Škoda Octavia Combi je s námi již 25 roků

vloženo

Škoda představila první moderní generaci modelu Octavia Combi 3. března 1998 na autosalonu v Ženevě. Sériová produkce budoucího bestselleru nabíhala v moderním výrobním závodě v Mladé Boleslavi již od února 1998. Legendární model Škoda Octavia Combi se během uplynulých 25 let v řadě zemí propracoval mezi nejúspěšnější automobily své kategorie.

Škoda Octavia Combi je s námi již 25 roků Škoda Octavia Combi je s námi již 25 roků

Aktuální čtvrtá novodobá generace nabízí i elektrifikované verze plug-in hybrid iV a mild-hybrid e-TEC. K tradičním devizám praktického vozu Škoda Octavia Combi patří kromě vynikajícího poměru cena/výkon také špičková úroveň bezpečnosti. Tu v prosinci 2022 opět potvrdily nejnáročnější testy Euro NCAP platné až do roku 2028.


Modelová řada Octavia představuje již od roku 1959 milník 127leté historie automobilky Škoda Auto. Ještě praktičtější provedení Octavia Combi s prostornou a variabilní „kombinovanou karoserií“, spojující výhody osobních a lehkých užitkových vozidel, zahájilo kariéru 11. září 1960. Škoda Octavia Combi o délce pouhých 4065 mm, šířce 1600 mm a výšce 1430 mm odvezla kromě pěti cestujících také 690 litrů zavazadel, při dvoumístném obsazení až 1050 l. Nechyběla lůžková úprava a řada dalších praktických prvků výbavy. V období 1961-1971 vzniklo v závodě Kvasiny 54 100 těchto automobilů. Pro základ modelu Octavia využila Škoda tradiční koncepci s páteřovým rámem podvozku a vpředu umístěným čtyřválcovým benzinovým motorem pohánějícím zadní kola. Robustní konstrukce v kombinaci se světlou výškou 175 mm se osvědčila i v náročných provozních podmínkách.

Další a ještě mnohem úspěšnější kapitola se začala psát v roce 1992, krátce po začlenění české automobilky do skupiny Volkswagen. Nově vyvíjený model Octavia byl prvním vozem značky Škoda založeným na koncernové podvozkové platformě A4. Tým designerů pod vedením Dirka van Braeckela již pracoval v digitálním prostředí CAD. Škoda Octavia, zpočátku s karoserií liftback, se začala v září 1996 vyrábět ve zcela nové montážní hale mladoboleslavského závodu, která byla zároveň i jednou z nejmodernějších v Evropě. Od září 1997 vznikalo v rámci předsériové produkce a tzv. nulté série asi 200 kusů novinky Octavia Combi, které ještě nebyly určeny zákazníkům. Výroba byla spuštěna v únoru krátce před oficiální světovou premiérou v úterý 3. března 1998 na prestižním autosalonu v Ženevě. První zájemci převzali klíče už během května 1998. Kombi s délkou 4,5 metru se rozvorem 2512 mm shodovalo s liftbackem, bylo o šest milimetrů delší a 26 mm vyšší. Prostor pro 548-1512 litrů zavazadel patřil v rámci dané třídy k největším.

skoda octavia combi

Nadčasová elegance karoserie zabodovala u odborníků i zákazníků, jak dokládá česká Národní cena za design (1999) – ale hlavně prodejní statistiky. V roce 1998 měla verze Combi 15% podíl na odbytu modelové řady Octavia, v roce 2001 už 40,5 %. Během 13leté kariéry vzniklo 470 600 vozů.

Od léta 2004 byla souběžně s první novodobou generací (interně označované A4) vyráběna druhá generace modelu Octavia Combi. Účelná koexistence trvala šest let, oba vozy se totiž na trhu skvěle doplňovaly. Moderní tvary nástupkyně modelu Octavia s interním označením A5 navrhl tým škodováckých designerů vedený Thomasem Ingenlathem. Pro toto kombi se do roku 2013 rozhodlo 881 200 zákazníků, šlo o 33 % globálních prodejů modelu Octavia.

Ještě větší úspěch slavila v pořadí třetí Octavia Combi (A7) představená 7. března 2013. Nabídka se postupně rozšiřovala třeba o outdoorovou verzi Octavia Scout s vyspělým pohonem 4×4, o automatické převodovky i řadu dalších moderních prvků. V období 2012-2020 opustilo výrobní závody Škoda Auto celkem 1 195 500 vozů třetí generace modelu Octavia Combi.

V listopadu 2019 představená čtvrtá generace se stala prvním vozem značky Škoda s mild-hybridní technologií e‑TEC. Škoda poprvé nabízí i plug-in hybrid Octavia Combi iV, který je dostupný také ve sportovní verzi Octavia Combi RS iV. Čtvrtá novodobá generace bestselleru značky překonala hranici čtvrt milionu prodaných vozů. Během uplynulého čtvrtstoletí tedy Škoda Octavia Combi oslovila více než 2,8 milionu zákazníků.

Příběh modelu Octavia připomene od 1. března do 17. května výstava v mladoboleslavském Škoda Muzeu.


redakce

Fotografie k článku

Fotografie k článku Škoda Octavia Combi je s námi již 25 roků Fotografie k článku Škoda Octavia Combi je s námi již 25 roků Fotografie k článku Škoda Octavia Combi je s námi již 25 roků

Líbí se Vám článek? Nenechte si ujít další. Sledujte nás na Facebooku.

Sdílet článek

Komentáře k článku:


SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY


Všechny články o značce / modelu
NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Jednodenní dálniční známky se dočkáme již příští rok

Jednodenní dálniční známky se dočkáme již příští rok

Dálniční známky čeká několik zásadních novinek. V příštím roce bude zavedena mimo jiné jednodenní známka a plánuje se napojení na Registr silničních vozidel, aby tuzemští motoristé měli jistotu, že zadaná RZ je napsaná..

Akce 7 dní Peugeot se vrací, model 208 Active Pack za 382.000 Kč

Akce 7 dní Peugeot se vrací, model 208 Active Pack za 382.000 Kč

Po dvouleté přestávce se opět koná akce 7 dní Peugeot, událost, která provázela Peugeot v ČR po mnoho let a prošla..

Test: Kia Niro 1.6 GDI PHEV Style - volba řidiček myslících na přírodu

Test: Kia Niro 1.6 GDI PHEV Style - volba řidiček myslících na přírodu

Nová generace Nira si dokázala získat srdce žen a byla zvolena ženským autem roku 2023. A nás zajímalo, co něžné..

Elektromobil pro každého? Volkswagen představil model ID. 2all s cenovkou 25.000 Eur

Elektromobil pro každého? Volkswagen představil model ID. 2all s cenovkou 25.000 Eur

Elektromobil pro každého se stává pomalu skutečností. Automobilka Volkswagen představila model ID. 2all, což by měl být..

Legendární Ford Bronco v Česku, připravte si ale dva milionu korun

Legendární Ford Bronco v Česku, připravte si ale dva milionu korun

Ford dnes oznámil, že na vybraných evropských trzích bude již brzy možné poprvé objednávat legendární americký terénní..