Prodej auta v pár krocích: Odpovědí na inzerát vše teprve začíná

Ozval se vám po měsících inzerování zájemce o vaše auto? Ještě se neradujte, nemusí to totiž znamenat, že si ho skutečně koupí. A i když si plácnete, mějte na paměti, že celý obchod je teprve na začátku a vše vás teprve čeká. Jak prodej probíhá?

Od chvíle, kdy si s kupujícím vašeho ojetého auta plácnete, až do momentu, když už s ním prakticky nebudete mít nic společného, musíte ujít dlouhou cestu. Prodej auta nefunguje na principu domluvy a tím pádem je třeba zařídit spoustu věcí, než bude obchod uzavřen.


Pokud jste vůz nikdy neprodávali, může pro vás být těžké se v celém procesu zorientovat. Proto jsme pro vás připravili stručný přehled, se kterým si budete jistí při každém kroku.

Evidenční kontrola jako první krok

Před prodejem vozu musí vůz projít evidenční prohlídkou, která slouží k tomu, aby se potvrdilo, že sedí jeho VIN kód, číslo karoserie a číslo motoru. Provádí se na stanicích technické kontroly, a to klidně už 30 dní před prodejem. 

Bez kupní smlouvy ani ránu

Počítáme s tím, že prohlídku vozu jste zvládli obstarat sami. Pokud se kupující rozhodl, že si vůz odveze, je třeba podepsat kupní smlouvu

Nejedná se o nijak zvlášť komplikovaný dokument, ale vždy se vyplatí do něj raději zahrnout i zdánlivé detaily. Můžete tak totiž předejít velkým konfliktům – když budete mít vše černé na bílém, řešení bude jasné jak facka.

Základem každé kupní smlouvy by měly být:

● identifikační údaje prodejce a kupujícího, 

● VIN kód vozidla a jeho parametry, 

● kupní cena vozu, 

● popis jeho vad a nedostatků,

● datum a podpisy.

Přepis levou zadní

Po podpisu kupní smlouvy je třeba zajít na dopravní obor a vyřešit přepis auta. Buď mohou jít na úřad obě strany společně nebo jedna z nich s tím, že od druhé získá plnou moc. Ideální bude, když se o přepis postaráte sami. Potřebovat k tomu budete vyplněný formulář, technický průkaz, kupní smlouvu a průkaz o evidenční kontrole.

Nezapomeňte na povinné ručení

Jakmile budete mít všechny předchozí kroky hotové, pak už vám jen zbývá se postarat o zrušení povinného ručení. Stačí s touto žádostí kontaktovat svou pojišťovnu a doložit důvod zrušení velkým technickým průkazem, kde je viditelný záznam o změně vlastníka.

Pokud jste pojištění zaplatili na celý rok a pár měsíců jste nevyužili, pojišťovna vám přeplatek vrátí.

Redakce / foto: Brett Jordan, Pexels


Nabídka vozidel na prodej

Zobrazit více vozidel


Mohlo by vás zajímat


Nejnovější články


Nejčtenější články měsíce

Top
Škoda ukázala interiéry nových modelů Superb a Kodiaq. Je to revoluční změna k lepšímu.
Česká pošta si pořizuje za více než půl miliardy tisíc nových aut Toyota má auta bez čekání. Nákupem skladovky můžete ušetřit pořádný balík peněz Rodiny radujte se – Citroën Berlingo se spalovacím motorem se vrací na český trh Test: Volkswagen ID. Buzz překvapuje vzhledem, praktičností a také spotřebou

Tipy z autobazarů

Audi RS 3

Rok výroby 2016

769 990 Kč

Škoda Octavia

Rok výroby 2019

439 900 Kč

Hyundai Tucson

Rok výroby 2018

509 900 Kč

Mercedes-Benz Třídy C

Rok výroby 2018

768 000 Kč