mění a mnichovská automobilka s příchodem nových modelů opouští tuto koncepci. Pokud tedy toužíte po X1 s pohonem zadní nápravy, pospěšte si, do prodeje se dostala již nová generace.

Plusy
+ slušná prostornost
+ nestárnoucí design
+ dobrý výhled z vozu
+ podvozek poskytující zábavu
+ přesné řazení i řízení
+ zábavnější pohon zadní nápravy

Mínusy
- ve vyšších rychlostech více hluku od střechy
- celkově slabší odhlučnění
- prémiová cenovka


Nabídka vozidel na prodej

Zobrazit více vozidel

Fotogalerie

redakce

Mohlo by vás zajímat


Nejnovější články


Nejčtenější články měsíce

Top
Peugeot 3008 má české ceny. Hybrid koupíte za cenu základního Karoqu
Chcete novou Škodu Octavii s dobrou výbavou výhodně? Právě teď máte šanci Neplaťte za elektronickou dálniční známku víc, než musíte Test: MG5 Electric – kombi z Činy, které nahání hrůzu evropským automobilkám Test: Mazda 3 e-SKYACTIV X 186 - řidičsky zajímavý hatchback napěchovaný elektronikou

Tipy z autobazarů

Mercedes-Benz Třídy S

Rok výroby 2017

899 000 Kč

Volkswagen Golf

Rok výroby 2017

319 000 Kč

BMW Řada 3

Rok výroby 2006

145 000 Kč

Nissan Navara

Rok výroby 2018

499 900 Kč