Poklice kol aneb efektní a praktická změna vzhledu auta

vloženo

Poklice na kola možná patří ke zdánlivě nenápadným doplňkům, efektně ale dokážou ovlivnit celkový vzhled snad každého vozu. První dojem je totiž důležitý, právě ke kolům automobilu totiž často směřují první pohledy. Ne nadarmo se říká, že kola dělají auto. Kromě parádního vzhledu navíc poklice poskytují i ochranu plechovým diskům citlivým na vlivy okolního prostředí.

Poklice kol aneb efektní a praktická změna vzhledu auta Poklice kol aneb efektní a praktická změna vzhledu auta

Pojďme se proto společně podívat na všechno, co je o poklicích dobré vědět před samotným nákupem.


Elegance na míru vkusu

Estetika je v tomto případě na prvním místě. Každý jsme jiný a podle toho také vypadají naše auta – poklice kol jsou proto skvělým, snadným a poměrně dostupným způsobem, jak vyjádřit svůj vkus a osobitost. Někteří dokonce vlastní poklic hned několik a mění je podle nálady nebo situace. Jako třeba hodinky.

Vybírat totiž lze z pořádně široké nabídky; od sportovních poklic s aerodynamickými tvary, přes elegantně minimalistické poklice, až po výrobky v retro designu. Stačí si jen vybrat ty správné, internetové i kamenné prodejny dnes mají obrovskou nabídku stovek a tisíců různých kousků.

Jaké poklice vybrat?

Co ale technické parametry? Jak zajistím, že poklice budou pasovat? 

V první řadě je potřeba zjistit přesnou velikost vašich pneumatik (a tím pádem disků). Informaci o velikosti pneumatik můžete najít buď v technickém průkazu, nebo přímo na povrchu pneumatik. Udávána je vždy v palcích a může se pohybovat v rozmezí od 13 palců až například po 20 či více palců. 

Ve chvíli, kdy znáte velikost, stačí vyrazit buď do kamenného obchodu, nebo vybírat online v pohodlí domova. V obou případech určitě naleznete ten velikostně správný kus, výběr ale zpravidla bývá širší ve specializovaných internetových obchodech.

Který typ poklic se hodí pro vaše auto?

Při nákupu poklic je potřeba učinit rozhodnutí, zda koupit produkty univerzální či přímo určené pro svou značku nebo rovnou model vozidla. Obojí je schůdná cesta, u těch univerzálních ale dávejte pozor na montáž. Pokud poklice nesednou přesně na tvar vašeho kola, může se klidně stát, že za jízdy odpadnou. 

Typy poklic se liší i podle stupně ochrany, kterou poskytují plechovým diskům. Celoplošné poklice kompletně zakryjí disk, tím pádem se na ně nedostanou žádné korodující látky. Například odlétající štěrk či posypová sůl ze zimních silnic. Paprskové poklice pak pokrývají jen část disku, na druhou stranu ale lépe vypadají. Tedy dle subjektivního úhlu pohledu, znovu opakujeme, že vkus má každý svůj. 

Šalamounským řešením je pak nákup obou typů poklic a jejich výměna v různých ročních obdobích. Vzhledem k dostupnosti a jednoduché manipulaci jde o efektivní kombinaci designu a praktičnosti.

Nasadit a zatlačit

Už zmíněnou instalaci zvládne opravdu každý. Na poklicích se nachází výřez pro ventilek; poklici stačí nastavit tak, aby ventilek do tohoto výřezu pasoval. Pak už jen stačí zatlačit a zajistit horní západky. Odjištěním západek a táhnutím směrem k sobě pak poklici z kola naopak dostanete pryč. 

Hotovo. Nic, k čemu byste potřebovali složité technické znalosti.

Poklice jsou prostě jednoduchými doplňky, které dokážou výrazně vylepšit vzhled vozidla. A ochránit disky kol.

redakceLíbí se Vám článek? Nenechte si ujít další. Sledujte nás na Facebooku.

Sdílet článek

Komentáře k článku:


SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY


Všechny články o značce / modelu
NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

BMW 4 Cabrio stojí 1,3 milionu, ve verzi M440i xDrive o půl milionu více

BMW 4 Cabrio stojí 1,3 milionu, ve verzi M440i xDrive o půl milionu více

Nová generace otevřeného modelu BMW střední třídy, nyní s plátěnou střechou startuje na ceně 1 319 500 Kč. Za tuto částku dosáhnete na základní provedení 420i o výkonu 184 koní. Diesel 420d stojí o necelých 60 tisíc..

Volkswagen Touareg eHybrid a Touareg R v prodeji, dva miliony nestačí ani na jeden

Volkswagen Touareg eHybrid a Touareg R v prodeji, dva miliony nestačí ani na jeden

Volkswagen pokračuje v hybridní ofenzivě a ve fázi předprodeje začíná svým zákazníkům nabízet dvě nové verze modelu..

Test ojetiny: Honda Accord – pověst láká, vysoký nájezd ne

Test ojetiny: Honda Accord – pověst láká, vysoký nájezd ne

Honda Accord sedmé generace dodnes zaujme designem, láká ale i skvělou pověstí. Drtivá většina ojetin má ale opravdu..

Hyundai i20 N - hodně ostrý hatchback je tady, má 230 koní a samosvor

Hyundai i20 N - hodně ostrý hatchback je tady, má 230 koní a samosvor

Zcela nový model i20 N bude uveden na evropské trhy na jaře 2021. Novinka umí stovku za 6,7 sekundy a letí až 230 km/h...

Test: Toyota Corolla 2.0 GS Hybrid - Corolla nemusí být nudná

Test: Toyota Corolla 2.0 GS Hybrid - Corolla nemusí být nudná

Corollu kombi můžete mít v zajímavém provedení GR Sport, která nekřičí do světa, že se jedná o sportovce ale v případě..