Prodej auta v pár krocích: Odpovědí na inzerát vše teprve začíná

vloženo

Ozval se vám po měsících inzerování zájemce o vaše auto? Ještě se neradujte, nemusí to totiž znamenat, že si ho skutečně koupí. A i když si plácnete, mějte na paměti, že celý obchod je teprve na začátku a vše vás teprve čeká. Jak prodej probíhá?

Prodej auta v pár krocích: Odpovědí na inzerát vše teprve začíná Prodej auta v pár krocích: Odpovědí na inzerát vše teprve začíná

Od chvíle, kdy si s kupujícím vašeho ojetého auta plácnete, až do momentu, když už s ním prakticky nebudete mít nic společného, musíte ujít dlouhou cestu. Prodej auta nefunguje na principu domluvy a tím pádem je třeba zařídit spoustu věcí, než bude obchod uzavřen.


Pokud jste vůz nikdy neprodávali, může pro vás být těžké se v celém procesu zorientovat. Proto jsme pro vás připravili stručný přehled, se kterým si budete jistí při každém kroku.

Evidenční kontrola jako první krok

Před prodejem vozu musí vůz projít evidenční prohlídkou, která slouží k tomu, aby se potvrdilo, že sedí jeho VIN kód, číslo karoserie a číslo motoru. Provádí se na stanicích technické kontroly, a to klidně už 30 dní před prodejem. 

Bez kupní smlouvy ani ránu

Počítáme s tím, že prohlídku vozu jste zvládli obstarat sami. Pokud se kupující rozhodl, že si vůz odveze, je třeba podepsat kupní smlouvu

Nejedná se o nijak zvlášť komplikovaný dokument, ale vždy se vyplatí do něj raději zahrnout i zdánlivé detaily. Můžete tak totiž předejít velkým konfliktům – když budete mít vše černé na bílém, řešení bude jasné jak facka.

Základem každé kupní smlouvy by měly být:

● identifikační údaje prodejce a kupujícího, 

● VIN kód vozidla a jeho parametry, 

● kupní cena vozu, 

● popis jeho vad a nedostatků,

● datum a podpisy.

Přepis levou zadní

Po podpisu kupní smlouvy je třeba zajít na dopravní obor a vyřešit přepis auta. Buď mohou jít na úřad obě strany společně nebo jedna z nich s tím, že od druhé získá plnou moc. Ideální bude, když se o přepis postaráte sami. Potřebovat k tomu budete vyplněný formulář, technický průkaz, kupní smlouvu a průkaz o evidenční kontrole.

Nezapomeňte na povinné ručení

Jakmile budete mít všechny předchozí kroky hotové, pak už vám jen zbývá se postarat o zrušení povinného ručení. Stačí s touto žádostí kontaktovat svou pojišťovnu a doložit důvod zrušení velkým technickým průkazem, kde je viditelný záznam o změně vlastníka.

Pokud jste pojištění zaplatili na celý rok a pár měsíců jste nevyužili, pojišťovna vám přeplatek vrátí.

Redakce / foto: Brett Jordan, PexelsLíbí se Vám článek? Nenechte si ujít další. Sledujte nás na Facebooku.

Sdílet článek

Komentáře k článku:


SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY


Všechny články o značce / modelu
NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

20 let, čtyři generace – Audi RS 6: vlk v rouše beránčím

20 let, čtyři generace – Audi RS 6: vlk v rouše beránčím

Audi RS 6 je vozem, který již 20 let vyvolává nadšení v globální komunitě fanoušků supersportovních automobilů společnosti Audi Sport, a to způsobem, jenž nemá obdoby. Audi RS 6 definuje již po čtyři generace segment..

Test: Subaru Outback 2.5i ES Field - nic lepšího neseženete

Test: Subaru Outback 2.5i ES Field - nic lepšího neseženete

Najít auto ve kterém se můžete pohybovat po jakémkoli povrchu naprosto komfortně není jednoduché. V podstatě neexistuje..

Recenze ojetiny: Ford Kuga ST-Line 2016-2019

Recenze ojetiny: Ford Kuga ST-Line 2016-2019

Modernizované kompaktní SUV Ford Kuga druhé generace uvedl Ford na trh v roce 2016. Vedle inovovaného vzhledu se Kuga..

Jak vyměnit AdBlue a k čemu v autě vlastně slouží?

Jak vyměnit AdBlue a k čemu v autě vlastně slouží?

Aby naftové vozy vytvářely menší emise, potřebují AdBlue, tedy takzvanou močovinu. Tu je potřeba jednou za čas doplnit,..

Test ojetiny: Volkswagen Golf VII – moderní kabát i motory

Test ojetiny: Volkswagen Golf VII – moderní kabát i motory

Sedmá generace populárního modelu Golf i dnes zaujme moderními tvary karoserie, navíc nabízí moderní a úsporné motory...