Škoda Scala a Kamiq mají po modernizaci. Známe všechny změny

Škoda Auto provedla rozsáhlou modernizaci modelové řady kompaktního vozu Scala a městského SUV Kamiq.

Scala, praktický hatchback s výrazným vzhledem a bohatou standardní výbavou, nastavila měřítka v kompaktní třídě svým velkorysým vnitřním prostorem a objemem zavazadlového prostoru. Od roku 2019, kdy se poprvé objevila v showroomech, bylo zákazníkům na 57 trzích po celém světě dodáno téměř 230 000 kusů.


Několik měsíců po představení modelu Scala vstoupila česká automobilka do rychle rostoucího segmentu městských SUV s novým modelem Kamiq. Tento vůz nabízí výhody SUV, jako je lepší výhled a pohodlnější nastupování a vystupování díky zvýšené poloze sedadel spolu s větší světlou výškou, a kombinuje tyto vlastnosti s agilitou a ovladatelností kompaktního automobilu. Jako třetí model SUV ofenzivy značky Škoda se rychle stal bestsellerem. Z výrobní linky dosud sjelo více než 351 000 vozů Kamiq. V letech 2021 a 2022 byl nejprodávanějším SUV značky Škoda, a to před populárními SUV Kodiaq a Karoq. Kamiq je dodáván zákazníkům na 60 trzích po celém světě.

S přepracovanou maskou chladiče a novým vzhledem předního a zadního nárazníku připomíná modernizovaný model Scala ve verzi hatchback ještě více velkolepý koncept Vision RS. Jeho dynamický vzhled dále umocňují užší světlomety, které jsou poprvé k dispozici s technologií Matrix a LED moduly evokujícími ledové bloky. Přepracována byla také nabídka kol o průměru od 16" do 18". Charakteristické prodloužené ztmavené sklo pátých dveří, které se táhne až k zadním světlům v novém designu, zůstává k dispozici na přání. Nová Škoda Scala je dostupná v devíti barvách karoserie. Sportovní vrcholný model Scala Monte Carlo se tradičně vyznačuje černě lakovanými doplňky karoserie.

Kamiq má nyní větší, vzpřímenější masku chladiče. Nové nárazníky s výraznými difuzory mu dodávají ještě robustnější vzhled SUV. Pro model Kamiq charakteristické dělené světlomety mají navíc nové proporce. Horní část světlometů je ještě užší, spodní část se zvětšila. Ve spodní části jsou umístěny na přání dodávané Matrix-LED přední světlomety s výraznými šestiúhelníkovými moduly Matrix, které jsou pro modely Kamiq a Scala k dispozici poprvé. U hatchbacku byly krystalické LED moduly navrženy tak, aby evokovaly jiskřivé malé ledové kvádry nebo drahokamy.

Omlazené modely Kamiq a Scala vybaveny řadou asistenčních systémů, z nichž některé jsou běžně spojovány s vozy vyšších tříd. Dále tak zvyšují úroveň aktivní a pasivní bezpečnosti těchto dvou kompaktních modelů. Součástí standardní výbavy je například Front Assist s prediktivní ochranou chodců, Asistent udržování jízdního pruhu a rozpoznávání dopravních značek. V případě nehody chrání cestující až devět airbagů.

Scala a Kamiq mají novou nabídkovou strukturu, která přináší mimo jiné interiéry známé z rodiny plně elektrických vozů Enyaq. Ty se inspirují světem moderního bydlení a vyznačují se sladěnými barvami a materiály. Nové výbavové stupně Selection, Top Selection a sportovní vrcholnou verzi Monte Carlo doplňují čtyři varianty interiéru. Kromě toho jsou k dispozici pakety výbav na přání v několika kategoriích a několik samostatných položek výbavy na přání. Oblíbené varianty Monte Carlo, které vzdávají hold úspěchům značky Škoda na Rallye Monte Carlo, tradičně vynikají černými designovými prvky a také umělou kůží v dekoru Carbon použitou v interiéru. Virtuální kokpit mini o velikosti 8" a infotainment Media s 8,25“ displejem jsou součástí standardní výbavy všech modelů.

Stejně jako všechny vozy Škoda nabízejí i Scala a Kamiq Simply Clever prvky typické pro značku Škoda. Mezi klasické prvky patří například deštník ve dveřích řidiče, držák parkovacích lístků na A-sloupku a škrabka na led s ukazatelem hloubky dezénu pneumatik ve víčku palivové nádrže. Jako první modely značky Škoda v kompaktní třídě nabízí nová Scala a nový Kamiq nově virtuální pedál s elektricky ovládanými pátými dveřmi, který je dostupný na přání. Několik nových prvků z jiných modelů Škoda si našlo cestu i do modernizovaného kompaktního modelu a městského SUV. K dispozici jsou také Simply Clever prvky dostupné na přání.

Škoda Scala 2023

Simply Clever prvky, které jsou typické pro značku Škoda, jsou drobné prvky, které usnadňují každodenní používání vozu. Patří mezi ně například deštník ve dveřích řidiče, držák parkovacích lístků na A-sloupku nebo škrabka na led s ukazatelem hloubky dezénu pneumatik ve víčku palivové nádrže. V rámci modernizace modelů Scala a Kamiq byly nově přidány některé Simply Clever prvky, které byly dříve dostupné pro jiné modely Škoda. Například se tak virtuální pedál nyní poprvé objevuje ve voze Škoda v kompaktní třídě. Umožňuje pohybem nohy otevřít volitelné elektricky ovládané páté dveře, což je praktické například v případě, kdy má řidič v ruce nákupní tašky a nemá volné ruce.

Kromě virtuálního pedálu se Simply Clever prvky, které byly dříve k dispozici pro jiné modely Škoda, nově zavádějí i do modernizovaných vozů Scala a Kamiq. Patří k nim odkládací kapsy na mobilní telefony na zadní straně opěradel předních sedadel, známé z modelu Enyaq a Octavia nebo Fabia čtvrté generace. Dalším prvkem převzatým z modelu Fabia je automaticky připevnitelná a snadno vyjímatelná odkládací přihrádka na středovém tunelu, která umožňuje cestujícím na zadních sedadlech uložit drobné předměty a jejíž součástí je také pružný držák nápojů. Součástí všech vozidel jsou cargo elementy, 12V zásuvka, síťový program, háčky na úchyty TopTether v zavazadlovém prostoru a síť na krytu zavazadlového prostoru. Na přání dostupný funkční paket obsahuje vyjímatelnou odkládací přihrádku na středovém tunelu vzadu, odkládací prostory pod předními sedadly, několik držáků určených pro uchycení multimediálních zařízení a chytrá ochrana hrany dveří.


Nabídka vozidel na prodej

Zobrazit více vozidel

Fotogalerie

redakce

Mohlo by vás zajímat


Nejnovější články


Nejčtenější články měsíce

Top
Test: Kia Niro EV - ideální automobil pro ženy
Škoda ukázala interiéry nových modelů Superb a Kodiaq. Je to revoluční změna k lepšímu. Toyota má auta bez čekání. Nákupem skladovky můžete ušetřit pořádný balík peněz Rodiny radujte se – Citroën Berlingo se spalovacím motorem se vrací na český trh Test: Volkswagen ID. Buzz překvapuje vzhledem, praktičností a také spotřebou

Tipy z autobazarů

Hyundai Tucson

Rok výroby 2018

509 900 Kč

Škoda Octavia

Rok výroby 2019

439 900 Kč

Seat Ateca

Rok výroby 2017

459 990 Kč

Volvo XC60

Rok výroby 2017

600 000 Kč