Prémiová paliva pro ojetý vůz: ano či ne? (2/2)

vloženo

Vyplatí se u čerpacích stanic tankovat kvalitní paliva, nebo je to u běžných ojetých vozů zbytečné? Jaké vlastně mají dražší paliva výhody? Přesně na tyto otázky se snažíme najít odpovědi v našem dvoudílném miniseriálu. Ve druhém díle se budeme mimo jiné zabývat i dopadem prémiových paliv na životnost motoru.

Prémiová paliva pro ojetý vůz: ano či ne? (2/2) Prémiová paliva pro ojetý vůz: ano či ne? (2/2)

Ačkoliv se prémiové pohonné hmoty často prodávají pod názvy, které upozorňují na sílu či rychlost, neznamená to, že takový produkt přináší výhody pouze v oblasti výkonu. Hlavním benefitem jsou často přísady, které vedou k delší životnosti motoru. Na příkladu známých prémiových paliv Shell V-Power ukážeme konkrétní vliv aditiv na lepší fungování motoru. Shell V-Power pohání automobily na běžných silnicích po celém světě a závodní verze tohoto paliva žene navíc kupředu i monoposty týmu Scuderia Ferrari ve formuli 1.


Hlavním úkolem tohoto paliva je sice pomoci pohonnému agregátu k optimálnímu výkonu motoru tím, že zamezuje vzniku nečistot (karbonových úsad) a pomáhá odstraňovat ty již vzniklé, které vznikají přirozeně při spalování benzínu i nafty. Zároveň speciální složky paliva snižují tření jeho mechanických částí. V dlouhodobém horizontu je tak motor udržován v dobrém stavu, blížícím se stavu z výroby.

Technologie jdou stále dopředu

Velcí hráči na trhu s pohonnými hmotami investují do vývoje nových paliv nemalé finanční prostředky. Prim v tomto ohledu hraje společnost Shell, která se může spolehnout na několik svých technologických vývojových center po světě. Všechna paliva Shell pro Českou republiku jsou vyvíjena a testována v laboratořích v Hamburku, kde se mimo jiné vyvíjejí také paliva pro závodní speciály včetně formule 1. Z těchto laboratoří pochází také nejnovější palivová technologie Shell Dynaflex, jež je obsažena v palivech, která mohou čeští řidiči tankovat.

Co říkají testy?

Na dvou testech v laboratorním prostředí i v reálném provozu si ukážeme konkrétní účinky benzínového i dieselového paliva. Před časem proběhly zkoušky v laboratořích nezávislé mezinárodní společnosti SGS v Kolíně. Test spočíval v tom, že byl motor (šlo o přeplňovaný čtyřválec s objemem 1,4 litru od koncernu VW) nejprve vystaven 48hodinovému „zanesení“ běžným palivem bez biosložky, splňujícím platné kvalitativní normy (celkem bylo spotřebováno 240 litrů) a posléze přišel na řadu 24hodinový cyklus s využitím 120 litrů benzínu Shell V-Power 95.

Test SGS v Kolíně

Při porovnání stavu trysek vstřikovačů vyšlo najevo, že prémiové palivo dokázalo zásluhou čisticích aditiv odstranit podstatnou část usazenin v palivovém systému, které se vytvořily během úvodního 48hodinového cyklu při použití obyčejného benzínu. V praxi se tato skutečnost projevila tím, že se doba vstřiku zkrátila o 37 procent a vrátila se na hodnoty před zahájením testu. Více v článku ZDE.

Zanesené vstřikovače obecně vedou k vyšším emisím i k vyšší spotřebě paliva a zhoršují chod motoru, což může vést až k nutnosti nákladné opravy bez ohledu na stáří vozu.

Výsledek testu metodou Dirt up & Clean up - běžný benzín a Shell V-Power Nitro+

Své opodstatnění má tankování prémiových paliv i v případě ojetých dieselových automobilů. Prokázal to i nedávný dlouhodobý test časopisu Svět motorů provedený na více než deset let starém Fordu Mondeo s nájezdem vyšším než 170 tisíc kilometrů.

V rámci zkoušky bylo do vozu po dobu deset tisíc kilometrů tankováno výhradně palivo Shell V-Power Diesel. A výsledek? Ojetému mondeu klesla dlouhodobá spotřeba z 6,7 na 6,3 litru a trysky vstřikovačů vykázaly po rozebrání podstatně nižší míru zanesení, díky čemuž začal motor lépe spalovat a méně kouřit. Více v článku ZDE.

Výsledky obou testů jsou jasnou ukázkou toho, že se i u ojetého vozu stojí za zvážení připlatit si za kvalitnější palivo. Cena za jednu nádrž sice může být řádově o několik desítek korun vyšší než v případě standardního benzínu, potažmo nafty, ale výsledný efekt se přesto nakonec může promítnout pozitivně do celkové ekonomiky jak nového, tak především staršího vozu. Máme na mysli celkovou spotřebu vozidla, množství ujetých kilometrů, ale také případné náklady na servisní zásahy v autoservisu.

redakce


Vyhledat vozidla v inzerci: Ford

Fotografie k článku

Fotografie k článku Prémiová paliva pro ojetý vůz: ano či ne? (2/2) Fotografie k článku Prémiová paliva pro ojetý vůz: ano či ne? (2/2) Fotografie k článku Prémiová paliva pro ojetý vůz: ano či ne? (2/2)

Líbí se Vám článek? Nenechte si ujít další. Sledujte nás na Facebooku.

Sdílet článek

Komentáře k článku:


SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY


Všechny články o značce / modelu
NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Volkswagen Tiguan prodělal modernizaci ve stylu Golfu

Volkswagen Tiguan prodělal modernizaci ve stylu Golfu

Německá Automobilka Volkswagen představila modernizované své nejprodávanější SUV Tiguan, které se vzhlédlo v novém Golfu. Nejvíce je to vidět na světlometech, volantu nebo dotykovém ovládání klimatizaci. Tiguan bude k..

Jaromír Jágr má dvě nová auta. Vrcholnou Kiu Stigner a elektrický model e-Niro

Jaromír Jágr má dvě nová auta. Vrcholnou Kiu Stigner a elektrický model e-Niro

Automobilka Kia se stala oficiálním partnerem Jaromíra Jágra a dodavatelem vozů pro hokejový klub Rytíři Kladno...

Legendární Renault 5 Turbo s motorem umístěným před zadní nápravou slaví čtyřicátiny

Legendární Renault 5 Turbo s motorem umístěným před zadní nápravou slaví čtyřicátiny

Od chvíle, kdy se na trhu objevila bestie v podobě Renaultu 5 Turbo, uplynulo čtyřicet roků. Model vytvořený Jeanem..

Prodeje nových osobních aut v Česku ovládla Škoda, v TOP 5 nenajdete jiný vůz

Prodeje nových osobních aut v Česku ovládla Škoda, v TOP 5 nenajdete jiný vůz

Škoda Octavia, Fabia, Scala, Karoq a Kamiq ovládly prodeje nových aut. Až šesté místo se podařilo získat Hyundai i30,..

Modernizovaný Citroën C3 stojí stejně jako základní Fabie, má ale silnější motor

Modernizovaný Citroën C3 stojí stejně jako základní Fabie, má ale silnější motor

Omlazenou třetí generaci modelu C3 pořídíte za 280 000 Kč, přičemž o pohon se stará dvanáctistovka o výkonu 83 koní,..